استفاده از طلای الکترونیک به جای اسکناس؛ از راه‌های مقابله با ربا

4
http://reba.ir/?p=3243

کارت اعتباریگروه اقتصاد: با توجه به پیشرفت تکنولوژی در کشور و گسترش شبکه و ارتباطات راه دور در سراسر کشور می‌توان ,طلای الکترونیکی, را به عنوان واحد جدید پول در نظر گرفت؛ این مدل سبب خواهد شد تا ,ارزش پول, ثابت و ,ربا, در جامعه کمتر شود.

تجربه قرن‌های اخیر نشان داد، ربا مهم‌ترین ابزار سلطه و استثمار در تاریخ بشر بوده است. جوامع قدرت‌طلب در طول قرن‌های متمادی با برنامه‌ریزی طولانی‌مدت و القای نظام اقتصادی ربوی به تمام جوامع بشری به نوعی همه آنها را آلوده و گرفتار خود کرده‌اند. لذا ضروری است که مسلمانان تمام توان و دقت خود را به کار گیرند تا از ورود ربا به زندگی خود جلوگیری کنند.

در کشور ما نیز متاسفانه اثرات این نظام اقتصادی ربوی وجود دارد و بارها و به شکل‌های مختلف بیان شده است که ,سیستم بانکداری, و نظام اقتصادی آلوده به ربا است و مردم نیز دانسته یا ندانسته، خواسته یا ناخواسته آلوده به این فعل حرام شده‌اند. آنچه که در این مبحث به آن اشاره خواهد شد، طرح کلی برای از بین بردن ربا در جامعه و جایگزین کردن احکام و عقود الهی در کشور خواهد بود.

از این رو تلاش شده تا با ارائه راه حلی زمینه‌های ایجاد و تکرار این گناه را در ساختار اقتصادی جامعه از بین برده و احکام الهی و به ویژه بیع را جایگزین آن کنیم. قبل از بیان این راه حل، ضروری به نظر می‌رسد که توضیحی نیز در خصوص کاهش ارزش پول ملی داده شود.

کاهش ارزش پول ملی؛ کاهش اعتماد ملی

دغدغه مهم امروز مردم ما کاهش ارزش پول ملی است. اگر نگاه کوتاهی به گذشته بیاندازیم در خواهیم یافت که پول در گذشته به صورت مسکوکات طلا و نقره بود و به دلیل مشکلات حمل و نگهداری، کم کم جای خود را به ,اسکناس, و سکه‌های معمولی داد. این اسکناس‌ها در ذات خود ارزشی نداشتند و قطعه فلز یا برگ کاغذی بیشتر نبودند و در واقع حواله طلاهایی بود که سیستم حکومتی به عنوان امانت‌دار مردم، آن را ذخیره کرده و معادل آن اسکناس به مردم تحویل می‏‌داد.

لذا ارزش اسکناس به طلایی بود که توسط سیستم حکومتی ذخیره شده بود و اسکناس به عنوان حواله معادل آن به مردم پرداخت می‌شد. عین همین موضوع را در قانون پولی و بانکی کشور می‌توان دید. بر اساس این قانون، ۱ ریال معادل ۱۰۸۰۵۵% گرم طلا است. اما آنچه در جوامع و از جمله کشور ما اتفاق افتاد، این بود که اسکناس‌هایی بدون پشتوانه طلا چاپ و توزیع شد. این اولین قدم در کاهش ارزش پول ملی جوامع بود.

کشورهای قدرتمند عامل گسترش ربا هستند

این اعتماد که ارزش اسکناس همان ارزش طلا است، کم کم در جامعه از بین رفت و ارزش واقعی اسکناس نسبت به ارزش اصلی آن که همان ارزش طلا بود، شروع به کاهش کرد. کشورهای قدرتمند که پول آنها در تمام دنیا رایج بود، از همین روش استفاده کردند. ,دلار, به عنوان رایج‌ترین پول در مبادلات بین‌المللی در تمام دنیا گسترده شد و دولت امریکا با چاپ بی‌رویه دلار، هزینه مشکلات اقتصادی خود را بر تمام مردم دنیا تحمیل کرد.

این اقدام باعث شد که کشورهای قدرتمند با انتقال مشکلات خود به کشورهای ضعیف‌تر باعث تضعیف پول ملی آن کشورها شدند. در کشور ما نیز علاوه بر کاهش ارزش ریال در مقابل طلا، ارزش ریال در مقابل ارزهای رایج بین‌المللی نیز به مرور سقوط کرد. این اتفاقات در سال‌های اخیر در کشور ما پررنگ‌تر به چشم می‌خورد. هر روز دارایی‌ها و سرمایه مردم در حال آب شدن است. قدرت خرید مردم هر روز در حال کاهش است. علاوه بر افزایش فشارهای اقتصادی شدید بر مردم، فشارهای روانی ناشی از کاهش ارزش پول نیز ایجاد شد و مردم به فکر پیدا کردن راهی برای جبران کاهش ارزش پول خود افتادند.

بر این اساس، دو اتفاق مهم در کشور افتاد؛ اول اینکه پول موجود به جای اینکه در چرخه اقتصادی کشور به گردش درآید و موتور عرضه و تولید را به حرکت درآورد، به صورت دلار و طلا در صندوق‌ها ذخیره شد. از طرف دیگر تنش‌های ناشی از نوسانات ارزش پول ملی و تلاش مردم برای حفظ آن و جو روانی حاصل آن، خود دلیلی برای ایجاد بازار سیاه و افزایش بی‌دلیل و شدید قیمت کالاها و ارزها شد.

برگرداندن ارزش واقعی طلا به پول راهکار جلوگیری از کاهش ارزش آن

با توجه به شرح آنچه گذشت، تنها راهکار عملی برای حفظ ارزش پول ملی بازگرداندن ارزش معادل طلا و حفظ این برابری به هر قیمتی است. اگر ارزش پول ملی معادل طلا محاسبه شود، دیگر نوسانات وجود نخواهد داشت. اگر شما به جای پول، طلا در جیب خود داشته باشید، در معادلات داخلی و بین‌المللی هر اتفاقی بیافتد، باز هم طلای در جیب شما همان طلاست و ارزش آن کم نشده است. همچنین دیگر نوسانات ارزهای مختلف و تغییر نرخ برابری آنها اثری در کاهش ارزش پول شما نخواهد داشت.

همچنین مشابه آنچه که در بالا در خصوص دلار بیان شد، کشورهای قدرتمند نمی‌توانند با بازی‌های اقتصادی و راهکارهای خود تاثیری در کاهش ارزش طلا داشته باشند. تاریخ نشان داده است که ارزش طلا در طول سال‌ها همواره یک روند صعودی داشته است. نگاهی به آمارها و جداول مقایسه‌ای نشان می‌دهد که ارزش جهانی طلا در بلندمدت به طور قطعی صعودی است. لذا بدون هیچ اقدامی بر اثر روند طبیعی افزایش قیمت طلا، طلای موجود در جیب شما در مقابل ارزهای بین‏‌المللی در حال تقویت است.

اما مشکل اصلی در نحوه انجام آن است. چطور می‌توان طلا را به عنوان پول ملی رواج داد؟ یا باید مانند گذشته‌های دور سکه‌های طلا و نقره ضرب کرد و به عنوان پول رایج به کار برد یا اینکه با راهکارهایی مانند استفاده از نخ‌های طلا و نقره در اسکناس‌ها، ارزش ذاتی آن را معادل وجه ظاهری کرد. اما این راه حل‌ها چندان عملی و واقعی به نظر نمی‌رسند.

طلای الکترونیکی جایگزین پول

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در کشور و گسترش بستر شبکه و ارتباطات دیتای راه دور در سراسر کشور می‌توان طلای الکترونیکی را به عنوان واحد جدید پول در نظر گرفت. در واقع ,پول ملی, همان طلا است که معادل وزنی آن به عنوان پول رایج کشور، به جای اینکه به شکل سکه و یا اسکناس باشد، به صورت اعتباری در اختیار مردم قرار گیرد. طلا به جای عرضه به مردم، در مخازن بانک مرکزی باقی می‌ماند و برای هر فرد به میزان معادل طلای متعلق به او اعتبار الکترونیکی طلا داده می‌شود.

در واقع این اعتبار الکترونیکی همان حواله طلای موجود در بانک مرکزی است. در مواقع نیاز مانند معاملات، هر فرد می‌تواند با انتقال مقداری از این اعتبار به حساب فرد دیگر معاملات و نقل و انتقالات خود را انجام دهد. این مسئله مشابه فرایندی است که هم اکنون در سیستم شتاب برای نقل و انتقال پول از طریق دستگاه‌های خودپرداز، پوزهای بانکی، موبایل بانک، اینترنت بانک و … صورت می‌گیرد. این طرح مزایای فراوانی دارد که یکی از این مزیت‌ها افزایش سطح اعتماد عمومی و همچنین نظارت نظام مدیریت کشور بر تمام اتفاقات اقتصادی کشور خواهد بود.

خسرو غنی‌زاده

بازتاب شده در: خبرگذاری بین المللی قرآن

دیدگاه شما چیست؟

4 دیدگاه برای "استفاده از طلای الکترونیک به جای اسکناس؛ از راه‌های مقابله با ربا"

اطلاع‌رسانی
avatar
مرتب‌سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بالاترین رای
حسن باقری
مهمان

سلام
فرق بین طلای الکترونیکی (حواله ای از طلا) با (اسکناس با پشتوانه طلا) چیه؟

جفتش با اعتبار طلا هستش و با در نظر گرفتن تجربه ی تاریخی دوباره به صورت قانونی بدون پشتوانه انتشار داده میشه
.

امیر
مهمان
چند سال قبل وقتی آمریکا دید ایران داره پول نفتشو با طلا از کشور های دیگه می گیره ارزش طلا رو از ۱۸۰۰ دلار در عرض یک سال به زیر ۱۲۰۰ دلار کشید که ۳۰ درصد افت داشته بنابراین قدرت… مشاهده ادامه نظر »
حسین
مهمان
با سلام. این طرح سال ۹۱ برای اولین بار توسط فردی بنام حسین قربانی در مقاله ای تحت عنوان “بکارگیری الگوهای تامین مالی با هدف افزایش تولید داخلی،از دیدگاه نرخ بهره” بچاپ رسیده است. درست این بود که نامی از… مشاهده ادامه نظر »
wpDiscuz