امام خامنه‌ای: ما افتخار می‌کردیم به منع حیل ربای امام خمینی/ حیل قانون هم باید منع شود

3
http://reba.ir/?p=12541

 

به گزارش نهضت ممانعت از جنگ باخدا؛ امام خامنه‎ای در سوم شهریورماه ۱۳۷۶ در دیدار با اعضای هیأت دولت ریاست جمهوری دوره هفتم، به منبع حیله‌های ربا تاکید کردند؛ متن این بیانات به شرح ذیل است.

 

البته این حرف هم – همان طور که عرض کردم – حرفی آسان است که در مقام عمل دشواریهایی دارد. بعضی قانون را طوری عمل میکنند که اصحاب سبت عمل کردند! اصحاب سبت هم عین مُرّ قانون عمل کردند؛ یعنی خدا گفته بود روز شنبه ماهی نگیرید، اینها هم روز شنبه ماهی نگرفتند. بله؛ کار کوچکی کردند که آن هم رسماً منع نشده بود و آن، این بود که حفره‌هایی درست کردند، ماهیها داخل آن حفره‌ها آمدند، راه آن حفره‌ها را در روز شنبه بستند، تا ماهی نتواند برگردد! روز شنبه این کار را کردند، روز یکشنبه همان ماهیها را گرفتند! این، ظاهر قانون است. اگر شما نگاه کنید، این مثل همان کلاه شرعیهایی است که یک ربای سنگین کذایی را با یک شاخه نبات جا به جا میکردند! قانون بود، ظاهر شرع بود؛ اما امام بزرگوار رضوان اللَّه علیه که یک فقیه قوىِ آگاه به لبّ و روح دین بود، قبل از این که تشکیل حکومت بدهد، این را منع کرد.

جزو فتاوی ایشان – که در دوران مبارزه، ما به آن فتوا افتخار میکردیم و همه جا هم نقل مینمودیم – منع حیل ربا بود. ایشان مطلقاً حیل ربا را منع کرد. شما آقایان، حیل قانون را هم منع کنید و جلوش را بگیرید. بعضی از شرکتها و بعضی از مجموعه‌های علی الظّاهر قانونی، حامل باطن اصحاب السّبتی هستند. مواظب باشید کسانی که میخواهند از قانون بگریزند، شما را به این دام نیندازند؛ نیایند شما را قانع کنند که این کار قانونی است.

+ صوت این قسمت بیانات امام خامنه‌ای را در زیر بشنوید.

متن کامل این بیانات را «پایگاه اطلاع رسانی خامنه‌ای دات ای آر » بخوانید.

انتهای پیام/

3
دیدگاه شما چیست؟

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ربیعیایرانیرسول Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بالاترین رای
اطلاع‌رسانی
ایرانی
مهمان
ایرانی

باید منع شود نه منبع…

رسول
مهمان
رسول

در توضیح معنای (( سبت )) آمده : راحت‌کردن, آرمیدن, استراحت, آسایش, قیام کردن . شنبه یکی از نامهای خورشید نهر السبت . نهری است در زمین اندلس و آن را بدین جهت نهرالسبت خوانند که جز در روز شنبه… مشاهده ادامه نظر »