اوراق مشارکت بانک مرکزی نامشروع است

3
http://reba.ir/?p=963

Yosefi

به گزارش ـ ابنا ـ یک محقق حوزه و دانشگاه، با بیان اینکه یکی از ابزارهایی که چندین سال است توسط دولت و یا بانک مرکزی بکار گرفته می‏شود، اوراق مشارکت است گفت: اوراق مشارکتی که هم اکنون توسط بانک مرکزی منتشر می‏شود شرعی نیست.

«حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا یوسفی» با بیان اینکه اوراق مشارکت گاهی توسط دولت منتشر می‏شود و از نظر شرعی بلامانع است اضافه کرد: مردم با خرید این اوراق در یک پروژه سرمایه گذاری مشارکت کرده، در سود و زیان آن شریک می‏شوند. از این جهت مفاد آن از منظر شرعی صحیح است مشروط به اینکه سود تعیین شده، سود علی الحساب باشد و پس از انجام پروژه سرمایه گذاری، سود قطعی گردد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه مفید که در حاشیه بیست و سومین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی با خبرنگار ابنا گفتگو می کرد، اوراق مشارکت بانک را فاقد ویژگی‏های مشارکت شرعی دانست و گفت: در طرحهای مشارکت، افراد در انجام یک پروژه اقتصادی شریک شده، در سود و زیان آن سهم سهیم می‏شوند. اگر پروژه سود آور باشد؛ سود می برد و اگر زیان آور باشد زیان خواهد دید. اما در اوراق مشارکت بانک مرکزی، هیچ پروژه اقتصادی تعریف نمی شود و بر این اساس مانند اوراق قرضه می باشد که شرعیت ندارد.

شایان ذکر است «بیست و سومین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی» صبح امروز دوشنبه با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل بانک مرکزی در سالن مرکز همایش های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد.

منبع: خبرگزاری اهل‏بیت(ع)

3
دیدگاه شما چیست؟

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
aliممانعت از جنگ با خدامحمد جواد خواجه وند Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بالاترین رای
اطلاع‌رسانی
ali
مهمان
ali

چرا در حکومت اسلامی جلوی این کارهای خلاف شرع گرفته نمیشود. حرام بودن این کار ربطی به دولتی و غیر ان ندارد.

محمد جواد خواجه وند
مهمان

اختیار دارین اصلا ناراحت نشدم کار اشکال داشت دیگه خودمم دقت نکردم انشالله که مشکلش حل شده باشه و مفید واقع بشه انشالله من در آینده هم دوباره کارهای جدیدتر واستون می فرستم به این زودی دست بردار این سیستم… مشاهده ادامه نظر »

محمد جواد خواجه وند
مهمان

لینک رو در مطلب بعدی ارسال کردم

یا حق