جوادی آملی بانک‌های ربوی دیگر نمی‌گذارند نمازهای جماعت ما اثر کند
بانک‌های ربوی در حال جنگ با ما هستند

استفتاء

حقوقی که رؤسا و کارمندان بانک دریافت می‌کنند، چه حکمی دارد؟

اگر به دفتر مرجع تقلیدتان تماس بگیرید؛ حلال است. دلیلش هم در این سوال پاسخ داده شده است.(حلال بودنش مثل حکم خوردن مردار برای شخص در بیابان گیر کرده است.)

اما واقعیت چیز دیگری را می‌گوید، مراجع در صحبت‌هایشان برای کسانی که می‌خواهند کمی سالم‌تر زندگی کنند چیز دیگری می‌گویند: می‌گویند اخذ دیرکرد حرام است. وقتی دیرکرد را بانک اخذ می‌کند آن افرادی که مستقیما درگیر حساب‌رسی، مدیریت و اخذ این دیرکرد هستند مال حرام دریافت می‌کنند و اصولا حق دریافت حقوق ندارند زیرا حقوق در برابر کار حلال است نه حرام. دیگر اعضای بانک مانند نگهبان، آبدارچی و … هم حقوقشان از همان منبعی تامین می‌شود که حلال و حرام مخلوط شده پس نان آن‌ها هم شبهه جدی دارد. از منظر دیگر چون خلق پول به عنوان ربای اصلی بانک‌ها و دولت مطرح است، تمامی اعضای بانک در تولید و گسترش این ربای بزرگ سهیم هستند (یا به اقتدار بانک کمک می‌کنند یا به سیاه لشگری و باوراندن مردم) و از این باب نیز آن‌ها به حرام بزرگتری کمک کرده‌اند و حقوق آن‌ها نیز شبهه‌ناک است.


colorline


بنر جنبش ممانعت از جنگ با خدا


براي ديدن ديگر بنرهاي جنبش، اينجا کليک کنيد..:: درباره جنبش ::..

ربا، تنها گناهی است که در قرآن «جنگ با خدا»، و در کلام رسول‌الله به «بدتر از هفتاد بار زنا با مادر در خانه کعبه» موصوف گشته است؛ گناهی که آشکارا انجام؛ و آثار آن جامعه را در مي‌نوردد‎. جنبش حاضر، تلاش دارد تا فراتر از تعاريف سنتی ربا، آن‌چه از ربا در علم اقتصاد ما نفوذیافته و در عمل نیز در حال رخ‌داد است را برای عموم جامعه بيان کنند و آنان را از خطر ربای جهانی و دولتی تحذیر دهند و به بیان راهکارهایی در این‌باره بپردازد.


جهاد فی سبیل الله بر دوش همه ماست