بورس چگونه به وجود آمد؟

19
http://reba.ir/?p=3372

همانطور که در بسیاری از مطالب گذشته اشاره شد اساس بانک بر ربا بوده و اساس بورس بر قمار، و قمار هم بر طمع تکیه دارد و طمع هم در هرکار دنیوی باعث فروپاشی میشود. در دو فیلم وال استریت یک و دو به کارگردانی آقای (Oliver Stone) به وضوح سازو کار بورس به تصویر کشیده شده که در هر دو قسمت این فیلم عبارت (طمع خوب است Greed is Good) به کرات تکرار می شود و در این فیلم طمع به عنوان زمینۀ ساخت یک تمدن ذکر شده است..

امام علی (ع) میفرمایند: انتقم من الحرص بالقناعه کما تنتقم من العدو بالقصاص … از حرص (طمع) با پیشه کردن قناعت انتقام بگیر همان گونه که از دشمنت با قصاص انتقام میگیری.

در این متن قصد داریم سازو کار بورس و باطل بودن آن را با استفاده از یک رابطۀ دیالکتیکی و با کمک از خود پروفسورها و استراتژیستهای غرب اثبات کنیم. متن زیر از کتاب ترقی پول پروفسور نایل فرگوسن (Niall Ferguson) (استاد تاریخ و اقتصاد دانشگاه هاروارد و یکی از متفکرین اقتصادی مهم آمریکا) اقتباس شده است که بعدا این کتاب توسط خود نایل فرگوسن به فیلم مستند تبدیل می شود :ascent

(مردی که برای اولین بار حباب بورس را ابداع کرد یک اسکاتلندی جاه طلب بود که به جرم آدم کشی به اعدام محکوم شده بود و معتاد به قمار بود و نبوغ مالی معیوبی داشت. آن شخص (Joaniss Law) “جان لو” بود که نقش غیر مستقیمی هم در انقلاب فرانسه داشت.این فرد در سال ۱۶۹۴ در لندن در دوئلی بر سر یک زن، یک مرد را کشت و به اعدام محکوم شد و به زندان افتاد، او طی یک نقشه توانست که از زندان فرار کند و به آمستردام برود.

وقتی لو در هلند فعالیتهای مالی شرکت هند شرقی هلند (VOC) را دید و همچنین بانک هلند را ملاحظه کرد در حیرت این سازو کار مالی ماند،اما او چند نقص را در این نظام میدید و به همین دلیل در سال ۱۷۱۶ تصمیم گرفت که به فرانسه برود و نظام مالی جدیدش را در آنجا پیاده کند.. اما سوال این است که چرا فرانسه اجازۀ همچین کاری را به او داد؟ .. مشکلات مالی فرانسه در آن زمان همۀ فرانسویان را درمانده کرده بود و در نتیجۀ جنگهای سنگین لویی چهاردهم این کشور بار سنگین بدهی های عمومی را بر دوش داشت.. ایدۀ لو این بود که بانکی در فرانسه برپا کند و پول چاپ کند و شرکتی به نام (می سی سی پی) به راه بیندازد. پس از مرگ لویی چهاردهم، دوک اورلئان نائب السلطنۀ لویی پانزدهم دید که کشورش بر لبۀ سومین ورشکستگی در کمتر از صد سال است و وقت خوبی بود که لو نقشۀ خود را عملی کند و پس از مذاکرات با دوک موفق شد که بانکی را در پاریس برپا و شروع به چاپ پول کند و سپس موفق شد که شرکت “می سی سی پی” را بنا کند و از آنجا بود که لو شروع به فروش سهام به مردم کرد و اقتصاد فرانسه بهبود یافت.. اعتماد نظام مالی لو بر چاپ پول کاغذی بدون پشتوانه و همپنین اعتماد مردم بود..

تا سال ۱۷۲۰ برای اولین بار واژۀ میلیونر بر زبانها جاری شد و لو یکی از ثروتمندترین میلیونرها شد و حدود یک چهارم آمریکای کنونی از آن او بود.. وقتی که لویی چهاردهم گفته بود من دولت هستم حالا وقت آن بود که لو بگوید من اقتصاد هستم. مشکل لو این بود که نمیدانست کجای کار باید

نظام مالی لو به لرزه افتاد و لو بیش از هر وقتی خطر را احساس کرد، ولی مردم برای سهامشان ارزش قائل بودند.. همان موقع بود که لو از فرانسه به ایتالیا و شهر ونیز گریخت و دیگر همسر و دخترش را ندید، بقیۀ عمرش را در این شهر با نوشتن نامه های بلند در توجیه کارش و قمار بازی سپری کرد و در سال ۱۷۲۹ مرد.

و فرانسه نیز سرانجام به دلیل ورشکستگی خانوادۀ سلطنتی به کام انقلاب رانده شد.. یکی از مثالهای معاصر نیز بر این ظاهر شرکت انرون (Enron) آمریکایی است که حتی سهامداران این شرکت رابطۀ قوی با سیاستمداران آمریکا داشتند ولیکن در سال ۲۰۰۱ اعلان ورشکستگی کردند (۳۸ ملیارد دلار)..در نتیجه چنین نظامی که (بورس) بر اساس قمار و فساد و شیادی بنیان شده امتحانات زیادی پس داده است)

این بود سخنان نایل فرگوسن و با اعترافات خود شخص استراتژیست جایگزین هنری کسینجر.. با این همه شواهد و اعترافات دیگر چه اصراری باید بر وجود بورس در نظام مالی باشد؟و هم اکنون چیزی که در وال استریت آمریکا رخ میدهد، مطابق این ایدۀ کثیف است و اینک مردم به خیابانها ریختند و طلب اشغال وال استریت را دارند. اما چه کسی این کاپیتالیسم را ارائه و ترویج داد؟

به گفتۀ سمبارت دکترین های یهودی این پارادایم را ارائه کردند و دوست سمبارت یعنی ماکس وبر (حقوقدان، سیاستمدار، تاریخدان، جامعه‌شناس و استاد اقتصاد سیاسی آلمانی) گفت که کاپیتالیسم را اخلاق پروتستانتیسم رواج داد چرا که مذاهب کاتولیکی وارتدکسی اجازۀ رواج این ایده را نمیدادند.. و خود شخص ساموئل هنتینگتون ( متخصص علوم سیاسی شهیر آمریکایی) بر این نظریه صحه میگذارد…

منبع: اقتصاد اسلامی

دیدگاه شما چیست؟

19 دیدگاه برای "بورس چگونه به وجود آمد؟"

اطلاع‌رسانی
avatar
مرتب‌سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بالاترین رای
مجتبی
مهمان
دفتر حضرت آیه الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی): خرید و فروش کالا به صورت نسیه به قیمتى بیشتر از قیمت نقد، اشکال ندارد. دفتر حضرت آیه الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی): خرید و فروش قسطی کالا به… مشاهده ادامه نظر »
رسول
مهمان
سلام . البته با اجازه و با احترام از جناب ربیعی … اینکه به فتوای مرجعتون عمل کنین درسته و مشخص هست . اما دقت و توجه داشته باش دوست من طرح سوال و صورت سوال پرسیده شده از مراجع… مشاهده ادامه نظر »
ربیعی
نویسنده

سلام علیکم
مشخص است؛ باتوجه به فتوای مرجع تقلیدتون می‌تونید عمل کنید
التماس دعا

حجت
مهمان
به نام خدا سلام اینکه دوستان گفته اند که در بورس برخی با روابط به سرمایه های فراوان می رسند یا برخی مدیران، پاداش های کلان می گیرند یک چیزه و اینکه با این ساز و کار که هرکس به… مشاهده ادامه نظر »
بهزاد
مهمان
درجواب به آقای سعید اگر درجریان باشید تعداد زیادی از سهام داران بورس (سهام داران عمده) با استفاده از رانت اطلاعات ممکن است یک شبه به میلیارد ها سرمایه برسند ،اینگونه نیست که سود و زیان شرکت تعیین کننده ارزش… مشاهده ادامه نظر »
علیرضا
مهمان
اگر واقعا سازوکار بورس همین بود که میتوانستیم قسمتی از سهم شرکتها رو داشته باشیم و در سود و زیان شریک باشیم عالی بود. چی بهتر از این. اما در واقعیت و اتفاقی که پشت پرده میفته اصلا این طور… مشاهده ادامه نظر »
محمد
مهمان
سلام ۱.شما اول برو اطلاعاتت را کامل کن بعد بیا تز بده شما اصلا نمیدونی بورس کی ابداع کرد . محض اطلاعتون بورس توسط یه بلزیکی به نام (واندر بورس ) ابداع شد واسه همین بهش میگن بورس دیگه توضیح… مشاهده ادامه نظر »
صادق
مهمان
با عرض سلام وخدا قوت سپاس از مطالب بسیار مفیدتان.لطفا باز هم از بورس مطال ساده تر بگذارید تا بتوانیم از آنها برای ارائه به افراد معمولی جامعه استفاده کنیم.در ضمن برنامه ای برای نقد تبلیغات صدا وسیما برای جذب… مشاهده ادامه نظر »
نیما
مهمان

سلام و درود بر شما به خاطر مطلبتون . اقایونی که دست به پوسترشون خوبه اگه یان مطلب پوستر بشه خیلی عالیه . دمتون گرم

سعید
مهمان
برای این جاهل هستید که نمی دانید ما در یک نظام اسلامی زندگی می کنیم و تمامی فعالیتهای بانکی و بورس با کسب مجوز شرعی از متخصصین امور شرعی انجام پذیرفته است. اما جواب سوال شما بورس چیست؟ بورس یعنی… مشاهده ادامه نظر »
محمد
مهمان
البته سخن هردوی شما صحیح است به علت اینکه یکی از روی حسن نیت و اعتماد سخن میگوید پس در این چنین محیطی فعالیت اقتصادی سالم و معنای بورس مفهوم پیدا میکند .ولی دیگری در محیط بی اعتمادی و نیات… مشاهده ادامه نظر »
سعید
مهمان
چقدر خوب است انسان قبل از سخن گفتن فکر کند. بورس و بانکداری ابزارهای اقتصاد امروزی هستند که باعث پیشرفت بشر شده و خوشبختانه در جوامع اسلامی هم به ویژه در کشور ما تحت قواعد دینی در خدمت مردم عمل… مشاهده ادامه نظر »
wpDiscuz