حسن سبحانی: آنچه که اجرا می شود همه مسائل ربوی را دارد در حالی که اسم آن بانکداری بدون ربا است

0
http://reba.ir/?p=11253

 یک کارشناس اقتصادی با طرح این پرسش که چگونه است که شرایط فساد در نظام بانکی کشور فراهم شده است گفت: مشکل ما قانون نیست بلکه مدیرانی هستند که به منافع ملی معتقد نیستند و تصور می کنند سروران مردم هستند.

حسن سبحانی اقتصاددان و استاد دانشگاه با حضور در برنامه “تیتر امشب” شبکه خبر گفت: از سال ۱۳۶۳ تا کنون نظام بانکی کشور ، قانون عملیات بانکی بدون ربا را به جای اجرا کنار گذاشت و خود را با مصوبه های شورای پول و اعتبار و مصوبات دولت و بخش نامه های بانک مرکزی اداره کرد و نتیجه کنونی از نظام بانکی کشور حاصل شد.

وی افزود:آنچه که اکنون در نظام بانکی وجود دارد به قانون سال ۱۳۶۲ بر نمی گردد زیرا آن قانون اجرایی نشده است و اجرا نشدن آن مشکلاتی را  به وجود آورده است.

سبحانی گفت: قانونی که قرار بود ربا را از نظام بانکی حذف کند کنار گذاشته شد و با تغییر نام ربا و بهره به سود علی الحساب همان کار قبلی انجام شد و آنچه که اجرا می شود همه مسائل ربوی را دارد در حالی که اسم آن بانکداری بدون ربا است.

وی ادامه داد: با این تفاوت که در نظام سرمایه داری به علت انسجامی که وجود دارد نرخ بهره از یک تا ۲ درصد است اما در کشور ما به علت شرایط اقتصادی موجود نرخ های بهره ارقام بالایی دارد و معامله بسیار پر منفعت برای تاجران پول شده است.

این اقتصاددان گفت: بزرگترین چالش این است که قانون عملیات بانکی بدون ربا بی آنکه اجرا شود توقعاتی را درجامعه ایجاد کرده است.

سبحانی افزود: لوایح نظام بانکداری و بانک مرکزی بسیاری از این مشکلات را حل نمی کند.

وی گفت: تا زمانی که تکلیف پول و نظام پولی تعیین نشود اقدامات در زمینه فقط امور بانکی کارگشار نخواهد بود.

سبحانی تاکید کرد: تا زمانی که مبانی پول دیده نشود لوایح نظام بانکداری و بانک مرکزی کاری را از پیش نمی برد.

وی افزود: قانون سال ۱۳۶۲ فعلاً کافی است و می توان برخی از کاستی های آن را به تدریج حل کرد.

*مدیران دولتی به منافع ملی معتقد نیستند

ابراهیم رزاقی کارشناس اقتصادی نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در مقطع زمانی کنونی با توجه به فساد برخی از مدیران بانکی و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی باید به این سوال پاسخ داده شود که چگونه شرایط این فساد در نظام بانکی فراهم شده است؟

وی افزود: آیا قانون اساسی ما الگوی اقتصادی ندارد که مدت ۲۵ سال سیاست های لیبرالی صندوق بین المللی پول را اجرا کرده ایم؟

رزاقی تاکید کرد: مشکل ما قانون نیست بلکه مدیرانی هستند که به منافع ملی معتقد نیستند و تصور می کنند سروران مردم هستند.

وی با اشاره به اینکه به مدیران ایثارگر نیاز داریم تاکید کرد: باید فسادها پیگیری و ریشه کن و فاسدان اقتصادی محاکمه و مجازات شوند.

منبع: خبرگزرای تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاه شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر می‌گذارد

اطلاع‌رسانی
avatar
wpDiscuz