حقوق کارمندان بانک حرام است/چرا عمدا به جهنم می‌روند؟

49
http://reba.ir/?p=6199
کارمندان بانک ملعون‌اند، چرا عمدا به جهنم می‌روند؟

دانلود فایل صوتی این بیانات

اگر کسی گرفتار یک بانک شد که حالا روز جمعه بود و نرسید بدهد ،فردا چون یک روز تأخیر شد خسارتش تأخیر «تأدیه» دارد یا در ترافیک گیر کرده آن روز نرسیده خسارت تأخیرش را باید دهد، این‎جاست که آن روایات غلیظ و شدید وارد است. در کارهای مهم یک بایع داریم، یک مشتری داریم، یک شاهد داریم، یک سند داریم، این کارهای مهم است؛ این طایفه از روایات می‌فرماید که در خرید و فروش ربوی بایع ملعون است، مشتری ملعون است، سند نویس ملعون است، شاهد ملعون است، همه را لعنت کرده است و این قاعده فقهی را هم که همه شما مستحضرهستید «إِنَّ اللَّهَ إِذَا حَرَّمَ شَیْئاً حَرَّمَ‏ ثَمَنَهُ». این بانکدارهای بیچاره وقتی که بدانند این فاکتور بازی است و این روحش رباست، کار اینها می‌شود حرام؛ وقتی کار اینها حرام شد، حقوق اینها می‌شود حرام، چرا عمداً به جهنم می‌روند؟! حقوق در برابر یک کار حلال است، مگر کسی کار حرام کند، حقوق می‌تواند بگیرد ؟

«إِنَّ اللَّهَ إِذَا حَرَّمَ شَیْئاً حَرَّمَ‏ ثَمَنَهُ» این از قواعد متقن فقهی ماست. مجلس شورای اسلامی خدا حفظشان کند که تلاش و کوشش کردند و تصویب کردند، شورای محترم نگهبان تصویب کردند و همه را اسلامی کردند، ما داریم با فاکتور این مسئله را «کأن لم یکن» می‌کنیم و می‌دانیم که این فاکتور بازی است و این روحش رباست. اگر آنکه مصوبه مجلس است و آنکه مصوبه شورای نگهبان است، همان عمل شود که مشکلی نیست و ربایی در کار نیست یا مضاربه است یا عقود دیگر که اسلامی است، اما اگر به صورت فاکتور بازی باشد، طرفین بدانند، بگوید ما کار نداریم برو فاکتور بیاور، این می‌شود کار ربا و وقتی کار حرام شد، حقوق آن هم می‌شود حرام، ما هم مرگ را فراموش کردیم، هم خطوط کلی فقه را فراموش کردیم و نمی‌دانیم کجا داریم می‌رویم؛ این ﴿بِما نَسُوا یَوْمَ الْحِسابِ﴾ خطری است که دامن‎گیر همه ماست.

بنابراین در این روایات باب همه؛ یعنی بایع، مشتری، سند نویس، کاتب و مشاهد همه را لعن کرده است. اینکه در پایان سورهٴ مبارکهٴ «بقره» فرمود کاری که می‌کنید «وَ لْیَکْتُبْ بَیْنَکُمْ کاتِبٌ بِالْعَدْلِ»؛ وام می‌دهید یا تجارت می‌کنید، سند تنظیم کنید و شاهد بیاورید «إِلاّ أَنْ تَکُونَ تِجارَهً حاضِرَهً تُدیرُونَها بَیْنَکُمْ» حالا یک مقدار پیاز، یک مقدار سیب زمینی، یک بسته نان، یک بسته آب دارید می‌خرید این دیگر سند نمی‌خواهد «إِلاّ أَنْ تَکُونَ تِجارَهً حاضِرَهً تُدیرُونَها بَیْنَکُمْ»؛ یک تجارت دایر و رایج و دارج روز سند نمی‌خواهد، اما خرید و فروش‎های مهم سند می‌خواهد؛ همه اینها را در آن آیات و روایات لعن کرده است. دینی که می‌خواهد جامعه مقاوم باشد، دینی که می‌خواهد جامعه کریم باشد، روی پای خودش بایستد، مزدور کسی نباشد و نان مزدوری نخورد، این دین شریف پرور و کریم پرور است؛ شرع و شرف را به هم آمیخت که ملت متشرع شریف خواهد بود.

منبع: درس بیع _ ربا جلسه۵(۹۳/۰۱/۱۶)

مرتبط:

چرا مراجع تقلید، حقوق کارمندان بانک را که یکی از زحمتکش‌ترین قشر جامعه‌اند حرام می‌دانند؟

49
دیدگاه شما چیست؟

avatar
19 Comment threads
30 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
سخنی با بچه‌های وزارت اطلاعات - جنبش ممانعت از جنگ با خدااحسانمحمدمحققرسول Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بالاترین رای
اطلاع‌رسانی
trackback

[…] آماده شدن بستر برای معاندین خواهد بود. آیا اگر جمله آیت‌الله جوادی را که فرمود «حقوق کارمندان بانک‌های ربوی حرام است و […]

محقق
مهمان

سلام
خوبه این مطلب رو بخونید.

ایرانی
مهمان
ایرانی

با سلام اگر جریمه راهنمایی و رانندگی را در زمان مقررش پرداخت نکنین دوبرابر میشه به عبارتی صد درصد جریمه میشین از طرفی این جریمه ها به خزانه واریز میشه با توجه به اینکه بودجه سازمانها و همچنین حقوق کارکنان… مشاهده ادامه نظر »

رسول
مهمان
رسول

عجب سوال خوبی کردیا هم وطن ایرانی عزیز.. ولی میگما سوالت رو اگه اینجوری بپرسی بهتر باشه .. بگو : آیا جریمه های راهنمایی و رانندگی و همه پرداخت های غیر حضوری که مثلا همین لحظه انجام میدیم ولی پولش… مشاهده ادامه نظر »

خاشعی
مهمان
خاشعی

با سلام میخواستم نقدی داشته باشم بر صحبتهای آیت الله جوادی آملی بنده کارمند بانک تجارتم اولا سیستم بانک طوری طراحی شده که روزهای تعطیل رسمی هرچند روز هم که باشد تاخیر محاسبه نمیکنه ثانیا پرداخت اقساط از کلیه شعب… مشاهده ادامه نظر »

رسول
مهمان
رسول

سلام جناب خاشعی . بنده هم قصد دفاع از سخن شخص خاصی و حتی قصد دفاع از صحبتهای آیت الله جوادی آملی رو ندارم و در کل عقیده و دیدگاه شخصی خودم رو میگم که امیدوارم از جنبه درد دل… مشاهده ادامه نظر »

محمد
مهمان
محمد

احسنت برادر خوب گفتی لایک اون کارمند بانکی که میگه کار من سخته و فلان و بهمان . لطفا بیاد به جای من تو کشتارگاه با نبوده آب برای نظافت شخصی ، تا روزه بعد خدمت کنه بعد ببینم به… مشاهده ادامه نظر »

علی
مهمان
علی

خداوند هر چه زودتر اینها که بدون هیچ تحقیقی و اطلاعی و هیچ دانشی بالای منبر میروند و کشور ایران را به خرابات و گند کشیده اند به راه حق گرافتار کنه . چرا که یک اصول از بانکداری رو… مشاهده ادامه نظر »

رسول
مهمان
رسول

آخ گفتیا …یعنی باور کن علی آقا مشکل من الان این وسط بالای منبر و پایین منبر نیست ! حتی بانک و اصول بانکداری هم نیست ! البته شما استاد همه ما هستی و جسارت نشه یه وقتی …! ولی… مشاهده ادامه نظر »

نام!
مهمان
نام!

سلام خواهشا هرچه سریع تر لینک رو جایگزین کنین، این یکی در حال not found هست

حامد
مهمان
حامد

ببخشید با احترام به آقای جوادی آملی،××××××××××××××××××××××××××× و آن همه حرف و حدیث را در بهبوهه ی آن روزها بوجود آورد. ملعون آن کسی است که ×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××× کارمندان بانک و آحاد جامعه با اعتماد به نظام اسلامی از سیستم بانکداری… مشاهده ادامه نظر »

احسان
مهمان
احسان

سلام ….میگم اساتید گرامی ک انقدر با حدق و عقده اظهار نظر می کنید اولا همه ی ما در جامعه اسلامی زندگی می کنیم نه یک ساال بلکه چهااار دههههه ،خواهشا گوش و چشماتونو باز کنید چااار دهه از انقلاب… مشاهده ادامه نظر »

سید
مهمان
سید

سلام این کار درستی نیست که سخن آیت الله جوادی آملی را ببرید و فقط همان قدری را ارائه بدهید که به کار شما مربوط است. تازه اون چیزی که شما نوشتید یعنی ایشان به صراحت این سخن را گفته… مشاهده ادامه نظر »

مبارز عليه بانك و موسسه مالي اعتباري
مهمان
مبارز عليه بانك و موسسه مالي اعتباري

این بانکها بالاخره کلکشان کنده خواهد شد به خواست خدا همچون داعش که کلکش دارد کنده میشود خداوند در قرآن فرموده که بر انسان نیست مگر کار و تلاش ، در استانهای خراسان یک علف هرزی بنام موسسه میزان سبز… مشاهده ادامه نظر »

حسینی
مهمان
حسینی

سلام. لطفا در انتخاب تیتر دقت کنید. به جای خطاب قرار دادن کارمندان باید سیستم رو نقد کرد.

Iron
مهمان
Iron

حضرت علی علیه السلام در حکمت ۳۶۹ نهج البلاغه آینده اسلام و قرآن را تأسف بار می دانند و می فرمایند: یأتی علی الناس زمان لایبقی فیهم من القرآن الا رسمه و من الاسلام الا اسمه و مساجدهم یومئذ عامره… مشاهده ادامه نظر »

Iron
مهمان
Iron

حضرت علی علیه السلام در وصف فقهای آخرالزمان می فرمایند: فقیهان آخر الزمان طبق آنچه که دلشان بخواهد فتوا می دهند و قاضی هایشان به چیزی که نمی دانند حکم می کنند و بیشتر آنها به دروغ شهادت می دهند.… مشاهده ادامه نظر »

محمد
مهمان
محمد

جالبه؛ این صحبت آیت الله جوادی مال همین امساله.
ولی فکر کنم ما ۳۵ سال پیش انقلاب کردیما!!

رسول
مهمان
رسول

تازه اینا که چیزی نیست … همین تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۹ بود که خبرش اومد بیرون با این تیتر : چاپ قرآن با ترجمه مرحوم «مهدی الهی‌قمشه‌ای» از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ممنوع شد! اشتباه نکنم از سال ۱۳۲۰ این… مشاهده ادامه نظر »

بت شكن
مهمان

رییس جمهوری ادامه داد: بانک‌ها باید با قدرت در زمینه اقتصادی حرکت کنند و با متخلفان بانکی برخورد شود، البته اکثریت قاطع بانک‌ها در حال خدمت هستند و مدیران لایق و سالم بانک‌ها بدانند دولت با تمام قدرت و بدون… مشاهده ادامه نظر »

هادی
مهمان
هادی

جناب آقای آیت الله جوادی آملی! ملعونین واقعی هم صنفی های شمایند که در شورای نافقهی بانک مرکزی آخور رباخواران نشسته اند و حرام را حلال مینمایند و خود را منصوب اهل البیت میدانند در روز قیامت بر صورت این… مشاهده ادامه نظر »

محمد
مهمان
محمد

دمت گرم داداش (البته من خودم هم طلبه‌ام ها. کسی نگه تقدس‌شکنی کرد. و معتقدم حرامه نطفۀ کسی که بخواد تقدس علما رو زیر سؤال ببره.) باید الک کرد. باید تصفیه کرد. باید مقدس را از مقدس‌نما جدا کرد حسابش… مشاهده ادامه نظر »

هادی
مهمان
هادی

آقا محمد، با سلام، تنها کسانیکه معصوم اند اهل بیت (ع) میباشند و فتوایشان بی عیب و نقص در غیر اینصورت فتواهای آبکی متعدد برخی ها، کشور را به اینجا رسانده که بیکاری، بزهکاری، زنا، اختلاس، ارتشاء، طلاق، سرقت، عدم… مشاهده ادامه نظر »

محمد
مهمان
محمد

سلام داداش
آره قانون بانکداری سال ۶۲ هیچ مانعیتی نداشت و دست اراذلِ شورای پول و اعتبار رو باز گذاشت تا هر غلطی که میخوان بکنن. و در این سالهای دراز هیچ فریادی از حوزه بلند نشد!

محمد
مهمان
محمد

و آقایون مشغول حفظ آثار امام علی و امام باقر بودن!! مشقاشونو مینوشتن و وقت کمک به ولایت فقیه رو نداشتن. اگه تاریخ معاصر رو خونده باشی میبینی که اصلا بعضیاشون هم که تو سیاست بودن به خاطر چند تا… مشاهده ادامه نظر »

احسان
مهمان
احسان

حوزه علمیه و اقا ی جوادی آملی خواب بودنند بعد از چهل سال از انقلاب یهویی حقوق کارمندان بانک حرام شد به تبع آن لقمه آنان حرام نطفه ایجاد شده از آنان حرام و بچه هاشان حرام زاده حالا من… مشاهده ادامه نظر »

masoud
مهمان
masoud

masoud maleki, [۰۱.۰۳.۱۶ ۰۹:۵۸] [Forwarded from masoud maleki] با سلام چندی پیش سخنرانی از ایت الله جوادی آملی شنیدم که ایشان در درس خارج فقه شان به صراحت اعلام میکنند که آنچه که امروزه در بانک ها اتفاق می افتد… مشاهده ادامه نظر »

هادی
مهمان
هادی

ربا تبدیل به یک تهدید امنیتی برای کشور شده و نهادهای امنیتی جنگ نرم میبایستی به عرصه های سوء مدیریت وارد گردند در کشوری مسلمان مثل ما فضاحت دیدن افرادی که آشکارا منکر مسلمان بودن خود میشوند. کشور با این… مشاهده ادامه نظر »

IRON
مهمان
IRON

ظهر الفساد فی البر والبحر بما کسبت أیدی .؟.؟.؟ {رییس بانک نه رییس دولت نه رییس فلان اداره نه شورای فقهی بانک مرکزی نه کارگر نه کارمند نه نه نه بلکه همه شان} الناس (مردم)(مردم)(مردم)(مردم)(مردم)(مردم) این مردم هستند که باعث… مشاهده ادامه نظر »

بت شکن
مهمان

مقصر اصلی سیستم پولی است نه مردمی که مجبورند در این سیستم شیطانی زندگی کنند. شما هم اگر مستاجر باشی و تورم و رکود و هزار مشکل معیشتی سرت آوار شود و بخواهی شرمنده ی زن و بچه هم نباشی… مشاهده ادامه نظر »

IRON
مهمان
IRON

سلام جناب بت شکن نوشته های شما را میخوانم خوبه ادامه بده مقصر اصلی سیستم پولی ومالی کشورمان نیست بلکه مقصر فرعی آنست مقصر اصلی مردم (مدیر کارمند کارگر آبدار چی مدیر عامل صندوق دار قانون گذار مجری و…. )… مشاهده ادامه نظر »

بت شکن
مهمان

حرف حساب جواب ندارد iron جان فرمایش شما منطقی و درست است. . در عرایضم گفته بودم کراهتا وارد سیستم ربوی شده ایم. انتقاد حضرت عالی هم به جاست.اما لازم میدانم در مورد اکراه توضیح دهم. . اکراه به عنوان… مشاهده ادامه نظر »

Iron
مهمان
Iron

سلام اقای بت شکن نکات خوبی مطرح کردی در روایات اخر زمان امده ربا در بین مردم شایعه میشود حتی به مقدار اندک در خانواده هایی که نمی خواهند ربا در خانه آنها وارد شود وارد میشود ارتباط با بانک… مشاهده ادامه نظر »

هادی
مهمان
هادی

وام از ریشه رباست و حرام قطعی و کارمندان افراد بی نوایی هستند که برای یک لقمه نان در بانک استخدام شده اند و سیاستهای بانک را اجرا میکنند که از سیاستهای بانک مرکزی تبعیت میکند. زور روحانیت ما به… مشاهده ادامه نظر »

جواد
مهمان
جواد

منم با شما موافقم هادی آقا اما واقعا مشکل مال سیتم بانک داری حاکم بر کشور است نه کار مند بیچاره و یا وام گیرنده وقتی کشور در دست علمای عزیز هیت پس گناهی اگر هم باشد بر گردن آنهاست… مشاهده ادامه نظر »

یه نفر
مهمان
یه نفر

منم با هادی موافقم. الان در کشور شغل به حد کافی نداریم. واسه همین بانکدارها هم حتما گزینه ی بهتری نبوده که بانکدار شدن. الان اصلا بانکدار پولش حرام خودش ملعون بره کجا کار کنه؟؟؟ و اگر هم بانکدار کاری… مشاهده ادامه نظر »

محمد
مهمان
محمد

کارمندان بی نوا ؟!!!!!خخخخ به عرض سه سال صاحب خونه و ماشین شدن واقعا بی نواییه ؟ خخخخخخ
کارمندان بانک اگه راست میگن در برابر این سیستم قد علم کنن و اعتصاب کنن اگه به فکر جامعه هستن

بت شكن
مهمان

مزدور کسی نباشد و نان مزدوری نخورد.
یعنی همه ی کارمندان و حقوق بگیران استخدامی.
.
حلاوت و شخصیت کار شخصی، بر میلیاردها درآمد حقوق بگیری رجحان دارد.
تعداد شاغلین غیرمزدور، میتواند یک شاخص مهم در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت باشد.