دیدار کارشناسان برنامه تلویزیونی “سمت خدا” با حضرت آیت الله جوادی آملی + بروز شد

9
http://reba.ir/?p=5296

سمت خدا آیت الله جوادی آملی

به گزارش خبرنگار اسراء نیوز؛ کارشناسان برنامه تلویزیونی “سمت خدا” با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و در خصوص طرح گسترش سنت قرض الحسنه از طریق این برنامه با معظم له گفتگو کردند.

 

 

 

در این دیدار حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به فلسفه تحریم ربا در آموزه های اقتصاد دینی فرمودند: ما باید این سخن خداوند را که می فرماید ربا کمر اقتصاد یک کشور را می شکند، با همه وجود باور کنیم چرا که اقتصاد کمر شکسته توان مقاومت نخواهد داشت.

معظم له با بیان این مطلب که «ربا باعث رفع دین از زندگی مردم می شود» اذعان داشتند: در حالی که در اقتصاد سرمایه داری اخذ ربا مصداق هوش و ذکاوت اقتصادی است، قرآن کریم بانکداری ربوی را جنون می داند و می فرماید اگر کسی بخواهد با ربا جامعه ای را اداره کند دیوانه است.

ایشان تنها راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی را هدایت سرمایه های کشور به بخش تولید دانستند و خاطرنشان کردند: تنها راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی این است که مال و سرمایه کشور در مسیر تولید قرار بگیرد و تولید دو محور عمده دارد ؛ یکی سرمایه و دیگری نیروی کار، الان کسانی که سرمایه لازم برای تولید را دارند در خانه می نشینند و سرمایه خود را به بانک می دهند و سود می گیرند لذا نیروی کار کشور بیکار می ماند.

حضرت آیت الله جوادی آملی در ادامه خواستار تخصیص یارانه به بخش تولید خصوصا تولید کالاهای اساسی کشور شدند. در بحث ربا معتقدیم که باید معیار مالیت باشد و نه مال که لازم است حوزه های علمیه در تبیین علمی این مطلب کوشا تر باشند .


 

  • آیت الله جوادی آملی در این جلسه با اشاره به آیه شریفه ۹ سوره ملک که می فرماید : ((  نزدیک است (دوزخ) از شدّت غضب پاره پاره شود؛ هر زمان که گروهی در آن افکنده می‌شوند، نگهبانان دوزخ از آنها می‌پرسند: «مگر بیم‌دهنده الهی به سراغ شما نیامد؟!» (۸) می‌گویند: «آری، بیم‌دهنده به سراغ ما آمد، ولی ما او را تکذیب کردیم و گفتیم: خداوند هرگز چیزی نازل نکرده، و شما در گمراهی بزرگی هستید!» (۹) و می‌گویند: «اگر ما گوش شنوا داشتیم یا تعقّل می‌کردیم، در میان دوزخیان نبودیم!» (۱۰)  )) فرمودند این نذیر(بیم‌دهنده) حتما نباید رسول گرامی اسلام باشد در حالی که در زمان پیامبر نیز افرادی به نمایندگی از پیامبر به نقاط دور اسلام را می رسانده اند و در جامعه امروز شما همان بیم‌دهندگان هستید .
  • جناب حجت الاسلام میرباقری بعد از جلسه فرمودند: مرحوم سید منیر الدین هاشمی(استاد ایشان) نظرشان بر این بود که ربا را از آن جهت گناهش را برابر با هفتاد بار زنا با مادر در خانه خدا برشمرده‌اند که رباخواری در جامعه باعث و اقامه کننده زنا در جامعه است و در جامعه رباخوار زنا زیاد خواهد شد.
  • همچنین ایشان با حمایت و تایید حرکت برنامه به سمت و سوی حمایت از مدیران انقلابی برای بازسازی فرهنگ انقلاب و دوری از طمع و تبلیغات اسراف و اغوا برای دست اندرکاران این برنامه دعای خیر نموده و ایشان را به راهی که در پیش دارند استوار نمودند.

منبع:         اسراء نیوز، جنبش

دیدگاه شما چیست؟

9 دیدگاه برای "دیدار کارشناسان برنامه تلویزیونی “سمت خدا” با حضرت آیت الله جوادی آملی + بروز شد"

اطلاع‌رسانی
avatar
مرتب‌سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بالاترین رای
زهرا
مهمان
سلام. هموطنان بزرگوار سوره زلزال جواب به تمام شکیات و ابهامات است. فقط باور کنیم هر لحظه باید جوابگوی تمامی اعمالمان باشیم و جز من نوعی کس دیگرئ نخواهد بود. جای توضیح بیشتر نیاز ندارد. به قول آیت ا… بهجت… مشاهده ادامه نظر »
حسن عاشق علی
مهمان
بنام الله خداوند قرآن آیا از دیدگاه و نگاه قرآنی کارشناسان برنامه تلویزیونی سمت خدا در خصوص تبلیغات در تلویزیون و طرح مسئله ربا در این مملکت فقط و فقط حضرت آیت الله جوادی آملی مد ظله باید حمایت کنند… مشاهده ادامه نظر »
راجی
مهمان
وقتی بعضی از مسئولان محترم ما و بعضی از اساتید دانشگاه های ما، در دانشگاه های بی دین غرب تحصیل می کنن و یا به صورت های مختلف از خوراک آلودۀ اساتید بی دین اونا تغذیه می شن،در واقع تبدیل… مشاهده ادامه نظر »
حسین
مهمان

با گل گرفتن دانشگاه های مروج اقتصاد ربوی بسیار موافقم

فاطمه
مهمان
سلام من گذری و اتفاقی این خبر و کامنت ها رو خوندم. اگر بخوایم این نظر یا پیشنهاد رو قبول کنیم و این سیستم اقتصادی رو که داریم حذف کنیم قاعدتا باید یه روش دیگه رو پیش بگیریم. یه چیزی… مشاهده ادامه نظر »
راجی
مهمان
اسلام راه کارهای اقتصادی بسیاری داره، مثلا: توصیۀ زیادی به کار و تلاش و فعالیت داره و به شدت از تنبلی و بیکاری نهی می کنه./// دوم اینکه به کارفرما توصیه کرده که حتی پیش از خشک شدن عرق کارگر،… مشاهده ادامه نظر »
مهدی
مهمان
از گِل گرفتن بهتر هم کاری هست و ان تلاش برای اگاه و قانع سازی انان است. بی شک اگر به ضررهای بیشمارِ ربا پی ببرند حتی برای منفعت خودشان هم که شده دست بر می دارند. امتحانش ضرری ندارد.… مشاهده ادامه نظر »
wpDiscuz