ذات بانک رباست؟ یا عملکردش؟ مسئله این است.

1
http://reba.ir/?p=6583

سوال کلیدی : آیا ذات بانک ملازم با رباست ؛ یا عملکرد خلاف قانون ، بانک ها را دچار مشکل کرده است؟

این بحث مدتی ست که در محافل اقتصادی انقلابی، مطرح میشود.

اهمیت : اگر ذات بانک را ربوی در نظر بگیریم ، با اصل وجود بانک مقابله میکنیم …. اما اگر عملکرد بانک ها را غلط بدانیم ، سعی بر اصلاح قانون و ساختار و نظارت و آموزش بانکداران خواهیم داشت.

 

گروه اول،

ربوی بودن ذات بانکداری را رد کرده اند و معتقدند بانک ها میتوانند غیرربوی کار کنند. دوستان معتقدند ، مشکل بانکهای کشور عدم عمل به قانون و نظارت است نه مشکل ذات ربوی.

ایشان میفرمایند؛ همین سیستم بانکداری فعلی میتواند صددرصد اسلامی عمل کند.

.

گروه دوم،

معتقدند بانک ذاتا ملازم با رباست و بدون ربا امکان حیات ندارد. ایشان معتقدند ، از نظر تاریخی بانک یک نهاد یهودی ست که برای ربا ساخته شده و مانند کازینو که امکان ندارد حرام را از آن حذف کنیم ، ذات بانک ربا ست وباید از بین برود.

.

البته هر دو دیدگاه ، وضعیت فعلی بانکی کشور را نامطلوب میدانند و سعی در اصلاح دارند . ولی با توجه به نوع نگرش ، راهکارهای مختلف و بعضا متضادی مطرح میشود.

.

۱- مشکل بانک عملکردی ست.

۲- مشکل بانک ذاتی ست.

.

برای کسانی که به دنبال راه حل هستند ، انتخاب یکی از دو دیدگاه اهمیت زیادی دارد.

.

کسانی که عملکرد بانک ها را خطا میدانند ، به اصلاح دستورالعمل ها و توجیه مشتریان و نظارت و تعهد پرسنل بانکی معتقدند.

این دیدگاه ، بانک را مثل شمشیری میدانند که باید در دست انسان صالح قرار گیرد تا نتایج مطلوب داشته باشد و اقتصاد مسلمین را ارتقا بخشد.

راهکار این دوستان ، الزام بیشتر بانک ها به اجرای همین قانون بانکداری بدون ربای فعلی و احیانا ارتقای دستورالعمل ها است.

.

کسانی که ذات بانک را دچار مشکل میدانند ، اساسا کلمه ی بانکداری اسلامی را قبول ندارند و بانک بدون ربا را غیرقابل تحقق میدانند.

این دیدگاه ، بانک را مثل کاواره میدانند که گناه (ربا) جزء لاینفک آن است و اساسا وجودش برای رباست و بدون ربا غیرممکن است.

راهکار این دوستان ، طراحی و اجرای نظام اقتصادی جایگزین است.

.

البته در برخی عملکردهای بانک مانند سهولت در انتقال وجوه و تجارت ، اشکالی وارد نمیکنند ؛ اما در اصل وجودی بانک دو طرف نظرات متفاوتی دارند.

.

………………………………………………………………….

zat

“”.بت شکن معتقد است ، ذات بانک رباست.””

استدلال :

۱- رباخورهای بازاری را ابتدای انقلاب دستگیر و زندان میکردند. بعد از تصویب قانون بانکداری بدون ربا ، رباخوران بازاری هم طبق همین قانون همان کار قبلی خود را میکنند. الان قانون بانکی ضامن رباخور های بازاری هم هست.

.

۲- این قانون بانکداری بدون ربا چه طور قانونی ست که با این همه حساسیت و نظارت از سال ۶۲ تا حالا نتوانسته اجرا شود. همه میدانند کارمندان بانکها جرات ندارند ذره ای متفاوت از دستورالعمل کاری خود عمل کنند. سیستم الکترونیک و دوربین ها هم که در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

.

۳- ورود نهادهای انقلابی سپاه و بسیج و انسان های مذهبی به بانک داری ، نه تنها بهبودی در عملکرد بانک نداده ، بلکه بدتر هم شده است. اگر مشکل از اجرا بود که باید با افراد مومن مشکل حل میشد. من با بسیاری از کارمندان بانک انصار و مهر و رسالت و …. که صحبت میکنم ، به شدت دغدغه ربا دارند ولی در این سیستم هضم میشوند و متاسفانه ملعونند. (به تصریح آیت الله جوادی آملی)

.

۴- سیستم پولی بانکی فعلی یک ساختار هرمی به شرح زیر دارد :

در راس این هرم فدرال رزرو آمریکاست.

زیر مجموعه ی اول بانک های تجاری آمریکاست.

زیرمجموعه ی دوم بانک مرکزی کشورهاست.

زیرمجموعه ی سوم بان کهای تجاری کشورهاست.

در واقع تصمیمات بانک مرکزی آمریکا شرایط اقتصاد همه ی دنیا رارقم میزند. اگر فدرال رزرو نرخ بهره را تغییر دهد ، ارزش دلار تعیین میشود و متعاقبا شرایط سایر اقتصادها تغییر میکند.

.

۵- دوستان عملکردی به عقود بانک ها نگاه میکنند. عقودی که همه با حیله ی ربا شرعی شده اند. حیله ی ربا حلال است. اما تاثیرات مادی اش را دارد. درست است که ربا نیست. حیله ی ربا شاید اثرات معنوی نداشته باشد اما اثرات اقتصادی اش را که دارد. کسی که ادعا نمیکند عقود بانکی بیع است.

.

۶- عقود بانکی را فقط در شعب بانکی بررسی نکنید. اگر ساختاری نگاه کنید متوجه میشوید که نرخ بهره بانک مرکزی اعلام میشود و ربطی به عقود ندارد. در واقع راس ساختار بانکی نرخ بهره ی بانک مرکزی ست. اگر فرض کنیم کل عقود بانکی درست است و فقط به نرخ بهره اشکال بگیریم ، یعنی سیستم بانکی میگوید ۲*۲=۵  سپس ۵*۲=۱۰  سپس  ۱۰*۲=۲۰ سپس  ۲۰*۲=۴۰ و الی آخر. در نهایت استدلال میکنند  ۲*۲۰=۴۰  که درست است.

.

۷- اصل وجود بانک به خاطر وجود پول اعتباری ست. اگر پول طلا باشد و خلق نشود ، امکان ادامه حیات بانک وجود ندارد. همه اقتصاددان ها قبول دارند که نرخ بهره صفر یعنی ورشکستگی بانک. مثل درصد الکل صفر که یعنی حلال بودن دلستر.

.

۸- سال ۶۲ حدود ۱۰۰۰۰ نفر درکل سیستم بانکب کشور شاغل بودند. این عدد در سال ۹۳ به حدود ۱۲۰۰۰۰ نفر رسیده است و هر روز دارد بیشتر میشود. جلوی این غده ی سرطانی را هرچه زودتر بگیریم ، احتمال بحرانش کمتر است. توسعه بیشتر این سیستم یعنی نابودی کامل مشاغل واقعی .

.

۹- مشکل تئوریسین های حوزه ی پولی و بانکی عدم توجه به وجود مشکل در اصل پول اعتباری است. بانک زائیده ی پول اعتباری ست و در صورت استفاده از پول ثابت ، بانک و ربا در سیستم اقتصادی به حاشیه میرود.

منبع: بت شکن

دیدگاه شما چیست؟

1 دیدگاه برای "ذات بانک رباست؟ یا عملکردش؟ مسئله این است."

اطلاع‌رسانی
avatar
مرتب‌سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بالاترین رای
محمد
مهمان

باسلام و خسته نباشید…
یک سوال داشتم آیا نمیشود کل بانکها زیر نظر دولت باشند و از طرف دولت میزان حقوق معینی را برای اشخاصی که در بانک کار میکنند در نظر گرفت تا بتوان از خود کارکردی بانک جلوگیری کرد؟
باتشکر

wpDiscuz