ولی‌الله شهابی: ربا اساس نظام جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند

0
http://reba.ir/?p=12367

آخرین اخبار مرتبط با ربا را از «کانال جنبش ممانعت از جنگ با خدا» دنبال کنید

 

ولی‌الله شهابی در یادداشتی نوشت؛ استقرار نظام ربوی و پدیده شوم جریمه دیرکرد و سود جریمه دیرکرد در نظام بانکی، نمونه‎های بارز فساد اقتصادی در کشور است که سفره حلال مردم را آلوده به حرام کرده است و هرروز دامنه این فساد گسترده‎تر می‎شود.

نظام بانکی با کمال جسارت در مقابل فتاوی مرجعیت دینی ایستاده است و هیچ اعتنایی به فتاوی مرجعیت اسلام بویژه مرجعیت شیعه ندارد، مسئولیت بانک مرکزی جمهوری اسلامی در مدیریت اسلامی کردن نظام بانکی بسیار سنگین است.

کم و زیاد شدن سود بانکی نمی‎تواند پلیدی و خباثت مالی بانک‎ها را تطهیر کند، نفس نظام ربوی چه با صراحت تعیین نرخ سود قطعی و چه با ترفند کلاه شرعی برای سود علی‌الحساب، ماهیت غیر اسلامی بودن نظام بانکی در جمهوری اسلامی ایران را آشکار می‌کند.

عوارض فساد نظام بانکی با استقرار سیستم ربوی حیثیت و اعتبار اسلام و انقلاب را مخدوش کرده است و آسیب‎های جدی را بر پیکره نظام وارد کرده است از جمله آنها:

۱- حاکم شدن نظام ربوی، سلب اعتماد مردم از نظام مقدس جمهوری اسلامی را به همراه دارد که نتیجه بی‎اعتمادی مردم، قهر ملی و قطع همراهی ملی مردم با دولت در فعالیت‎های عمومی کشور است.

۲- تضعیف جایگاه مرجعیت اسلام با نادیده گرفتن فتاوی صریح مراجع دینی که تاکنون حکومت‎های جور گذشته قادر به مقابله به فتاوی مراجع شیعی را نداشته‎اند، اما نظام بانکی امروز ایران با سوء استفاده از تسامح نظام در برخورد با رفتارهای ناصحیح نظام بانکی به دلیل مصالح امنیتی جمهوری اسلامی در شرایط مقابله با استکبار جهانی و تحریم‎های سنگین علیه ایران و ناگزیر بودن انقلاب به حفظ وضع موجود،همچنان در عرصه اقتصادی ترکتازی می‎کنند و دست از آلوده‎سازی فضای اقتصادی نظام بر نمی‎دارد.

۳- یکی از عوارض تحمیل شرایط غیرمشروع نظام بانکی امروز ایران، فروپاشی خانواده است که بسیاری از مردم مومن و معتقد اما ناآشنای به فریب‎های اقتصادی با انواع ترفندهای حقوقی نظام بانکی گرفتار بهره‎های کلان و نجومی نظام بانکی شده‎اند و زیر خروارها بدهی کاذب بانکی، خود و خانواده را زنده بگور کرده‌اند.

بانک‎های عامل با بی‎رحمانه‎ترین رفتار در مواردی تا پنج یا ۱۰ برابر اصل تسهیلات، با عناوین بهره بانکی و جریمه دیرکرد و سود جریمه دیرکرد برای مردم ارقام سنگینی را بر دیده‎اند در نتیجه با قرار جلب و زندان و مصادره اموال و ازاله حیثیت موجبات فروپاشی خانواده را در ضمن جدایی زن و شوهر و آواره‌گی فرزندان فراهم کرده‎اند، متاسفانه امروز شاهد گرفتار شدن هزاران نفر در زندان با محکومیت‎های بانکی هستیم.

۴- آلوده شدن اموال مردم مسلمان با رواج نظام ربوی وعادی شدن معاملات غیر شرعی شبه بانکی در بین مردم در قالب عقود بنگاهی و اقتصاد دلالی و بازارهای کاذب اقتصادی با الهام از شیوه معاملاتی بانک‎های داخلی از عوارض اجتماعی در نظام معاملاتی کشور است.

۵- ناکارآمد نشان دادن نظام اقتصاد اسلامی در منظر نظام‎های موجود در جهان از دیگر عوارض سیستم بانکی در جمهوری اسلامی ایران است.

۶- نظام بانکی با نگاه سرمایه‎داری، نقطه مقابل اقتصاد مقاومتی در کشور قرار دارد و با اصول و مبانی اقتصاد مقاومتی هیچ‌گونه همخوانی ندارد.

۷- بدنام کردن مقدسات، با یدک کشیدن نام ائمه معصومین (ع) در نامگذاری بانکها، شعبات و یا به بهانه ولادت معصومین علیهم السلام در اجرای طرح بخشودگی جریمه و دیرکردها و دیگر موضوعات از قبیل تخصیص وام، دادن جایزه از دیگر عوارض فرهنگی و اجتماعی نظام بانکی است که چیزی جز بدنامی برای مقدسات فرهنگی و نفرت برای مردم مسلمان را به همراه نداشته است.

۸- راکد ماندن بخش‎های مولد اقتصادی جامعه که گرفتار بهره‎های کاذب نظام بانکی شده‎اند از عوارض مخرب نظام بانکی است که مستلزم بررسی میدانی اثرات مخرب نقش بانک‎های کشور در رکود اقتصادی بخش‎های مولد صنعتی و بازرگانی کشور است.

۹- تحت‎الشعاع قرار گرفتن عنصر کار و تولید بر اثر درآمد های حاصل از بهره بانکی که به موجب آن، سرمایه پولی کشور به جای رفتن به بخش تولید و صنعت مستقیما وارد نظام بانکی جهت سپرده‎گذاری و بهره‎گیری از سپرده‎های بانکی می‎شود و در چرخه اقتصاد بانکی با دست به دست شدن و گردش کاذب پول، تورم سنگین را در بر نظام پولی کشور تحمیل می‎کند.

۱۰- ایجاد طبقه اجتماعی آشکار و استقرار نظام کاستی عصر ساسانی، که ورودی یک نیروی بانکی «چه بانک‎های دولتی و چه غیردولتی» بیشتر از خروجی یک نیروی فرهنگی در آموزش و پرورش کشور دریافت حقوق و کارمزد دارد.

قطع نظر از اینکه عناصر و عوامل اجرایی بانک‎ها از تسهیلات ویژه با کمترین بهره و نازل‎ترین سطح تعهد از سرمایه سپرده مردم در بانک‎ها بهره‎مند ‎می‎شوند و افرادی از همین مجموعه با غارت چند هزار میلیارد تومان مصونیت حقوقی یافته و به راحتی بار خود را بستند و امروز در قطبی دیگر در جهان سیاحت می‎کنند، اما در داخل کشور یک بدهکار بانکی از جنس کارگر، پیشه‎ور، معلم و … از یک تا ۱۰ میلیون تومان ماه‎ها و بلکه سال‎ها در زندان بسر می‎برد.

با این اوصاف گرچه در ادوار مختلف دولت‎هایی برای کم کردن مفاسد بانکی دست به کار شده‎اند اما تاکنون غول قدرت اقتصادی بانک‎ها از تسلط دولت‎ها جلوگیری کرده و همچنان میدان‎داری می‎کنند به نظر می‎رسد نظام بانکی با وضع موجود سنگری در مقابل سنگر انقلاب است که اگر فرزندان انقلاب چاره‎اندیشی نکنند در کمترین زمان اساس نظام مقدس جمهوری اسلامی مورد تهدید است.

منبع: خبرگزاری فارس

انتهای پیام/

دیدگاه شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر می‌گذارد

اطلاع‌رسانی
avatar
wpDiscuz