چگونه بدون وام زندگی کنیم؟

122
http://reba.ir/?p=8173
سبک زندگی بدون وام

زندگی بدون وام در عصر ما سبک غریب و ناشدنی‌ای به نظر می‌رسد. با اینهمه خرج و بدهی و هزینه‌های سرسام آور مواد غذایی ضروری و اولیه اجاره خانه و طولانی بودن مسیرها که ما را مجبور به داشتن وسیله نقلیه شخصی می‌کند تقریبا غیر ممکن است!

اما در همین شرایط فعلی افرادی هستند که بدون گرفتن وام زندگی می‌کنند نه اینکه هزینه‌ها برای آن‌ها پایین‌تر است بلکه چون نیازهای خود را کاهش داده‌اند، چون معتقداند وام یعنی «پیش‌خور» کردن روزی‌ای که هنوز کسب نکرده‌ایم. و این با آنچه خدای متعال می‌فرماید تناسبی ندارد:

من که امروز عبادت فردا را از تو نمی‌خواهم ، تو نیز روزی فردا را امروز از من نخواه

 

 

و وقتی دعای امام سجاد را می‌شنویم که می‌فرماید:

نیایش سی‌ام

«دعای آن حضرت است در یاری خواستن بر ادای وام»

بار خدایا، درود بفرست بر محمد و خاندان او و مرا عافیت بخش از وامی که بدان چهره‌ام دژم شود و خاطرم پریشان گردد و فکرم پراکنده ماند و تلاش من در ادای آن به دراز کشد.

خداوندا، به تو پناه می‌آورم از اندوه وام‌داری و اندیشه آن ودل‌مشغولی برای آن و بی‌خوابی کشیدن در غم آن. پس درود بفرست بر محمد و خاندانش و مرا از وام در پناه خوددار. ای پروردگار من، از تو زنهار می‌خواهم از ذلت وام‌داری در این جهان و از تبعات و عواقب آن پس از مرگ. پس درود بفرست بر محمد و خاندان او و مرا در امان خود گیر، یا به مالی سرشار یا به کفافی ناگسستنی.

بار خدایا، درود بفرست بر محمد و خاندان او و مرا از اسراف و زیاده‌روی دور دار و به بخشش همراه با میانه‌روی از کج‌روی بازدار و به من بیاموز آن روش نیکو را که هزینه‌ام از درآمد بیش نبود و به لطف خویش از تبذیر نگه‌دار و روزی من از حلال روان گردان و انفاق‌های مرا به راه‌های خیر متوجه ساز و از من بستان آن مال که مرا مغرور سازد یا به ستمگری اندازد یا به طغیانم کشاند.

ای خداوند، محبوب من گردان هم‌نشینی با درویشان را و یاری‌ام ده که بر مصاحبت آنان شکیبا باشم. هر چه از متاع این جهانی از من گرفته‌ای، در خزاین باقی خود برای من اندوخته گردان. و آنچه را از خواسته دنیوی نصیب من ساخته‌ای و در این جهان به من عطا کرده‌ای وسیله‌ای ساز برای رسیدن من به آستان عزّ خود و پیوستن من به مقام قرب خود و دست یافتن من به بهشت جاوید خود. زیرا که تو صاحب فضل بزرگ، و بخشنده کریمى.

سبک زندگی بدون وام

 

  • شما هم می‌توانید بدون وام زندگی کنید؟
  • آیا این حرف آرمانی و نشدنی است؟
  • وام‌هایی که گرفتید برکت داشت؟
  • مجبور شدید دیرکرد (عین ربای حرام) بدهید؟

دیدگاه شما چیست؟

122 دیدگاه برای "چگونه بدون وام زندگی کنیم؟"

اطلاع‌رسانی
avatar
مرتب‌سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بالاترین رای
محمدجواد فخر
مهمان
آیا اگر ما انتظارات خود را از زندگی کم کنیم هزینه های زندگی هم کم میشود؟صاحب خانه ها هم کم تر اجاره میگیرند؟ بچه هم کمتر پوشک میخواهد؟ هزینه مدرسه بچه ها هم کم میشود؟ هزینه حمل و نقل هم… مشاهده ادامه نظر »
علی
مهمان
اقتصاد اسلامی که شماو علمای اقتصاد اسلامی توی این ۴۰ ساله مروجش بوده و هستید چیزی جز انحطاط جامعه نخواد داشت و کسانی که از این نوع اقتصاد دفاع کرده و میکنن انشاالله که در دوزخ جای خواهند داشت چراکه… مشاهده ادامه نظر »
امین - کارآفرین
مهمان
سلام دوستان خواستم اخذ وام را در صنعت بحث کنم و نظر متواضع خود را جهت بررسی توسط دوستان و ارائه بازخورد عرض کنم به نظر اینجانب کاهش نرخ بهره و تسهیل در پرداخت وام بیشتز یک یک روئیا نیست… مشاهده ادامه نظر »
رسول
مهمان
خیلی خیلی عذر خواهم دوست عزیز .. اما چون فرمودین بازخورد … بنده حقیر هم به عقل ناقص خودم نکاتی رو دیدم که باید عرض کنم … این کاملا درسته و کاملا قبوله که روحیات گرگ صفتی حاکم بر سیستم… مشاهده ادامه نظر »
محمد -حافظ كل قران
مهمان
اگر صندوقی قرض الحسنه در تلویزیون تبلیغ شود که ای سرمایه دار مومن بیا سپرده بگذار تا محتاج وام بدون یک ریال سود بگیرد و تو از خدا مضاعف ان را بگیر طبق وعده ی قرانی، هم سنت حسنه قرض… مشاهده ادامه نظر »
محمد
مهمان
جمع کنید برید بابا دکون بازار راه انداختید؟ حکم صادر میکنید چرا؟ کی گفته سود بانکی حرامه؟ طرف که تو بانک کار میکنه بره شغلشو عوض کنه؟ بعد تو به زن و بچش پول میدی؟ به جا این حرفا بردی… مشاهده ادامه نظر »
رسول
مهمان
محمدجان داداش گلم بذار یکی یکی جواب سوالاتو بدم…! یک: چه دکانی و چه بازاری اینجا راه افتاده ؟ میشه به ماهم بگی بدونیم سود این بازار و دکان که میگی کجاست و این وسط به جیب کی میره که… مشاهده ادامه نظر »
Iron
مهمان
تمام کسانی در کار حرام خواری میافتند همین بهانه ها و بیشتر از ان را هم بهانه میکنند مگر همه باید در بانک(ربا خانه) کار کنند زمین خدا وسیع است بروید یک شغل دیگه اگر همین فردا به هر دلیلی… مشاهده ادامه نظر »
امین یوسفی
مهمان

سلام ایا بانک قرض الحسنه رسالت و مهر مورد تایید است و اگر ربوی نستند بهتر نیست از این بانک بیشتر استفاده کنیم و حساب هایمان را در بانکهای دیگر ببندیم؟؟

سعید 09158590153
مهمان
با کارمند بانک صحبت کردم اگر ده میلیون یک ماه در این بانک بگذاری دومیلیون به شما ۱۲ ماهه می دهند . با کارمزد ۲ درصد . فقط کافی که یک ماشین حساب کوچک و کمی سواد ریاضی داشته باشی… مشاهده ادامه نظر »
ربیعی
نویسنده
سلام علیکم گفتیم که ربا را به چند سطح تقسیم کردیم ۱. ربایی که یک نفر در محله ای به چند نفر میدهد = ربای خیلی کوچیک ۲. ربایی که بانک میدهد مثل سود و دیرکرد= ربای کوچک در اقتصاد… مشاهده ادامه نظر »
احسان
مهمان
ما رو مجبور به حرام خواری کرده اند بانک های ربایی دشمنان ایران با سود ۱ درصد دارن اقتصادشون رو میگردونن ما با ۳۰ ۴۰ درصد فقط خدا باید به مردم رحم کنه لا اله الا انت سبحانک انی کنت… مشاهده ادامه نظر »
رسول
مهمان
دوست عزیز آقا احسان مشکل ما یا مشکل دشمنان ما کم و زیادی بهره نیست چه ۱ درصد چه ۳۰ درصد .. نزول .. نزوله و ته نزولی رفتن هم میشه سقوط !!! اگه اونا مثلا آمریکا(!) داره با نرخ… مشاهده ادامه نظر »
كدّی (دهاتی)
مهمان
اول و آخر کلام در کدآمایی خلاصه شده است اگر تفکر کدآما و گفتمان کدآما فرهنگ یه نفر یه خانواده یه محل کار (آقایان) یه محله یا فامیل (آقایان و بانوان) یه کشور و شهر … در ایشان جاری و… مشاهده ادامه نظر »
رسول
مهمان
با اجازه میخوام کلام شما کاملتر بشه … البته کمی چالش برانگیزتر و عمیق تر … خلاصه اختیار با خود فرد و جامعه هست اگر به مزایای کدآمایی آشنا شود و طعم زندگی بدون وام بچشد و به آنچه دارد… مشاهده ادامه نظر »
ابوناصر
مهمان

چرا ماهایی که از ربا بدمون میاد ومیخوایم اقدام کنیم با قراردادهای مضاربه با شرکتهای دانش بنیان شریک نشیم
هم اشتغال زایی هست هم درآمد حلال

رسول
مهمان
پیشاپیش عذرتقصیر به جهت طولانی شدن مطلب … اما … دانش بنیان ؟؟؟!!! کدوم دانش دوست عزیز کدوم بنیان ؟؟؟!!! مثلا همین الان که من وشما داریم صحبت میکنیم اگه یه سرچی بکنی مثلا http://6ort.com/sTMAW میبینیم که خیلی شرکتها این… مشاهده ادامه نظر »
سعید
مهمان

چطور ؟
ساز و کار رسمی وجود داره برای افراد عادی و امی و … ؟!

اگر هست معرفی کنید، تقویت کنید.

سید محمد
مهمان

سلام خود وام و تسهیلات شرعا حرام نیست اما شکی نیست که این سیستم بانکی اقتصاد ملی را نابود میکند

shams
مهمان
سلام و عرض وقت بخیر به همه دوستان این مطالب ک ذکر کردید مفید هستند ولی راهکار ارایه دهید ک مردمی ک در گذشته از سیستم بانکی و بورس استفاده کردند(وام گرفتند یا سرمایه گذاری کردند ) و این پول… مشاهده ادامه نظر »
احسان
مهمان

خمس اموالشونو ب مرجع تقلیدشون بدن مالشون پاک میشه

ربیعی
نویسنده
سلام علیکم/ گفت چشم تنگ دنیا دوست را یاقناعت پر کند یا خاک گور قناعت و طمع نکردن؛ باعث می‌شود که کمترین نیاز را به استفاده از سیستم ربوی داشته باشیم از طرفی اگر قبلا از این سیستم استفاده بی… مشاهده ادامه نظر »
shams
مهمان

شرایط توبه چیه؟
تکلیف سودهایی ک بانک ازمون گرفته یا سودهایی ک از بورس و بانک کسب کردم و مالم اغشته به این پول شده چی میشه؟ با توجه به اینکه الانم حسابشو ندارم ک چقدره؟

ربیعی
نویسنده

از عالمان دین آگاه بپرسید
به گمان بنده باید رد مظالم پرداخت کرد/ اما وقتی پرسیدید به بنده هم اطلاع بدید که چ باید کرد

shams
مهمان

تکلیف مال حرامی ک وارد زندگیم شده (سود سرمایه گذاری ها در بورس و بانک و…) ک قابل اندازه گیری هم نیست چی میشه؟

ربیعی
نویسنده

به نظرم باید اینقدر باید روزه گرفت تا گوشت هایی که از حرام که وارد بدن شده آب بشود
بازم از استادان اخلاق بپرسید که چه باید کرد

حمید رضا جدیری
مهمان
وام یعنی ضربه به اقتصاد یعنی حرام وام وقتی درست که بهش سودی تعلق نگیره درسترین اقتصاد اینه شما به جای اینکه پولتو بذاری بانک اونو جایی سرمایه بذاری یا با کسی شریک شی و سود کنی و از سود… مشاهده ادامه نظر »
غزل
مهمان
با سلام میخواستم خدمت همه عرض کنم خانواده ما در طول حدود ۲۵ سال زندگی خودش هرگز از وام استفاده نکرده و خیلی هم کم از مردم قرض کرده و خداروشکر الان هم صاحب خونه هستیم و زندگیمون در سطحی… مشاهده ادامه نظر »
سعید
مهمان
من همیشه برای تامین مالی سرمایه در گردش برای کسب و کارم ، از صندوق های قرعه کشی خانوادگی استفاده میکردم و واقعا برکت داشت کسب و کارم ولی یکبار به دلیل عجله رفتم وام گرفتم و از اون روز… مشاهده ادامه نظر »
احسان
مهمان

چقدر عالی دوست عزیز…موفق و پیروز باشی

امین
مهمان
با سلام خیلی متشکر از سایت خوبتان و فعالیتهای مفید شما. بنده مطمئن هستم که یک روزی صدای شما ایران را فرا خواهد گرفت ان شاء الله. به نظر بنده که البته سر رشته ای از اقتصاد هم ندارم در… مشاهده ادامه نظر »
فرزاد
مهمان

یکی از راه های دوری از ربا صندوق های قرض الحسنه می باشد توصعه این صندوقها باعث از بین رفتن ربا میشود

احسان
مهمان
آقا فرزاد عزیز سلام …خواستم یه مطلب مهم رو خدمتت عرض کنم ک صندوق های قرض الحسنه همشون نه و اکثریتشون از ریشه با ربا درگیر هستن اونم ربای قرضی …فلسفشم قرض ب شرط قرض میشه ک حرام اندر حرام… مشاهده ادامه نظر »
شهاب
مهمان
این حقیر بدون سرمایه و بدون وام رفتم خواستگاری، ازدواج کردم، الانم دو ساله که خونه رهن کردم و خدا همه هزینه هام رو رسونده و داره می رسونه… جاهایی هم که کم آورده بودم قرض گرفتم، اگر زیاد هم… مشاهده ادامه نظر »
غزل
مهمان
در رساله آمده که رهن کامل خونه هم رباست چون صاحب خونه (ربادهنده) در ازای گرفتن پولی که باید بعد یکسال پس بده منافع خونه اش (استفاده از خونه در این یکسال) رو به مستاجر (رباگیرنده) میده یعنی داره درعوض… مشاهده ادامه نظر »
احسان
مهمان
غزل خانم سلام….بنده در کتب گوناگون و نظریه های مختلف جستجو کردم رهن خانه بصورت کامل و دریافت اجاره صوری و خارج از عرف (یعنی مثلا صد هزار تومن ک پوله یه ناهار هم نمیشه)یکی از مصادیقه ربای قرضیست و… مشاهده ادامه نظر »
محمد
مهمان

یه سوال داشتم، درسته که میگن حقوق کارمندان بانک حرامه؟ الان من کارمند بانک چه کار کنم؟ خوب من تصویب نکردم که اینا ربا بدن به مردم؟!

غزل
مهمان

سلام. درمورد ربا، نویسنده هم لعنت شده و فقط ربا گیرنده و ربا دهنده لعنت نشدن. پس راه حل شما اینه که کارتونو عوض کنید.

بت شکن
مهمان

اگه چاره ای نداری جز حقوق حرام خوردن که هیچی

ربیعی
نویسنده

سلام علیکم/ سوالات متداول را مطالعه بفرمایید http://reba.ir/faq/
اگر سوالی براتان باقی ماند در خدمتیم

علی
مهمان
با عرض سلام به همه. منم تصمیم گرفتم دیگه هیچ وقت وام نگیرم. چند تا قسط مونده که ایشالا به زودی تسویه می کنم. به هیچ وجه گرفتن وام رو توصیه نمی کنم. اگه الان پول کافی ندارید صبر کنید… مشاهده ادامه نظر »
شبیری
مهمان
باسلام اگر بخواهیم بدون وام زندگی کنیم در واقع اون کاهش ارزش پول از جیب ما دزدیده شده است! و به جیب کسانی میرود که وام بیشتری گرفته اند! پس اول از همه باید جلو خلق پول در دولت را… مشاهده ادامه نظر »
سعید
مهمان
سلام بالاخره باید از یک جایی شروع کرد اگر شهدایی که رفتند پرپر شدند هم همینطور می گفتند که ما که برویم کشته شویم امنیت ساخته می شود و کیفش را کسانی می برند که اصلا جبهه را ندیده و… مشاهده ادامه نظر »
بت شکن
مهمان

برادر این قدرها هم سخت نیست. طلا بخر

محسن
مهمان
والا ما که هر وقت نیاز داشتیم خدا بهمون رسونده. یه بار خواستم وام بگیرم که جور نشد، خدارو هر روز شکر می کنم که جور نشد. آی مردم، بخدا، خدا همون قدری که نیاز داری میرسونه. بیشترم بخوای بیشتر… مشاهده ادامه نظر »
سعيد سليماني
مهمان
زینپس بجای واژه ی بانکداری اسلامی باید از واژه ی بانکداری ربوی استفاده کرد ، نظام بانکداری رایج در ایران اسلامی نیست بلکه ربوی است …../////////////////////////////////////////////////////////////رباخواری به عمل دریافت ربا گفته می‌شود که معمولاً به صورت شغل در جوامع گذشته… مشاهده ادامه نظر »
علی
مهمان
با سلام و تبریک اعیاد شعبانیه امروز ه اول باید تفکر دریافت سود توسط قر ض دهنده از بین برود چون بر بانکها ایرادی وارد نیست که سود می گیرند چون آنها پایه کارشان بر اخذ دریافت سود است اما… مشاهده ادامه نظر »
رسول
مهمان
سلام دوست من . اولا اون نرخ ربا ( یا دقیقتر نرخ بهره) نیست و اسمش نرخ تورم هست! شاید در نگاه اول از نظر معنای اقتصاد (البته در ادبیات اقتصاددان ها) فرق زیادی با هم داشته باشن و مثلا… مشاهده ادامه نظر »
محمدامین
مهمان
با سلام و تبریک اعیاد شعبانیه بسیاری از مطالب سایت رو خوندم و خیلی تاثیرگذار بود، از زحمات شما هم متشکریم و خدا توفیق روز افزون بده به شما، به حول قوه الهی من که تو سهم خودم دیگه تو… مشاهده ادامه نظر »
سامان
مهمان

شما اول تورم رو صفر کن بعد حرف ربا بزن. آمریکا تورم سالیانش نیم درصده که بهره بانکیش ۱ درصد شده. زمان پیامبر که تورم وجود نداشته که این ایه نازل شده

رسول
مهمان
سامان جان درسته هر گردی که گردو نمیشه اما دقت کن این یعنی هیچ گردویی هم مربع و مستطیل و گرد هم نمیشه !!! همشون بیضی هستن پس در نتیجه گردوها بیضوی هستن 😐 😐 😐 عزیزم اگر آمریکا میگن… مشاهده ادامه نظر »
امین
مهمان

یکم بیشتر توضیح دهید لطفا ؟

امیر
مهمان

سلام بنظر من بدون وام فقط زنده می مونیم زندگی نمی کنیم

رسول
مهمان
سلام به نظر منم کسی نگفته قراره با وام زندگی کنیم ! گفتن با وام و بهره که اسمش روشه نزول (!) قراره سقوط کنیم و با مغز بریم جایی که نمیشه اصلا زندگی کنیم ! یعنی تو قفس شیر… مشاهده ادامه نظر »
wpDiscuz