چگونه بدون وام زندگی کنیم؟

111
http://reba.ir/?p=8173
سبک زندگی بدون وام

زندگی بدون وام در عصر ما سبک غریب و ناشدنی‌ای به نظر می‌رسد. با اینهمه خرج و بدهی و هزینه‌های سرسام آور مواد غذایی ضروری و اولیه اجاره خانه و طولانی بودن مسیرها که ما را مجبور به داشتن وسیله نقلیه شخصی می‌کند تقریبا غیر ممکن است!

اما در همین شرایط فعلی افرادی هستند که بدون گرفتن وام زندگی می‌کنند نه اینکه هزینه‌ها برای آن‌ها پایین‌تر است بلکه چون نیازهای خود را کاهش داده‌اند، چون معتقداند وام یعنی «پیش‌خور» کردن روزی‌ای که هنوز کسب نکرده‌ایم. و این با آنچه خدای متعال می‌فرماید تناسبی ندارد:

من که امروز عبادت فردا را از تو نمی‌خواهم ، تو نیز روزی فردا را امروز از من نخواه

 

 

و وقتی دعای امام سجاد را می‌شنویم که می‌فرماید:

نیایش سی‌ام

«دعای آن حضرت است در یاری خواستن بر ادای وام»

بار خدایا، درود بفرست بر محمد و خاندان او و مرا عافیت بخش از وامی که بدان چهره‌ام دژم شود و خاطرم پریشان گردد و فکرم پراکنده ماند و تلاش من در ادای آن به دراز کشد.

خداوندا، به تو پناه می‌آورم از اندوه وام‌داری و اندیشه آن ودل‌مشغولی برای آن و بی‌خوابی کشیدن در غم آن. پس درود بفرست بر محمد و خاندانش و مرا از وام در پناه خوددار. ای پروردگار من، از تو زنهار می‌خواهم از ذلت وام‌داری در این جهان و از تبعات و عواقب آن پس از مرگ. پس درود بفرست بر محمد و خاندان او و مرا در امان خود گیر، یا به مالی سرشار یا به کفافی ناگسستنی.

بار خدایا، درود بفرست بر محمد و خاندان او و مرا از اسراف و زیاده‌روی دور دار و به بخشش همراه با میانه‌روی از کج‌روی بازدار و به من بیاموز آن روش نیکو را که هزینه‌ام از درآمد بیش نبود و به لطف خویش از تبذیر نگه‌دار و روزی من از حلال روان گردان و انفاق‌های مرا به راه‌های خیر متوجه ساز و از من بستان آن مال که مرا مغرور سازد یا به ستمگری اندازد یا به طغیانم کشاند.

ای خداوند، محبوب من گردان هم‌نشینی با درویشان را و یاری‌ام ده که بر مصاحبت آنان شکیبا باشم. هر چه از متاع این جهانی از من گرفته‌ای، در خزاین باقی خود برای من اندوخته گردان. و آنچه را از خواسته دنیوی نصیب من ساخته‌ای و در این جهان به من عطا کرده‌ای وسیله‌ای ساز برای رسیدن من به آستان عزّ خود و پیوستن من به مقام قرب خود و دست یافتن من به بهشت جاوید خود. زیرا که تو صاحب فضل بزرگ، و بخشنده کریمى.

سبک زندگی بدون وام

 

  • شما هم می‌توانید بدون وام زندگی کنید؟
  • آیا این حرف آرمانی و نشدنی است؟
  • وام‌هایی که گرفتید برکت داشت؟
  • مجبور شدید دیرکرد (عین ربای حرام) بدهید؟

دیدگاه شما چیست؟

111 دیدگاه برای "چگونه بدون وام زندگی کنیم؟"

اطلاع‌رسانی

مرتب‌سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بالاترین رای
مهمان
محمد
1 ماه 16 روز پیش
جمع کنید برید بابا دکون بازار راه انداختید؟ حکم صادر میکنید چرا؟ کی گفته سود بانکی حرامه؟ طرف که تو بانک کار میکنه بره شغلشو عوض کنه؟ بعد تو به زن و بچش پول میدی؟ به جا این حرفا بردی… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
Iron
1 ماه 15 روز پیش
تمام کسانی در کار حرام خواری میافتند همین بهانه ها و بیشتر از ان را هم بهانه میکنند مگر همه باید در بانک(ربا خانه) کار کنند زمین خدا وسیع است بروید یک شغل دیگه اگر همین فردا به هر دلیلی… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
امین یوسفی
2 ماه 5 روز پیش

سلام ایا بانک قرض الحسنه رسالت و مهر مورد تایید است و اگر ربوی نستند بهتر نیست از این بانک بیشتر استفاده کنیم و حساب هایمان را در بانکهای دیگر ببندیم؟؟

نویسنده
2 ماه 5 روز پیش
سلام علیکم گفتیم که ربا را به چند سطح تقسیم کردیم ۱. ربایی که یک نفر در محله ای به چند نفر میدهد = ربای خیلی کوچیک ۲. ربایی که بانک میدهد مثل سود و دیرکرد= ربای کوچک در اقتصاد… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
احسان
3 ماه 28 روز پیش
ما رو مجبور به حرام خواری کرده اند بانک های ربایی دشمنان ایران با سود ۱ درصد دارن اقتصادشون رو میگردونن ما با ۳۰ ۴۰ درصد فقط خدا باید به مردم رحم کنه لا اله الا انت سبحانک انی کنت… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
كدّی (دهاتی)
4 ماه 12 روز پیش
اول و آخر کلام در کدآمایی خلاصه شده است اگر تفکر کدآما و گفتمان کدآما فرهنگ یه نفر یه خانواده یه محل کار (آقایان) یه محله یا فامیل (آقایان و بانوان) یه کشور و شهر … در ایشان جاری و… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
ابوناصر
4 ماه 18 روز پیش

چرا ماهایی که از ربا بدمون میاد ومیخوایم اقدام کنیم با قراردادهای مضاربه با شرکتهای دانش بنیان شریک نشیم
هم اشتغال زایی هست هم درآمد حلال

مهمان
سید محمد
4 ماه 26 روز پیش

سلام خود وام و تسهیلات شرعا حرام نیست اما شکی نیست که این سیستم بانکی اقتصاد ملی را نابود میکند

مهمان
shams
7 ماه 10 روز پیش
سلام و عرض وقت بخیر به همه دوستان این مطالب ک ذکر کردید مفید هستند ولی راهکار ارایه دهید ک مردمی ک در گذشته از سیستم بانکی و بورس استفاده کردند(وام گرفتند یا سرمایه گذاری کردند ) و این پول… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
احسان
6 ماه 25 روز پیش

خمس اموالشونو ب مرجع تقلیدشون بدن مالشون پاک میشه

نویسنده
7 ماه 10 روز پیش
سلام علیکم/ گفت چشم تنگ دنیا دوست را یاقناعت پر کند یا خاک گور قناعت و طمع نکردن؛ باعث می‌شود که کمترین نیاز را به استفاده از سیستم ربوی داشته باشیم از طرفی اگر قبلا از این سیستم استفاده بی… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
shams
7 ماه 5 روز پیش

شرایط توبه چیه؟
تکلیف سودهایی ک بانک ازمون گرفته یا سودهایی ک از بورس و بانک کسب کردم و مالم اغشته به این پول شده چی میشه؟ با توجه به اینکه الانم حسابشو ندارم ک چقدره؟

نویسنده
6 ماه 30 روز پیش

از عالمان دین آگاه بپرسید
به گمان بنده باید رد مظالم پرداخت کرد/ اما وقتی پرسیدید به بنده هم اطلاع بدید که چ باید کرد

مهمان
shams
7 ماه 9 روز پیش

تکلیف مال حرامی ک وارد زندگیم شده (سود سرمایه گذاری ها در بورس و بانک و…) ک قابل اندازه گیری هم نیست چی میشه؟

نویسنده
7 ماه 1 روز پیش

به نظرم باید اینقدر باید روزه گرفت تا گوشت هایی که از حرام که وارد بدن شده آب بشود
بازم از استادان اخلاق بپرسید که چه باید کرد

مهمان
حمید رضا جدیری
8 ماه 7 روز پیش
وام یعنی ضربه به اقتصاد یعنی حرام وام وقتی درست که بهش سودی تعلق نگیره درسترین اقتصاد اینه شما به جای اینکه پولتو بذاری بانک اونو جایی سرمایه بذاری یا با کسی شریک شی و سود کنی و از سود… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
غزل
8 ماه 8 روز پیش
با سلام میخواستم خدمت همه عرض کنم خانواده ما در طول حدود ۲۵ سال زندگی خودش هرگز از وام استفاده نکرده و خیلی هم کم از مردم قرض کرده و خداروشکر الان هم صاحب خونه هستیم و زندگیمون در سطحی… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
سعید
4 ماه 14 روز پیش
من همیشه برای تامین مالی سرمایه در گردش برای کسب و کارم ، از صندوق های قرعه کشی خانوادگی استفاده میکردم و واقعا برکت داشت کسب و کارم ولی یکبار به دلیل عجله رفتم وام گرفتم و از اون روز… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
احسان
6 ماه 25 روز پیش

چقدر عالی دوست عزیز…موفق و پیروز باشی

مهمان
امین
9 ماه 23 روز پیش
با سلام خیلی متشکر از سایت خوبتان و فعالیتهای مفید شما. بنده مطمئن هستم که یک روزی صدای شما ایران را فرا خواهد گرفت ان شاء الله. به نظر بنده که البته سر رشته ای از اقتصاد هم ندارم در… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
فرزاد
10 ماه 22 روز پیش

یکی از راه های دوری از ربا صندوق های قرض الحسنه می باشد توصعه این صندوقها باعث از بین رفتن ربا میشود

مهمان
احسان
6 ماه 25 روز پیش
آقا فرزاد عزیز سلام …خواستم یه مطلب مهم رو خدمتت عرض کنم ک صندوق های قرض الحسنه همشون نه و اکثریتشون از ریشه با ربا درگیر هستن اونم ربای قرضی …فلسفشم قرض ب شرط قرض میشه ک حرام اندر حرام… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
شهاب
11 ماه 11 روز پیش
این حقیر بدون سرمایه و بدون وام رفتم خواستگاری، ازدواج کردم، الانم دو ساله که خونه رهن کردم و خدا همه هزینه هام رو رسونده و داره می رسونه… جاهایی هم که کم آورده بودم قرض گرفتم، اگر زیاد هم… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
غزل
8 ماه 7 روز پیش
در رساله آمده که رهن کامل خونه هم رباست چون صاحب خونه (ربادهنده) در ازای گرفتن پولی که باید بعد یکسال پس بده منافع خونه اش (استفاده از خونه در این یکسال) رو به مستاجر (رباگیرنده) میده یعنی داره درعوض… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
احسان
6 ماه 25 روز پیش
غزل خانم سلام….بنده در کتب گوناگون و نظریه های مختلف جستجو کردم رهن خانه بصورت کامل و دریافت اجاره صوری و خارج از عرف (یعنی مثلا صد هزار تومن ک پوله یه ناهار هم نمیشه)یکی از مصادیقه ربای قرضیست و… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
محمد
1 سال 2 روز پیش

یه سوال داشتم، درسته که میگن حقوق کارمندان بانک حرامه؟ الان من کارمند بانک چه کار کنم؟ خوب من تصویب نکردم که اینا ربا بدن به مردم؟!

مهمان
غزل
8 ماه 7 روز پیش

سلام. درمورد ربا، نویسنده هم لعنت شده و فقط ربا گیرنده و ربا دهنده لعنت نشدن. پس راه حل شما اینه که کارتونو عوض کنید.

مهمان
11 ماه 12 روز پیش

اگه چاره ای نداری جز حقوق حرام خوردن که هیچی

نویسنده
11 ماه 30 روز پیش

سلام علیکم/ سوالات متداول را مطالعه بفرمایید http://reba.ir/faq/
اگر سوالی براتان باقی ماند در خدمتیم

مهمان
علی
1 سال 9 روز پیش
با عرض سلام به همه. منم تصمیم گرفتم دیگه هیچ وقت وام نگیرم. چند تا قسط مونده که ایشالا به زودی تسویه می کنم. به هیچ وجه گرفتن وام رو توصیه نمی کنم. اگه الان پول کافی ندارید صبر کنید… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
شبیری
1 سال 14 روز پیش
باسلام اگر بخواهیم بدون وام زندگی کنیم در واقع اون کاهش ارزش پول از جیب ما دزدیده شده است! و به جیب کسانی میرود که وام بیشتری گرفته اند! پس اول از همه باید جلو خلق پول در دولت را… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
سعید
8 ماه 26 روز پیش
سلام بالاخره باید از یک جایی شروع کرد اگر شهدایی که رفتند پرپر شدند هم همینطور می گفتند که ما که برویم کشته شویم امنیت ساخته می شود و کیفش را کسانی می برند که اصلا جبهه را ندیده و… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
11 ماه 12 روز پیش

برادر این قدرها هم سخت نیست. طلا بخر

مهمان
محسن
1 سال 27 روز پیش
والا ما که هر وقت نیاز داشتیم خدا بهمون رسونده. یه بار خواستم وام بگیرم که جور نشد، خدارو هر روز شکر می کنم که جور نشد. آی مردم، بخدا، خدا همون قدری که نیاز داری میرسونه. بیشترم بخوای بیشتر… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
سعيد سليماني
1 سال 1 ماه پیش
زینپس بجای واژه ی بانکداری اسلامی باید از واژه ی بانکداری ربوی استفاده کرد ، نظام بانکداری رایج در ایران اسلامی نیست بلکه ربوی است …../////////////////////////////////////////////////////////////رباخواری به عمل دریافت ربا گفته می‌شود که معمولاً به صورت شغل در جوامع گذشته… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
علی
1 سال 1 ماه پیش
با سلام و تبریک اعیاد شعبانیه امروز ه اول باید تفکر دریافت سود توسط قر ض دهنده از بین برود چون بر بانکها ایرادی وارد نیست که سود می گیرند چون آنها پایه کارشان بر اخذ دریافت سود است اما… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
رسول
1 سال 1 ماه پیش
سلام دوست من . اولا اون نرخ ربا ( یا دقیقتر نرخ بهره) نیست و اسمش نرخ تورم هست! شاید در نگاه اول از نظر معنای اقتصاد (البته در ادبیات اقتصاددان ها) فرق زیادی با هم داشته باشن و مثلا… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
محمدامین
1 سال 1 ماه پیش
با سلام و تبریک اعیاد شعبانیه بسیاری از مطالب سایت رو خوندم و خیلی تاثیرگذار بود، از زحمات شما هم متشکریم و خدا توفیق روز افزون بده به شما، به حول قوه الهی من که تو سهم خودم دیگه تو… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
سامان
1 سال 2 ماه پیش

شما اول تورم رو صفر کن بعد حرف ربا بزن. آمریکا تورم سالیانش نیم درصده که بهره بانکیش ۱ درصد شده. زمان پیامبر که تورم وجود نداشته که این ایه نازل شده

مهمان
رسول
1 سال 1 ماه پیش
سامان جان درسته هر گردی که گردو نمیشه اما دقت کن این یعنی هیچ گردویی هم مربع و مستطیل و گرد هم نمیشه !!! همشون بیضی هستن پس در نتیجه گردوها بیضوی هستن 😐 😐 😐 عزیزم اگر آمریکا میگن… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
امین
9 ماه 23 روز پیش

یکم بیشتر توضیح دهید لطفا ؟

مهمان
امیر
1 سال 2 ماه پیش

سلام بنظر من بدون وام فقط زنده می مونیم زندگی نمی کنیم

مهمان
رسول
1 سال 1 ماه پیش
سلام به نظر منم کسی نگفته قراره با وام زندگی کنیم ! گفتن با وام و بهره که اسمش روشه نزول (!) قراره سقوط کنیم و با مغز بریم جایی که نمیشه اصلا زندگی کنیم ! یعنی تو قفس شیر… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
حمیدرضا
1 سال 2 ماه پیش
سلام. من یه پسر ۲۱ ساله هستم . الان دانشجو هستم و رشته مهندسی برق می خونم. به نظر من بهترین راه برای گرفتار نشدن در وام ، بدون دردسر ، دیرتر ازدواج کردن است. دقت کنید گفتم بدون دردسر.… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
غزل
8 ماه 6 روز پیش
به من نظر من اشتباه فکر می کنید. برای بی دردسر بودن باید قوی بود و قانع ،نه پولدار و بی مشکل و قانع بودن یعنی با شرایط موجود سازگار شدن و ساختن. به معنی تلاش نکردن نیست به معنی… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
وحید
1 سال 2 ماه پیش
صد البته برای نجات اقتصاد کشور و معیشت مردم، این حرکت لازم هستش، اما شاید ضمانت اجرایی به نتیجه رسیدن این “انقلاب”، معرفی یه جایگزین خوب و بهتر، به عبارت دیگه ” الا الله ” قضیه باشه. یعنی باید بگیم… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
رسول
1 سال 2 ماه پیش
سلام . وقت همگی بخیر و خدا قوت . یعنی واقعا از دوستانی که رو این سایت و برا بالابردن سطح آگاهی ودرک مردم دارن فی سبیل الله تلاش می کنن بعیده که اینجوری یکه به قاضی برن و حتی… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
غزل
8 ماه 6 روز پیش
درواقع حق با شماست از این جهت که مشکل یکی دو تا نیست. غیر از بانکداری خیلی از کارهای این کشور اسلامی نیست. مثلا در اسلام گفته شده بار روی سرت ببر اما دست جلوی کسی دراز نکن بعد از… مشاهده ادامه نظر »
مهمان
دضا
1 سال 2 ماه پیش
در یکی از کتابهایی که درمورد تربیت میخوندم از حضرت علی (ع) حدیثی نقل شده بود ……. تربیت بدون دوری جستن از مال دنیا امکان بذیر نیست خب تا وقتی که ما نمیخواهیم از دیگران عقب نمونیمتا وقتیکه ما در… مشاهده ادامه نظر »
wpDiscuz