با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.
آیت‌الله ایمانی: بانک‌ها با سودهای مرکب و رباهای ربا اندر ربا دارند شیره جان تولیدگر را می‌مکند

آیت‌الله ایمانی: بانک‌ها با سودهای مرکب و رباهای ربا اندر ربا دارند شیره جان تولیدگر را می‌مکند

نماینده ولی فقیه در استان فارس در دیدار با مدیرعامل و معاونان شرکت شهرکهای صنعتی فارس، گفت: که تنگ‌نظری، از چالش‌های مهم پیش‌روی سرمایه‌گذاران برای حضور و فعالیت در استان فارس به‌شمار می‌رود.

وی افزود: در استان فارس موارد زیادی را سراغ دارم سرمایه‌گذارها را آورده‌اند، اما وقتی سرمایه‌گذار خواسته اقدام کند با بهانه‌گیری فلان مسئول روبه‌رو شده است.

آیت‌الله ایمانی ادامه داد: مواردی است که سرمایه‌گذار تا اندازه‌ای هم کار کرده اما در نهایت عطایش را به لقایش بخشیده و رفته است، حتی صنعتگرانی بوده‌اند که در جاهای دیگر صنایع آنها سرپا است و خواسته‌اند بخشی را در فارس  سرپا کنند که با مشکلات و معضلات عدیده‌ای رو به رو شده‌اند و نتوانسته‌اند کار را دنبال کنند.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: در شهرکهای صنعتی باید این مشکلات را به حداقل ممکن برسانیم و با پرهیز از تنگ‌نظری، رفاه و آسایش کامل را برای صنعتگر فراهم کنیم.

وی با تصریح اینکه باید برای سرمایه‌گذار فرش قرمز پهن کرد، گفت: همه مقتضیات لازم برای صنعتگران در همین جمله نهفته است، باید هرآنچه صنعتگر می‌خواهد برایش آماده باشد.

نماینده ولی فقیه در فارس با اشاره به اهمیت شهرکهای صنعتی به‌عنوان زیرساخت مهم استقرار صنایع، افزود: شهرک‌های صنعتی زیربنای صنعت محسوب می‌شود اگر این زیرساخت موفق باشد می‌تواند در توفیق صنعت هم کمک کند و اگر خودش یک زیرساخت موفق نباشد صنعت هم نمی‌تواند توفیق چندانی پیدا کند.

آیت‌الله ایمانی با تأکید بر لزوم توسعه و تکمیل امکانات و زیرساختها نظیر آب، برق، گاز و تلفن در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان، گفت: باید آنچنان در شهرک‌های صنعتی  عملکرد مناسب داشته باشیم که صنعتگر وقتی در این جا سرمایه‌گذاری می‌کند احساس آرامش و امنیت لازم را داشته باشد و همه امکانات در اختیار وی باشد.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه دریافت اقساطی قیمت واگذاری زمین و ارائه خدمات در شهرک‌های صنعتی به‌عنوان  ابزار مناسب حمایتی از صنعتگران و سرمایه گذاران محسوب می‌شود، افزود: سرمایه گذاران باید با حمایت ۱۰۰ درصدی ازطرف مجموعه شرکت شهرک‌های صنعتی برخوردار شوند تا انگیزه و رغبت کافی برای فعالیت‌های تولیدی داشته باشند.

وی با اشاره به وجود مشکلات برای صنعتگران در حوزه‌های مالیاتی، بیمه، بانک‌ها و وجود رکود در بازار، گفت: تولیدکنندگان الان تولید کرده‌اند، اما رکود اجازه نمی‌دهد که تولید به بازار برسد و این سبب شده محصولات در انبارها بماند و  بانک‌ها هم که با سودهای مرکب و رباهای ربا اندر ربا دارند شیره جان تولیدگر را می‌مکند و نمی‌گذارند صنعتگر نفس بکشد! مالیات و بیمه هم که هستند! و اگر یک ذره کم و زیاد هم شود مشکلات و معضلاتی برای او به وجود می‌آید و سختی‌هایی  ایجاد می‌شود.

آیت‌الله ایمانی با بیان اینکه افزون بر مشکلات موجود، مطالبات نانوشته‌ای که جامعه از صنعتگر دارد نیز برای تولیدکنندگان چالش ایجاد می‌کند، بیان کرد: مثلا فلان جا می‌خواهند فلان کار را انجام دهند، عنوان می‌کنند صنعتگر بیا ساپورت کن! یا تولیدگر بیا هزینه آن را پرداخت کن! اگر هم پرداخت نکرد جوری گوش او را می‌مالند که دفعه دیگر جرأت نکند از این عرض اندام‌ها داشته باشد، اینها همه عواملی است که این گاو شیرده را از شیردهی می‌اندازد و اجازه نمی‌دهد او سرپا بایستد.

وی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده از سوی بانکها برای صنعتگران و تولید کنندگان گفت: بعضی از بانکها اصلاً برخوردشان با وام گیرنده و تولید کننده برخوردی مناسبی نیست، الان که می‌گویند بهره وام ۱۸درصد است، به عنوان مثال عرض می‌کنم، شرط می‌کند ۱۰ درصد پول باید پیش من تودیع شود! این ده درصد اگر تودیع شود، بدون یک ریال درآمد همان سود ۲۲-۲۵ درصد است!

آیت‌الله ایمانی با انتقاد از برخی بانکها در مصادره کردن واحدهای صنعتی ابراز کرد: منتظر هستند کارخانه به شکلی دچار آفت شود بلافاصله بانک بالای سر او بیاید و قفل و نگهبان خود را بیاورد و بگویند این کارخانه مصادره شد در مقابل بدهی‌ها قفل بزند و نگهبان بر آن بگذارد.

وی تصریح کرد: این شرایط خوبی برای مملکت ما نیست و متأسفانه در این بانکها گرفتار هستیم که امیدواریم دولت با این برخوردهایی که با بانک کرده است مقداری سر عقل بیایند و وجدان انسانی به آنان نهیب بزند.

امام جمعه شیراز ابراز امیدواری کرد که بتوانیم با حمایت و همراهی بانک‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی با بخش صنعت، شاهد افزایش حضور سرمایه گذار، از بین رفتن رکود اقتصادی و توسعه صنعتی باشیم

منبع: رسا

انتهای پیام/