با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.
برنامه نامزدها برای برچیدن ربا از بانکها چیست ؟

برنامه نامزدها برای برچیدن ربا از بانکها چیست ؟

آخرین اخبار مرتبط با ربا را از «کانال جنبش ممانعت از جنگ با خدا» دنبال کنید

به گزارش جنبش مردمی ممانعت از جنگ با خدا به نقل از الف؛ جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی دانشگاه های انگلستان در نامه ای به نامزدهای ریاست جمهوری از انان خواستند برنامه خود را برای اصلاح نظام بانکی و برچیدن ربا از بانکها اعلام کنند.
به گزارش الف متن کامل نامه به شرح زیر است :

بسم الله الرّحمن الرّحیم
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَذَرُوا مَا بَقِیَ مِنَ الربَا إن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ ﴿ ۲۷۸ ﴾ فَإن لَّمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بحَرْبٍ مِّنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَإن تُبْتُمْ فَلَکُمْ رُءُوسُ أَمْوَالِکُمْ لَا تَظْلِمُونَ وَلَا تُظْلَمُونَ ﴿ ۲۷۹)

ای اهل ایمان! از خدا پروا کنید، و اگر مؤمن هستید آن چه را از ربا باقی مانده رها کنید. ﴿ ۲۷۸ ﴾ واگر چنین نکردید [ و به رباخواری اصرارورزیدید] به خدا و رسولش اعلان جنگ دهید؛ و اگر توبه کردید، اصل سرمایه های شما برای خود شماست [و سودهای گرفته شده را به مردم بازگردانید] که در این صورت نه ستم می کنید و نه مورد ستم قرار می گیرید. ﴿ ۲۷۹﴾
 (قرآن کریم، سوره البقره) –
 
نامزدهای محترم انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران
سلام علیکم،

خداوند متعال نبوت را با وجود مقدس رسول اکرم (ص) خاتمه داد و جهان بشری را از قوانین الهی آگاه ساخت تا انسان در پرتو هدایت الهی و ولایت اهل بیت (ع) دنیا و آخرت خویش را آباد سازد.

ملت ایران در طول تاریخ پر فراز و نشیب خود اسلام را با جان و دل پذیرفت و در راه برافراشته نگاه داشتن این پرچم الهی جان فشانی ها کرد. از آخرین تجلیات ارادت ایرانیان به اسلام، پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و حماسه هشت سال دفاع مقدس به رهبری حضرت امام خمینی (ره) بود.

مراجع عظام تقلید، علما و فقهای بزرگ جهان اسلام نیز به عنوان نائبان عام حضرت مهدی (عج) در طول این سال ها امت اسلام را تنها نگذاشته اند و با بشارت ها و انذارها در موضوعات مختلف اجتماعی سعی بر حفظ ایران و جوامع اسلامی از کج روی ها داشته اند. از نمونه های بارز این روشنگری ها ورود مراجع و علما به مباحثات اقتصادی است که از روزهای اول انقلاب اسلامی وجود داشته است و در زمان حاضر نیز در کلام رهبر معظم انقلاب در قالب اقتصاد مقاومتی تبلوری ویژه یافته است.
 
ما اعتقاد راسخ داریم هشدارهای مراجع نعمت بزرگی برای امت اسلامی است که کم توجهی به آن خدای ناکرده موجب کفران نعمت و محرومیت از آن می گردد. لذا به عنوان وظیفه دینی خود در امر به معروف و نهی از منکر بر اساس موازین شرعی، توجه مخاطبین این نامه را به وضعیتی جلب می نماییم که بر اساس گفتار مراجع و علمای اسلام نشان از بی توجهی بسیار گسترده به حکمی مهم و حیاتی از احکام اسلامی دارد.
 
خداوند متعال ربا را حرام کرده است. در آیات و روایات متعدد اسلامی نیز در مورد مفسده های مترتب بر ربا تعابیر شدیدالحنی به کار رفته است.

امام خمینی (ره) در جمعی از مسئولین اقتصادی فرمودند اگر ربا از بانک حذف نشود “نمی توانیم بگوییم که جمهوری ما جمهوری اسلامی است.” ایشان در ادامه همین سخنان بر اساس روایات محکم اسلامی اشاره کردند “یک درهم ربا شدتش بیش تر است از این که هفتاد زنا بکند کسی با محرم خودش.” در زمان حاضر نیز تنها در سال ۱۳۹۵ مراجع عظام تقلید بیش از ۶۳ بار در مورد ربوی بودن بانک ها هشدار داده اند.

از آخرین این نمونه ها سخن آیت الله جوادی آملی در دوم دی ۱۳۹۵ در قم است که فرمودند با وجود این که باور داریم از آمریکای پلید کاری ساخته نیست، در عین حال تهدیداتش در نظر گرفته می شود. ایشان در ادامه می فرمایند این در حالی است که خدای متعال در قرآن
خداوند متعال ربا را حرام کرده است. در آیات و روایات متعدد اسلامی نیز در مورد مفسده های مترتب بر ربا تعابیر شدیدالحنی به کار رفته است.
 

فرموده است “گزینه نظامی روی میز قرآن من است. بانک ربوی، فَأْذَنُوابحَرْبٍ مِّنَ اللَّهِ. با من طرف هستید. [ اما]  هیچ کسی تکان نمی خورد، این جاهلیت است.” ایشان در ادامه برای تبدیل این فرهنگ جاهلی به فرهنگی عقلانی از لزوم تحریم بانک های ربوی سخن می گویند.

ما نویسندگان این نامه به عنوان قشری از مردم ایران و با توجه به حساسیت علمای اسلام، اعلام می داریم که معیار رضایتمندی ما از وضعیت بانکداری در کشور در میزان رضایت مراجع و علما نهفته است.
 
تاکید خاص بر این موضوع بدین جهت است که صداهایی از درون ایران شنیده می شود در دعوت از مراجع به این که تنها در زمینه علوم دینی نظر دهند و یا این که به بیان احکام بسنده کنند و از دخالت در موارد موضوعی به خصوص در مورد سود بانکی پرهیز کنند. ما ضمن خط بطلان کشیدن بر این انحراف برخی کارشناسان اقتصادی، هشدار می دهیم که اگر مردم مومن و مسئولین نظام با این گفته ها مقابله لسانی و فکری نکنند، امیدها به برچیده شدن ربا از نظام بانکی به نا امیدی سوق پیدا خواهد کرد.

ما اعتقاد داریم که در امر برچیدن مناسبات ربوی از اقتصاد ایران وظیفه اصلی برعهده مسئولین نظام است. بنابراین، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تقاضا داریم تا در روزهای پیش از برگزاری انتخابات و در برنامه های انتخاباتی خویش موارد ذیل را بگنجانند:

· بیان رسمی و قاطعانه در تعهد به نظر اسلام و مراجع عظام در مورد ربا و در جلب رضایت مراجع در برچیدن اقتصاد ربوی
· ارائه برنامه مشخص و مدون اقتصادی مخصوص برچیدن مناسبات ربوی
· اعلام تعهد به پاسخگو بودن در مقابل مراجع و مردم و ارائه گزارش های دوره ای در مورد پیشرفت کار
 
جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی دانشگاه های انگلستان
اردیبهشت ۱۳۹۶

امضاء
 آرین توکلی، دانشجوی دکترای مهندسی برق الکترونیک، کالج سلطنتی لندن ( – Imperial College London )
 سید حسین نصراللهی، دانشجوی دکترای فیزیک، کالج سلطنتی لندن ( Imperial College London )
شیما روزبهانی، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد طراحی مهندسی پیشرفته، دانشگاه برونل لندن ) Brunel University London )۴ . کیوان فکوری فرد، دانشجوی کارشناسی علوم کامپیوتر، دانشگاه کینگز لندن ) King’s College London )
۵- دکتر محمدامین ابوالقاسمی، فارغ التحصیل دکترای مهندسى مکانیک سیالات، کالج سلطنتی لندن ) Imperial College London )
۶ . آروین اسکندری، دانشجوی دکترای شیمی، دانشگاه کینگز لندن ) King’s College London )
٧ . مسیح نیلفروشان، دانشجوی کارشناسی شیمی، کالج سلطنتی لندن ) Imperial College London )
۸ . فاطمه روشن، دانشجوی کارشناسی ارشد رسانه، دانشگاه وست مینستر ) University of Westminster )
۹ . سید احمد موسوی نجفی، فارغ التحصیل کارشناسی ریاضیات مالی، دانشگاه برونل لندن ) Brunel University London )
۱۰ . مهدی مرعشی، دانشجوی دکترای مهندسی پزشکی، دانشگاه برونل لندن ) Brunel University London )
۱۱- احمد نجاران خیرآبادی، دانشجوی دکترای مهندسی شیمی، کالج سلطنتی لندن ) Imperial College London )
۱۲ . رسول دارابی، فارغ التحصیل کارشناسی حسابداری، دانشگاه شرق لندن ) University of East London )
۱۳- نرگس اراکی، دانشجوی کارشناسی پیراپزشکی، دانشگاه کینگز لندن ) King’s College London )
۱۴ . دکتر احسان پدرام، فارغ التحصیل دکترای فیزیک خورشیدی، کالج دانشگاهی لندن ) University College London )
۱۵ . امیرحسین نوری، دانشجوی کارشناسی معماری، دانشگاه وست مینستر ) University of Westminster )
۱۶ منیرسادات موسوی نجفی، فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی برق الکترونیک، دانشگاه برونل لندن ) – Brunel University London )
۱٧ . دکتر فریدون اهرابی، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد اقتصاد، مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن
( The London School ofEconomics and Political Science )
۱۸ . دکتر کامبیز بقالیان، فارغ التحصیل دکترای باغبانی، دانشگاه آکسفورد (  University of Oxford )
۱۹ . دکتر سارا اهرابی، دانشجوی دکترای سرطان شناسی، دانشگاه آکسفورد ( University of Oxford )
۲۰ علی نوری، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رسانه و فرهنگ، دانشگاه برونل لندن (Brunel University London )
۲۱ . پدیده پروینی، دانشجوی دکترای مطالعات رسانه و فرهنگ، دانشگاه لندن ( University of London )
۲۲ . سید جعفر پاینده، دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق، کالج اسلامی مطالعات پیشرفته
) The Islamic College for Advanced Studies )
 

منبع: الف

انتهای پیام/