اخباریادداشت‌ها

لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تایید اسلام نیست

رئیس کل بانک مرکزی: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است
همتی: از سال آینده تمام جرایم و سود‌ها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود.

اصلاحیه جدیدی که بر روی نظام بانکی نوشته شده و حاوی ۱۹۹ بند و تعداد زیادی تبصره است،‌ و در بند آخر نوشته شده تمامی مصوبات پیش از این ملغی اعلام می‌گردد. اما نکته جالب اینکه بالاترین و تنها سند حکومتی در مورد اصلاح قانون بانکداری از تعریف مولفه‌ی بدیهی‌ای مانند، بانک، سپرده، بدهی‌های بانکی، سقف بدهی، میزان خلق پول، و شیوه توزیع خالی است و در این موارد سکوت کرده است.
قانون جدید بانکداری به مولفه استقلال بانک مرکزی به شدت نزدیک شده و مصونیت قضایی ایجاد کرده است.

از مشکلات حاد این قانون به بنیاد سکولاریستی آن می‌توان اشاره کرد. این قانون فقیه و قواعد فقهی را ذیل اقتصاد و نظر رییس کل تعریف و تبیین می‌کند و عملا راه اجرا احکام اسلامی را از منظر سکولاریستی می‌داند.

قانون فوق مورد تایید اسلام نبوده و نیست زیرا از لحاظ علمی نه تنها اندک اتقانی ندارد بلکه با عدم تعریف مباحث مهم و زیرساختی‌ای در این میان به گسترش ربا به شیوه‌های جدید دامن می‌زند.

روح سرمایه‌گرایی یا کسب سود حداکثری در این قانون به طور واضحی در تناقض با ذکر و ایمان به آخرت بوده و می‌توان این قانون را سندی دارای حمله به متعلقات ایمان برشمرد.

همچنین این لایحه هیچ نگاهی به سندهای بالادستی خود مانند سند پیشرفت ایران در افق ۱۴۴۴ نداشته و برای این الگوی فرادستی مانع به حساب می‌آید.

برچسب ها

دیدگاه شما چیست؟

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
Notify of
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن