بسم‌الله الرحمن الرحیم

جنبش مردمی ممانعت از جنگ با خدا (ضد ربا)
درباره جنبش

سلام؛

به جنبش خوش آمدید. اینجا پایگاه رسمی جنبش مردمی ممانعت از جنگ با خداست. یعنی از ربا که جنگ با خداست جلوگیری کنیم، مانع جنگ با خدا بشویم. برای انجام این کار باید در مرحله اول ربا را بشناسیم تا بتوانیم با آن مقابله کنیم. پایگاه جنبش نیز برای همین کار است. اطلاعات کافی فراهم می‌آورد تا افرادی که به موضوع مسلط نیستند یا اطلاعات کافی ندارند مسلط شوند. کار دیگر پایگاه این است که راهکارهایی را که مردم ارائه داده‌اند با همدیگر به اشتراک بگذارند تا کار ربا یکسره شود.

ان‌شاالله

ربای جدید

کدام ربا؟

در قرآن چهار کلمه وجود دارد: ربا، زیاد، اضعاف، برکت. همه این کلمات به معنی افزایش‌اند اما در عمل با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند. ربا نوعی از زیاد شدن است که شبیه به بزرگ‌شدن یک حباب می‌ماند. سریع و زیبا، اما توخالی! و خدا به این نوع از زیاد شدن قول به محاق رفتن را داده.

حال با این تعریف در فقه مصادیقی را یافته بودند؛ ربای قرضی و ربای معاملی. اما اکنون شکل متفاوتی از ربا در جامعه پدید آمده که می‌بایست اولا ربا بودن آن را برای همگان ثابت و ثانیا آن را به همه اطلاع داد.

 1. در نظام‌های امروز جهان شیوه‌ای برای تامین هزینه‌ها(مالی) وجود دارد که به آن خلق پول می‌گویند. در تعریف بسیار ساده این پدیده باید گفت به صورت الکترونیکی عدد موجودی را زیاد می‌کنند یعنی از هیچ پول می‌سازند. نکته جالب اینجاست که یکی از علائم خلق پول بی‌رویه در هر جامعه‌ای تورم آن جامعه است. این یعنی همان تعریف ربا! «اطلاعات بیشتر: خلق پول»
 2. ربای دیگری که امروز در جهان به وفور یافت می‌شود بدهی‌های آن کشور است. بدهی‌های هر کشوری یا بر اثر خلق پول ایجاد شده یا بر اثر استقراض. در جهان استکباری امروز هیچ دولتی قرض‌الحسنه به دولت دیگر نمی‌دهد! پس بدیهی است که قرض ربوی است و اگر خلق پول هم باشد، آن هم ربا است «اطلاعات بیشتر: بدهی‌های جهان»
 3. ربای بعدی بازی با ارزش پول هر کشور است که دست‌آویزی شده برای جبران کسری‌های هر کشور. در تعریف ربا می‌گفتیم یک چیز زیاد بشود و طرفین معادله از حالت تساوی خارج بشود. حال ارزش پول که همانند متر خودش وسیله اندازه‌گیری قیمت اجناس است، وقتی تغییر کند: ربا اتفاق افتاده «اطلاعات بیشتر: ارزش پول»
 4. در این بین تنها چیزی که اثر گذاری کاملی ندارد سود بانک‌ها است، زیرا به خودی خود عامل مستقلی نیست. (به تورم، ارزش پول، حجم نقدینگی و خلق پول و …. بستگی دارد)

«وظیفه اسلام»

حال در قرآن مشاهده می‌کنیم که کارکرد اسلام ‹قسط› است. اگر از اسلام ‹قسط› را حذف کنیم، عملا کارکرد خود را از دست می‌دهد.

کارکرد اسلام یعنی قسط، شاخص و معیار سنجش کارآمدی دین در عرصه‌ی اجتماعی و کارآمدی انقلاب اسلامی و نهادهای آن در پاسخ‌گویی به مشکلات و مسائل پیش‌آوری جامعه است.

قرآن در دو سطح قسط را تبیین کرده: سطح عموم مردم، سطح مسئولین و خواص

عموم مردم را باید مطالبه قسط کنند ‹حدید ۲۵›

مسئولین و خواص باید قسط را اجرا کنند ‹نسا ۱۳۵›

و همه می‌دانیم تا مطالبه‌ای صورت نگیرد، اجرایی از سمت مسئولین نخواهد بود.

…لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ…(حدید۲۵)

بیایید همه باهم قسط را طلب کنیم

صفحه اصلی سایت خیلی شلوغ و پلوغ است. تازه همین وضع موجود هم نتیجه کلی فکر و حذف و ادغام بخش‌هاست! برای همین لازم دیدیم که یک توضیح مختصری در باره چیدمان بدهیم:

صفحه خانه پایگاه از سه بخش اصلی شکل گرفته:

 1. بخش ارائه اطلاعات:

  • آیکون‌های بالای سایت که وضعشان معلوم است، هوم؟
  • RSS سه پایگاه اقتصادی: این پایگاه‌ها به نوعی عقبه فکری و دانشگاهی جنبش محسوب می‌شوند و همانطور که از اسمشان معلوم است، سمت چپی وظیفه پایش اقتصاد جهانی را دارد و نبض آن را در دست دارد و سمت راستی وظیفه پایش این را دارد که بلاخره حرف امام خامنه‌ای اجرا شد یا نه؟؟؟!!! و وسطی هم مشغول طراحی یک الگوی بومی برای ایران اسلامی ۵۰ سال آینده است!
  • در یک نگاه هم، در یک نگاه است دیگر! همه مطالب پایگاه را یکجا و فشرده ارائه می‌دهد. سمت چپ همین بخش هم ستون آزاد است که بنا به فراخور مطالبی جهت ارائه در آن می‌گذاریم.
 2. بخش انگیزشی:

  • یک اسلایدر بزرگ برای اطلاع رسانی از مهم‌ترین مطالب
  • بخش مواضع که شامل مواضع بزرگان و مسئولین و علما است و همانطور که می‌بینید صدای همه در آمده و مواضع بسیار تند و تیزی هم این وسط‌ها می‌توانید پیدا کنید!
  • دسته هشدار که آخرین اخبار فجیع کشور که مستقیم یا غیر مستقیم مربوط به رباست می‌توانید در آن بیابید
 3. بخش راهکار و اجرا:

  • یک نگارخانه ۹ قسمتی، سمت راست می‌بینید که آخرین مطالب دسته چندرسانه‌ای است. این دسته هم کلیپ دارد، هم صوت، هم عکس. پس بدرد نشر در شبکه‌های اجتماعی می‌خورد. این آسان‌ترین کار اجراییست که می‌توانید بکنید یعنی جلب توجه دیگران و آگاه کردنشان درباره این موضوع .
  • حالا که مطالب مختلف را خواندید و از موضوع آگاه شدید و دغدغه هم دارید، همینجا مباحثه کنید تا مطلب جا بیافتد! این هم حکمت بخش مباحثه.
  • از بین چهار دایره پایینی هم فقط شورش علیه طمع نیاز به توضیح دارد:

دسته‌بندی تمامی مطالب پایگاه را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید

 

شورش علیه طمع


شورش علیه طمع


طمع ریشه ربا است. از همین روست که پرداختن به آن اهمیت زیادی دارد. وقتی ابزار کار بانک‌ها یعنی تبلیغات سرسام آورشان را بگیریم، مردم فرصت فکر کردن پیدا می‌کنند. هر چیزی که ما را به طمع مال بیشتر بیاندازد هدف این شورش است، از تبلیغات تلویزیونی و خیابانی تا قرعه‌کشی‌ها و جوایز افسانه‌ای، از سود بیشتر از همه‌ی فلان بانک تا یک رویای خوب با بیمه عمر و بازنشستگی! چرا باید اجازه دهیم با تبلیغات مسموم اجازه فکر کردن را از ما بگیرند؟ قرار بود عبادت خدا کنیم، اما این‌ها با تبلیغاتشان، پولِ بیشتر را خدای همه کردند. بیایید علیه این جو مستضعف‌ساز شورش کنیم. شورشی که هرکس باید در درون خودش انجام داده و غول طمع را از جانش بیرون بیاندازد.

 

شورش علیه طمع


محتوی این صفحه به‌زودی تکمیل و پیوندهای تکمیلی افزوده خواهد شد.colorline


بنر جنبش ممانعت از جنگ با خدا


براي ديدن ديگر بنرهاي جنبش، اينجا کليک کنيد..:: درباره جنبش ::..

ربا، تنها گناهی است که در قرآن «جنگ با خدا»، و در کلام رسول‌الله به «بدتر از هفتاد بار زنا با مادر در خانه کعبه» موصوف گشته است؛ گناهی که آشکارا انجام؛ و آثار آن جامعه را در مي‌نوردد‎. جنبش حاضر، تلاش دارد تا فراتر از تعاريف سنتی ربا، آن‌چه از ربا در علم اقتصاد ما نفوذیافته و در عمل نیز در حال رخ‌داد است را برای عموم جامعه بيان کنند و آنان را از خطر ربای جهانی و دولتی تحذیر دهند و به بیان راهکارهایی در این‌باره بپردازد.


جهاد فی سبیل الله بر دوش همه ماست