با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.
سیدیاسر جبرائیلی: عقود بانکی ربوی نیستند، نظام بانکی ربوی است

سیدیاسر جبرائیلی: عقود بانکی ربوی نیستند، نظام بانکی ربوی است

آخرین اخبار مرتبط با ربا را از «کانال جنبش ممانعت از جنگ با خدا» دنبال کنید

 

به گزارش نهضت ممانعت از جنگ باخدا؛ به نقل از خبرگزاری فارس؛ مسئله اینجاست که این قراردادها عمدتا اجرا نمی‌شوند و عملا تسهیلات بانکی صرف مورد مشارکت نمی‌شود، علت نیز روشن است، بانک با ساختار و استانداردهای فعلی یک ماهیت ربوی دارد، برای این خلق شده است که پول بدهد و بهره ثابتی بگیرد.

منتهی فرق نظام بانکی ما با بانک‌های غربی این است که همان ماجرای پرداخت پول و دریافت بهره اتفاق می‌افتد، اما یک سری فرآیندهای دیگری که همان عقود مشارکت هستند به این معادله اضافه شده است.

بانک‌ها تحت عنوان مشارکت تسهیلات پرداخت می‌کنند، اما چون امکان مشارکت واقعی ندارند، به مشتری وکالت می‌دهند که بسیاری از امور را از جانب بانک انجام دهد.

از دیگر سو، چون نرخ سود در ذات و فلسفه بانک مسئله‌ای ثابت است، مفهومی به نام صلح نیز وارد عقود شده است تا مشکل شرعی تسهیلات کاملا برطرف شود. بانک و مشتری، سود و زیان بیش از نرخ معین را به یکدیگر می‌بخشند، لذا عملا بانک تسهیلاتی را پرداخت و بهره ثابتی را دریافت می‌کند، همانگونه که بانک‌های غربی عمل می‌کنند، اما یک سری کاغذبازی و بازی با مفاهیم فقهی در فرآیند دخیل است!

اجرا نشدن عقود، یک بحران دیگر نیز خلق کرده است و آن ربای بین بانکی و ربای بین بانک مرکزی و بانک‌ها است، ناتوانی مشتریان در بازپرداخت تسهیلات و ناتوانی بانک‌ها در اجرای شروط مندرج در قراردادها برای تصاحب مورد مشارکت(چون اساسا در بسیاری از موارد مورد مشارکتی وجود ندارد) باعث می‌شود ترازنامه بانک‌ها دچار کسری شود و آنها به ناچار مجبور به استقراض از بانک‌های دیگر یا بانک مرکزی با بهره مشخص می‌شوند، در این استقراض دیگر هیچ عقد و قرارداد و… شرعی وجود ندارد و کاملا ربوی است.

لذاست که ربای اصلی نه میان بانک و مشتری، بلکه در سیستم بانکی اتفاق می‌افتد و کل اقتصاد را به فساد می‌کشد، پولی که از محل کار و تولید اضافه نشود و صرفا از محل قرض افزایش یابد، مصداق عینی رباست و نابودی کار و تولید را در پی دارد.

برای رهایی از این بحران ربا چاره‌ای جز رهایی از بانک نیست، وظیفه اعطای قرض‌الحسنه به صندوق‌های قرض‌الحسنه، وظیفه فروش اقساطی به شرکت‌های لیزینگ و وظیفه مشارکت باید به شرکت‌های سرمایه‌گذاری محول شود.

منبع: خبرگزاری فارس

انتهای پیام/