با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.
آیت الله مکارم شیرازی: اگر در بین مردم، فرهنگ غلط نهادینه شود، مسئله ربا، رشوه و حقوق‌های نجومی پدید خواهد آمد

آیت الله مکارم شیرازی: اگر در بین مردم، فرهنگ غلط نهادینه شود، مسئله ربا، رشوه و حقوق‌های نجومی پدید خواهد آمد

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی در ویژه برنامه‌های مذهبی فرهنگی حرم مطهر رضوی که با حضور زائران و مجاوران در صحن جامع رضوی برگزار شد، درباره «اقتصادی اسلامی» به ایراد سخنرانی پرداخت.

این استاد درس خارج حوزه‌های علمیه قم با اشاره به اینکه در قرآن و روایات اهل بیت (ع) اصول اقتصادی به صورت کلی بیان شده است، گفت: اگر اقتصاد مناسب و فرهنگ صحیح در جامعه نهادینه شود، بخش عمده‌ای از مشکلات برطرف خواهد شد و مردم جامعه به سوی سعادت سوق داده می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه اقتصاد و فرهنگ با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند، ابراز کرد: اگر اقتصاد مردم خراب باشد به طبع آن، فساد و خیانت در جامعه بیشتر خواهد شد و مقوله فرهنگ نیز آسیب جدی خواهد دید، همچنین اگر در بین مردم، فرهنگ غلط نهادینه شود، مسئله ربا، رشوه و حقوق‌های نجومی پدید خواهد آمد.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی اظهار کرد: اگر خط تولید در کشور سامان پیدا کند، یقیناً بخش زیادی از مشکلات مردم حل می‌شود، ورشکستگی و تعطیلی کارخانجات و افزایش واردات بیانگر کم‌توجهی به خط تولید در کشور است، بنابراین همه مسئولان باید با شجاعت هرچه بیشتر جلوی واردات و خرج‌های اضافی را بگیرند تا خط تولید کشور بیشتر تقویت شود.

وی تبیین کرد: مسئله عدالت اجتماعی فقط مربوط به دولت نیست، بلکه آیات قرآن به این اشاره دارد که همه مردم در بحث عدالت اجتماعی سهیم هستند و باید در این مسیر گام بردارند.

این مفسر قرآن به نمونه آیاتی از قرآن کریم درباره تولید اشاره و عنوان کرد: خداوند از حضرت داوود که دارای مقام عالی بود، خواست تا با تولید و بافتن زره، زندگی خود را اداره و دیگران را از آن تولید بهره مند کند، بنابراین معلوم می‌شود که بعضی صنایع از تعلیمات الهی و انبیاء بوده است.

وی با اشاره به سوره یوسف گفت: سوره مبارک یوسف افزون بر بیان عفت و پاکدامنی بر مسئله تولید نیز اشارات زیادی دارد، حضرت یوسف پس از تعبیر خواب پادشاه طی هفت سال مردم را به تولید، ذخیره سازی و ساختن سیلو دعوت کرد و اقتصاد مقاومتی با رویکرد صرفه جویی را به آن‌ها آموخت.

به گفته این مرجع تقلید، طبق روایات امیرالمؤمنان علی (ع) با پولی که از دست رنج خود به دست آورده بود، بیش از هزار برده و غلام را آزاد کردند و این مهم نشان می‌دهد که ایشان نیز اهل کار و تولید بوده‌اند.

وی با اشاره به شهادت امام صادق (ع) گفت: امام صادق (ع) چون پدر بزرگوارشان بیشتر حیات خود را برای ترویج معارف دینی و فقه شیعه صرف کرد، اکنون بیش از نیمی از احکام مربوط به فقه از امام صادق و امام باقر (ع) است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی تشریح کرد: حضور پیکر مطهر چهار شهید گمنام در این بارگاه یادآور این مطلب است که امنیت این کشور به سادگی به دست نیامده است و اگر مجاهدت و ایثارگری‌های این عزیزان نبود کشور ما در سلطه صدام و استکبار جهانی بود.
منبع: خبرگزاری فارس
انتهای پیام/