با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.
پاسخ مسئولان به جنبش ممانعت از ربا سکوت بود و بس!

پاسخ مسئولان به جنبش ممانعت از ربا سکوت بود و بس!

در حالی که مراجع در برابر بانکداری ربوی موضع گرفتند، مسئولین امر هیچ واکنشی دربرابر این فریادهای مراجع، کارشناسان و مسئولان جنبش ممانعت از ربا نشان نمی‌دهند.
 

این هفته، هفته بانکداری اسلامی است و همچنان وقتی به تقویمهای رسمی نگاه می‌کنیم این مناسبت دراین تاریخ به چشم می‌خورد و این درحالیست که علامه جوادی آملی که بیشترین تفسیر بر قرآن را تابحال نوشته فرمود: ه است که نظام بانکداری ما ربوی است؛ همچنین برخی مراجع دیگر هم دربرابر این مسئله موضع گرفتند. اما جالب اینجاست که مسئولین امر هیچ واکنشی دربرابر این فریادهای مراجع و کارشناسان و مسئولان جنبش ممانعت از ربا نشان نمی‌دهند؛ مثلا آیت الله جوادی آملی در دیدار با آقای لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، به ایشان فرمودند که این نظام بانکداری ربوی است، ولی بعد ازآن جلسه رئیس مجلس ما حتی یک موضع خشک وخالی دربرابر ربای بانک‌ها نگرفتند و در مجلس مطرح نکردند و به واقع وقتی انسان این حرکات رئیس مجلس و امثال ایشان را می‌بیند حس می‌کند مسئولین سکولار هستند و برای جلب حمایت مراجع تقلید به دیدار ایشان رفته اند نه برای اهمیت دادن به دین!

البته الآن کار به جایی رسیده که از شورای فقهی نظام بانکی ما نیز صدای ربوی بودن عملکرد بانک‌ها به گوش می‌رسد.

نکته دیگر این است که چرا نهاد انقلابی مثل سپاه پاسداران دراین زمینه اقدامی نمی‌کند؟ از سپاه که همواره در طول تاریخ این انقلاب به مثابه ستون مستحکمی برای تکیه انقلابیون بوده انتظار می‌رود به ندای مراجع و مبارزان با ربا لبیک گفته و دربرابر این سکوت ترسناک مسئولین رده بالا و مجلس سلفی حقارت بخاطر ربا ایستاده و با چیزی که از زنای با محارم در کنار خانه کعبه بدتر است مبارزه کنند و نمونه‌ای از نظام مالی بدون ربا را تشکیل دهند؛ و حتما به این نکته توجه داشته باشند که ربا، فقط سود تضمینی و دیرکرد نیست بلکه هرگونه عملیاتی که بانک باخلق پول انجام دهد، رباست؛ چرا که امروزه و بعد از فروپاشی نظام برتون وودز، خلق پول، بدون پشتوانه است و این ربای کلان و درنتیجه شرکت شیطان در اموال انسانهاست.

به هر ترتیب از همه انقلابیون تقاضا داریم که فقط انقلابی بودن را در نقد قوه مجریه و یک جریان خاص خلاصه نکنند و متوجه این نکته باشند که رابطه بین انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی رابطه منطقی عموم خصوص مطلق می‌باشد و یک بخش انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی بود و حالا باید یک انقلاب اقتصادی صورت گیرد.

 

مجید کریمی، مسئول واحد سیاسی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی

منبع: خبرگزاری دانشجو