مراجعمواضع

جریمه دیرکرد روزانه بانک ها ربا و حرام است و با هیچ دستاویزی حلال نمی‌شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله حسین نوری همدانی صبح امروز در دیدار جمعی از مدیران موسسه مالی و اعتباری مهر، ثواب قرض دادن به مومنان را بالاتر از دادن صدقه عنوان کرد و گفت: برآورده کردن حاجات مومنان در نزد خداوند متعال بسیار با عظمت بوده و به نقل معصوم(ع) از اعتکاف در مسجدالحرام نیز با ارزش تر است.
 
وی در ادامه افزود: سرمایه مردم که در نزد بانک ها و موسسات اعتباری جمع می شود، بهتر است در راه تولید و اشتغال سرمایه گذاری شده و بدین وسیله بسیاری از معضلات و مشکلات کشور برطرف شود.
 
این مرجع تقلید با بیان اینکه در کشور ما مقدار عرضه از تقاضا کمتر است اظهار داشت: افزایش تولید در کنار ایجاد فرصت‌های شغلی، قیمت اجناس را نیز پایین آورده و مشکل گرانی در کشور برطرف می شود.
 
حضرت آیت الله نوری همدانی تأکید کرد: رکود سرمایه و عدم بکارگیری مناسب آن، از نظر اسلام حرام است.
 
مدرس خارج فقه حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود مسئله ربا و بانکداری اسلامی را پیش کشیده و خاطر نشان کرد: نفوذ پول ربوی در سرمایه مومنان، بسیار خفی و پنهان بوده و پرهیز از آن کار بسیار مشکلی است؛ ولی باید در نظر گرفت که ربا مخرب اجتماع و باعث سلب برکت از زندگی است.
 
وی در ادامه به تبیین تفاوت های جریمه دیرکرد و ربا پرداخت و گفت: اگر ضمن عقد قرارداد قرض، برای تأخیر در ادای دین، مبلغ و زمانی معین، مشخص شود این اشکالی ندارد؛ ولی اگر برای تأخیر، به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه، بر اساس یک نرخ معین، مبلغ جریمه اضافه شود، این ربا و حرام است.
 
حضرت آیت الله نوری همدانی تأکید کرد: گرفتن جریمه دیرکرد ربا و حرام است و حرام خدا با هیچ دستاویزی حلال نمی شود.
 
این مرجع تقلید تصریح کرد: بانک ها و موسسات اعتباری بهتر است بر اساس عقود شرعی برای سرمایه ای که در اختیار دارند منافعی را استحصال کنند.
 
استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در پایان ضمن انتقاد از تبلیغات تلویزیونی بانک ها برای پرداخت سود، ظاهر آن را ربا و باطل دانست وگفت: بانک ها باید نوع دیگری از تبلیغ را برای جلب سرمایه خرد مردم در نظر بگیرند و به عنوان وکیل مردم، پول های آنان را به جریان بیندازند.
برچسب ها

دیدگاه شما چیست؟

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
Notify of
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن