با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.
قانون بانکداری بدون ربا نیازمند بازنگری است

قانون بانکداری بدون ربا نیازمند بازنگری است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در تبریز، حجت الاسلام سید عباس موسویان، عضو شورای مشورتی بانک مرکزی و از متخصصین اقتصاد اسلامی که صبح امروز در نشست تخصصی بانکداری اسلامی دانشگاه تبریز سخن می گفت؛ به بیان نظرات کارشناسی در زمینه ظرفیت های اجرای قانون عملیات بانکداری بدون ربا پرداخت.

وی با اشاره به ضرورت طرح اصلاح بانکداری بدون ربا تاکید کرد: کمیسیون های اقتصادی مجلس، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و معاونت راهبردی ریاست جمهوری در این زمینه همگام هستند و هماهنگی هایی نیز صورت گرفته است.

حجت الاسلام موسویان با بیان اینکه نخستین بانک اسلامی ۳۲ سال پیش در جهان اسلام تاسیس شد، گفت: نخستین قانون بانکداری اسلامی در جمهوری اسلامی ایران ۲۴ سال پیش به اجرا در آمد.

وی افزود: قانون بانکداری بدون ربا در آن زمان متناسب با نیازهای آن شرایط طراحی و تدوین شده بود و قانون جامعی به حساب می آمد، ولی در حال حاضر نیاز شدیدی به بازنگری در آن احساس می شود و با وجود تصمیم در بازنگری این قانون این موضوع عملی نشد.

عضو شورای مشورتی بانک مرکزی گفت: معاملات بانکداری متعارف که در کشورهای اسلامی به نام بانکداری اسلامی اجرا می شود، همان معاملات ربوی است و این مسئله در بررسی های بلند مدتی که از نظریات دانشمندان اسلامی از زمان رشید رضا تا شلتوت صورت گرفت، مشخص شد.

این متخصص اقتصاد اسلامی با اشاره به فعالیت ده ها بانک اسلامی در کشورهای اسلامی خاطر نشان کرد: امروزه فقط در ایران، سودان و پاکستان بانکداری اسلامی به مفهوم کاربردی وجود دارد.

وی با اشاره به کتاب البانک شهید محمد باقر صدر تاکید کرد: این اثر کتاب خوبی در زمینه بانکداری اسلامی است که در راستای بازنگری و برسی بانکداری اسلامی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

شایان ذکر است، در این نشست نظرات کارشناسی و مشکلات اجرایی مدیران بانک ها و اساتید اقتصادی طرح و مورد تبادل نظر قرار گرفت.

منبع: خبرگزاری رسا