امام خمینی و امام خامنه‌ایبرای مطالعهضروریاتمواضع

مطالبه امام خامنه‌ای برای حل مشکل ربا از فقه

سالروز بینات ارزشمند امام خامنه‌ای را پیرامون موضوع بانکداری گرامی میداریم.متن سخنان ایشان بدین شرح است:

 ………در عین حال مسائل جدیدى وجود دارد. در زمینه‌ى اقتصاد، مسائل تازه‌اى وجود دارد. مثلاً ما بانکدارى اسلامى را به وجود آورده‌ایم. امروز مسائل تازه‌اى در زمینه‌ى پول و بانکدارى وجود دارد؛ اینها را بایستى حل کرد؛ باید اینها را در بانکدارى اسلامى – بانکدارى بدون ربا – دید. کى باید اینها را انجام بدهد؟ فقه متکفل این چیزهاست. البته من همین‌جا عرض بکنم که نیاز ما به کرسى‌هاى بحث آزاد فقهى در حوزه‌ى قم – که مهمترین حوزه‌هاست – برآورده نشده است.

من این را الان اینجا عرض میکنم – آقایانى هم از قم اینجا تشریف دارید – این نیاز برآورده نشده. در قم باید درسهاى خارجِ استدلالىِ قوى‌اى مخصوص فقه حکومتى وجود داشته باشد تا مسائل جدید حکومتى و چالشهائى را که بر سر راه حکومت قرار میگیرد و مسائل نو به نو را که هى براى ما دارد پیش مى‌آید، از لحاظ فقهى مشخص کنند، روشن کنند، بحث کنند، بحثهاى متین فقهى انجام بگیرد؛ بعد این بحثها مى‌آید دست روشنفکران و نخبگان گوناگون دانشگاهى و غیر دانشگاهى، اینها را به فرآورده‌هائى تبدیل میکنند که براى افکار عموم، براى افکار دانشجویان، براى افکار ملتهاى دیگر قابل استفاده است. این کار بایستى انجام بگیرد، ما این را لازم داریم. محصول این کاوشهاى عالمانه میتواند در معرض استفاده‌ى ملتها و نخبگان دیگر کشورها هم قرار بگیرد.

هم چنین سالروز شهادت مظلومانه شهدای ۱۷ شهریور سال ۵۷ در میدان ژاله تهران به دست عوامل رژیم ستم شاهی را گرامی میداریم. راهشان پر رهرو باد.

منبع: خامنه ای.آی‌آر

 

khamenei-khobregan-howzeh-reba-bank

برچسب ها

4
دیدگاه شما چیست؟

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
خادممهیات Recent comment authors

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
مهیات
Guest

سلام
حرکت زیبایی است خداوند به شما توفیق روزافزون دهد
پدرم در قید حیات نیستنداما یک انسان بصیر بودن و درحالیکه سواد نداشتند واز همون ابتدا به ما میگفتند :هیچ گاه از بانک وام نگیرید .

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن