با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.
دیدار کارشناسان برنامه تلویزیونی “سمت خدا” با حضرت آیت الله جوادی آملی + بروز شد

دیدار کارشناسان برنامه تلویزیونی “سمت خدا” با حضرت آیت الله جوادی آملی + بروز شد

سمت خدا آیت الله جوادی آملی

به گزارش خبرنگار اسراء نیوز؛ کارشناسان برنامه تلویزیونی “سمت خدا” با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و در خصوص طرح گسترش سنت قرض الحسنه از طریق این برنامه با معظم له گفتگو کردند.

 

 

 

در این دیدار حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به فلسفه تحریم ربا در آموزه های اقتصاد دینی فرمودند: ما باید این سخن خداوند را که می فرماید ربا کمر اقتصاد یک کشور را می شکند، با همه وجود باور کنیم چرا که اقتصاد کمر شکسته توان مقاومت نخواهد داشت.

معظم له با بیان این مطلب که «ربا باعث رفع دین از زندگی مردم می شود» اذعان داشتند: در حالی که در اقتصاد سرمایه داری اخذ ربا مصداق هوش و ذکاوت اقتصادی است، قرآن کریم بانکداری ربوی را جنون می داند و می فرماید اگر کسی بخواهد با ربا جامعه ای را اداره کند دیوانه است.

ایشان تنها راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی را هدایت سرمایه های کشور به بخش تولید دانستند و خاطرنشان کردند: تنها راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی این است که مال و سرمایه کشور در مسیر تولید قرار بگیرد و تولید دو محور عمده دارد ؛ یکی سرمایه و دیگری نیروی کار، الان کسانی که سرمایه لازم برای تولید را دارند در خانه می نشینند و سرمایه خود را به بانک می دهند و سود می گیرند لذا نیروی کار کشور بیکار می ماند.

حضرت آیت الله جوادی آملی در ادامه خواستار تخصیص یارانه به بخش تولید خصوصا تولید کالاهای اساسی کشور شدند. در بحث ربا معتقدیم که باید معیار مالیت باشد و نه مال که لازم است حوزه های علمیه در تبیین علمی این مطلب کوشا تر باشند .


 

  • آیت الله جوادی آملی در این جلسه با اشاره به آیه شریفه ۹ سوره ملک که می فرماید : ((  نزدیک است (دوزخ) از شدّت غضب پاره پاره شود؛ هر زمان که گروهی در آن افکنده می‌شوند، نگهبانان دوزخ از آنها می‌پرسند: «مگر بیم‌دهنده الهی به سراغ شما نیامد؟!» (۸) می‌گویند: «آری، بیم‌دهنده به سراغ ما آمد، ولی ما او را تکذیب کردیم و گفتیم: خداوند هرگز چیزی نازل نکرده، و شما در گمراهی بزرگی هستید!» (۹) و می‌گویند: «اگر ما گوش شنوا داشتیم یا تعقّل می‌کردیم، در میان دوزخیان نبودیم!» (۱۰)  )) فرمودند این نذیر(بیم‌دهنده) حتما نباید رسول گرامی اسلام باشد در حالی که در زمان پیامبر نیز افرادی به نمایندگی از پیامبر به نقاط دور اسلام را می رسانده اند و در جامعه امروز شما همان بیم‌دهندگان هستید .
  • جناب حجت الاسلام میرباقری بعد از جلسه فرمودند: مرحوم سید منیر الدین هاشمی(استاد ایشان) نظرشان بر این بود که ربا را از آن جهت گناهش را برابر با هفتاد بار زنا با مادر در خانه خدا برشمرده‌اند که رباخواری در جامعه باعث و اقامه کننده زنا در جامعه است و در جامعه رباخوار زنا زیاد خواهد شد.
  • همچنین ایشان با حمایت و تایید حرکت برنامه به سمت و سوی حمایت از مدیران انقلابی برای بازسازی فرهنگ انقلاب و دوری از طمع و تبلیغات اسراف و اغوا برای دست اندرکاران این برنامه دعای خیر نموده و ایشان را به راهی که در پیش دارند استوار نمودند.

منبع:         اسراء نیوز، جنبش