با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.
معاملات ربوی حاصل دوری و غفلت از قرآن است

معاملات ربوی حاصل دوری و غفلت از قرآن است

حجت الاسلام غلامرضا اسم حسینی، مسؤول نهاد رهبری در  دانشگاه های آذربایجان غربی در مراسم احیاء شب نوزدهم ماه مبارک رمضان که در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد، بر لزوم شناخت جایگاه قرآن تأکید کرد و گفت:بنیان اصلی لیالی قدر برای شناخت خداست که لازمه آن توجه به مبدأ شناسی و معاد اندیشی است.

وی ادامه داد: قرآن به عنوان بزرگترین منبع شناخت در دین اسلام و در چارچوب زندگی انسان ها به تمامی سؤال ها در زمینه مبدأ شناسی و معاد اندیشی پاسخگو است و باید در آن تدبر و عمل شود.

حجت الاسلام اسم حسینی گفت: امروزه با وجود سطح بالای سواد، جامعه ما دامین گیر موضوعاتی است که در شأن جامعه اسلامی نیست ناشی از بی توجهی به قرآن کریم است.

مسؤول نهاد رهبری در دانشگاه های آذربایجان غربی تصریح کرد: اگر امروز در جامعه اسلامی شاهد ۱۵ هزار ژرونده قضایی، ارتباط دختر و پسر، روابط نامشروع مرد و زن، معاملات ربا و ارتباطات جمعی بی قید و بند هستیم به علت دوری و غفلت از قرآن است و این در حالی است که قرآن نسخه شفابخش اجتماعی است.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص):«روزی فرا می رسد قرآن در یک وادی قرار می گیرد و مردم در وادی دیگر» اذعان داشت: متأسفانه اساتید دانشگاه ها، اصناف بنام و خیر، طلبه و حتی حوزه های علمیه با قرآن مأنوس نیستند و نتیجه غفلت از قرآن انزوا، طلاق ها و ازدواج های نامتعارف و بروز بسیاری از مشکلات در جامعه است.

حجت الاسلام اسم حسینی  با بیان اینکه قرآن کتابی در لوح محفوظ و عاری از هر نوع انحراف است، تأکید کرد: انس با قرآن در جامعه کرامت ایجاد می کند، با انس بیشتر با قرآن می توان خدا را در لحظه لحظه زندگی یافت چراکه بنابر فرموده امیر مؤمنان (ع) تجلی کامل خدا در قرآن است.

وی گفت: گلایه پیامبر اکرم (ع) از قوم خود به علت مهجوریت قرآن کریم است، امروز حتی در مجموعه های دینی و حزب الهی، بسیجی، اداری و حتی در میان تحصیلکرده های جامعه قرآن مورد غفلت قرار گرفته و فقط در روی طاقچه است این درحالی است که اهمیت و جایگاه همین شب های قدر به نزول و شأن قرآن کریم است.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به سفارش پیامبر در حدیث ثقلین در خصوص چنگ به قرآن و عترت، گفت: سفارش پیامبر (ص) در حدیث ثقلین بر این موضوع تأکید دارد که در کنار حب اهل بیت(ع) و عشق به خاندان عصمت باید با قرآن آشنا شویم تا دچار افراط و تفریط نشویم.

حجت الاسلام اسم حسینی تصریح کرد: البته ارائه دین خشک، بی معنی و بدون سازگاری با اقتضائات زمان نتیجه قرآن منهای اهل بیت (ع) است که امروز متأسفانه بسیاری از حکومت های اسلامی به آن دچار شده و با تبعیت از اسلام انگلیسی به اختلافات شیعه و سنی دامن می زنند.

وی به بحث ولایت مطلقه فقیه اشاره و خاطرنشان کرد: در کشور ما با تنوع ادیان، اقوام و مذاهب شاهد امنیت و آرامش در زیر پرچم ولایت فقیه هستیم.

حجت الاسلام اسم حسینی در پایان به دغدغه های مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: بحث نفوذ از دغدغه های رهبری است که لازمه مقابله با آن بصیرت است که با تقویت روحیه عبادی در متن زندگی محقق می شود.

وی تصریح کرد: اسلام مخالف تکنولوژی و پیشرفت نیست اما باید بهره گیری از ابزارهای پیشرفته به گونه ای جهت یافته باشد تا منجر به گمراهی و انحراف نشود.

 

استاد حوزه و دانشگاه اقتصاد مقاومتی و آسیب های اجتماعی را از دیگر دغدغه های رهبری خواند و گفت: مردم می توانند با رعایت برخی موارد در زندگی، مطالبات رهبری را  جامه عمل بپوشانند.