با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.
نظام بانکداری ربوی علت العلل اقتصاد غیرتولیدی کشور است

نظام بانکداری ربوی علت العلل اقتصاد غیرتولیدی کشور است

ایرج توتونچیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: تحقق نظام بانکداری بدون ربا نیازمند یک عزم ملی است که در حال حاضر چنین عزمی وجود ندارد. وی گفت: بیش از ۳۰ سال است که از نوشتن قانون بانکداری بدون ربا می گذرد ولی همچنان عمل به این قانون در حد یک آرزو باقی مانده است. عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا افزود: در طول سال های گذشته قرار بود دولت ها از بانکداری بدون ربا حمایت کنند ولی هیچ وقت این اقدام را نکردند که جای سوال است. وی در ادامه گفت: چرا در طول سال های گذشته بانکداری اسلامی آموزش داده نشد؟ چرا وزارت علوم در این مسئله اهتمام ندارد. چرا به گونه ای عمل شد که برخی با دلالی میلیاردها تومان درآمد کسب کردند؟ توتونچیان گفت: آن دسته از افراد که سود و حیات اقتصادی شان وابسته به فعالیت های دلالی و واسطه ای است، اجازه نمی دهند بانکداری بدون ربا محقق شود. متاسفانه همین افراد در سطوح مختلف مدیریتی کشور نیز نفوذ دارند و بسیاری از افراد را در سیطره خود درآورده اند. وی گفت: اینکه در کشور هیچ انگیزه ای برای تولید نیست، علت العلل آن نظام بانکداری ربوی است. توتونچیان تصریح کرد: سرمایه داران اجازه رشد و شکوفایی نظام بانکداری بدون ربا را نمی دهند. مسلما دلالی بهتر از فکر کردن برای تولید بیشتر و بهتر است. وی با اشاره به سخنان اخیر آیت الله جوادی آملی مبنی بر اینکه اقتصاد مقاومتی  با بی عرضگی و اختلاس محقق نمی شود، گفت: باید یک عزم ملی برای تحقق نظام بانکداری بدون ربا وجود داشته باشد. توتونچیان با اشاره به اینکه تحقق نظام بانکداری بدون ربا، مستلزم تشکیل یک نهاد فراقوه ای است، خاطر نشان کرد: امیدی به کسی نیست مگر اینکه نهادی فراتر از سه قوه به دستور مقام معظم رهبری فارغ از هرگونه گرایشات سیاسی و حزبی در این عرصه گام بردارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 1. اینکه بانکداری در کشور ما متاسفانه ربوی است که درش شکی نیست.ولی چیزی که حرص آدم رو در میاره ماله کشی و توجیهات برخی از حضرات و نهادهای دینی برای ربوی بودن و بعضا شرعی بودن آن است!!! امروز ما بزرگترین رباخوار در جهان هستیم.هیچ کجای دنیا شما نمیتونید پیدا کنید ۲۰ الی ۳۰ درصد بهره بده و بهره بگیرن .من تعجب میکنم نظام ما اسلامی و این وضعیته ماست!!! وقتی در قرآن گفته شده آتش جهنم از آن ربا خواران است و ربا خواری جنگ با خداست.

 2. سوال آقای توتونچیان :
  چرا در طول سال های گذشته بانکداری اسلامی آموزش داده نشد؟
  چرا وزارت علوم در این مسئله اهتمام ندارد. چرا به گونه ای عمل شد که برخی با دلالی میلیاردها تومان درآمد کسب کردند؟
  .
  پاسخ بت شکن :
  علت مشکل ربوی بودن بانک ها، مسئولین نیستند. ذات بانک است. امکان ندارد بانک بدون ربا ادامه حیات داشته باشد. فلسفه وجودی بانک رباست.
  بانکداری اسلامی صرفا یک مغلطه است. مگر میشود بانک بدون دریافت و محاسبه دیرکرد کار کند. دیرکرد که صریحا رباست. بقیه مواردش هم کلاه شرعی ست.
  بیهوده به دنبال تحقق عزم ملی برای بانداری بدو ربا نباشید. عزم ملی ایجاد کردن برای یک عنوان غیرواقعی ، ایجاد نمیشود.
  البته واژه ی “بانک ربوی” هم اشتباه است. در کلمه ی بانک ، ربا نهفته است. bank در همه ی زبان های دنیا بانک است و یعنی محلی ست برای ربا.
  اینکه فرهنگسرای فارسی برای این کلمه ی غیرفارسی که روزی ۲۰۰ بار از صدا و سیما تکرار میشود، معادل فارسی نمیابد به همین خاطر است. بانک معنایش در خودش هست.
  کلمه ی “بانکداری بدون ربا” معنی اش میشود “رباخورخانه ی بدون ربا” . مثل مشروب فروشی حلال.

  در ضمن، نهادی فراتر از سه قوه هم نمیتواند ربا خوری را اسلامی کند. باید به دنبال نهادی بالاتر از خدا بگردید که بتواند جنگ با خدا را اسلامی کند.