با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.
وجود ربا در افغانستان باعث بوجود آمدن وضعیت فعلی در کشور شده است
مولوی "خداداد صالح"

وجود ربا در افغانستان باعث بوجود آمدن وضعیت فعلی در کشور شده است

خطیب نماز جمعه مسجد جامع هرات گفت که ربا در کشور به شدت شیوع پیدا کرده. وی تصریح کرد که ربا یا سود خوردن و گرفتن از جمله گناهان کبیره‌ای است که باعث تمام بدبختی‌های ما شده است.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) مولوی “خداداد صالح” رئیس شورای علمای غرب کشور و خطیب این هفته نماز جمعه مسجد جامع بزرگ شهر هرات با اشاره به حدیث پیامبر(ص) مبنی بر این‌که هفت عمل مهلک است که اگر انجام دهید دنیا و آخرت انسان خراب می‌شود و باید از آن پرهیز شود گفت که “ربا” یکی از آن اعمال است.

او که در هفته‌های قبل به مساله ریا، سحر و جادو و کشتن نفس پرداخته بود، این هفته به مساله “ربا” که در کشور به شدت شیوع پیدا کرده پرداخت و آن را باعث بوجود آمدن وضعیت فعلی عنوان کرد.

این عالم دینی تاکید کرد که “ربا” یا سود خوردن و گرفتن از جمله گناهان کبیره‌ای است که امروزه در جوامع اسلامی به شدت رواج یافته و این امر دلیل تمام بدبختی‌های ما است.

آقای صالح به کشورهای اسلامی دیگر نیز اشاره کرد که همواره در آن جنگ جریان دارد و علت آن را رواج منکراتی چون “ربا” عنوان کرد.

رئیس شورای علمای غرب کشور در ادامه به بیان حدیثی از پیامبر(ص) پرداخت و گفت که رسول‌الله سود دهنده، سود‌گیرنده، نویسنده‌ی معامله‌ی سود و شاهد این معامله را مورد لعن قرار داده است.

او گفت که این افراد در اصل گناه برابرند و مورد لعنت خدا قرار می‌گیرند.

این عالم دینی در ادامه با طرح سوالی مبنی بر این‌که چرا امروز چنین مصیبت‌هایی چون قتل‌های دسته‌جمعی و نسل‌کشی در جامعه ما جریان دارد.

او در پاسخ به این سوال گفت که یکی از علل آن، سود خوردن است.

وی بازهم به بیان سخنی از پیامبر(ص) پرداخت و گفت که پیامبر(ص) می‌فرمایند که “چهارطبقه از مردم هست که خداوند حق دارد آنان را به بهشت داخل نکرده و از نعمت‌های آن محروم کند. یکی از آنان افراد “دائم‌الخمر” است”.

صالح تصریح کرد، در جامعه‌ای که شراب مانند آب استفاده می‌شود، چه توقعی دارید که امنیت و صلح باشد؟ امروز می‌بینیم که در تفریح‌گاه‌ها شراب می‌خورند. جوانان ما به چه مصیبت‌هایی گرفتار هستند. از بعضی جوامع صحبت می‌کنند که جوانان مسلمانان گروه گروه نشسته و شراب را مانند نوشابه می‌خورند. این است جامعه‌ی اسلامی؟ شراب مال کفار و از اعمال جاهلیت است، چرا باید مسلمانان به چنین مصیبتی گرفتار باشند؟

او با اذعان به این مساله که مصیبت‌های وارده سزای ماست، گفت که سودخور نه تنها خودش می‌سوزد، بلکه دیگران را هم با اعمال زشتش گرفتار می‌کند.

این عالم دینی تاکید کرد که امروزه تمام مردم به سودخوری مبتلا هستند.

او گفت: از سود خور دوری نمی‌کنیم، به سود خور محبت می‌کنیم، نان سودخور را می‌خوریم، دعوت او را می‌پذیریم، پس همه‌ی ما به سود آغشته هستیم.

او با تاکید بر این موضوع که سود، گناهی است که دنیا و آخرت انسان را خراب می‌کند، افزود که به گفته‌ی پیامبر(ص)، یک درهم سود که انسان می‌خورد، از ۳۶ مرتبه زنا گناهش بیشتر است.

رئیس شورای علمای غرب کشور در ادامه از مردم خواست تا دیگر صرفا به زبان به مقابله با منکرات برنخیزند بلکه در عمل نیز به فکر خشکاندن ریشه‌های منکرات باشند.

مولوی خداداد یکی از نشانه‌های انسان سودخور را بخیل بودن وی دانست و گفت که “سود خور بخیل است، تا کنون سود خور سخی پیدا نشده که زکات و یا صدقه بدهد.”

او در ادامه یادآور شد که “وقتی والیان امور ظالم باشند، خداوند مردم را با خشکسالی روبرو می‌کند. این‌ها را به چشم سر در افغانستان می‌بینیم چون والیان امور ظالم هستند”.

این عالم دینی به مساله شیوع زنا در کشور نیز پرداخت و یکی از عواقب آن را افزایش مرگ و میر عنوان کرد و گفت که “وقتی‌که زنا در یک قومی شیوع پیدا کند، مرگ زیاد می‌شود. از این بیشتر مرگ چه باشد، همه روزه در کشور شاهد کشتارهای دسته‌جمعی هستیم”.

او به مساله بی‌حجابی و بی‌حیایی نیز اشاره کرد و آن را یکی از مصادیق زنا عنوان کرد.

مولوی خداداد صالح در ادامه گفته‌هایش به عواقب ندادن زکات نیز پرداخت و گفت زمانی‌که زکات در جامعه پرداخت نشود، مواشی هلاک می‌شوند.

او گفت: در کشور ما به دامداری مشهور است، گوشت خوردنی از خارج وارد می‌شود در حالی که باید افغانستان صادر کننده گوشت به خارج از کشور می‌بود.

رئیس شورای علمای غرب کشور در پایان تاکید کرد که “اینها همه کرده‌های دست خود ماست”.