با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.

پویش مخالفت با طرح جدید بانکداری

پویش ممانعت از

طرح جدید بانکداری

طرح جدید بانکداری، ربا را قوی‌تر، قانونی‌تر و جدی‌تر می‌کند. پس می‌توان گفت ممانعت از جنگ با خدا امروز ممانعت از طرح جدید بانکداری است که در مجلس در حال پیگیری است.

متن بیانیه

بسم الله الرحمن الرحیم

آنروزی که امام خمینی فرمود:

و اگر چنانچه ربا در کشور ما خدای نخواسته، باشد؛ ما نمی‌توانیم بگوییم که جمهوریمان جمهوری اسلامی است، محتوای جمهوری، اسلامی است. از این جهت باید کارشناسان، علما در این مسئله بسیار فعالیت کنند، دقت کنند که ما را از این گرفتاری نجات بدهند، و ملت هم باید توجه بکنند به اینکه مواجه هستند با یک همچو چیزی که قرآن کریم می‌فرماید: فَاْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللهِ وَ رَسُولِه اعلام جنگ بکنید با خدا. و اگر چنانچه بانکداری به آن معنایی که در جاهای دیگر هست رواج پیدا بکند، مردم از صنعت و کار و سایر چیزها باز می‌مانند، می‌نشینند توی خانه‌شان و پولشان برایشان کار می‌کند و حال آنکه پول نباید کار بکند.

مع الاسف در سال 62 قانونی تصویب شد که نتوانست بانک‌های ایران را از بانک‌های دنیا متفاوت بکند و اصلاحات سال 67 نیز در نهایت بانکداری را به آن معنایی که در جاهای دیگر دنیا هست در ایران رواج داد و اکنون خودتان قضاوت کنید؛ اگر تفاوتی جز در لفظ وجود داشت، چگونه ممکن است بانک‌های ایرانی در بین صدبانک برتر جهان قرار گرفته و جایزه دریافت کنند.

 

اکنون وقاحت به جایی رسیده که می‌خواهند پا جای پای آمریکا گذاشته و کارکرد شورای فقهی را نمایشی کنند تا احکام اسلام در عمل ظهور و بروزی نداشته باشند و بانک مرکزی را همانند آمریکا مستقل کنند تا سرمایه‌دارانی که امام خمینی آن‌ها را زالو صفت و مکنده خون مستضعفان می‌نامد عملا دستشان از پیش بازتر شده و در تصمیم‌گیری‌ها دخالت کنند.

 

آری، اسلام و کفر در یک جا جمع نمی‌شوند. اگر بنا به فرموده امام خامنه‌ای علوم انسانی غربی غیر توحیدی و کفر آمیز است، نمی‌توان اقتصاد را به شیوه غربی مدیریت کرد اما در نهایت به جایی که آمریکا رسید، واصل نشد! این نتیجه لیبرالیسم افسار گسیخته‌ایست که هنوز در آن انقلابی صورت نگرفته است. و ربایی که بنا به فرموده حضرت رسول از هفتاد زنا با مادر در کنار کعبه بدتر است. وقتی لقمه لقمه زیر پوست مردم رود، بی‌حجابی اولین پدیده است و باید منتظر موج زنا و لواط در جامعه بود؛ آنگونه که در کشورهای غربی این پدیده شوم جامعه‌شان را سالهاست در نوردیده.

 

ما امت مومن و مسلمان ایران اعلام می‌کنیم که طرح جدید بانکداری مجلس به علت عدم پرداختن به ریشه موضوع یعنی کپیتالیسم، نداشتن سازوکار و برنامه‌ای برای کنترل خلق پول، مجهول شدن کامل ریال، رفع تسلط فقه از تصمیمات بانک مرکزی، عدم وجود شفافیت در ساختار این طرح، یک طرح دشمن شاد کن است به نحوی که اساتید بنام لیبرال کشور این طرح را بسیار خوب ارزیابی کرده‌اند!

ما مردم، ضمن بیعت مجدد با حضرت الله و ولیعصر عج  اعلام می‌کنیم که با طرح مخالف بوده و در جبهه خدا باقی خواهیم ماند و نخواهیم گذاشت جمهوریمان اسلامی نباشد؛ و از این خطای مهلک با مطالبه از نماینده استان خود و آگاهی بخشی به همه مردم در مورد خطرات آن، جلوگیری و با آن مقابله خواهیم کرد.

نشان مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی مدتی است که طرح جامع بانکداری را به جهت اصلاح نظام بانکی پیگیری می‌کند. این طرح با عنوان #طرح_جدید_بانکداری در بین مردم شناخته می‌شود. و تاکنون اصلاحات و تغییرات فراوانی داشته است. این طرح توسط نماینده مردم مشهد، جناب آقای محمد حسین بحرینی طراحی شده و به علت مخالفت‌های مردمی چندین بار به تعویق افتاده اما اخبار حاکی از اعلام وصول طرح توسط هیئت رئیسه است.

مشکل آنجاست که طرحی با این دامنه بسیار وسیع تاثیرات و تغییرات دقیقا در انتهای یک دولت و پیش از دولت بعدی در حال تصویب است تا با کمترین مقاومت مواجه شده و دولت بعد را در کار انجام شده قرار دهد.

 

متن این طرح را در پارلمان مجازی  مشاهده بفرمایید و پس از عضویت به آن رای منفی دهید:


مشاهده آخرین ویراست

امضاء بیانیه

پرکردن همه بخش‌ها اختیاری است.

[puyesh_view]

استوری برای اینستاگرام

از اینجا می‌توانید استوری‌های نیمه آماده را دریافت و در پیج خودتان منتشر کنید.

امضاء در فارس من

حتما در سایت فارس من نیز پویش را امضاء کنید، چون اگر به 50 هزار امضا برسد در مجلس پیگیری خواهد شد.

ایرادات وارده به طرح

این طرح چه مصائبی به بار خواهد آورد؟

مشکلات و مصائب طرح به طور تفصیلی بیش از این‌هاست که در جلسات تخصصی بحث و به مسئولین مختلف ارائه شده است. آنچه در ادامه می‌بینید فقط بخشی از  مهم‌ترین مشکلات طرح است.

دریافت فایل PDF مرور اجمالی ایرادات


دانلود PDF

حوزه فلسفی

مقوم لیبرالیسم و کپیتالیسم

این طرح به علت نبود مبانی فلسفی، در دام فلسفه موجود افتاده و دچار ایرادات جدی بنیادین و غیر قابل رفع است.

حوزه اقتصاد راهبردی

باقی ماندن خلق پول و ربا

در این طرح سازوکاری برای سطح دوم، سوم و چهارم ربا دیده نشده و سازوکاری برای مقابله با خلق پول در‌ آن وجود ندارد. از همین رو این طرح از پیش شکست خورده

حوزه سیاست

استقلال بانک مرکزی از قوای سه گانه

این طرح به دنبال مدل آمریکایی از بانک مرکزی است و می‌‌خواهد دیکتاتوری بانک مرکزی را در اقتصاد پدید آورد.  به نحوی که کنترل آن عملا در دست سرمایه داران خصوصی باشد.

حوزه فقه

شورای فقهی نمایشی‌تر!

شورای فقهی که مرحوم موسویان آن را نمایشی می‌خواند اکنون در طرح جدید نمایشی‌تر شده، تنها 5 نفر از 10 نفر عضو،‌ فقیه هستند که امکان دارد با رای مثبت دو فقیه موضوع تصویب شود!

حوزه امنیت

همان بکنیم که آمریکا کرده!

در طرح جدید پلیس قدرتمند خصوصی برای بانک مرکزی در نظر گرفته شده که دقیقا شبیه به کاری است که آمریکایی‌ها می‌کنند.

شمار امضا کنندگان

[sign_count]

آخرین امضا کنندگان

[signed_person]

مخالفان سرشناس طرح

محمد اسماعیل توسلی طرح جدید بانکداری
محمد اسماعیل توسلی – استاد دانشگاه علامه
جواد عبادی طرح جدید بانکداری
جواد عبادی – رئیس موسسه فقه اقتصادی
غلامعلی معصومی نیا طرح جدید بانکداری
غلامعلی معصومی‌نیا – استاد دانشگاه
دکتر صمصامی طرح جدید بانکداری
دکتر صمصامی – اقتصاددان
حسین میرزایی طرح جدید بانکداری
حسین میرزایی – نماینده مجلس
طرح جدید بانکداری
حسن عباسی – استراتژیست
طرح جدید بانکداری
پرویز داوودی – رئیس دفتر ریاست مجمع تشخیص
علی رهجو طرح جدید بانکداری
علی رهجو – اقتصاددان
مسعود درخشان طرح جدید بانکداری
مسعود درخشان – اقتصاددان
ایرج توتونچیان طرح جدید بانکداری
ایرج توتونچیان – اقتصاددان
آیت الله نوری همدانی طرح جدید بانکداری
آیت الله نوری همدانی – مرجع تقلید

قبلی
بعدی

آخرین اخبار و مواضع

آحرین اخبار، یادداشت‌ها، موضع‌گیری‌ها و اتفاقات پیرامون این طرح را در این بخش می‌توانید مشاهده کنید.


نمایش همه مطالب

چگونه اعتراض کنیم؟

 • در مسجد، محل کار، گروه‌های خانوادگی و کاری در مورد این پویش حرف بزنید و پوسترهایش را منتشر کنید.
 • شماره نماینده استان خود را پیدا کنید و مخالفت خود را به او اعلام کنید ولو با پیامک
 • در اینستاگرام استوری کنید.
 • مطالب مربوط را در شبکه‌های اجتماعی برای ما ارسال کنید.
 • از اساتید حوزه و دانشگاه طلب طرح جایگزین کنید.

نظراتتان را بنویسید

نکات مهم

 • نظراتتان مودبانه باشند.
 • با رسم الخط فارسی بنویسید.
 • با موضوع مرتبط باشد.

شبکه‌های اجتماعی


Eeitaa


Eaparat


Instagram


Telegram


Twitter

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 1. ارزش طلا و نقره معيار سنجش پول است. شرع مقدس – عقل سليم – تاريخ بشر – اين موضوع بديهي را ثابت كرده است.
  حتي مهريه زن ها با سكه طلا ارزش و اعتبار دارد.
  بايد در تمام مبادلات پولي – مالي – بانكي – قراردادهاي دولتي – قراردادهاي خصوصي – همه جا معيار ارزش واقعي پول با طلا و نقره سنجيده شود.
  قرض الحسنه سفارش و تاكيد خداوند متعال و اسلام عزيز است. فقط با معيار طلا و نقره مي توان سنت حسنه قرض الحسنه را در مردم و بانك ها گسترش داد.
  نجات ما اين است كه ارزش پول خود را فقط وفقط با طلا و نقره بسنجيم . با پول هاي خارجي مثل دلار ….. خودمان را گول نزنيم .
  ثبات اقتصادي – رونق اقتصادي – حلال خوري – جلوگيري از خسارت طرفين معامله – …… با قيد رعايت و تاكيد بر معيار ارزش پول با طلا و نقره شدني است.
  تعديل قراردادهاي دولتي و پيمانكاري اداره ها را كلافه كرده است. در حاليكه معيار مبلغ قراردادها و پرداخت ها با طلا و نقره باشد ديگر اين همه لقمه دور سر چرخاندن لازم نيست.
  اميد است كه عقلاي قوم و بزرگان دين و اقتصاد توجه فرمايند ان شاءالله

 2. سلام
  در شرع مقدس اسلام ارزش پول فقط با طلا و نقره سنجيده شده است. عقل و منطق هم همين را اثبات مي كند. در مبادلات مالي و پولي در بانك و در بين مردم و دولت به هر شكل بايد ارزش طلا و نقره ملاك باشد.
  هيچ پولي در دنيا نمي تواند ملاك ارزش باشد. نه ريال و نه دلار و …….. . بايد ارزش سرمايه گذاري مردم در بانك ها به طلا و نقره سنجيده شود. همچنين تسهيلاتي كه از طرف بانك به افراد يا شركت ها يا به هر طرفي پرداخت مي شود بايد با طلاو نقره سنجيده شود.
  در اين صورت است كه سنت حسنه قرض الحسنه رواج مي يابد. با اين روش شرعي – عقلي – قانوني – هيچ طرفي در قراردادها و مبادلات مالي وپولي خسارت نمي بيند.
  دولت هم بايد درقراردادهاي خود با بخش خصوصي و ديگران مبالغ را با ارزش طلا و نقره ملاك قراردهد.
  با رعايت اين اصل نه دولت مي تواند پول بدون پشتوانه چاپ كند. نه اينكه عده اي از بانك ها وام هاي كلان گرفته و از سوءاستفاده جلوگيري مي شود.
  با اين روش ساده نياز نيست كه بانك ها انواع كلاه شرعي درست كنند. قراردادهاي بانكي كه اساسا ساختگي و كلاه شرعي است .
  با اين روش ثبات به بازار حاكم مي شود ارزش پول دستخوش حوادث نمي شود. اتفاقاتي مثل قبول قطعنامه 598 و امثال آن كل اقتصاد كشور را متلاطم نمي كند.
  اميد است مراجع محترم تقليد و علماي اسلام به اين امر بديهي توجه فرمايند. ان شاءالله

 3. جمهوری اسلامی با این سیستم و ساختاری که دارد هرگز اصلاح نخواهد شد و همیشه مقصر بصیرت نداشتن مردم معرفی میشه ولی مقصر اصلی خود ساختار جمهوری اسلامی هست. نظریه ولایت فقیه هم مثل مابقی نظریات باید قبل ظهور رسوا بشه.