با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.

پویش ممانعت از

طرح جدید بانکداری

طرح جدید بانکداری، ربا را قوی‌تر، قانونی‌تر و جدی‌تر می‌کند. پس می‌توان گفت ممانعت از جنگ با خدا امروز ممانعت از طرح جدید بانکداری است که در مجلس در حال پیگیری است.

متن بیانیه

بسم الله الرحمن الرحیم

آنروزی که امام خمینی فرمود:

و اگر چنانچه ربا در کشور ما خدای نخواسته، باشد؛ ما نمی‌توانیم بگوییم که جمهوریمان جمهوری اسلامی است، محتوای جمهوری، اسلامی است. از این جهت باید کارشناسان، علما در این مسئله بسیار فعالیت کنند، دقت کنند که ما را از این گرفتاری نجات بدهند، و ملت هم باید توجه بکنند به اینکه مواجه هستند با یک همچو چیزی که قرآن کریم می‌فرماید: فَاْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللهِ وَ رَسُولِه اعلام جنگ بکنید با خدا. و اگر چنانچه بانکداری به آن معنایی که در جاهای دیگر هست رواج پیدا بکند، مردم از صنعت و کار و سایر چیزها باز می‌مانند، می‌نشینند توی خانه‌شان و پولشان برایشان کار می‌کند و حال آنکه پول نباید کار بکند.

مع الاسف در سال ۶۲ قانونی تصویب شد که نتوانست بانک‌های ایران را از بانک‌های دنیا متفاوت بکند و اصلاحات سال ۶۷ نیز در نهایت بانکداری را به آن معنایی که در جاهای دیگر دنیا هست در ایران رواج داد و اکنون خودتان قضاوت کنید؛ اگر تفاوتی جز در لفظ وجود داشت، چگونه ممکن است بانک‌های ایرانی در بین صدبانک برتر جهان قرار گرفته و جایزه دریافت کنند.

 

اکنون وقاحت به جایی رسیده که می‌خواهند پا جای پای آمریکا گذاشته و کارکرد شورای فقهی را نمایشی کنند تا احکام اسلام در عمل ظهور و بروزی نداشته باشند و بانک مرکزی را همانند آمریکا مستقل کنند تا سرمایه‌دارانی که امام خمینی آن‌ها را زالو صفت و مکنده خون مستضعفان می‌نامد عملا دستشان از پیش بازتر شده و در تصمیم‌گیری‌ها دخالت کنند.

 

آری، اسلام و کفر در یک جا جمع نمی‌شوند. اگر بنا به فرموده امام خامنه‌ای علوم انسانی غربی غیر توحیدی و کفر آمیز است، نمی‌توان اقتصاد را به شیوه غربی مدیریت کرد اما در نهایت به جایی که آمریکا رسید، واصل نشد! این نتیجه لیبرالیسم افسار گسیخته‌ایست که هنوز در آن انقلابی صورت نگرفته است. و ربایی که بنا به فرموده حضرت رسول از هفتاد زنا با مادر در کنار کعبه بدتر است. وقتی لقمه لقمه زیر پوست مردم رود، بی‌حجابی اولین پدیده است و باید منتظر موج زنا و لواط در جامعه بود؛ آنگونه که در کشورهای غربی این پدیده شوم جامعه‌شان را سالهاست در نوردیده.

 

ما امت مومن و مسلمان ایران اعلام می‌کنیم که طرح جدید بانکداری مجلس به علت عدم پرداختن به ریشه موضوع یعنی کپیتالیسم، نداشتن سازوکار و برنامه‌ای برای کنترل خلق پول، مجهول شدن کامل ریال، رفع تسلط فقه از تصمیمات بانک مرکزی، عدم وجود شفافیت در ساختار این طرح، یک طرح دشمن شاد کن است به نحوی که اساتید بنام لیبرال کشور این طرح را بسیار خوب ارزیابی کرده‌اند!

ما مردم، ضمن بیعت مجدد با حضرت الله و ولیعصر عج  اعلام می‌کنیم که با طرح مخالف بوده و در جبهه خدا باقی خواهیم ماند و نخواهیم گذاشت جمهوریمان اسلامی نباشد؛ و از این خطای مهلک با مطالبه از نماینده استان خود و آگاهی بخشی به همه مردم در مورد خطرات آن، جلوگیری و با آن مقابله خواهیم کرد.

نشان مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی مدتی است که طرح جامع بانکداری را به جهت اصلاح نظام بانکی پیگیری می‌کند. این طرح با عنوان #طرح_جدید_بانکداری در بین مردم شناخته می‌شود. و تاکنون اصلاحات و تغییرات فراوانی داشته است. این طرح توسط نماینده مردم مشهد، جناب آقای محمد حسین بحرینی طراحی شده و به علت مخالفت‌های مردمی چندین بار به تعویق افتاده اما اخبار حاکی از اعلام وصول طرح توسط هیئت رئیسه است.

مشکل آنجاست که طرحی با این دامنه بسیار وسیع تاثیرات و تغییرات دقیقا در انتهای یک دولت و پیش از دولت بعدی در حال تصویب است تا با کمترین مقاومت مواجه شده و دولت بعد را در کار انجام شده قرار دهد.

 

متن این طرح را در پارلمان مجازی  مشاهده بفرمایید و پس از عضویت به آن رای منفی دهید:

امضاء بیانیه

پرکردن همه بخش‌ها اختیاری است.استوری برای اینستاگرام

از اینجا می‌توانید استوری‌های نیمه آماده را دریافت و در پیج خودتان منتشر کنید.

امضاء در فارس من

حتما در سایت فارس من نیز پویش را امضاء کنید، چون اگر به ۵۰ هزار امضا برسد در مجلس پیگیری خواهد شد.

ایرادات وارده به طرح

این طرح چه مصائبی به بار خواهد آورد؟

مشکلات و مصائب طرح به طور تفصیلی بیش از این‌هاست که در جلسات تخصصی بحث و به مسئولین مختلف ارائه شده است. آنچه در ادامه می‌بینید فقط بخشی از  مهم‌ترین مشکلات طرح است.

دریافت فایل PDF مرور اجمالی ایرادات

حوزه فلسفی

مقوم لیبرالیسم و کپیتالیسم

این طرح به علت نبود مبانی فلسفی، در دام فلسفه موجود افتاده و دچار ایرادات جدی بنیادین و غیر قابل رفع است.

حوزه اقتصاد راهبردی

باقی ماندن خلق پول و ربا

در این طرح سازوکاری برای سطح دوم، سوم و چهارم ربا دیده نشده و سازوکاری برای مقابله با خلق پول در‌ آن وجود ندارد. از همین رو این طرح از پیش شکست خورده

حوزه سیاست

استقلال بانک مرکزی از قوای سه گانه

این طرح به دنبال مدل آمریکایی از بانک مرکزی است و می‌‌خواهد دیکتاتوری بانک مرکزی را در اقتصاد پدید آورد.  به نحوی که کنترل آن عملا در دست سرمایه داران خصوصی باشد.

حوزه فقه

شورای فقهی نمایشی‌تر!

شورای فقهی که مرحوم موسویان آن را نمایشی می‌خواند اکنون در طرح جدید نمایشی‌تر شده، تنها ۵ نفر از ۱۰ نفر عضو،‌ فقیه هستند که امکان دارد با رای مثبت دو فقیه موضوع تصویب شود!

حوزه امنیت

همان بکنیم که آمریکا کرده!

در طرح جدید پلیس قدرتمند خصوصی برای بانک مرکزی در نظر گرفته شده که دقیقا شبیه به کاری است که آمریکایی‌ها می‌کنند.

شمار امضا کنندگان

۸۸۶

آخرین امضا کنندگان

علی دهداری ابراهیمی
محمدمهدی رضایی
حسنا امامی نیا
حسن دیهمی
محمد اسدپور
عبدالمجیدقصابی
لیلا نظری
فوآد شبانی
ابوالفضل سراج
مجتبی فلاحتی
نجمه جوانبخت
محمد مهدی
کامران ادیبی خو
سهند زارع
امیرمحمد وکیلی فرد
شاهین دلیری
بهزاد ممیزان
محمدرضا مشعل
مریم محمودی کهن
محسن محقق
شهرام عبدی زاد
سجاد فرهاد
مجتبی خیرآبادی
سجاد پیری جور
جلال قربانی نوده

مخالفان سرشناس طرح

آخرین اخبار و مواضع

آحرین اخبار، یادداشت‌ها، موضع‌گیری‌ها و اتفاقات پیرامون این طرح را در این بخش می‌توانید مشاهده کنید.

چگونه اعتراض کنیم؟

نظراتتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 1. ارزش طلا و نقره معیار سنجش پول است. شرع مقدس – عقل سلیم – تاریخ بشر – این موضوع بدیهی را ثابت کرده است.
  حتی مهریه زن ها با سکه طلا ارزش و اعتبار دارد.
  باید در تمام مبادلات پولی – مالی – بانکی – قراردادهای دولتی – قراردادهای خصوصی – همه جا معیار ارزش واقعی پول با طلا و نقره سنجیده شود.
  قرض الحسنه سفارش و تاکید خداوند متعال و اسلام عزیز است. فقط با معیار طلا و نقره می توان سنت حسنه قرض الحسنه را در مردم و بانک ها گسترش داد.
  نجات ما این است که ارزش پول خود را فقط وفقط با طلا و نقره بسنجیم . با پول های خارجی مثل دلار ….. خودمان را گول نزنیم .
  ثبات اقتصادی – رونق اقتصادی – حلال خوری – جلوگیری از خسارت طرفین معامله – …… با قید رعایت و تاکید بر معیار ارزش پول با طلا و نقره شدنی است.
  تعدیل قراردادهای دولتی و پیمانکاری اداره ها را کلافه کرده است. در حالیکه معیار مبلغ قراردادها و پرداخت ها با طلا و نقره باشد دیگر این همه لقمه دور سر چرخاندن لازم نیست.
  امید است که عقلای قوم و بزرگان دین و اقتصاد توجه فرمایند ان شاءالله

 2. سلام
  در شرع مقدس اسلام ارزش پول فقط با طلا و نقره سنجیده شده است. عقل و منطق هم همین را اثبات می کند. در مبادلات مالی و پولی در بانک و در بین مردم و دولت به هر شکل باید ارزش طلا و نقره ملاک باشد.
  هیچ پولی در دنیا نمی تواند ملاک ارزش باشد. نه ریال و نه دلار و …….. . باید ارزش سرمایه گذاری مردم در بانک ها به طلا و نقره سنجیده شود. همچنین تسهیلاتی که از طرف بانک به افراد یا شرکت ها یا به هر طرفی پرداخت می شود باید با طلاو نقره سنجیده شود.
  در این صورت است که سنت حسنه قرض الحسنه رواج می یابد. با این روش شرعی – عقلی – قانونی – هیچ طرفی در قراردادها و مبادلات مالی وپولی خسارت نمی بیند.
  دولت هم باید درقراردادهای خود با بخش خصوصی و دیگران مبالغ را با ارزش طلا و نقره ملاک قراردهد.
  با رعایت این اصل نه دولت می تواند پول بدون پشتوانه چاپ کند. نه اینکه عده ای از بانک ها وام های کلان گرفته و از سوءاستفاده جلوگیری می شود.
  با این روش ساده نیاز نیست که بانک ها انواع کلاه شرعی درست کنند. قراردادهای بانکی که اساسا ساختگی و کلاه شرعی است .
  با این روش ثبات به بازار حاکم می شود ارزش پول دستخوش حوادث نمی شود. اتفاقاتی مثل قبول قطعنامه ۵۹۸ و امثال آن کل اقتصاد کشور را متلاطم نمی کند.
  امید است مراجع محترم تقلید و علمای اسلام به این امر بدیهی توجه فرمایند. ان شاءالله

 3. جمهوری اسلامی با این سیستم و ساختاری که دارد هرگز اصلاح نخواهد شد و همیشه مقصر بصیرت نداشتن مردم معرفی میشه ولی مقصر اصلی خود ساختار جمهوری اسلامی هست. نظریه ولایت فقیه هم مثل مابقی نظریات باید قبل ظهور رسوا بشه.

نکات مهم

شبکه‌های اجتماعی