با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.
نماینده اصلاح‌طلب مجلس: بسیاری از فقها معتقدند که این روش بانکداری ربوی است

نماینده اصلاح‌طلب مجلس: بسیاری از فقها معتقدند که این روش بانکداری ربوی است

مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در همایش بانک و مجلس دهم با اشاره به حقوقهای نجومی گفت: ما امروز یک بحث اساسی‌تر از این موضوعی که این روزها پیش آمده داریم و آن این است که سیستم بانکداری ما تا چه اندازه اسلامی است.

وی افزود: بسیاری از فقها هنوز در این شکل بانکداری شبهه دارند و معتقدند که این روش بانکداری ربوی است، بنابراین در اسلامی بودن آن تردید وجود دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس با طرح این سؤال “آیا بانکداری ما اسلامی است؟”، گفت: البته بعضیها توجیه می‌کنند که این که در حال حاضر شما یک کالایی را می‌خرید، قطعاً سال دیگر باید برای خرید همین کالا به‌دلیل تورم مبلغ اضافه‌ای بپردازید، این طبیعی و یا هزینه فرصت است.

کواکبیان با ادعای اینکه در شرایطی که تورم وجود دارد، ربا مفهوم ندارد، اظهار کرد: مشکل اصلی اینجاست که به بانکداری اسلامی توجه نمی‌شود.

وی در ادامه، سیستم بانکی کشور را دارای مشکلات متعددی دانست که به پرداختهای نجومی به برخی مدیران منجر شده است، افزود: تسهیلات بانکی نیز غیر از فیشهای حقوقی، منشأ فساد است.

نماینده اصلاح‌طلب مجلس با تأکید بر اینکه پرداخت حقوقها در هر سطحی، طبق قانون نظام هماهنگ پرداخت نباید بیش از 20 میلیون تومان و 150 ساعت اضافه کار در ماه باشد، تصریح کرد:  آماری وجود دارد که حدود 3 هزار فیش بین 20 تا 50 میلیون تومان وجود دارد که قانونی نیست، البته 300 فیش هم بالای 50 میلیون تومان داریم که پوشش قانونی ندارد.

کواکبیان با اشاره به تخلفات صورت گرفته توسط رئیس و اعضای هیئت مدیره صندوق  توسعه ملی، مدعی شد: پرداختها در صندوق توسعه ملی از دوران احمدی‌نژاد و دولت قبل شروع شده، به‌طوری که گفته شده  هیئت عامل هرطور که خواست می‌تواند برای خودش حقوق تنظیم کند.

وی اضافه کرد: کدام کشور را سراغ دارید که مانند صندوق توسعه ملی دست مدیر را برای پرداخت حقوق باز بگذارد؟

نماینده مردم تهران در مجلس در پایان با بیان “باید برای فیشهای حقوقی بالا گریه کنیم”، خاطرنشان کرد: واقعاً انصاف و مروت کجا رفته است؟ دولت و همه دستگاهها باید با پرداختهای نجومی مقابله کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/