با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.
رئیس پژوهشگاه حوزه: وجود چند نفر فقیه در بانک مرکزی نتوانسته موجب رفع شبهه ربوی بودن بانک‌ها شود

رئیس پژوهشگاه حوزه: وجود چند نفر فقیه در بانک مرکزی نتوانسته موجب رفع شبهه ربوی بودن بانک‌ها شود

حجت‌الاسلام حسن نظری شاهرودی در خصوص دیدگاه خود مبنی بر ارتقای شورای فقهی به سطح یکی از ارکان اصلی بانک مرکزی اظهار کرد: اگرچه این اقدام فی‌نفسه خوب است؛ اما با توجه به اینکه مشکل بانکداری در کشور ما یک مشکل ساختاری است، باید اول از همه این ساختار را با نگاه دینی و آموزه‌های اسلامی اصلاح کنیم.

وی افزود: از سویی در حال حاضر وضع به گونه‌ای شده که هر کس که یک مقدار سرمایه‌ای دارد حالا با هر شغلی یک بانک یا موسسه پولی و اعتباری راه می‌اندازد که همین مسأله در آشفتگی بازار پولی و بانکی کشور تاثیرگذار بوده است.

این اقتصاددان حوزوی خاطرنشان کرد: در این وضع که پول بازار آشفته و نابسامانی دارد، شاید وجود چند نفر فقیه در بانک مرکزی نتواند چندان موجب شود که بانکداری اسلامی محقق شده و از آفت‌ها و آسیب‌ها به دور باشیم و این مسأله به تنهایی نمی‌تواند انتظارات را در جامعه محقق کرده و موجب رفع شبهه ربوی بودن بانک‌ها شود.

وی گفت: از دیگر سو متاسفانه ما در بازار سرمایه هم نتوانسته‌ایم سیستم بانکی را متقاعد کنیم که با سازمان بورس به رقابت سالم بپردازد چرا که بورس در سایه نظام بانکی همواره رو به توسعه قرار گرفته و حال آن که ما باید در نظام سرمایه کشور یک رقابت درست در زمینه تولیدات ملی ایجاد کنیم تا شاهد بهبود وضع اقتصادی باشیم.

رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بیان کرد: در واقع از این طریق باید یک فضایی ایجاد کنیم که بانک بر اساس عقود شرعی کار کند و سازمان بورس نیز فعال شود و به رقیبی سالم و پویا برای نظام بانکی تبدیل شود تا اگر مردم پس اندازی داشته باشند در انتخاب این دو مخیر باشند.

وی گفت: در کشورهای دیگر بازار سرمایه یک سامانی دارد که مردم در سایه آن انتخاب می‌کنند که با سرمایه خرد و کلان خود به کدام سمت و سو برود و سرمایه گذاری داشته باشند ولی در کشور ما عمده فضا و امکانات در اختیار نظام بانکی است که خودش هم سامان و ساختار درستی ندارد و هر کسی که در توانش بوده برای خودش مجوز یک بانک یا موسسه اعتباری را گرفته است.

این استاد حوزه تصریح کرد: وضع طوری شده که گویا به تعداد عناوین در دعای جوشن کبیر، موسسات پولی و اعتباری با اسامی مقدس داریم که این‌ها وقتی بد عمل می‌کنند و ورشکسته می‌شوند موجب اذیت و دلخوری مردم و زدگی آن‌ها می‌شوند و چه بسا خانواده‌های بسیاری با مشکلات جدی اقتصادی به این طریق روبه‌رو شوند.

نظری‌شاهرودی گفت: واقعیت آن است که در حال حاضر بسیاری از موسسات پولی و اعتباری در کشور ما عملاً ورشکسته هستند و باید این‌ها بررسی شده و به مردم اطلاع داده شود تا مشکلات بعدی رخ ندهد.

وی افزود: در هر صورت آنچه مسلم است این که با وضع فعلی معجزه‌ای رخ نمی‌دهد بلکه باید اولاً ساختار نظام بانکداری در کشور ما اصلاح شده و بر اساس چارچوب‌های اسلامی ساماندهی یابد و بعد ما بتوانیم شورای فقهی برای بانک مرکزی قرار دهیم که موثر باشد، اما همین شورا نیز نباید در کار بانک مرکزی دخالت کند بلکه مهم و اصل نظارت است.

منبع: خبرگزاری فارس

انتهای پیام/