با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.
امام جمعه تبریز: ربا منکر اقتصادی است

امام جمعه تبریز: ربا منکر اقتصادی است

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز آیت الله محسن مجتهدشبستری در خطبه‌های نماز جمعه امروز با بیان اینکه از جمله منکرات اقتصادی در جامعه که در قرآن و احادیث مختلف به آن اشاره شده، اگر مال به باطل است که در ابعاد مختلف در جامعه وجود دارد، اظهار داشت: یکی از این منکرات رباخواری است، زیرا اگر آورده  ربا‌خواری حلال بود مردم سایر فعالیت‌های پرسود اقتصادی خود را قطع کرده و به ربا مشغول می‌شدند.

وی ادامه داد: پول برای انوری است که اگر به کالا یا چیزی نیاز داشتیم در قبال آن پول پرداخت کنیم و این منکر است که بر روی خود پول معامله صورت گیرد.

* برخی در جامعه رشوه‌خواری را هدیه و ادای حق و حساب نامگذاری کرده‌اند

امام جمعه تبریز با استناد به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) مبنی بر اینکه رباخواری را ترک کنید و اگر ترک نکنید اعلان جنگ با خدا کرده‌اید، گفت: در هیچ گناهی تا این اندازه لحن تند استفاده نشده است و از جمله منکرات اقتصادی است.

وی مصداق دیگر اکر مال به باطل را راحت‌خواری و رشوه‌خواری بیان کرد و ادامه داد: پیامبر اکرم(ص) حدیثی در این مورد گفته‌اند که از آن رشوه را کفر محض اعلام کرده‌اند و فرد رشوه‌خوار نباید آرزوی بهشتی داشته باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به اینکه برخی در جامعه رشوه‌خواری را هدیه و ادای حق و حساب نامگذاری کرده‌اند، تصریح کرد: راحت‌خواری و رشوه بزرگترین اکر مال به باطل بوده و مورد لعن و نفرین پیامبر و ائمه اطهار(ع) هستند.

* حقوق‌های نجومی منکر اقتصادی است

وی مصداق بعدی منکر اقتصادی را حقوق‌های نجومی دانست و اضافه کرد: این حقوق‌ها تحت عنوان حقوق‌های دولتی، اضافه کار، کارانه و… که ده‌ها میلیون تومان از بیت‌المال دریافت می‌کنند در مقابل افرادی در جامعه که به نان شب خود محتاج هستند نشان دهنده منکر محض اقتصادی است و با عدالت و روحیه اسلامی سازگار نیست.

خطیب جمعه تبریز خاطرنشان کرد: افرادی هستند که با واسطه و پارتی بازی از بانک‌ها وام‌های با سود کم دریافت می‌کنند و همان پول را از بانکی با سود بیشتر سپرده می‌کنند و این نمونه بارز رانت‌خواری و حرام‌خواری است که باید هر چه سریع‌تر جلوی آنها گرفته شود.

وی ادامه داد: در حقوق‌های نجومی وقتی از قوه قضائیه سئوال پرسیده می‌شود در جواب می‌گویند که در حال رسیدگی هستند و باید دولت آنها را به ما معرفی کنند و در سئوال از دولت پاسخ آنها این است که اغلب این حقوق‌ها قانونی بوده و در برخی موارد غیرقانونی شروع به اقداماتی کرده‌ایم.

* رسیدگی به حقوق‌های نجومی باید هر چه سریع‌تر تعیین تکلیف شود

آیت‌الله مجتهدشبستری افزود: بحث رسیدگی به حقوق‌های نجومی از مطالبات اصلی مقام معظم رهبری و همچنین مردم است که باید هر چه سریع‌تر تکلیف آنها مشخص شود و مفسدان اقتصادی به مجازات خود برسند.

خطیب جمعه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه طبق روایت مورخین و محدثین دیروز سالگرد شهادت چهارمین اختر تابناک ولایت و امامت بوده که با خطبه‌های کهربای خود و مقاومت خود جنایات بنی امیه را افشا کرده و حقانیت و مرام امام حسین را به اثبات رسانده است.

* هشدار نسبت به غذاهای مسموم روحی در جامعه

وی با بیان جدیتی از امام سجاد(ع) در خصوص اینکه تعجب میکنم از افرادی که هنگام خوردن غذا بسیار مراقب هستند شی میکروب و مضر به بدنشان وارد نشود ولی در غذای روح چنین حساسیتی نشان نمی‌دهند، گفت: امروزه برخی مسائل از جمله تلگرام، ماهواره، سایت‌ها و … مسمومیت در افکار و روح مردم ایجاد می‌کند و از آنجایی که وجود ماهواره در خانه خود یک بلای بزرگ است باید دقت در این امر داشته باشیم تا از این وسایل که توطئه‌های دشمن برای ترویج فساد است اجازه تأثیر در روحیه خود ندهیم و از آنها اجتناب کنیم.

آیت‌الله مجتهدشبستری به سالروز شهادت شهید محراب آیت‌الله قاضی اشاره کرد و گفت: ایشان یکی از علما و جهادگران انقلاب اسلامی بوده‌اند که شاگرد اساتید بزرگی بوده و از سال 42 در خدمت امام خمینی(ره) هستند و در ساواک پرونده قطاری داشته و سالیان سال از تبعید به سر برده و علاوه بر این مشکلات با فشارهایی که طاغوت بر وی وارد میکرد اهانت‌هایی از مردم شنید ولی با بی‌اعتنایی به کار خود ادامه داد و در راه خدا به شهادت رسید.

وی ادامه داد: امروزه نیز برخی از افراد هستند نمی‌توانند خدوم افراد انقلابی را ببیند و چون نمی‌توانند به مقام معظم رهبری چیزی بگویند در صدد تضعیف بازوان ایشان و کادر دفتر بیت رهبری هستند و با نشر اکاذیب میخواهند تخریب شخصیت کنند ولی به لطف و عنایت خداوند هیچ کاری نمی‌توانند بکنند و فتنه‌های آنها رو خواهد شد.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی مناسبت دیگر هفته که شهادت دانش‌آموز بسیجی محمد حسین فهمیده است را نیز گرامی دانست و ادامه داد: امام خمینی(ره) در بیانات خود فرموده‌اند که رهبر جامعه اسلامی آن شهید 13 ساله ای است که نارنجک بر کمر بسته و تانک دشمن را منفجر می‌کند.

آیت‌الله مجتهدشبستری در خصوص مناسبت 13 آبان نیز گفت: 13 آبان‌ماه روز دانش‌آموز است که شهادت دانش‌آموزان در سال 56، روز تبعید امام راحل به واسطه سخنرانی مقتدرانه در رابطه با قانون کاپیتولاسیون و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در سال 57 بوده، هر سه حادثه با توطئه و دشمنی شیطان اکبر آمریکا است.

وی ادامه داد: در آن دوران دانش‌آموزان رسالت خود را ایفا کردند ولی امروزه نیز دانش‌آموزان ادامه دهنده راه قاسم و محمدحسین فهمیده هستند که این را از عزاداری آنها در ماه محرم و حضور در جبهه‌های نبرد با دشمن می‌بینیم.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی افزود: مقام معظم رهبری روزانه هزاران نامه دریافت می‌کنند که در آن جوانان خواستار اجازه از ایشان برای حضور در سوریه هستند ولی ایشان صلاح راه را درس خواندن و جهاد علمی می‌دانند و حتی در دیدار به نخبگان بر مسأله پیشرفت علمی و تسریع در این امر تأکید فراوان داشتند.

* دشمنی آمریکا ملموس‌تر شده است

امام جمعه تبریز بر حضور گسترده راهپیمایی روز 13 آبان‌ماه تأکید کرد و گفت: امسال باید همه اقشار مردمی شرکت کنند، زیرا در این سال دشمنی و خصومت آمریکا و اسرائیل بسیار ملموس‌تر شده و با فریاد بلند مرگ بر آمریکا و حضور گسترده در این راهپیمایی  جواب آنها را خواهیم داد.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنان بدعهدی‌های آمریکا در توافقات با ایران را یادآور شد و تصریح کرد: علاوه بر این بدعهدی‌ها توقعات بی‌جا از قبیل عدم فعالیت و ساخت تجهیزات موشکی و همچنان مسالمت با اسرائیل را خواستار هستند که این یک درخواست عبث است.

وی به شرایط کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: با همت نیروهای ارتش عراق و حشدالشعبی و تعدادی از طوایف و قبایل عراق در حدود 400 کیلومتر از اطراف موصل آزاد شده و نزدیک به موصل هستند.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: گروه تروریستی داعش فتنه‌های و نقشه‌های گوناگونی دارد و خود را نمایندگان اهل سنت معرفی می‌کنند تا اختلافاتی بین مذاهب ایجاد کنند و سعی بر تحویل زمینی سوخته از موصل به مردم عراق دارند.

مجتهد شبستری حضور خودسرانه دولت ترکیه در آزادسازی موصل را نیز بیان کرد و اضافه کرد: آنها مدعی این هستند که زمانی موصل و کرکوک جز خاک ترکیه بوده و الان در تلاش گرفتن این خاک هستند ولی عزم انقلابی ارتش عراق و حشد الشعبی طوایف کرد نشین، حمایت نیروهای مقاومت به زودی شاهد ریشه کنی حضور دولت متجاوز ترکیه و گروه تروریستی داغشان از خاک عراق خواهیم شد و منطقه پاکسازی خواهد شد.

منبع: فارس