با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.
مبارزه با ربا را جدی بگیریم

مبارزه با ربا را جدی بگیریم

راستی کرونا چه مأموریتی دارد که عالم‌گیر شده است؟ با خود سال‌هاست در اندیشه‌ام اقلاً از سال ۸۳ تاکنون که چرا همانند بحث ولایت فقیه که الگوی مقاومت در عالم شدیم و هستیم اما در زمینه اقتصاد و مبارزه با ربای رسمی موفق نشدیم. باورم نمی‌شد بالاخره با این همه آیات و روایات، دغدغه‌های امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب چرا مسائل خلق پول بی‌پشتوانه و کار کردن پول و تنزل قدرت خرید مردم همچنان ادامه دارد.

جالب است که این مشکل، مشکلی جهانی است و دین خاتم چرا حال که در قدرت کم‌نظیری است اما در آخرالزمان مسئولان به راهبردهای شارع در اقتصاد توجه کمی دارند و به صورت زیربنایی دل به آن نمی‌سپارند. با چنگ و دندان به پستشان چسبیده‌اند و تعداد اندکی و البته خطرساز، به اسم دین مانند موریانه تیشه به ریشه دین می‌زنند.

مسئله ربا و حفظ قدرت خرید نقدینگی مردم را جدی بگیریم. خداوند متعال در قرآن کریم فرموده است: «فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَإِنْ تُبْتُمْ فَلَكُمْ رُءُوسُ أَمْوَالِكُمْ لَا تَظْلِمُونَ وَلَا تُظْلَمُونَ؛ و اگر (چنين‏) نكرديد، بدانيد به جنگ با خدا و فرستاده وى‏، برخاسته‏‌ايد؛ و اگر توبه كنيد، سرمايه ‌هاى شما از خودتان است‏. نه ستم مى‌كنيد و نه ستم مى ‌بينيد» (البقره/ ۲۷۹). چنین مواردی در بالاترین سطح امر به معروف و راهبردها اشارتاً بیان شده اما گوش شنوایی برای آن نیست که نیست. شاید این ابتلا به ویروس کرونا، مسئولان را بیدار کند.

 ان‌شاءالله مسئولان «و یمحق الله» را با چشم خود در عالم ببینند و «اولی‌الالباب» با توبه و احیا ملاکات شارع را جدی بگیرند. کسانی‌که به زعم خود به جای پذیرش امر به معروف در فسادهای سیستمی و حل آن نه تنها باور ندارند و مخفیانه دروس دیگران را به زعم خود تعطیل می‌کنند امروز درس تک تکشان تعطیل شده است.

بترسید از ظلم به کسانی که هیچ یاوری جز خدا ندارند. مبارزه با حفظ حدود الله سخت است ولی وقتی اعانت الهی بیاید کن فیکون می‌کند. تنها نسخه شفا بخش عبور از ابتلائات و تاریکی شکم ماهی «لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ» (الانبیا/۸۷) و جبران آن توسط ظالمین و خواص است. در این مورد تأکید می‌کنم.

مسئله ربا را بعد از ۴۱ سال جدی بگیریم. حرف جوانان را بفهمیم. منویات رهبر فرزانه انقلاب را ماست مالی و توجیه نکنیم. امروز جای شهید دیالمه‌ها، شهید همت‌ها، متوسلیان‌ها بهشتی‌ها خالی است.

امید است ان‌شا‌الله به زودی از این آزمایش مهم سربلند بیرون بیاییم. ان‌شاءالله مشمول «لعلهم یتضرعون» شویم و نگذاریم این انقلاب به دست نا اهلان بیفتد.

سخن سربسته گفتی با حریفان

خدایا زین معما پرده بردار

به مستوران مگو اسرار مستی

حدیث عشق مگو با نقش دیوار

محمد مبشری‌عارف، استاد فقه‌الاقتصاد

منبع: ایکنا

انتهای پیام/