با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.
تاثیرات ربا بر اقتصاد ناسالم کشور

تاثیرات ربا بر اقتصاد ناسالم کشور

 
 
 

اقتصاداستاد دانشگاه سمنان گفت «ربا» از یکسو باعث کسالت و تنبلی افراد می شود و از سوی دیگر باعث می‏شود که فعالیتهای اقتصادی از وضعیت‎ تولیدی و کارآفرینی به سمت خدماتی و حاشیه ای کشیده شود، که همه اینها باعث «تورم» می‎شود.

 
دکتر «عظیم حمزئیان» درمورد تعریف ربا در اسلام به خبرنگار مهر گفت: ربا در اسلام به معنی گرفتن اضافه در همان جنسی که مورد معامله قرار گرفته بدون کار جدید یا اضافه ارزش افزوده برآن است. وی در مورد میزان قبح ربا در اسلام نیز اظهارداشت: قبح ربا در اسلام از آن جهت است که باعث فساد اقتصاد جامعه می‎‏شود. نوعی بدست آوردن پول ناشایست و بی زحمت است که مورد نکوهش اسلام قرار گرفته است. استاد گروه ادیان و فلسفه دانشگاه سمنان در مورد اثرات ربا بر جامعه و اقتصاد هم تصریح کرد: اولین اثر ربا بر جامعه این است که رکود و کسالت و تنبلی افراد جامعه را به همراه می‏آورد. در اقتصاد هم باعث می‏شود که فعالیت‎های اقتصادی از وضعیت‎ تولیدی و کارآفرینی و ارزش جدید در جامعه به سمت کارهای خدماتی و انجام کارهای جانبی کشیده شود که این اوضاع تورم در جامعه را افزایش می‎دهد. مدیر گروه ادیان و فلسفه دانشگاه سمنان درمورد اینکه وضعیت کنونی جامعه ایران در سطح فردی و چه در سطح سیستماتیک در خصوص ربا چیست؟ آیا سیستم‏ ربوی در برخی از بخش‎ها وجود دارد؟ نیز یادآورشد: متأسفانه به واسطه ناسالم بودن بخش عمده ای از اقتصاد ما سیستم ربوی با سیستم‏های دیگر اقتصادی چندان قابل تشخیص نیست و راههای گریز زیادی برای افراد از این سیستم‏ها وجود دارد.
این مدرس دانشگاه در آخر عنوان کرد: سیستم‏های ربوی در کشور را نمی‎توان در ظاهر به راحتی تشخیص داد و مردم هم بر اساس ظاهر عمل می‏کنند و مشکل چندانی برای آنها از این جهت پیش نمی‏ آید.