با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.

قرض به شرط قرض رباست

یکی از مصادیق ربا که عامه مردم از آن خبر ندارند قرض به شرط قرض است . به این فتاوا توجه کنید :

فتوای آیت الله صافی گلپایگانی درباره قرض به شرط قرض:

سئوال) بعضی از صندوق‎های قرض الحسنه می‎گویند: در صورتی وام می‎دهیم كه مثلا 6 ماه یا یك سال در نزد ما سپرده داشته باشید، آیا این شرط صحیح است؟

جواب) اگر پول گذاشتن در صندوق، مشروط به قرض دادن پس از شش ماه باشد، حكم ربا دارد

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت ا.. صافی گلپایگانی

این همان کاری است که بسیاری از صندوق های قرض الحسنه که اسامی ائمه اطهار علیهم السلام روی آن گذاشته شده است رواج دارد . در این زمینه خودم هم از مقام معظم رهبری و دیگر مراجع تقلید از طریق ایمیل  استفتاء کرده ام که سئوال و پاسخ آنها به این شرح است :

 سئوال از مقام معظم رهبری :

آیا قرض به شرط قرض رباست ؟ مثلا اگر فرد الف به فرد ب یک میلیون تومان قرض بدهد و شرط کند که بعد از رسیدن زمان پرداخت اصل قرض فرد ب علاوه بر پرداخت یک میلیون تومان ، مبلغ مشخصی به فرد الف قرض بدهد آیا این مصداق رباست ؟ برخی بانکها و موسسات مالی هم اکنون به همین شیوه عمل می کنند و می گویند مبلغی به عنوان قرض یا سپرده برای مدت مثلا ۳ ماه نزد بانک پول بگذار تا پس از ۳ ماه بانک یا موسسه دو برابر مبلغ مورد نظر را قرض بدهد؟ آیا این شیوه مصداق رباست؟

 سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
اگر دادن پول به صندوق به این عنوان باشد كه آن پول براى مدّتى نزد صندوق به ‏صورت قرض بماند به این شرط كه ‏صندوق هم بعد از آن مدّت، وامى دراختیار او ‏قرار دهد و یا وام دادن صندوق مشروط به این شرط باشد كه او قبلاً مبلغى ‏را در ‏صندوق گذاشته باشد، این شرط در حكم ربا بوده و شرعاً حرام و باطل است، ولى ‏اصل قرض نسبت به هر دو طرف ‏صحیح مى‏باشد.‏
موفق و مؤید باشید.

شماره استفتاء :185095

سئوال از آیت الله سیستانی :

آیا قرض به شرط قرض رباست ؟ مثلا اگر فرد الف به فرد ب یک میلیون تومان قرض بدهد و شرط کند که بعد از رسیدن زمان پرداخت اصل قرض فرد ب علاوه بر پرداخت یک میلیون تومان ، مبلغ مشخصی به فرد الف قرض بدهد آیا این مصداق رباست ؟ برخی بانکها و موسسات مالی هم اکنون به همین شیوه عمل می کنند و می گویند مبلغی به عنوان قرض یا سپرده برای مدت مثلا 3 ماه نزد بانک پول بگذار تا پس از 3 ماه بانک یا موسسه دو برابر مبلغ مورد نظر را قرض بدهد ؟ آیا این شیوه مصداق رباست ؟

پاسخ آیت الله سیستانی

بسمه تعالی

بله رباست

موفق باشید

دفتر حضرت آیت الله العظمى سیستانى (دام ظله) – بخش استفتائات

سئوال از آیت الله مکارم شیرازی

آیا قرض به شرط قرض رباست ؟ مثلا اگر فرد الف به فرد ب یک میلیون تومان قرض بدهد و شرط کند که بعد از رسیدن زمان پرداخت اصل قرض فرد ب علاوه بر پرداخت یک میلیون تومان ، مبلغ مشخصی به فرد الف قرض بدهد آیا این مصداق رباست ؟ برخی بانکها و موسسات مالی هم اکنون به همین شیوه عمل می کنند و می گویند مبلغی به عنوان قرض یا سپرده برای مدت مثلا 3 ماه نزد بانک پول بگذار تا پس از 3 ماه بانک یا موسسه دو برابر مبلغ مورد نظر را قرض بدهد؟ آیا این شیوه مصداق رباست؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی

 بسم الله الرحمن الرحیم
:: با اهداء سلام و تحیت؛
جواب :  آری، مصداق رباست اما در مورد سپرده به بانکها یا موسسات مالی بدانید هر گاه شرط مذکور براى اعطاى تسهیلات بیشتر به سایر متقاضیان وام باشد، نه صاحبان صندوق، اشکالى ندارد.

همیشه موفق باشید

دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی / بخش استفتاءات

منبع:تا صیح ظهور

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 1. با سلام…اخه این حرف چه مبنایی داره؟کدام ایه این مطلب رو تا یید میکنه؟اتفاقا این عمل ثوابم داره…بانک میاد از من پولی رو به عنوان سپرده قرض الحسنه میگیره…اونو به عنوان وام میده به کسی دیگه….بعدا من از بانک وام میگیرم…اونوقت بانک از کسی دیگه که سپرده داره میگیره و به من میده…در حین این کارها هم درصد کمی (مثلا4 درصد)رو به عنوان کارمزد برا جبران هزینه هاش میگیره…که خوبم هست …برا چند نفر ایجاد اشتغال میکنه………به نظر من این حرف فقط برای مسموم کردن فکر مسلمان انه….با تشکر

  1. سلام علیکم
   مراجع تقلید آیا فقه نمیدانند؟/ آیا قران نمیدانند؟
   دوست عزیز حرف شما چه مبنای قرانی دارد؟/
   نکته آخر
   آیا مراجع تقلید دارند فکر مسلمانان را مسموم می‌کنند؟

 2. من دنبال وام هستم کسی ندارم ضامنم بشه چک هم ندارم فقط میتونم سفته بدم ولی تضمین برگشت پول رو میدم اما هیچ جا با همچین شرایطی وام نمیده البته من دنبال قرض هستم یا همون کلمه ی وام واقعی. نه اینکه پولی اضافه کنم و پس بدم
  یه جاهایی ادم به فکر دزدی میوفته
  یه جاهایی به فکر ربا و نزول میوفتم
  اما اگه این کارها رو بکنم خدا رو دیگه از دست میدم
  هرجور حساب میکنم میبینم پایه ی جابجایی پول در کشور ما رباست.
  نه جلوگیری میشه نه توجه .
  کاش انقلاب نکرده بودید