با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.

نماینده مجلس: بانک‌ها برای دادن وام ازدواج دست و دلشان می‌لرزد

علیمردانی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: بانک‌ها وام‌های کلان و ارزان با بازپرداخت درازمدت به کارمندان و مدیران خود پرداخت می‌کنند اما چرا برای پرداخت وام‌های ضروری همچون وام ازدواج دست و دلشان می‌لرزد.

عبدالناصر همتی رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، با موضوع رویای وام ازدواج، گفت: البته ما هم دوست داریم که مردم بتوانند راحت‌تر زندگی خود را آغاز کنند اما برای وام 10 میلیون تومانی ازدواج منابع مورد نیاز وجود ندارد.
همتی با بیان اینکه منابع قرض الحسنه منابع محدودی دارد به طوری که از سال گذشته تا به حال 500 میلیارد تومان از منابع قرض الحسنه کاسته شده است.ادامه داد: در دو ماه اول امسال و تا کنون حدود 450 هزار تقاضای وام ازدواج در سامانه بانک مرکزی به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: یکی از دلایل کاهش موجودی قرض الحسنه بانک مرکزی، افزایش سود طلبی در بانک‌هاست.

همتی افزود: تسهیلات قرض الحسنه فقط به ازدواج محدود نمی‌شود بلکه شبکه بانکی کشور سال قبل حدود هزار میلیارد تومان به کمیته امداد پرداخت کرده است.

در ادامه این برنامه محسن علیمردانی  عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به 12 میلیون جوان در سن ازدواج اما ناتوان در ازدواج ، به بحران و فاجعه این قشر پرداخت و گفت: رسیدگی به مشکلات جوانان باید در اولویت دولت باشد.

غلامرضا مصباحی مقدم عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس در ارتباط تلفنی با این برنامه، از کاهش 300 هزار موردی ازدواج نسبت به پنچ سال قبل خبر داد و رقم ثبت شده ازدواج را 680 هزار ریال مورد بیان کرد.

 

وی همچنین در اصلاح سخنان عبدالناصر همتی گفت: مصوبه مجلس برای وام ازدواج مبلغ ده میلیون تومان برای هر نفر است نه برای هر زوج.

همتی با بیان اینکه مبلغ قابل پرداخت بانک‌ها به عنوان قرض الحسنه، سالانه فقط 4 هزار میلیارد تومان بوده که آن هم فقط شامل ازدواج نمی‌شود افزود: با شرایط اقتصادی کشور و تعبیرهای غیر کارشناسی آقای مصباحی مقدم ، در حال حاضر تسهیلات تکلیفی 12 درصد هم به سختی قابل پرداخت است زیرا نرخ تمام شده پول در چرخه بانکی کشور بالای 20 درصد است.

 

وی ادامه داد : نباید توقع مردم را از نظام و دولت بالا برد زیرا بیان اینکه تورم تک رقمی شده و سود تسهیلات بانکی هم باید کاهش پیدا کند انتظار مردم را از نظام بالا می‌برد.

 

همتی همچنین اطلاعات آماری و اقتصادی مصباحی مقدم را ناچیز خواند و افزود: با فرمول ایشان دو تا دو هم چهار هم نمی‌شود.

 

علیمردانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با گریزی به وام‌های کلان و ارزان قیمت بانک‌ها به کارمندان و مدیرانشان که باز پرداخت دراز مدتی هم دارد ادامه داد: چرا بانک‌ها برای پرداخت وام‌های ضروری همچون ازدواج دست و دلشان می‌لرزد.

همتی در این زمینه در پاسخ به علیمردانی گفت: این امر بسیار عادی است و هر ارگانی می‌تواند برای کارمندانش تسهیلات ویژه‌ای در نظر بگیرد.

 

مصباحی مقدم در بخش پایانی برنامه با بیان اینکه سیستم بانکی کشور گویا از سپرده‌های مردمی نفع بسیاری به جیب می‌زند و به این خاطر است که در پذیرش کم کاری‌هایش کوتاه نمی‌آید، به نشانه اعتراض از ادامه شرکت در این برنامه امتناع کرده و ضمن خداحافظی، تماس تلفنی را قطع کرد.

منبع:خبرگزرای فارس

انتهای پیام/