با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.

دفتر نظرات

همه ما از ربا متنفریم. وقتی مبنا را گذاشتند بر حداکثرسازی سود (کپیتالیسم)؛ مصیبت آغاز شد. بانک‌ها آنقدر تبلیغ کردند که برای ما نیاز کاذب ایجاد شد و گفتند بیایید از ما وام بگیرید تا بتوانید نیاز کاذبتان را پاسخ دهید و خدا هم ما را با این شیاطین انسی تنها گذاشت زیرا میان میل خودمان و خدا؛ خودمان را انتخاب کردیم!

بلا آنجا شدت گرفت که بانک‌ها یک شیوه جدید پیدا کردند: خلق پول یعنی یک سری صفر بی‌ارزش را در کارت بانکیمان گذاشتند و بجایش ما واقعا باید کار کنیم تا وام و سودش را پس بدهیم.

شما هم حرفتان را بگویید:
آیا از ربا خسته شده اید؟
آیا وامهایی که گرفتید برکت داشت؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 1. سلام بحث مهمیرا بوق وکرنا کردهاید وتلاش خوبی هست منتها یاد داستان فیل درتاریکی مولانا افتادم بیشتر مباحثهم تحت تاثیر لقمه ربوی هست واطلاعات هم علمربوی دارد ومطلب مفیدی دیده نمیشود تلاش دارد میشود منتها دیدکاهای البته همهرانخواندم تحت تاثیر ربوی بودن هست این تلاش شما راه بیراهه هست تازه وارد این بحث بشیم قدرت تفکیک وتحلیل این سایت وتشخیصهم تحت تاثیر ربا قرار کرفته است ودر عمل خبری نیست برای اینکه شروع کردهباشم به شما میکویم براینتیجه کرفتن مناسب عنوانکنم اقتصادربویرا اقتصاد برده داری بنامیم وانکاه تحلیل کنیم وتحلیلکر تحت تاثیر جو ربوی نباشد تا بتوان راه حل جامع وعملی وجهانی به دست اورد البته نظر وبرنامه مناسبی دراین مورد دارم که به تدریج عنوان میکنم باشد کهراهی بیابیم که شر رباخواری واقتصاد بردهداری برای همیشه از زمین کنده شود واین کارشدنی هست وروی را شاهد باشیم که سیتم اقتصاد قرضالحسنه تعاونی درجهان مسقر شود این سایت شما جزمیت وارزش عملی مجهولی دارد امیدوارم قوی شودبا طرحهای بنیادی اسلامی نصروا منالله وفتحا قریب

 2. ما که فضول نیستیم و عمرا اگه لو بدم که کدوم بانک،?
  (یعنی مدیونین اگه فکر کنین بانک آینده است)
  و همین الان و توهمین روزگار بابک زنجانی ها و شهرام جزایری ها که اساتید (Money Game) تاریخ ایران هستن….

  بعد همین حضرت بانک آینده که این روزا داره تبلیغ می‌کنه برا بچه های محروم مدرسه میسازم و آینده روشنه …

  در اقدامی ضربتی و قدرتی داره تند تند و کاملا مجانی وبدون ریالی هزینه (ایران کارت!) صادر می‌کنه

  که نه تنها تا به این لحظه تونسته بروکراسی اداری و به خصوص بروکراسی بانکی ما رو حل کنه
  بلکه بابت خرید از طریق این مثلا ایران کارت از 0.75درصد تا ابدویک درصد به مشتریانش نقد وجرینگی پول هم میده!!! ….

  یعنی هرکی این کارت رو که مجانی و بدون اما واگر مامور پست دو دستی دم خونه تحویلش میده …و اگه فقط زحمت یه کارت به کارت اینترنتی یا اپلیکیشنی رو بکشه و بعد باهاش از هر دستگاه پوزی درهرکجای ایران خرید کنه …

  جناب بانک آینده زحمت میکشه و در هر دوشنبه معادل 0.75درصدش رو دوباره پرداخت می‌کنه!!!…

  تازه این پلن اولشه و برا شروع کار با ایران کارت‌های آبی رنگش این درصد هست که ناقابله ولی تا سقف 25 میلیون …!!!…

  البته جای نگرانی نیست چون اگه کسی تلاش کنه و رهرو بابک زنجانی باشه با همین کارت آبی که تا 25 میلیون در ماه می‌تونه با بازی پول از آینده به جیب بزنه … با کمی تلاش و پشتکار به خصوص آینده نگری و دیدن افق 1404 گمونم با کارت‌های طلایی وپلاتینیوم بانک آینده… سه برابر بدهی آمریکا و شیش برابر ثروت بیل گیتس بتونه به جیب بزنه!!!…

  به قول حسن فریدون : علی برکت الله ..!

  https://iranian.cards/home/BlueCard

  و به قول مرحوم حسین پناهی : پس این آینده کدام بود که روزهای عمرم را حرام دیدارش کردم ‌‌‌؟ ….

 3. بسم رب المهدی واقعا به حقیقت نفوذی که امام امت میگه بایدایمان آوردزیراکه تودفاترمراجع هم نفوذکرده اندازیک طرف داریم حرف مراجع رابه گوش مردم می رسونیم ازطرفی وقتی افرادبه دفترمراجع زنگ می زنندآقایونی که اونجا هستندبدون هیچ پروایی خلاف نظر مرجع حکم صادر میکنند ومیگن سود بانکی حرام نیست ازتون خواهش میکنم پیام بنده رو به استادعزیزم جناب آقای عباسی برسونید علی هدایت مبارز ربا ازلارستان

 4. باسلام علی هدایت ازلارستان
  صندوق قرض الحسنه لارستان آنقدربه سپرده گذاری دربانک ها به نیت سوددهی روزشمار ادامه دادتامنجربه بسته شدن شبه دیگری شدند این است نتیجه جنگ باخدا

 5. با عرض سلام و ادب.
  معتقدم ربا را از درون سیستم نمیتوان از هم پاشید بلکه به دلیل ماهیت سیستم بانکی فشار بیرونی برای تغییر درونی ناگزیر است.
  بنده خود در رشته مدیریت بانکی تحصیل کرده ام. در طول مدت تحصیل بطور مرتب با همه اساتید بحث و جدل داشتم و البته واکنشهای مختلفی هم دیدم. نهایتا طی نامه ای به ریاست دانشگاه به ایشان عرضه داشتم که بعلت ضعف اساتید در پاسخگویی و اقناع بنده و عدم اعتقاد به این علم سطح پایین و مبتذل بنام بانکداری در شان خود نمیبینم که مدرک آن را بعنوان مدرک علمی خود قبول نمایم و اینگونه انصراف دادم در حالی که 4 واحد از آن 12 واحد هم تربیت بدنی بود!.
  پس از آن 2 سال در بانک صادرات و 5 سال هم در یکی از موسسات اعتباری مشغول شدم به این امید که میتوانم حداقل در سطح وظایف خود و اطرافیانم تغییرات بنیادین بوجود بیاورم و آهسته آهسته این سطح تاثیر را افزایش دهم.
  در طی این سالها بسیار تحقیق و بررسی نمودم. به دفاتر مراجع مراجعه نم.دم با اساتید اقتصاد بحث و مناظره نمودم و در نهایت طرحی را بعنوان “روش عملی! و کاربردی! تغییر سیستم بانکی بصورت پله ای و بدون اثرات جانبی ناشی از تغییرات مولفه های مالی و پولی کلان ارائه دادم که نتیجه آن بحمدلله این شد که در هر دو سیستم بصورت غیررسمی و مهربانانه منزوی گشتم! یعنی اینقدر با ابزار گوناگون قانونی و حتی عرفی! به بنده فشار آوردند که کار را رها کنم. اما هیهات که مبارز مکتب حسینی در جنگ نرم با فشار از میدان خارج گردد….. هرچند که در نهایت با اطمینان از فتوای مراجع محترم مبنی بر حرمت حقوق بانک استعفا داده و عطای تلاش جهت تغییر سیستم را به لقای آن بخشیدم. و با وجود آنکه خود سالها در این سیستم فعالیت داشته ام تا کنون وام هم دریافت نکرده ام! البته بجز وام ازدواج ….
  از آنجا که ابوی بنده خود از مدیران ارشد بانک و موسسه مذکور بودند فکر میکردم میتوان برای اولین بار و همین یک بار هم که شده از آقازادگی جهت اصلاح امور استفاده نمود…. اما…. هیهات که اولین دشمن طرح بنده و بزرگترین مخالف فعالیتهایم کسی نبود جز خود ایشان.
  آنجا بود که یقین حاصل شد که در این سیستم جای هیچگونه حرکت اصلاحی از درون وجود ندارد و مانند آن چه هارون الرشید به مامون گفت که الملک عقیم اینجا هم آنکه با نان حقوق بانک گوشتش رویید و سفت گشت حق را پذیرا نیست حتی از کسان خویش….
  اما در نهایت برای استاد و شما زحمتکشان عرصه مبارزه از خداوند متعال طلب توفیق و پیرزوی نموده و البته آمادگی خود را جهت هرگونه فعالیت و همکاری نظری و عملی در این باب اعلام میدارم.
  والعاقبه للمتقین

  1. اشکال فنی دارد ک باید اصلاح شود؛ ممنون از یاداوری تان

 6. واقعا سایت زیبایی دارین و کار باهاش خیلی راحته.مممنوووون دمتون گرم.

 7. متاسفانه در شرایط اقتصادی فعلی، بانک ها به جای این که به وسیله عقود اسلامی نقدینگی را به سمت تولید هدایت کنند، با تبدیل مضاربه به شبه ربا و گرفتن سود هایی بیشتر از سود تولید کننده، تولید کننده را به خاک سیاه می نشانند!
  من از اعضای جنبش مبارزه با ربا عاجزانه خواهش می کنم با تدوین طرح های جایگزین و ارائه آن ها به دولت و عموم مردم، سعی در نابودی ربا و حل مشکلات کشور بکنند.
  بانک های ما باید بر محوریت قرض الحسنه شکل بگیرند. باید عقد هایی مانند استصناع(البته نه به طوری که مضاربه اجرا شد!) را که می توانند زمینه ساز سود حلال سپرده ها و گسترش کارخانه های تولید می شود به کار ببندند. مضاربه هم باید به بورس برود.
  در ضمن شرایط قرض الحسنه و تامین مالی بانک ها هم باید آسان شود. و همه اتفاقات بالا فقط وقتی معنا دارد که ارزش پول ثابت نگه داشته شود.

 8. با عرض سلام و احترام ،
  با توجه به اینکه مقوله اقتصاد در دنیا از آن بعنوان علم نام برده میشود ، و از طرفی مسائل علمی همانند سایر علوم نتیجه تحقیقات عده ائی از افرا د است ، که بر اثر مطالعه و تحقیق و پژوهش به نتایجی دست می یابند ،و آن نتیجه را به عرصه و عمل انجام میدهند .
  با توضیح فوق در ایران کلیه کتنی که در دانشگاههای ایران تدریس میشود ، قریب به اتفاق از کتبی است که یا ترجمه شده است و یا اینکه استاد دانشگاه دوره فوق و یا دکتری خود را از کشورهای غربی فارغ التحصیل گردیده است.
  این متاسفانه و یا خوشبختانه یک واقعیتی است ،که نمی توان آن را کتمان کرد.
  خوب حالا بحث بهره بانکی است ، و اکثر مراجع به کرات از ربا بودن این بهره ها خبر داده اند!
  ولی می بینیم که بدلیل اینکه سیستم پولی – بانکی ما ایراد ریشه ائی دارد ، و همچنین سیستم اقتصادی ما با سیستم کشورها در ارتباط است ، هیچ اتفاق خاصی نمیتواند انجام پذیرد.
  بالاتر از این مسئله سالیان سال است که مقام معظم رهبری سخن از اقتصاد مقاومتی و فرهنگ جهادی می زنند ، ولی بقولی نتیجه هر کار را باید در زمان معینی مشاهده نمائیم ، ولی باز هم می بینیم خبری نیست!
  اشاره ائی دیگر می نمایم و سپس راه حل خود را بیان می نمایم.
  بحثی فی مابین دکتر مصباحی مقدم و دکتر رنانی در سایت ها موجود می باشد.
  دکتر رنانی با اشاره به مشکلات اقتصادی و فرهنگی به آقای مصباحی مقدم می گوید الگوی اسلامی شما که چندین سال از انقلاب می گذرد نتیجه اش کجاست؟
  جناب مصباحی مقدم می گوید تا کنون تجربه نداشته ایم !!!!!
  و اما در پاسخ به دکتر رنانی و دکتر صادق زیبا کلام و دکتر فاضلی که به مسائل اقتصادی و فرهنگی ایراد می گیرند ، و ایرادات هم بعضا درست می باشد عرض می نمایم.
  بنده در دانشگاه یو ام مالزی بر روی همین مسئله اقتصاد مقاومتی و فرهنگ جهادی کار علمی انجام داده ام و با بیش از 1100 دانشجوی فوق و دکتری از تمامی تخصص ها هم نظر سنجی و درخواست انتقاد نمودم تا بتوانند به این موضوع تحقیقاتی که انجام داده ام ایراد بگیرند .
  نام پروژه : ما می توانیم
  موضئع پروژه : دکترین اقتصاد مقاومتی و فرهنگ جهادی
  بر اساس این تحقیقات :
  1-، ده کشور برتر اقتصادی دنیا بعنوان الگو انتخاب گردیده است.
  2- ده شهر برتر دنیا انتخاب گردیده است.
  3- بهترین کشور و شهر دنیا ادغام و ماحصل این نتیجه بهنوان پلن A نام گذاری گردید.
  4- شاخص های اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی پلن A را مشخص نمودیم.
  5- ایران را که منبعد پلن B نامیده میشود را با شاخص های پلن A مورد مقایسه قرار دادیم.
  6- در این تحقیقات مشخص می گردد که شاخص های اقتصادی و فرهنگی پلن B از پلن A نه تنها در حد مقایسه نیستند بلکه از استاندارد بالاتری نیز برخوردار هستند.
  مشکل اقتصادی و سایر کارها کجاست ؟ آیا راهکاری برای حل وجود دارد؟ اگر دارد پس چرا تا کنون نتیجه اش برای مردم ملموس نبوده است.
  آیا تحریم ها دلیل آن است ؟
  آیا راهکار آنست که با غرب و کدخدا و اروپا و یا بعضی ها الگو را از آلمان تا برزیل و ژاپن و کره و متاسفانه حتی مالزی نام می برند.
  در این تحقیق و پژوهش برای رسیدن به 10 کشور برتر اقتصادی دنیا با همین شرایط تحریم ها ما می توانیم به 10 کشور دست یابیم . بشرط اجراء و عمل به 8 ابر پروژه :
  و در همین تحقیق و پژوهش بعنوان سمپل و یا نمونه کاری 1 ابر پروژه دیگر که در روش تحقیق و پژوهش انجام گرفته است . و آن یک ابر شهر ی است که از یک کلان شهر و 8 شهرک تشکیل گردیده است میتوان نام برد.
  این تحقیق و پژوهش میتواند مرهمی برای دلسوزان نظام قرار گیرد.
  آماده ارائه دادن می باشد.
  با احترام و سپاس
  سید نورالد ین آل علی

 9. یک روایتی هست که گفته شده وقتی به امر خدا گل حضرت آدم خشک شد و روح به کالبد رفت و اولین نفس رو کشید این حضرت 40 ساله بود (!) … و باز جایی دیگه هست که گفته شده جغد پس از هبوط حضرت به امر خدا مامور شد تا راهنمای این حضرت باشه ….

  http://6ort.com/sharkhar1

  برشی از فیلم (( شرخر )) که در نوروز 97 از شبکه 1 سیما به روی آنتن رفت.

 10. سلام پس از گذشت دوسال ازاخراج بنده بعنوان مسول شعبه 3صندوق قرض الحسنه لارستان فارس به دلیل ممانعت ازسپرده گذاری نقدینگی صندوق دربانک به نیت سودگیری درب شعبه بسته شداین است نتیجه جنگ باخدا.علی هدایت

 11. وَلَوْ شِئْنَا لَرَفَعْنَاهُ بِهَا وَلَـكِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَى الأَرْضِ وَاتَّبَعَ هَوَاهُ …!
  “آیه 176 سوره اعراف”

  و عاقبت سواری دادن به هوا و هوس … از کارتن سندباد …!

  http://s8.picofile.com/file/8322423818/1.jpg

  http://s9.picofile.com/file/8322423926/sandbad.mp4.html

  http://s8.picofile.com/file/8322423834/2.jpg

  http://s9.picofile.com/file/8322423984/29.mp4.html

  شما چه فکر می کنید ؟…

 12. >>>> New World Order <<<<
  فــــرمـــــان جــــهـــانــــی جــــدیــــد …!

  http://s9.picofile.com/file/8322422934/image.png

  فرمان جهانی جدید که از طرف 4 بانکدار صادر شد …
  فرمان جهانی جدید که شما را با یک چیپست تحت کنترل خود دارد…
  فرمان جهانی جدیدی که از پشت یک دلاری و با یک چشم جهان بین همه چیز را تحت کنترل می گیرد…
  فرمان جهانی جدیدی که به دلیل پرستش شیطان و از معبد شیطان و با فرمان مستقیم شیطان صادر شد تا دنیا را به تسخیر خودش در آورد…
  فرمان جهانی جدیدی که توسط فرقه جمجمه ها 322 که اکثرا از رهبران و مدیران دنیا هستند جهانی می شود…!
  فرمان جهانی جدیدی که با فروریختن برج های دوقلو 9/11 آغاز می شود …
  فرمان جهانی که سازمان ملل پیشرو آن است …
  و….

  حجم کلی فیلم 240 مگابایت که به جهت سادگی و سهولت دانلود به 10 پارت حدودا 25 مگابایتی تقسیم شده و به همین ترتیب دانلود کنید.

  http://s9.picofile.com/file/8322419842/1.mp4.html

  http://s8.picofile.com/file/8322420326/2.mp4.html

  http://s8.picofile.com/file/8322420500/3.mp4.html

  http://s9.picofile.com/file/8322420900/4.mp4.html

  http://s9.picofile.com/file/8322421150/5.mp4.html

  http://s8.picofile.com/file/8322421542/6.mp4.html

  http://s9.picofile.com/file/8322421776/7.mp4.html

  http://s8.picofile.com/file/8322421984/8.mp4.html

  http://s9.picofile.com/file/8322422434/9.mp4.html

  http://s9.picofile.com/file/8322422692/10.mp4.html

  ادامه دارد …

 13. >>>> New World Order <<<<
  فــــرمـــــان جــــهـــانــــی جــــدیــــد …!

  https://vignette.wikia.nocookie.net/silent/images/a/a4/Baphomet.png/revision/latest?cb=20141129124251

  فرمان جهانی جدید که از طرف 4 بانکدار صادر شد …
  فرمان جهانی جدید که شما را با یک چیپست تحت کنترل خود دارد…
  فرمان جهانی جدیدی که از پشت یک دلاری و با یک چشم جهان بین همه چیز را تحت کنترل می گیرد…
  فرمان جهانی جدیدی که به دلیل پرستش شیطان و از معبد شیطان و با فرمان مستقیم شیطان صادر شد تا دنیا را به تسخیر خودش در آورد…
  فرمان جهانی جدیدی که توسط فرقه جمجمه ها 322 که اکثرا از رهبران و مدیران دنیا هستند جهانی می شود…!
  فرمان جهانی جدیدی که با فروریختن برج های دوقلو 9/11 آغاز می شود …
  فرمان جهانی که سازمان ملل پیشرو آن است …
  و….

  حجم کلی فیلم 240 مگابایت که به جهت سادگی و سهولت دانلود به 10 پارت حدودا 25 مگابایتی تقسیم شده و به همین ترتیب دانلود کنید.

  http://s9.picofile.com/file/8322419842/1.mp4.html

  http://s8.picofile.com/file/8322420326/2.mp4.html

  http://s8.picofile.com/file/8322420500/3.mp4.html

  http://s9.picofile.com/file/8322420900/4.mp4.html

  http://s9.picofile.com/file/8322421150/5.mp4.html

  http://s8.picofile.com/file/8322421542/6.mp4.html

  http://s9.picofile.com/file/8322421776/7.mp4.html

  http://s8.picofile.com/file/8322421984/8.mp4.html

  http://s9.picofile.com/file/8322422434/9.mp4.html

  http://s9.picofile.com/file/8322422692/10.mp4.html

  ادامه دارد …

 14. خدایا قسمت میدیم به نام علی … به عید بزرگ غدیر و ولایت علی … به عید نوروز و به تمام طبیعتی که زنده می کنی … قسمت میدیم به کلام خودت و آیه و نشونه ای از نشونه های خودت که فرمودی : خلق الانسان فی احسن تقویم ! … به همون تقویمی که قمر دورش میگرده … و به همین تقویمی که خورشید و آغاز نور خورشید این تقویم با واقعه غدیر شروع شد !!! …

  به همون 18 ذی الحجه ای که شد تاریخ شمسی قوم و تقویم ما … و آغاز گاهنامه و سالهای ما …
  به حق بسم الله الرحمن الرحیم خودت که جز رحمت و رحمانیت ازتو ندیدیم … همه ما و همه خلق خودت رو به لا اله الا الله خودت و وحدت خودت برسان که به حق در سفلی ترین زمین هبوط کردیم و به یقین به تو باز می گردیم … پس به حق علی اعلی ترین ها رو برای همه مخلوقاتت تقدیرکن … انقلاب کن ای انقلاب کننده قلب ها و دیده ها … که جز تو مدبری نیست!

  یا مقلب القلوب و الابصار
  یا مدبر لیل و النهار
  یا محول الحول والاحوال
  حول حالنا الی احسن الحال

  http://6ort.com/Im8tO

  این جهان با تو خوش است و آن جهان با تو خوش است …
  این جهان بی من مرو … آن جهان بی من مرو …
  خار ایمن گشت زآتش در پناه لطف گل …
  تو گلی من خار تو … ای زمان بی من مرو ….

  یاعلی…

 15. این ایام و دم دمای عید … این متن باز حال مارو که داشت یه کمکی بهتر میشد خراب کرد …
  تا جایی که تو ارسال نظر متنش عینا همینا رو زدم که نمیدونم تایید میکنه این دوست آپدیت و به روز ما یا نه !!! ولی خوب گفتم اینجا بزنم شاید خدا قبول کنه و حول حالنایی برا حال ناامیدیهای آخرسال هممون بشه !

  لینک مطلب :
  https://jalaltorabi.com/digital-or-traditional/

  و کامنت و پاسخ به متن :
  سلام . امیدوارم جسارت نشده باشه اینی که عرض می کنم… ولی به نظرو عقل بنده این قیاس بین بودن و نبودن هملت اصلا مساله دعواها نبوده و نیست !!!

  چون اولا : تودوران سنت اندیشانی زندگی می کنیم که متاسفانه اکثریت کسب و کارهاشون به جای سنت اندیشی حجراندیشی دارن ! و عینا مثل انسانهای نخستین تفکر می کنن! و نگیم عمدا که سهوا ذره ای به سنت هایی که بهشون مدیونن وفادار نیستن !

  مثلا به یه نانوایی سنتی می گی عزیزمن شما که داری زحمت می کشی و شکم خلق سیر می کنی همینو سرجدت با دقت بیشتر نون دربیار و اصلا نیاز نیست آپلوهواکنی یا خلاقیت و ایده پردازی کنی ! فقط دقت می خواد که کیفیت بالا بره !!! اما اون نانوای عزیز و زحمتکش ما فقط به فکر پخت بیشتر و درنتیجه سود بیشتره و بهتره بگیم فقط فکر می کنه که این باور توسعه دادن در کسب و کار می تونه ناجی براش باشه!

  و دوما : توی دوران مدرنیسم و پست مدرن و ترنس مدرنی اومدیم که بدبختانه قشر مثلا به روز و آپدیت و استارت آپی ما که بازم فقط فکر می کنه که روشنفکر و هدایت گر جامعه اونه و وظیفه داره همه چیزو همه کس و همه کار و عالم رو دگرگون کنه !

  و بازهم سهوا و بدون غرض نمیدونه که ترجمه کردن و کپی کردن محتوا و اطلاعاتی که به اسم تکنولوژی داره دیکته میشه از سر دلسوزی و روشنگری نیست که قطعا به خاطر منافع عده ای اقلیت و نخبه های کثیف اقتصادی هست که فقط آب گل آلود میکنن و ماهی میگرن!

  مثالش همین سرویس دهنده های اینترنتی که دقیقتره بگیم دلال های اینترنتی که توهمین متن میخواد به عنوان ناجی مثه یه چماق بکوبه توسر راننده های تاکسی سنتی ! …
  چون این دلال ها نه دلشون به حال اقتصاد پرنقص و نقیصه جامعه سوخته که بگیم دمش گرم داره خدمتی ارائه میکنه که ارزونتر دربیاد … و نه دلش به حال راننده های سنتی سوخته که با تاکسی های قراضه و بدبختی های اقتصادی شکم زن و بچه سیر میکنن !!! …

  که اگه خدماتشون در راستای ارزونتر تموم شدن تاکسی برا مردم بود شاهد این نباید می بودیم که به خاطر رفتن سرویس بیشتر که راننده هاشون بدونن یا ندونن مجبورن که سرویس بیشتری برن و بیگاری کنن تا خلا تورمی دخل روزمرگیشون پر بشه …. و نباید نتیجه این مدرنیته ومثلا استارت آپ ها تخلف های بیشتر و بیشتر رانندگی رانننده هاشون رو بیشتر به ارمغان می آورد ! و جون همون مسافرهایی که باز فکر میکنن دارن صرفه جوبی میکنن به خطر می افتاد !!

  آره دوست عزیز … بهره کشی از باور پولدوستی قشر زحمتکش راننده سنتی و اپلیکیشنی که تنها گناهشون فقط پول هست رشد به سمت پیشرفت نمیشه … و سواستفاده از عامه مردمی که تنها ثوابشون فقط صرفه جویی هست و جهلشون اینه که نمیخوان باورکنن که هیزم جهنم اقتصاد دان های جامعه خودشون هستن!

  اینها اسمش نمیشه آپ و استارت زدن به سمت آپ و بالا !

  همونجور که یه نانوای سنتی نان پر از سبوسش بالاترین ثوابش به مردم میشه! پس مطمئنن نه حرف متن سایت شما درسته که باید به سمت تکنولوژی تغییر کنه ! و نه باور سنتی خودش …
  چون این مثلا تکنولوژی ما آخرآخر لطفش به شغل نانوایی یه دستگاه نوبت دهی هست که مردم توصف نباشن !

  وگرنه چون گناه این نانوا هم فکرنکردن به کیفیت بالاتره و گناه مردم که من و شماییم که این متن ها رو تند تند ترجمه شده میذاریم و فکر می کنیم ناجی و استارت آپ نانوایی خودماییم …

  پس مطمئنن هرتغییری که به اسم نان مدرن انجام بشه یا عدم تغییری که به اسم سنت تموم بشه… هردو راه قطعا داره به نابودی بیشتر مردم جامعه کمک میکنه !!

  دوست عزیز … نه تکنولوژی من و شما و نه نان مدرن و صنعتی و بهداشتی ناجی شکم گشنه مردم میشه!!
  چون نان بی خاصیت و تکنولوژی بدون من و شما مرگ جامعه رو رقم میزنه !!!!

  و نه نان غیربهداشتی امروز نانوا و بی دقتی هایی که نمیذاره خمیرنانش ور بیاد و پخته بشه درست مثه فردای توهمی و پر از پول من و شما کسب و کار جامعه رو بیشتر افسرده و مریض می کنه و توخودش میبره به جای استارت زدن به سمت آپ که من و شما ایمان داریم !!!

  مثه رفیق استارت آپ ما که یکی بزرگترین شرکت های فروش هاست رو داره ولی چون مشتری نداره داره التماس میکنه آقا بیاد و گره از کسب و کارش و چک های سررسیدش باز کنه !!!

  به قول خودم : بشین تا بیاد و به قول شاعر زبرون کسی نیاید … تو زخویشتن برون آی … در این حصار بشکن !!!

 16. من نمیدونم حقیقتا چه مرجعی برای نظارت به موسسات خیریه هست ؟
  و اصلا هم نمیدونم حقیقتا چقدر تو این مسیر تمام تلاششو کرده یا نکرده که خدایی نکرده این نفس درست و این نیت خدایی به عمل خدایی و خداپسندانه ختم بشه ؟
  ضمن اینکه نمیخوامم به قول قرآن به چیزی که علم و فهم و درک درستی ندارم برچسب خوب یا بد بزنم و ترجیحا در همین لحظه اقرار میکنم که اطلاعاتم در این مورد ناقصه و بهتره قضاوتی نکنم!

  اما….

  اما گاهی وقتا یه چیزایی یا یه اتفاقی یا … پیش میاد که جدا آدمو مثه یه میت که میلرزونن .. آدم واقعا به خودش می لرزه !!!
  به خصوص اگه در الگو گرفتن ها و سیره بزرگان دینت دقیقا رفتاری با 180 درجه اختلاف از اون قیاس کردن باور داشته باشی …!!!

  مثلا : حضرت علی … که بااون جایگاه اعلی که پیش همه عالم داره و بماند در دعا میگه : مولای یا مولای انت الحی و انا المیت و هل یرحم المیت ؟ که دقیقا اگه کسی به عمق این دعا که اونم از طرف علی (!) داره خونده میشه بره …. بگذریم …اما مساله مهم و مرتبطش با بحث اینه که همین حضرت وقتی میخواد به کسی کمک کنه نه تنها شب و به دور از روشنایی روز به انجام اینکار دست میزنه که مبادا مبادا برا راهی غیر رضای خدا ختم بشه بلکه حتی بعد از ضربت خوردن و شهادت این بزرگوار ایتام و فقرا دوریالیشون می افته که اونی که هرشب می اومد علی بود علی !!!

  بعد حالا این رفتار و این منش حضرت رو اگه داشته باشیم و مثلا اگر با این سایت قیاس کنیم …!

  http://www.hemmat110.com

  اینجاست که من نه تنها به خود اینترنت و فضای مجازی مشکوکتر میشم بلکه به هرنیت خیر و خداپسندانه هم که اگر مدعی استفاده از اینترنت باشه اتهام میزنم !!!
  نمیدونم .. و اصلا خدا میدونه نیت بدی ندارم … ولی شاید درست باشه که همه اینجا متهم ان مگه خلافش ثابت بشه !!! …

  به خصوص زمانی که خیریه ای که خیرات سرش گواهینامه ISO9001 گرفته !!!…

  http://www.hemmat110.com/wp-content/uploads/2013/09/iso9001.jpg

  به قوله موندم اینو دیگه کجای دلم بذارم؟ یا شایدم به قول شاعر :

  داره دور تو می گرده تمام عمر تقدیرم / یه راه راست پیدا کن دارم سرگیجه میگیرم !!!
  من اونقدر دست پر دیدم / که می لرزیده تو کوچه
  دارم شک می کنم کم کم / کدوم دست خودم پوچه ؟
  یه وقتایی ته قصه یه آدم زیرورو میشه / نگاه کن آخر بازی چه دستایی که رو میشه !!!

  http://6ort.com/gol-poch

  یاعلی

 17. شبی كه لعنت از مهتاب می بارید،
  و پاهامان ورم می كرد و می خارید،

  یكی از ما كه زنجیرش سبك تر بود! بالا رفت, آنگه خواند:

  ((“كسی راز مرا داند كه از این رو به آن رویم بگرداند.”))

  و ما با لذتی بیگانه این راز غبارآلود را مثل دعایی زیر لب تكرار می كردیم.

  و شب شط جلیلی بود پر مهتاب!

  هلا, یك, دو, سه, دیگر بار…
  عرق ریزان, عزا, دشنام- گاهی گریه هم كردیم!
  نشستيم
  و
  به مهتاب و شب روشن نگه کرديم.
  و شب شط عليلي بود.

  http://6ort.com/katibe

  پیوست نوشتار :

  در عرب به طمع مثل به وی زدندی چنان‌که گفتندی: اطمع من قالب الصخره (یعنی طمعکارتر از برگرداننده سنگ)
  پس مسکین به طمع فاسد، کوشش بسیار کرد تا آن را برگردانید!

 18. داشتم تو اینترنت وب گردی معادل ولگردی خو دمون می کردم که یه بنر تبلیغاتی که عکس یه نقاشی بچگانه بود نظرمو گرفت
  بنری که نه به خاطر بزرگی و رقم میلیونی جایگاه تبلیغاتیش که فقط به خاطر همون نقاشی و حس و هوای سادگی و معصومیت دوران بچگیش منو وسوسه کرد که کلیک رو بزنم
  از همه مهمتر اینکه روش با همون خط شکسته و درهم برهم که با مداد مشکی و گلی نوشته بود:

  بابای قهرمان !

  http://6ort.com/EdDmP

  البته من دقت نکردم چون اسلاید دوم بنر خیلی کوچیک نوشته بود:

  بیمه دی !

  منم یه نیم ساعتی رفتم تو فکر که واقعا از خودم پرسیدم : بابای قهرمان واقعا چه ویژگی هایی داره
  بعد از نیم ساعت خوددرگیری و کشتی کج گرفتن با افکارم دیدم بازم دقت نکرده بودم چون روی همون اسلاید اول بنر نوشته بود:

  بابای قهرمان من !

  و الان که خوب دقت می کنم میبینم واقعا نه به این خاطر که بابای من باشه قهرمانه
  بلکه قهرمانه چون الان و تو همین اوج زمستونی وقتی شب که با یه تاکسی نیمچه سالمش برمی گرده خونه و دستاش بوی روغن و بنزین ماشینش رو میده عرق روی پیشونیش هم شوره بسته و خشک شده!
  انگاری که همه عالم و آدم متوجه نیستن زمستونه و این یه راننده تاکسی که از قشر ضعیف و شکننده است و می گی انگاری هرروز براش از صبح تا شب باید از زمین و زمان بباره و برای این نمونه باباها اصلا مهم نیست بهشون می گن ضعیف یا شکننده
  از وقتی یادمه صبح ساعت 5 که از خونه میزنه بیرون دم در خونه رو به آسمون می گه : الهی به امید تو نه به امید خلق تو!
  و شب که خسته و شوره بسته با دستای روغنی و بوی بنزینش که میاد خونه ولی یه شادی و شادابی عجیبی توصورتش هست لاقل اگه هیچکی ندونه من دقیقا میدونم و هرشب دیدم که به خودش و دنیا ثابت کرده که ضعیف نبوده و با توکلی که داشته یه روز دیگه دنیای بیمه ها و پول ها و سرمایه ها رو ضربه فنی کرده و قهرمان واقعی سرروبالشت میذاره

  یادمه یه بار بچه که بودم تو ماشین که باهم تنها بودیم ازش پرسیدن : بابا این یعنی چی که پشت بعضی ماشین ها می نویسن :

  بیمه امام رضا یا بیمه مادر ؟

  گفت : باباجون اونا که این چیزارو می نویسن حتما آدمای خوبی هستن و دلشون مهربونه ولی تو یادت بمونه که
  همیشه به خدا توکل کنی و به امام رضا توسل داشته باشی
  بهش تو همون عالم بچه سالی خودم گفتم : توسل یعنی چی ؟
  یادمه بلد نبود از منظر دستور زبان و لغت معنی بهم بگه توسل یعنی چی
  ولی خوب یادم مونده که با ادبیات خودش برام مثالی زد و بهم گفت:

  اگه تو امام رضا رو برا بیمه ماشین یا خونه بخوای مثه اینه که بری حرم و دست بذاری رو ضریح و براش فاتحه اخلاص بخونی !

  امام رضا نه برا بیمه ماشین من و بقیه مردم امام رضاشده نه مثه اموات مرده هستش که براش فاتحه اخلاص بخونیم!

  اون زنده است و تو دلت هستش و براهمینه که صلوات خاصه داره و ما میریم و اون صلوات و اون زیارت نامه رو می خونیم !
  پس اگه برا بیمه و در امان موندنت از شر بدی های دنیا به کسی جز خدایی که کلیت و همه وجود عالم هستش توکل کردی مطمئن باش زدی شونه خاکی و دیگه تو جاده نیستی
  و اگه توی جاده ای که قراره بری گارد ریل ها و تابلوهای هشدار و چراغ های راهنما رو نبینی یا جور دیگه ای از تابلوهای هشدار برداشت کنی که حقیقت نداشته باشه
  مطمئن باش که یه جایی جاده می پیچه و ماشینت می افته ته دره و از دست کسی هم کاری بر نمیاد!
  و آخرش بهم گفت : بلاخره یه روز خودت گواهینامه میگیری و میفهمی که توی جاده ها چیزی برای ترس وبیم داشتن وجود نداره جز خواب آلودگی خودت پشت فرمون یاسرعت بالا که باعث میشه نتونی ماشینت رو توی شرایطی که برات یه باره پیش میاد کنترل کنی و … پس از رانندگی و رفتن نترس از نرسیدن بترس چون مهم نیست صدتا بیمه داشته باشی یا نداشته باشی که اگه یه وقتی خدایی نکرده اتفاق افتاد بخوای بیمه استفاده کنی یا اتفاقی افتاد اونجا متوسل به امام رضا بشی
  مهم اونه که توی مسیر و جاده ها توسل و توکلت رو ازدست ندی و هرجوری هست بلاخره بری و به مقصد برسی ! و اگه نرسی بیمه به هیچ دردت نمی خوره
  بهش دوباره گفتم : توکل یعنی چی و اینکه توکلت به خدا باشه یعنی چی ؟

  گفت : اگه الان که من و توکه تو ماشین نشستیم و داریم می ریم سمت خونه … فکر کن ندونیم کجا میخوایم بریم و می خوایم به کجا برسیم به نظرت اگه به همه تابلو ها و چراغ ها توجه کنیم هم بازم به جایی میرسیم؟

  الان که بزرگ تر شدم کم کم دارم می فهمم حرفای بابام و امیدی که همیشه تو صداش و رفتارش هست یعنی چی ؟
  شاید الان فهمیده باشم مولفه های قهرمانی با ادبیات پلیس راهور یعنی : دیر رسیدن یا حتی بی پول رسیدن به خدا و مقصد مهمه نه سرمایه دار بودن و بیمه دی داشتن که باعث بشه هرگز نرسی

 19. سکانس نهایی

  سعید که سعادت خودش و خیلی ها رو در خطر تقابل با ایکس 625 میدید متوجه شد که برای نابودی این تک چشم دجال راهی بجز آینه نیست!

  و به این صورت چاق و لاغر و سعید دوباره به سعادت رسیدن

  http://6ort.com/rpmQn

  به نظر من که توی دوران جاهلیت یا هر دوران دیگه ای اگر کسی پیدا شه که مجسمه رو با خدا اشتباه بگیره نباید بهش بگیم بت پرست یا مشرک

  چون کلا اون بنده خدا دیوانه یا مجنون هست که حتما باید ببرنش تیمارستانی جایی که یه وقت به کسی آُسیب نزنه

  کلا نمیدونم ولی فکر نکنم مشکل با دنیا سرآدمایی که مجسمه می پرستیدن بوده باشه !!! به نظرم بت پرستی که همیشه تو کتابا و فیلمها برامون تفسیر به مجسمه کردن نماد هست نه حقیقت بت پرستی !

  اما اگه من شخصا توی اون دوران می بودم….. آینه پرست می شدم تا ستاره پرست وآفتاب پرست و بیت کوین پرست و … !

 20. رفتم رو یکی از ابرسایتها و گنده شرکت های اینترنتی ایران که مثلا خیرات سرش جندین سایت زنجیره ای داره ساپورت میکنه …ً

  رو سایتش بزرگ نوشته : کسب درآمد تضمینی از ارزهای بین المللی (!)

  بعد برام جالب شد گفتم برم ببینم این یارو با اینهمه ادعا یعنی چی که نوشته : ارزهای بین المللی ؟
  چون اگه ارزه پس بین المللیش چیه ؟ اگه پول بین ملت ها و کشورهاست پس ارز و ارزیدنش چیه ؟

  خلاصه آقا رفتیم با چت لایو این یکی سایتشون صحبت کردیم و گفتیم : ببین ما رو پرنزت کن و هرجور میتونی توی پارادیم زدن به ما کم نذار

  ولی خواهشا هرجوری هست بعد بعد همه تضمین ها و تعریف ها و توضیح کار جواب همین سوال مارو دقیقا بده!

  خلاصه کنم که این پشتیبان سایت مثلا اومد ابرو رو درست کنه زد چشم سوال مارو هم با توضیحاتی که داد کور کرد!

  کور کردن یک چشم(!) سوال ما همانا … سوال دوم با این یه چشم کور پیش اومدن برا ما همانا

  دقیق بگم ایشون که اومد کاررو در مورد (( بیت کوین )) یه شونصد خط توضیح داد و ازش به به و چه چه کرد لابلای حرفاش هم گفت

  ببینید آقای محترم شما در واقع برای بدست آوردن بیت کوین لازم نیست زحمت بکشید چون بیت کوین با فن آوری بلاک چین کار میکنه

  در واقع یه جورایی سیستم و کامپیوتر شما در اختیار اطلاعات و دیتاهای بیت کوین و اعضاش قرار میگیره و شما بابت این اجاره سیستمتون مجاز هستید مبلغی از بیت کوین استخراج(!) کنین

  هیچی دیگه : تا این استخراج رو به من گفت : انگاری بلا گفت! منم راست برگشتم گفتم:

  ببخشید هرچند سوال اول منو جواب ندادین ولی بازم ببخشیدا شرمنده ها ولی چون من یه کم خنگم و به کسی نگین یه کمی هم عقب افتاده ذهنی هستم

  برا همین نفهمیدم الان دقیقا ما استخراج بیت کوین رو از کدوم معدن طلا و از عمق چند صدکیلومتری زمین داریم انجام میدیم؟

  ولی انصافا خدا خیرش بده بنده خدا وقتی دید توی بن بست گیر افتاده سریع و صادقانه گفت من نمیدونم ببخشید سوالات شما تخصصی هستن باید بگم ادمین خودشون جواب بدن

  …..

  یه مدت بعد که ادمین یا همون رئیس بزرگ این یکی سایت اومد به ما میگه :

  ای آقا … چقدر شما سخت میگیرین … مگه شما دنبال پول نیستی ؟

  منم گفتم : هرچند که شما داری سوالات منو با سوال جواب میدی ولی بازم جهنم … بله ..اتفاقا کلی بدهکارم و تا دلتون بخواد از پول خوشم میاد … گفتم عقب افتاده ذهنی ام ولی نگفتم دیوانه ام که از پول بدم بیاد…!

  بعد رئیس بزرگ گفت : خوب ما هم میخوایم تضمینی به شما پول بدیم فقط باید سیستمتون به اینترنت و شبکه استخراج بیت کوین وصل باشه

  همین … بقیشو بسپارین به ما که براتون تضمینی اکس چنج میکنیم و به ریال و معادل ریالیش رو توی حساب های بانکی داخلی تحویل میدیم!

  منم باز تو این داغی حرفها و منبر رفتن هاش یواشکی جوری که ناراحت نشه دوباره پرسیدم :

  خوب ببخشید بازم سوال دیگه برام پیش اومده که اگه واقعا مشکل استخراج بیت کوین تودنیا با کامپیوترها قراره حل بشه

  یا اگه واقعا بیت کوین نیاز به این سیستم درپیت و دیزلی ما داره… خوب چه مرضی داره اینهمه برامن و شما فلسفه چینی کنه و پول بده و بالاوپایین بره که استخراج و ارز بین المللی و فلان و فلان؟

  خوب به جای اینهمه منت کشی از من و پول خرج کردن به آدمهای بی خاصیتی مثه من بهتر نیست یه سرور مجازی اجاره کنه که آخر آخر قیمت و گرونیش برا یه ماه 25 هزارتومان به پول ایرانه

  در عوض دوبرابر سی پی یو و رم این سیستم دیزلی من منابع داره و پهنای باندش هم نامحدود نامحدوده که یعنی شاید من تویه ماه به هر دلیلی بخوام کامپیوترمو خاموش کنم ولی سرور مجازی همیشه و نامحدود در دسرس هست وتازه خارج کشور همین سرور مجازی رایگان هم میدن و مثه ایران نیست که ازت همین 20 هزارتومان رو هم بگیرن!!!
  خوب حالا میشه سومین سوال منو بگین
  که دقیقا متوجه جواب شما بشم ؟ گفت : خواهش میکنم بفرمایین

  گفتم والا با این سوالات یه چشم من و با این عقب افتادگی ذهنی بنده الان من دجال(!) هستم یا طراح و پشتیبان بیت کوین خرچال ؟

  چون بلاخره دوتاییمون یه چشم داریم و یکیمون باید دجال بشه یکیمون خرچال !!! الان من دقیقا کدومم؟
  …..

  بنده خدا یه چند دقیقه ای پشت سیستم هنگ کرده بود …! بعدش گفت : باعرض معذرت بهتره شما مستقیما با خود مدیریت کل یعنی مدیر همه این سایت ها صحبت کنین

  منم بهش گفتم : واقعا ببخشید دوست عزیز ولی از طرف بنده به رئیس بزرگ بزرگ سلام برسونین و بگین ما که اومدیم یه سوال کنیم نه تنها یه چشممون که کلا انسانیت آدمهای کره زمین به خصوص مدعیان دنیای مجاز رو برباد رفته دیدیم

  می ترسم با شما هم صحبت بشم اونجا دیگه چون دستم به اون شیطون رجیم نمیرسه به جاش شمارو فوحشی چیزی بدم که دیگه خیلی بد میشه بعد این همه لطف و پاسخگویی بخواد کار به اینجا برسه

  اما کلا براکه نگین بازم کم آورد و رفت یه سوال دیگه از خود شما می پرسم که نمیخوام جواب رو به من بدین به خودتون و پرسنل همین جواب رو بگین من دورا دور قبول میکنم

  اونم اینکه شمایی که ادعای ابرتجارت الکترونیک با چندین سایت و تنوع زیاد روش ها در ایران دارین . شمایی که رئیس بزرگ بزرگی؟

  به نظر شما از نگاه و قضاوت یه مبتدی و معمولی ترین آدمهایی که سایت دارن و وب مستری می کنن بهتر نبود به جای اینهمه دامنه و فضا و تبلیغ و سرمایه گذاری برای این هفت یا هشت تا سایتی که همشون در واقع یک هدف مشترک هم دارن به جاش رو یه دامنه وبا هفت یا هشت تا زیر دامنه کار می کردین و به جای اینهمه وسعت دادن الکی… یه کم رشد می کردین ؟

  …..

  هیچی دیگه غلط نکنم یه سوال دیگه می کردم …. که خداروشکر تا صاحبش نیومد در رفتم

  http://6ort.com/xhs0H

 21. (ربا خواری)

  روزگاری مردمان رو به راهی داشتیم
  بر فرامین خداوندی نگاهی داشتیم

  اندک اندک دور گشتیم از فرامینِ اِله
  نیست فرقی دیگر امروزه میان راه و چاه

  ظاهراً جمله مسلمانیم و دَم از حق زنیم
  باطناً از نفس شیطانی ، دمِ مطلق زنیم

  با حرام زندگانی ، خو گرفتیم ای خدا !
  از حلالت اندک اندک رو گرفتیم ای خدا

  رزق‌مان آلوده گشته با ربا و با نزول
  مِهر تابان مسلمانی ما ، کرده افول

  گر نگفتی در کلام الله از قبح ربا؟…
  نیستیم اما به احکام الهی ، آشنا

  بانک‌ها فی الجمله ترویج رباخواری کنند
  این مسلمان‌پیشگان، ابلیس را یاری کنند

  پایهٔ ایمان ، تزلزل یافت از مالِ حرام
  کشور اسلام شد ویرانه از فسقِ مدام

  این سکوت اولیای دین و مذهب بی‌گمان
  می‌فزاید بر چنین ترویجِ بی دینیِ مان

  کشور اسلامی ایران و جنگِ با خدا ؟
  پس چه فرقی هست بین شیعیان با اشقیا

  نصّ قرآن است آن‌کس که رباخواری کند
  گویی اندر کعبه با مادر ، زناکاری کند

  نه به یک‌بار این عمل باشد که بل هفتاد بار
  کرده با مادر (زنا) ، آگاه باش ای هوشیار

  گر سپرده می‌گذاری این‌زمان در بانک‌ها
  بی‌گمان ، هستی شریکِ دشمنانِ با خدا

  نیست فرقی آنکه می‌گیرد ربا ، یا می‌دهد
  توأمان است این کبیره چون خدا فرموده رَد

  پس به خود آی ای مسلمان و دمی اندیشه کن!
  شعر (ساقی) را به گوش آویزه تا همّیشه کن!

  سید محمدرضا شمس (ساقی)
  https://telegram.me/shamssaghi

 22. سلام من پدر یک خانواده 5 نفره هستم . مدرکم فوق لیسانسه . کارمند هم هستم دریافتی من 2600000 تومان در ماه است . سه فرزند دارم . دو تا شون رو به دلیل اینکه کیفیت اموزشی مدارس غیر انتفاعی شهرمان نسبت به مدارس دولتی بهتره در غیر انتفاعی ثبت نام کردم . نفری 2700000 . فرزند دیگرم پیش دانشگاهی می خونه و فقط همین امسال 6000000 میلیون خرج داره تا بره دانشگاه و بعدش هم کلی خرج و مخارج دیگه داره . متوجه شدی اقای عزیز یعنی حدود 5 ساله که دارم توی این مملکتی که شما درست کردید سالی 7ت 11 میلیون خرج تحصیل بچه هامو میدم . تازه من توی یک شهر کوچک مثل نیشابور زندگی می کنم . خدا به حال اونایکه توی تهران و شهرهای بزرگ زندگی می کنند رحم کنه . حالا من کارمند بدبخت بیچاره با هزار بدبختی تونستم بیست میلیون پس انداز کنم و پولمو بگذارم توی فلان بانک و ماهی 350000 تومان سود بگیرم تا بتونم جوابگوی سرویس مدرسه و امور اموزشی بچه هام باشم . خوب با بیست میلیون هم که توی این مملکت اصلا کاری نمیشه کرد . مملکت قفل قفل شده . چندین ساله که رکود اقتصادی داریم . بزرگتر و سرمایه دار تر از ما ها دارن گریه می کنن . حالا شما که مطمئن هستم شکمتون سیره و حتما به یه جایی وصل هستین و یا اینکه خیلی از امورات زندگیتون رایگانه؛ از راه پیدا شدید و میگید که بهره حرامه . و برای مردم بیچاره قران می خونید و با اعصاب مردم بازی می کنید . برو اقا نگو که بهره حرامه و بانک ها ربوی هستند . این بانک ها ساخته و پرداخته خودتون هستند . خواهش می کنم خواهش می کنم بگو دزدی و اختلاس حرامه و جنبش مردمی جنگ با دزدی و فقر و بیکاری رو تاسیس کن . نگو بانک ربوی پدر مردم رو در اورده بگو سوء مدیریت و دزدی داره پدر مردم رو در میاره و با اعصاب بدبخت هایی مثل من که چندرغاز پس انداز کرده ایم و واقعا نمی تونیم و نمی دونیم باهاش چیکار کنیم بازی نکن . اگر محقق و مسلمانی خواهش می کنم جواب منو دقیق بده . منتظرم

  1. سلام علیکم
   انشالله خودتون و آقا زاده ها تون موفق باشید/
   شما چند نکته فرمودید/ ابتدا فرمودید بانک ها ساخته و پرداخته خودتون هست/ عرض بنده این هست که استاد اقتصاد ما چنین ذهن پیچیده ای ندارد که بتوانید چنین طراحی سیستمی بکند / همه از چپ تا راست ادعا دارند که بانک محصول غرب هست/ در تاریخ اقتصاد هم این ثابت شده هست/
   نکته بعد عرض کردید: اقا نگو که بهره حرامه و بانک ها ربوی هستند
   ما که مرجع و فقیه نیستیم بگیم بانک ربوی هست یا نیست
   ما مواضع علما و فقها را در این باره جمع آوری و خدمت مردم عرضه میکنیم همین / و فقها نمیگویند ربا حرام است/ متن صریح قران است که ربا جنگ با خداست
   اگر شما اعصاب ندارید؛ مزاحم اوقاتتون نمیشیم/ به زور که مزاحم کسی نشدید برادر من

   عرض کردید جنبش مبارزه با فقر را راه اندازی کن/
   ای کاش حد اقل موارد همین سایت را مطالعه میکردید/ خواص و عالمان عرض میکنند ریشه فقر و بدبختی مردم در ربا موجود در اقتصاد است/ اگر ربا حل شد خیلی از مسائل حل خواهد شد؛ به تایید عالمان و مسئولین

   عرض کردید بانک ربوی پدر مردم را در نیاورنده ؛ سوء مدیریت پدر مردم را در آورده
   اینکه فرمودید درست است اما سوال من اینه آیا جنبش وال استریت هم سوء مدیریت بود که مردم ریختند بیرون / موسسه کاسپین و آرمان سوء مدیریت بود؟

   دوست عزیز من نمیدونم چرا از بانک ها بیزار نیستید و شاید هم دوسشون داری

   اما بنده به نظر شما احترام میزارم و شما جنبش راه بنداز و مدیریت ناکارآمد را نقد کنید/ اما ما با تحقیق فراوان و مطالعه نه در سطح کشور بلکه در سطح جهان به این رسیدیم که ریشه غالب و همه مشکلات ربا هست / و تا پای جان پای این مسئله هستیم/ اگر اعصاب شما خورد میشود / عذر میخاهیم
   موفق باشید

   1. درود و تشکر . مثال عینی تر وواضح تری می زنم . با شخصی اشنا شدم که سر پرست خانوار و از کار افتاده بود . این شخص 15 میلیون پول داشت که در بانک گذاشته بود و از طریق سود ان امار معاش می کرد . کار دیگه ای هم از دستش بر نمی امد و توی این بازار خراب جرات اقدام دیگری نداشت . پرسیده بود که تکلیفش چیه ؟ گفته بودند پولی که می گیری حرامه / شما بگو چیکار کنه / توی این اوضاع اشفته پولشو به چه کاری بزنه / از کجا امرا معاش کنه / از کار افتادست / دوست عزیزم منم می دونم که نظام بانکی خرابه و خیلی هم از این بابت دلخورم / خیلی از افرادی که مثل من پولشونو توی بانک میذارن از سر ناچاریه / اینکه سیستم بانکی نمی تونه روی سرمایه های مردمی مدیریت کنه و از روی همین سرمایه های کوچک من وشما کسب و کار راه بندازه تقصیر من نوعی چیه . از این قبیل افراد در جامعه زیاد داریم . موقعی که بانک ها به جای اینکه سرمایه من و شما را در امر تولید هدایت کنند / میروند و ملک و املاک می خرند تقصیر مردم چیه . پس بهتره به جای اینکه بیاییم اصل سرمایه گذاری مردم رو مخدوش کنیم و بهش عنوان ربا بدهیم . بیائیم مدیریت بانکی کشور را نقد کنیم . حالا اگر بانکی یا موسسه ای یا شرکت تعاونی ای پول من وشما را گرفت و دست به تاسیس یک موسسه یا شرکت خوب بازده کرد و ایجاد اشتغال کرد نباید به ان عنوان ربا بدهیم . پس بهتره که بگیم اگر بانکی از سرمایه مردم نتونست خوب استفاده کنه و مدیریت داشته باشه / فعل اون بانک یا موسسه حرامه نه پول مردم / این وظیفه بانکه که تدابیری رو اتخاذ کنه که مال مردم شبهه ناک نشه .

   2. حرفتون رو قبول دارم که ایراد از بانک هاست ولی به این معنی نیست که به ماچه و ما دیگر مسئول نیستیم/ شما بری حرف کارمند بانک را بشنوی میگهبه من چه مدیر داره بانک / به مدیر بگی میگه سرپرست دارم به من چه/ به سر پرست بگی میگی مسئول بانک مرکزی/ مسئول بانک مرکزی میگه شورای فقهی داره/ شورای فقهی هم میگه من یک نفری چکار کنم زندگی مردم رو که نمیتونم تعطیل کنم/ مردم هم که کلا ساکت هستند فکر میکنن به ما چه کشور اسلامیه دیگه همه چی حله / اینطوری که چیزی درست نمیشه

    همه مسئولیم به نوبه خودمون تلاش کنیم / استاد دانشگاه مراجع تقلید و مسئولین همه باید احساس مسئولیت کنیم
    مثل انقلاب سال 57 که کردیم و کشور را از دست شاه گرفتیم همه شهید دادیم و احساس مسئولیت کردیم

   3. داداش گلم حساس نشو … نه خیر نه وظیفه بانک هست که پول بگیره و از پول پول بسازه … و نه وظیفه اون فرد از کارافتاده هست که مغزشم ازکار بندازه و کلا منجیش بشه بانک و پولی که از پول در بیاد !!! دقت کن دوست من همشهری عزیز … بانک از پول داره پول میسازه !!! یعنی چی ؟ یعنی پول رو اگه منو شما تا صد سال دیگه هم بذاریم جلو آینه دوتا نمیشه و بچه نمیکنه !!! ولی یه دونه گندم که همینجوری الکی بندازی رو زمین به احتمال بیشتر از 72 درصد تبدیل به 700 دونه گندوم خواهد شد !!! حالا اون بنده خدا از کار افتاده از عقل که نیفتاده !!! یعنی اگر بهانه سرمایه و سرمایه گذاری هست نمیشه با این 15 میلیون 15 تا گوسفند بخره و بده به یه چوپان تو این همه روستاهای ضعیف و بی بضاعت که صداشون هم مثه ما شهریا درنمیاد و با این چوپان یه قرارداد ببنده که هم یه چیزی گیر اون بنده خدا بیاد و هم مال و گوسفندهای این از کارافتاده شما یه چوپانی بالای سرشون باشه ؟!؟!؟ تازه سرسال هم میرسیم به قسمت جالب ماجرا یعنی برکت!!! برکتی که نه به فتوای مرجع تقلید و نه حسادت حسودا که صد در صد برکت از طرف خداست و خداست که سرسال دیدی یهوویی نصف بار گوسفندهای حامله این گله دوقلوکرد و به یکباره گله دو برابر شد !!!
    یعنی الان همین چوپانی و همین گله داری که تا همین چندسال پیش میگفتن مال داری خیلی سرمایه گذاری پرریسکی هست و احتمال هست که این فرد از کارافتاده دیگه به خاک سیاه بشینه که حاصره نون بااکراه درآره ولی ار پولش خیری به یه چوپان نرسه ؟؟؟؟ میدونی دوست من میخوای بهونه بیاری یا نیاری نمیدونم ولی میدونم کسی که راضی باشه به رضای روزی دهنده موجودات حتی زیردریاها و زیرسنگ ها و وسط آسمون … اگه شده 15 میلیونش هم که سرمایه گذاری درست و بدون اکراه کرده یه شبه برباد بره بازم نمیشینه کاسه چه کنم دست بگیره … شاید خیلیامون حتی خودمن همون شب پس بیفتم … ولی مطمئن باش هستن کسایی که نه تنها ناراحت نمیشن که شاید یه خنده ای از سررضایت هم بزنن و زیرلب باز بگن خدایا شکرت ! خدایا به امید تو نه به امید خلق تو !!! اگه اون خداست که آتیش رو به ابراهیم گلستان میکنه .. اگه اون خداست و فرمانروای جن و انس و ملک اونه که با یه انگشتری به سلیمان اجازه به بندکشیدن اجنه و بیگاری کشیدن ازشون رو میده … و اگه اون خداست به همه ملائک و اجنه تو روز عاشورا اجازه دخالت نمیده تا خون حسین رو توی گرم ترین روز تاریخ بریزه ! … همون خداست که حکمتش هست که میگه عزیزترین مخلوقش در عاشورا پر پر بزنه نه آزارش !!! اون هرگز در ذاتش آزار دادن نیست بلکه هرچی هست حکمته ! اگه حکمت عاشورا و حسین رو فهمیدی که بهره و ربا کجای ماجرا بود و چرا و چرا و چرا ؟؟؟ اینو بدون پولهای دنیا که سهل هست تمام طلاهای دنیا رو بهت بدن شاید یه نگاهی بکنی و به سادگی بگی برو بابا حوصله داری …!

    ضمنا عزیز شرکت های تعاونی یا هرفرد حقیقی یا حقوقی که مثلا پول شمارو جذب سرمایه می کنن و با فرض سرمایه گذاری واقعی و بدون جنگولک بازی حقیقتا سود کرده باشن هیچ وقت نمیان از اولش بهت تضمین بدن که ما 1 درصد یا 100 درصد سرسال یا سرفلان تاریخ سود میدیم !!!
    یعنی به عبارتی اگر تعاونی باشه یا خصوصی بانک باشه یا شعبه نفتی بقالی باشه یا سبزی فروشی … اگر از اول که پولت رو گرفت و گفت X درصد اونم با تضمین فلان و فلان و شماهم طمع کردی و رفتی و پولتو دادی و به خوبی و خوشی اون پول ایکس درصد رو زائید … بدون که بعدا درد زائیدنش با خودته چون کسی واقعا برا اون پول نزاییده بلکه با روش های حسابداری خلق شده!!
    و در نهایت پیرو جمله آخر خودت بهتره بگیم : اگر بانکی نتونست از سرمایه مردم نتونست خوب استفاده کنه یا دقیقتر نتونست از این سرمایه خلق پول کنه فعل اون بانک حرام نیست چون اساسا فعلی انجام نشده و اگر فعل بانکی باشه تنها و تنها خلق پول هست نه فعل دیگه ای که شما فکرکردی … پس درنتیجه سرمایه های مردم هم توسط افعال گذشته بانک یا بانک های همسایه خلق شده … و در اصل این سرمایه و سرمایه های مردم که خیال میکنن سرمایه و همه زندگیشون هست و ارزش داره بهتره بگیم فقط خیالات هست و فکر میکنن که ارزش داره ….. چون از همون اول داستان حرام در سیستم بانک ها به وجود اومده تا به امروز که به اینجا رسیده حرام اندر حرام بوده و یه گلوله برف کوچولو امروز شده یه گلوله بهمن !!! خدا میدونه رو سر کی و کجا تموم بشه!!!

  2. یه چیزی بگم دوست من دلخور نمیشی و حمل بر بی ادبی و فضولی قلمداد نمیکنی ؟؟؟
   میخوام ازت بپرسم مگر منو شما که تو دوران جنگ و بدون سرویس مدرسه و بدون پول توجیبی یا با یه ساندویچ نون ماست و سبزی میرفتیم مدرسه و درس خوندیم … و روزای زیادی هممون داشتیم که تو راه رفت و برگشت مدرسه که برف و یخ رو زمین بود و صدبار تا مدرسه 64 انگشتمون میرفت هوا و با صندوق عقب میومدیم رو زمین … مگر من و شما و همه هم نسلیامون که به نسبت این نسل و نسل های بعدیمون تو سختی بزرگ شدیم .. دست و پا شکستیم و دعوا کردیم و خندیدیم و هرجور بود گذروندیم … به نظرت ضرر کردیم ؟ به نظرت اگه تو ناز و نعمت بودیم بازم این خاطره های امروزمون اینقدر زیبا و دلچسب وجود داشت ؟
   پس تروخدا شما دیگه درگیر تنوع طلبی نشو … به قوله توکه دیگه از خودمونی … مگه من و شما رو پاهای پدربزرگ و مادربزرگ قرآن یاد نگرفتیم ؟ مگه همون بزرگترا بهمون حافظ و سعدی و مولانا یاد ندادن ؟ مگه همونا برامون شاهنامه خونی نمی کردن ؟ میخوام بگم خودمونیم … خوب و بد مدرسه فقط یه کلمه است … یا خوبه یا بده که اینم به مدرسه نیست به کل سیستم آموزشی ماست … حالا به نظر من حقیر حتی شاید درحقشون ندونسته داری بد میکنی که گذاشتی غیرانتفاعی …!!! تو قرآن مگه خدا نمی گه ای کسانی که ایمان آوردین همسر و فرزندان شما وسیله آزمایش شماست پس مبادا به چیزی که آزمایش میشین دل ببندین !!! و برعکس اینهمه لطف و محبت شما درحق بچه هات خدا در قرآن به بچه های شما توصیه میکنه که به والدین نیکی کنین و تاکمر به احترامشون خم بشین !!! و هیچ کجاش نگفته که به بچه هاتون نیکی کنین و حق پدر به بچه ها اینه که بذاره برن غیرانتفاعی !!! … البته با این حرف که این بانک ها ساخته دست خودماست منم به شدت موافقم … به نظر منم برا عبرت همه مردمم که هست و برا روشن شدن دقیق سیستم اقتصادی و نظام بانکی … به خصوص برا افرادی که مثل شما کارمندن ولی هنوز باسازوکار ساده و پیش پا افتاده در اقتصاد دنیا رو نمیدونن ( دقت کن نمیگم بانک ها میگم کل اقتصاد دنیا و دارم تمام اقتصاد رو زیر سوال میبرم ) … به نظرم باید بانک ها و همین قوانین حاکم بر معیشت مردم باشه و اونقدر بمونه و اونقدر بانکها زیاد بشن و اونقدر اطلاعات مردم در اقتصاد و نظام اقتصادی دنیا بالا بره که هیچ مشتری توی بانک ها نباشه و هیچ پولی در این نهادها نه جابجا بشه و نه گذاشته و برداشته بشه … نه کارمندی و نه مدیر و صندوقداری … حتی دزدا هم برا دزدیدن اموال بانک ها رمقی نداشته باشن و اکراه داشته باشن …!!!
   من مرده و شما دوست عزیز و کارمند خوب بانک زنده … انشالله که بچه هات و نوه هات 120 سال عمر باعزت از خدا بگیرن و شما خودت ببینی عاقبت جنگ با خدا که در قرآن خدا میگه و حرف شخص خاصی نیست یعنی چی !!! اگه هرسوال یا کمک دیگه بود بنده بهتون پیام میدم و درخدمت هستم …

 23. سلام
  مگر نه اینه که هر سود و دیرکردی که در بانکها گرفته میشه طبق قوانین جمهوری اسلامی هست و از فیلتر شورای نگهبان رد شده ؟ پس هرانتقادی به سیستم بانکی هست باید به مجموعه نظام برگرده . بیخودی فرافکنی نکنید . مردم هالو نیستن

  1. سلام علیکم
   پاسخ شما در قسمت پرسش ها متداول (حتما بخوانید) آمده است

  2. یعنی به نظر شما اگر درخت سیب وسط بهشت نبود تا آدم و حوا ازش بخورن اصلا باعث گناه نمیشد و در نتیجه هبوط و اینهمه بدبختی خودش و بچه هاش که ما هستیم هم نبود … پس فرافکنی نکنیم این وسط تقصیر خداست که درخت رو آورد وسط بهشت گذاشت بعدم گفت نخور!!! … نه دوست من بنده کاری به شهرام و بهرام و شورای نگهبان و فلان و فلان ندارم … به قول شما چون نمیخوام فرافکنی کنم و چون نمیخوام این عقل نیمچه درستمو آکبند ببرم اون دنیا همشو نمیندازم گردن شیطون رجیم … اگه همه انتقادا به بانکها به قول شما به مجموعه نظام هم برگرده باز طمعش که دیگه دست آدم و دست من و شماهست و نه به نظام که به خدا و خواست خدا و حکمت خدا و قسمت خدا هم مربوط نمیشه!!! من و توهستیم که طمع کردیم … ضمنا اگه قرار بود همه چی فیلتر بشه و حکایت درخت میوه ممنوعه که وسط بهشت نباشه پس بفرمایین ماهم آدم نبودیم دیگه .. فکر کنم خیار یا بادمچون گلخونه ای بهمون میگفتن بهتر بود و بهمون میومد !!! و یادت باشه برادر من هیچ نظام و شورای نگهبانی در اسلام … و هیچ کجای قوانین و شریعت اسلام … کسی حق عوض کردن سرنوشت جوامع و ملت ها رو نداره مگه خودشون عوض کنن!!! یعنی سرنوشت مملکت دست رهبر هم نیست … خدا هم میگه سرنوشت جامعه به من ربطی نداره و دخالت نمیکنه … من و تو هستیم باید عوضش کنیم … !!! همونجور که برعکس سرنوشت هرکدوممون به سادگی و با کوچکترین رفتار و عملی ازمون عوض میشه و همیشه درحال عوش شدنه !!! اینها پارادوکس و جعلیات نیست که فکرکردی زرنگی و کشفش کردی … !!! نه شورای نگهبان پارادوکس قصه ماست نه خدا و نه حتی بانکها … پارادوکس منو تو هستیم که فرق جعلیات با فرقیات رو نمیدونیم و فکر میکنیم شب و روز باهم فرق دارن !!! یا زن و مرد فرق دارن !!! نه … نه عزیز من نه شب و روز و نه زن و مرد هیچکدوم فرق نداره چون همشون جعلی هستن …به همین نسبت حکمت خدا برای سرنوشت جوامع چه توسط امام و رهبرش و چه توسط نهادهای مطیع امر امام و رهبرش چه حتی توسط امام زمان و مستقیم فرقی باهم نداره و قانون خدا ثابته … اما برخلاف زن و مرد یا شب و روز … خوب و بد فرق میشه و جعلی نیست … ربا و کسب روزی جعلی نیست … بانک و شورای نگهبان هم جعلی نیست و زمین تا آسمون باهم فرق دارن … پس خواهشا سر جدت هالو نباش و خوب دقت کن که سرت کلاه نره !!!

  3. نه دیگه دوست عزیز
   هر کاری که مقام معظم انجام میدن ، حتما مصلحتی داره وگرنه انجام نمیداد …. باور کن جدی میگم
   تازه حضرت آقا خودشم از دروغ و ربا و چیزای اینجوری بدش میاد . انتقاد میکنه ولی بچه ها به حرفش گوش نمیکنن .
   مملکت نیست که ……… هیئت رئیسه سوفسطائیان هم جلو اینا لنگ میندازه
   رهبری رو گذاشتیم که فقط در مورد افعال حرام و مجرمانه سخنرانی کنه و بگه ربا بده دزدی بده اختلاس بده خدا توفیقت بده برادر خسته نباشی
   حاج آقا کم جایی ننشستی ها
   طبق اصل 110قانون اساسی کشور شما باید همچین جایی پاسخگو باشی . این وظیفه شماست که این وضع نابسامان رو سر و سامان بدی

 24. سلام
  لطفا در برنامه پیام رسان سروش که ایرانی هم هستش کانال ایجاد کنید… با تشکر

  1. دمت گرم منم به شدت موافقم … ادمین جان اسباب کشی از تلگرام به سروش که هست که بیایم کمک ؟!

 25. سلام
  آقا به جان خودم ای مطلب به انتخابات ربطی نداره ی نگاه به دفترچه انتخاباتی غرضی بکنید درباره مالکیت زمین و مالکیت خدا تا ربای بانک ها و خلق پول حرف زده! امشب مغزم پوکید اصلا چ آدمیه این! چرا کسی نگفته بود این آقا انقدر…

  دیگه چیزی نمیگم برای بخش نقل قول افراد درباره ربا و پول دفترچشو دان کنید اصن روانی!:
  http://smgharazi.ir/book.pdf

 26. بابا از بیدار شید مسئله نفوذی که رهبری مطرح کردند همین رباه خواری بانکهاست که سالها پیش صورت گرفته حالا کی یقه انقلاب مارو بگیره معلوم نیست

 27. ان شاءالله که این آرزو مردم واین امر خیر بزرگ تحقق پیدا کند وریشه ربا وگناه در مملکت اسلامی خشکیده شود

 28. هوالبصیر
  در بین الحرمین اربعین سال گذشته (1394) وقتی حس میکردم هر لمحه در آزمون انتخاب فی مابین عزت و ذلتم ،عزیز ی را ملتماسانه خواهان دعا عاقبت ساز برای خود شدم، رو کرد به حرم آقا امام حسین علیه السلام و گفت : ای پسر فاطمه (سلام الله علیها) تو را به پدر عظیم الشانتان سوگند میدهم که این بنده ی کوچک و ذلیل خدا را در این راه دشوار یاری نمایید…
  همانطوری که برای آنانی که در زندگی اشان انتخاب کردند حلت بفنائک آرمان مقدس شما گردند و امروز شاهد محضر درگاه احدیت اند و روزی خوار حضرتش.
  این روزها سخت میگذرد بر قائم آل محمد (ص) مهدی فاطمه (سلام الله علیها )و شیعیانشان …
  از درگاه خدا میخواهم به حرمت فاطریت مادر آل طاها (سلام الله علیها ) از آتش و به برکت این روز عزیز که روز مهدی (عج)موعود ماست برای امثال حقیر به حکم مسبب الاسبابی اش بابی افتتاح کند از نور که رزق حلال تا لمحه ظهور حجه الله (عج) روزی همه ی شیعیان گردد.
  به نبی و آله.
  (آمین)
  والله ولی التوفیق
  #مرگ_بر_رباخوار
  #مرگ_بر_دشمن_خدا
  #مرگ_بر_دشمن_امام_زمان_عج

 29. سلام من به همراه یه گروهی در اصفهان روی مسئله بانکها کار میکنیم ما طوماری رو نوشتیم و روی یک پارچه چاپ کردیم و توی نماز جمعه ها و مکان های شلوغ میبریم و امضا میگیریم وتا به حال هزاران امضا جمع کردیم امیدواریم که حمایت بشیم و در شهر های بزرگ دیگه هم دست به این اقدام بزنند

 30. با سلام و عرض ارادت و خداقوت خدمت شما عزیزان که دنبال این هستید مشکلات را به صورت ریشه ای حل کنید
  نکته ای هست که حتما شما هم شنیده اید لطفا اگه صلاح دانستید عنوان را بازنگری کنید و عنوان را ممانعت از جنگیدن خدا با ما بکنید چون آیت الله جوادی آملی در درس تفسیر خود فرموده اند معنای آیه شریفه اعلام خداوند برای جنگ است نه اینکه ما با او بجنگیم و این معناٰ آیه را بسیار حساس تر می کند .

  1. یعنی ببخشید … توی جنگ ایران و عراق که عراق به ایران حمله کرد ایران به معنای کلمه جنگ ربطی نداشت و جنگ فقط برا صدام بود ؟ یا بهتره بگیم جنگ خدا با بشر و دفاع بشر در تهاجم و تجاوز خدا ؟؟؟
   وقتی جنگی پیش میاد چه بانیت تجاوز چه با نیت اصلاح و احیا مثل جنگ های صدر اسلام … طرف دوم جنگ هست و میجنگه ؟
   جنگ با خدا توسط بشر یا اعلام جنگ خدا با ما فکر نکنم از هیچ وجه توفیقی برای ما داشته باشه چون خالق اونه مخلوق ما … پیروز اونه نابود ما … حالا شما برا آغاز کننده جنگ دعوا داری یا سر کلمه جنگ ؟ اگه بحث سرکلمه هست شما اسمشو بذار نسترن نذار جنگ… اگه سرخود جنگ بحث داری گه مطمئنن میدونی پیروز میدون کیه ؟ و حساسیت رو اینجا ببین ..

 31. سلام،
  من یک کارمند بانک هستم همیشه با حساسیت این موضوع را دنبال می کردم که آیا حقوق کارکنان بانک حلال است یا حرام؟ پیوسته به سایت علما و مراجع مراجعه می کردم و خوشبختانه یا متاسفانه در همه آنهایی که مراجعه می کردم اینطور می خواندم که حقوق کارکنان بانک ایرادی ندارد.
  حتی نظر حضرت آیت الله جوادی آملی را خواندم که در پاسخ به سوالی فرموده بودند همه درآمد بانک ها حرام نیست و بخشی از درآمدهای آنها هیچ اشکالی ندارد. ایشان فرمودند می توان گفت حقوق کارکنان از بخش حلال درآمدهاست و اشکالی ندارد. البته چندی است که پاسخ این استفتاء را دیگر در سایت ایشان نمی بینم و امروز که در آستانه بازنشستگی هستم می خوانم که حقوق کارکنان بانک حرام است و آنها را به جهنم می برد. بسیاری از مراجع هم هنوز شفاف راجع به این موضوع اظهار نظر نمی کنند.
  نمی دانم در این سن به چه کاری مشغول شوم و با سابقه زندگی خود و سوابق بیمه ای که دارم چه کنم.
  تمام تحصیلاتم (کارشناسی ارشد) را در رشته های مرتبط مالی گذراندم و از نظر خودم پاسخ مناسبی به این ابهامات دارم. ولی گمان می کنم هیچ وقت در هیچ سطحی گفتگویی در این خصوص اتفاق نخواهد افتاد و شاید یکی از ویژگی های کشور ما یکطرفه به قاضی رفتن است.

 32. -یادمه دوران دبیرستان بودم، سال دوم، زنگ اقتصاد، شاگرد مسیحی از دبیر مسلمون اقتصاد همون سوالی رو پرسید که تو ذهن همه ی ما هم بود اما جرات پرسیدنشو نداشتیم، یا شاید میگفتیم حکومت اسلامیه دیگه پس همه چیزش درسته، نمیدونم!!!!!!!!!!!!
  شاگرد مسیحی گفت: مگه هر پول اضافه ای که برای بازگردوندن وام داده میشه ربا نیست، اینجا که حکومت آخونداست، میگن ربا حرومه، بعد خودشون ربا میخورن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  با این حرفش یه نفس راحتی کشیدم حرفی که تو ذهنم یه علامت سوال گنده شده بود، مطرح شد.. حالا همه منتظر جواب معلم بودن، اونم با یه قیافه ای از تردید و تعجب کمی من و من کرد و گفت: خوب ببین اینا یه سری قاعده هایی داره که مثلا…..،
  خلاصه دبیراقتصاد حسابی ماست مالی کرد و نه تنها دانش آموز مسیحی قانع نشد که همون لحظه احساس کردم خود دبیر هم فهمید چرت و پرت میگه، تو این هفت هشت ساله از اون موقع تا حالااین سوال مثل خوره مغزم رو میجوید، تا اینکه استاد عباسی با همون جرات انقلابیشون که از امام خمینی به ارث بردن، آب پاکی رو ریختن رو دست همه و حق رو عیان کردن به یاری شما خادمین اسلام.
  دعاگویتان هستم، محکم و استوار باشید.
  یاحق

 33. سلام
  این ماه پر از جلسه و برنامه و … است، خیلی فصل خوبیه برای کار کردن توی جلسات و هیئات ها، دوستان پیشنهاد میکنم، هرکی هرچقدر که میتونه، از این بروشور ها چاپ کنه و تو محلشون پخش کنه، الان خیلی ها میان هیئات که سالی یه بار مسجدو هنیئت نمیرن، خیلی فرصت خوبیه برای آگاه سازی ملت.حسین علیه السلام یاورتون باشه

 34. باسمه تعالی – اللهم العن آکلی الربا ومحامیهم من الاولین والآخرین الی یوم القیمه .
  با سلام– با سپاس فراوان از ” معتمدین/متدینین/متعهدین/علماءوروحانیون باعمل/بصیرومطلع ودلسوز واقعی به احکام الله که همانا از رهروان وناهیان ازمنکر،جان برکف آقا امام زمان(عج) درجبهه ممانعت ازجنگ با خدا جهاد مبارزه هستند…« تند ترین بخشنامه خالق را کمترین ارزش/بهاء/توجه/ قائل نیستیم!!! مگر اینکه نامحسوس برای برخی وحی رسیده در این عصرربا « حرام مؤکدخدا» حلال شده!!! »
  محضر سروران گرامی وارجمند سفیران جهان اسلام در میهن اسلامی ایران وجهان
  * میدانیم قریب ۱۴۰۰سال پیش قاتلین ائمه اطهار(ع) شکمهای فیزیکیشان پرشده از لقمه های حرام = ( ربا مبادله کالا با کالا<مس با مس،جوباجو/گندم با گندم /گردو با گردو/ کشمش با کشمش / نخود با نخود/ارزن با ارزن و… ) بود ه ، حالا بصورت پیشرفته/مدرن/ از طریق مبادله پول! با پول!، با تغییر الفاظ وتنوّع کلاه شرعی واغفال مسئولین ذیربط با جعل نام" قانون/ اسلام همیشه مظلوم! اما ربا خوری و فدک گیری (غصب مایملک مستضعفین ) بصورت مدرن!!!و تنوع مفسده ها … در همینجا یک سئوال بسیار مهم پیش میاد ؟! واگر مطرح نکنم خیانت به اسلام ومسلمین وقرآن است ، هرچند اینکه ظاهر الصلاحان باطن الملحد!( سفیران ابلیس /نفس خبیث/ آلوده به « ربا » عصبانی بشوند/ویا بمیرند/سکته کنند/ رگهای گردنشان سیخ شود/و …
  آی علماءآی بزرگان یکی از بزرگان به دادد خداورسول خدا(ص) برسد!(جنگ باخداو70زنا بامادرشانرا باشدت پیگیری)
  *چرا برخی خطبا / تریبون داران/ سخنرانان / مدعیان دلسوز واقعی اسلام و… با خدا ی جهانیان و رسول اکرم (ص) لجبازی و ستیزه جوئی/عنادشدید دارند ؟!!! حال اینکه خودرا اسلام شناس تر از همه القاء میکنند!!!
  * مثال تند ترین وشدید الحن ترین آیات قرآن« ربا » را جنگ با خدا !!! «حتی عالم دنیا زده خطرناکترازجاهل است »
  و فرمایش اشرف انبیاء(ص) که فرمودند ” یک درهم ربا بد تر (بدتر ….بدتر…) از ۷۰بار عمل شنیع زنا با محارم یاما در خود در مسجدالحرام است…، خطبا / پشیزی ارزش قائل نیستد؟!!! چه شان شده؟! فراموش کردند؟ آیاشهداء ونشستن ما بر سفره مهیا شده شهدا واهداف وآرمانهای شهداء را بی خیالش ؟!!! که اکثریت این پروفسران ودانشمندان وکارشناسان از همه نوع محرمات /گناهان/…سخن بمیان می آورند ومتأسفانه مطلقا/وابداً/ وبه هیچ وجه / وبه هیچ عنوان/ … یک دقیقه بلکه یک کلمه راجع به تند ترین آیات وروایات ذات اقدس ربوبیت راجع به « ربا » افاضه نمی فرمایند؟!!! * ؟ ایا آیات وروایات از سوی خالق جهانیان، خطاب به مسلمانان« ایران» نیست؟!!! ویا اینکه درعملکرد" متکبرانه/ نامحسوس/ میگویند ” خدا….دا…دا…. ما با توسر ستیزه جوئی ولجبازی داریم!!! واز تشرهایت و تندترین گفته هایت …نمیترسیم ودر سخنرانیها ونصایح کلام هم نمیگوییم… = ( ازیوم التغابن/یوم الحسره/یوم القیامه/یوم الحساب / هم واهمه ای نداریم ) … « تند ترین بخشنامه ات را کمترین/کوچکترین/ ارزش قائل نیستیم وموریانه ای/نامحسوس/ سانسورش میکنیم !!! »
  *** آی …. بزرگان! دانشمندان! عالمان با باعمل !!! همانا آقا امام زمان (عج) نمیاد/ظهور تحقق پیدا نمیکند/ … * اقتصاد مقاومتی تحقق پیدا نمیکند /….*ظلم وفساد ورشوه خواری رسمی حقوقهای نجومی (بانکها) / مکر- مغالطه- حیله + فدک گیری مُدرن/رباخوری موریانه ای ونامحسوس با تغییر الفاظ مفسدین ظاهر الصلاح !باطن الملحد!!! برچیده نمیشود/ *تحقیر/نابودی حق طلبان مختومه نمیگردد/… *حکم به ناحق/ ظالمانه، اغماضگرانه برای تقویت زالوها وتضعیف ونابودی ضعفا در مراکز عدل مختومه نمیگردد… / *نفوذ موریانه ای،نا محسوس وخطرناک منافقین قطع نمیگردد /.. . *تعطیلی کارخانجات وتولیدیها که تخریب ها سربه فلک کشیده ودر نتیجه ” واردات بی رویه / بیکاری خانمانسوز خواهر ان وبرادران ایمانی / تبعیضهای طبقاتی وحشتناک / نارضایتی وفشار بر گرده اکثریت طبقات جامعه / فتنه وفساد /بدبینیها ی بی انصافانه به بزرگان دین وعلماء اعلام / بدبینی به روحانیون وروحانیت / بد بینی به نظام مقدس تشدید میگردد/فضاسازیهای وحشتناک / قسی القلبیها / جنایات /فاجعه ها/ قتلها /تهمتها،هتاکیها،حرمت شکنیها مختومه نمیگردد، ریزش آراء مردم به اتمام نمیرسد و…. ***مگر بساط ربا وربا خوران آخرت فروش ضد[ ۲۷۵ الی ۲۸۰بقره +۱۳۰آل عمران +۱۶۱ نساء+۳۹ روم] و… برچیده شود .
  * ؟ آیا میدانید( تعقل وتدبر کرده اید؟) تمام جنایتکاران وتکفیریها( قاتلین/سارقین/منافقین( بد تر ازکفار)/وهابیت/داعشی/آل سعود/ تمام خون آشامان ورشوه خوران سارقان و…) بالخصوص از زمان عاشورا که حضرت ابا عبداللله فرمودند شکمهای فیزیکی شما پر شده از لقمه های حرام ( مس با مس…کالا ی همنوع) یعنی از زمانیکه عصارة /جوهره/ لقمه های حرام یا مخلوط به حرام « ربا » هستند؟!!! در قسی القلبها رسوخ پیدا کرد، تااکنون که در نظام اقتصادی صرف نام اسلام را یدک میکشندو توجیهات متنوع ابلیسی میکنند»… تکفیری (وهابیت/منافقین/داعشی…) پروری بساط شان بر چیده نمیشود، برعکس بلکه وعده هاوبلاهای " نا خواسته، غافلگیرانه خالق شدیدالعقاب تحقق مجدانه وحتمی پیدامیکند…
  پیشنهاد مؤثر ومفیدیعنی اینکه به این خلاصه توصیه جامه عمل پوشیده شودحائز اهمیت : همه خطبا در تمام سخنرانیهایشان حتی سیاسی (بلا استثناء) محبت فرمایند یک دقیقه را به « ربا» اختصاص دهند ،
  *ائمه محترم جمعه بویژه پایتخت (سفیران و بلندگوهای اسلام درکشور) سکوت بدگوئی راجع به « ربا » را بشکنند!!! = صرف محض رضای خالق مان وتند ترین اخطار ش درخطبه هایشان ۲ دقیقه را جع به محرمات و عواقب خانمانسوز آیات وروایات « ربا » صحبت فرمایند/خطابه بفرمایندو خسته/دلسرد/ نشوندو… هرچند مورد ملامت ملامت کنندگان ظاهر الصلاح باطن الملحد نفوذی خطرناک واقع شوند ، وابلیس سدّ وموانع در فراراه لسان این مهم ایجاد نماید جسورانه وبا شهامت از ربا بگویند
  *ستاد محترم نماز جمعه ( بلندگوهای اسلام درکشورسفیران ثانی ) ایثار گری/از خود گذشتگی /جهاد فی سبیل الله /… نماید ودر پایان تکبیرها فقط وفقط وتنها یک کلمه (رباخوار) بیفزایند، یعنی بعداز مرگ بر اسرا ئیل کلمه [(وربا خوار]) را اضافه نمایند، نه بیشترحائز اهمیت « تا مرگ بر شاه نگفتند شاه نرفت!- تا مرگ بر امریکا نگفتند امریکا نرفت!/تا مرگ بر اسرا ئیل ومرگ بر منافقین نگفتند بساط شان جمع نشد!/ و… پس درنگ/ ومغالطه/مسامحه/قصور /تسویل وتسهل/ و… درمرگ بر« ربا خوار» چرا ؟!چرا؟!!چرا؟!!!چرا میترسند؟!!! ازکی میترسند؟!!! چرا بترسند؟!!! مگر از قدرت لایزال الهی بیگانه اند؟!!!
  *مطمئن باشند ثلمه ای به اسلام وخودشان وارد نمیگردد… ومولود کعبه فرمودند : در اجرای امرالله سازشکاری جایز نیست.
  * بی تردید ذات اقدس ربوبیت حرابن ریاحی را صرف، فقط وفقط الگو برای ما قرار دادحتی اگر تاکنون مشارکت در ربا خوری داشتیم (سکوت کنندگان وروزه سکوت گیرندگان آنهم در برابر تندترین وشدید ترین آیات!!!ستیز ولجبازی با خالق میلیون میلیون منظومه دار برخی دارای ۴۰خورشیدند!) الگو/پند/درس / قرارداد ، اگر خدای نکرده برخی عالمانه یا جاهلانه خود را اسیر ربا (جنگ با خدا-بدتر!!! بدتر !!! از ۷۰زنا ) انجام داده اند فرصت سوزی نکنند فردا دیر است حُرصفتانه الساعه توبه کنند. متذکر میگردد حضرت امام خامنه ای مدظله العالی در دیدار با سران سه قوه فرمودند: ضدیت با ربا خواری از مبانی اسلام است «تیر ماه 1395 ». یقین داریم تند ترین آیات وروایات که راجع به رباست مسامحه/سکوت/روزه سکوت/ فراموشی/ تسویل وتسهل/یادم رفت!!!/نداریم. /تمام
  ** مژده …شک نکنید،فرصت سوزی نکنید… با این تدبیر بطور اتومات وبدون خرج وهزینه مضاعف ، معظل و…. مشکل ربا خوری که شجره خبیثه تنوع" جنایات،فاجعه ها بدبینیها، بلایا وقتلها وخود کشیها وبی بر کتیها و…. وبویژه سد وموانع وحشتناک فراراه ظهور حضرت قائم است ، مرتفع خواهد شد ،[میفهمند که مردم و بزرگان بیدارند، لذا بساطشان را جمع میکنند] انشا ءالله والعاقبه للمتقین
  الاحقر ریز ترین وکوچکترین مخلوق روی کره زمین .

 35. نمیشه بانک هایی رو بوجود آورد که فقط پول تراکنش بگیرند ؟ بابت کارت به کارت کردن پول بگیرن

  1. برای ارائه کردن چنین خدمتی مثل کارت به کارت نیازی نیست که بانک بوجود بیاد … فرض کن همین الان این خدمت نرم افزاری وجود نداره و شما و این ایده به فکرشما اومده … خوب شما فارغ از اینکه سیستم نظام بانکی یک نظام فاسد هست… شما بانیت ارائه کردن یک خدمت نرم افزاری مجبوری که بری و خودت این ایده رو به هر بدبختی هست به زبان برنامه نویسی و روی بسترهای سخت افزاری پیاده سازی کنی … خوب چون زحمت کشیدی و چون این ایده از طرف خدا به فکر شما رسیده و چون داری به خلق خدا با این ایده خدمت رسانی میکنی نه تنها حروم نیست که از شیرمادر هم حلال تره … اما … از این جا به بعد و این اما و اگر بعدش هست که مهمه و شما در معرض یه امتحان قرار میگیری که انتخاب شما تعیین خواهد کرد که قدرشناس لطف خدا هستی یا نه ؟؟!!! حالا این قدرشناسی یعنی چی ؟؟؟ … یعنی اگر شمایی که امروز صاحب امتیاز و بهره بردار سرویس کارت به کارت بانک ها هستی اگر باورت شد که پولی که داری درمیاری از تصدق سر بانک ها هستش و اگر بانک ها نباشن زحمت و بدبختی های شما نیست پس درنتیجه سود و منفعتی هم درکار نیست … اینجاست که دونسته یا ندونسته قدر لطفی که خدا بهت کرده رو ندونستی و داری نمکدون میشکنی … ولی اگر برعکس در اوج درآمد حلالی که براش زحمت هم کشیدی و کار خیلی از خلق خدا رو راه میندازی اومدی و سینه سپر کردی و باشهامت گفتی که بانک و سیستم بانکی ربوی هست و از بانکداری برائت کردی و گفتی من نمی ترسم از اینکه بانکها نباشن و برام مهم نیست که ایده و نرم افزار منم نباشه … اینجاست که مستقیما دست خدا به عنوان یک مشتری میاد وسط و به قول خودش بهترین مشتریت میشه و شما که فروشنده ای از این مشتری بهتر تو کل هستی پیدا نمیکنی !!! و اونجاست که چون قدر لطف خدارو دونستی و حقیقت رو به هیچ قیمتی حاضر نشدی پایمال کنی … اونجاست که خدا با حکمتش شاید دیدی در آخرت پاداشی بهت بده که به هیچ کسی نداده باشه و انحصاری به شخص شما برسه … شایدم دیدی در همین دنیا جوری ورق روزگار برگرده که نه تنها نرم افزار شما از سیستم بانکداری جدا بشه … بلکه در جایی دیگه و در نوعی دیگه همین نرم افزار اونچنان به کارگرفته میشه که نه تنها شخص شما که نوه و نتیجه و ندیده هات هم به خاطر همین انتخابت شدن پولدارترین فرد زمونه خودشون و از سودی که اینجوری خدا بهت داده بخورن و از همین مشتری دست به نقد که شماباهاش معامله گردی حالشو ببرن …!!! اینجاست که میفهمیم رحمت خدا پایانی نداره و اینجاست که میفهمیم حکمت خدا آزاری نداره !!!
   امیدوارم فرق رجیم یا رحیم رو تو همین مثال ساده پیدا کرده باشی که این انتخاب منو شماست که نقطه رجیم میذاره یا رحمت خدا رو از زمین و آسمون میاره !!!

 36. به گزارش رجانیوز؛ 12 مردادماه محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور دستورالعمل مهمی به همه قوای مجریه، مقننه و قضائیه، نیروهای مسلح، وزارتخانه ها و موسسات دولتی و نهادهای انقلابی صادر کرده است.

  چرا نوبخت این همه دیر دستورالعمل مهمی به همه قوای مجریه، مقننه و قضائیه، نیروهای مسلح، وزارتخانه ها و موسسات دولتی و نهادهای انقلابی صادر کرده است؟بر اساس این نامه که عنوان آن «صرفه جویی در مصادف بودجه سال 1395 کل کشور» است، تصریح شده است که با توجه به الزام دولت به پرداخت های اجتناب ناپذیر از جمله حقوق و مزایای قانونی شاغلین و بازنشستگان ….ضرورت صرفه جویی احساس می شود. نوبخت در ادامه این نامه به همه دستگاههای فوق یادآور شده است که “امکان تخصیص برای سایر اعتبارات هزینه ای، بیش از 50 درصد مقدور نبوده و دستگاهها موظفند نهایت صرفه جویی را به ععمل اورند”

  http://www.rajanews.com/news/252603/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%85%D9%84-%D9%86%D9%88%D8%A8%D8%AE%D8%AA-%D9%88-%DA%A9%D9%88%DA%86%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%B3%D9%81%D8%B1%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87-%D8%B9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D9%87%D9%85-%D8%A2%D8%A8-%D8%B1%D9%81%D8%AA%D8%9B-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%A8%D9%87

  با توجه به اینکه اکثریت عمده مطالبات مربوط است به معلمان بازنشسته بی لیاقتی وعدم کفایت…اقای فانی باعث شده که اقای نوبخت این همه بی تفاوت باشد و دیر اقدام کند. لازم به ذکر است که حقوق بازنشسته های سال های گذشته نیز تفاوت زیادی با بازنشسته های 95 دارد در واقع شکاف و تبعیض عمیقی در سه سال گذشته بین حقوق بازنشسته ها بوجود آمده.

  نماینده ولی فقیه در آمریکای لاتین: بدترین ربا را در جامعه رواج دادیم که بسیاری از گرفتاری‌های جامعه از ربا منشأ می‌گیرد.http://reba.ir/%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%af%d9%87-%d9%88%d9%84%db%8c-%d9%81%d9%82%db%8c%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7%db%8c-%d9%84%d8%a7%d8%aa%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%af%d8%aa%d8%b1/

  حقوق های نجومی و کارانه های آنچنانی و تبعیض و بی عدالتی پس اندازهای بعضی ها را افزایش می دهد لذا تمایل دارند که با رونق بانکها و سودهای 15 درصدی که دریافت می کنند همچنان بر پس اندازهایشان افزوده شود.چنین است که ظلم مضاعف و مضاعف و مضاعف و مضاعف ….می شود.(معنی لغوی ربا هم اضافه شدن است)پرداخت به موقع مطالبات نیز در تضاد با رونق کارت های اعتباری و رونق بانکها قرار می گیرد. مخصوصاً بازنشسته ها که برای پاداش پایان خدمت برنامه ریزی داشته اند(ازدواج و اشتغال و جهیزیه فرزندانشان)مجبور می شوند وام با سود زیاد بگیرند،/تاخیر در پرداخت پاداش بازنشسته ها در رونق بانکها خیلی موثر است./

  وام و کارت اعتباری می تواند مشکللات را کم کند مشروط به اینکه مثل اکثریت کشور های دنیا با سود کم باشد(قرض الحسنه باشد)

  شرط اول در پیشرفت واصلاح امور صداقت و دلسوزی و خدا ترسی است. چرا ما از خدا نمی ترسیم و نسبت به بهره بانکی و استثمار(ربا) که به شدت از سوی خدای متعال حرام و نهی شده بی تفاوت هستیم؟

  ام الفساد(ربا)یعنی سود بدون کار و زحمت و ریسک و بدون پرداخت مالیات اگر ریشه کن شود همه امور درست می شود و کشور چنان پیشرفت می کند که نیازی به خام فروشی نخواهد بود حتی کشورمان قادر خواهد بود بدون هیچ مشکلی واردکننده مواد خام مثل نفت باشد. ما کشوری ثروتمند داریم با این همه ذخایر و ثروت خیلی سریع می توانیم پیشرفت کنیم.

  http://ar-rafiee.mihanblog.com/post/1050

  *****

  کامنت معلم بازنشسته در سایت صدای معلم:
  بازنشسته فریب خورده 1395/05/30 – 11:33
  سلام،قرار بود پاداش بازنشسته های 93اخر مرداد 95پرداخت شود،برای بیش از بیستمین بار باز هم خلف وعده شد،همین الان به بودجه اداره ساری زنگ زدم و جز ناامیدی چیزی برایم نداشت و این برای من به این معناست که این ماه هم باید پانصد تومن از حقوق ناچیز م را به نزول خور محترم بپردازم،به وا…العظیم تا امروز چندین بار بخاطر این ناجوانمردی در کمال عجز گریه کرده ام،و از خدا خواسته‌ام به نحوی کمکم کنه که دیگه دستم به سمت این ظالمین دراز نباشد.دعا که نتیجه ندارد حداقل کاری که میتونم بکنم رای دادن به احمدی نژاد و یا یکی مثل احمدی نژاد ه،لعنت بر دروغگو ی ظالم،
  http://sedayemoallem.ir/%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA/item/6286-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D8%B6%D8%A7%D8%AD-%D9%81%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D9%88-%D8%B3%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%9B-%D8%B9%D8%A8%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%84%D8%B2%D9%85-%D8%AA%D8%AF%D8%A8%D9%8A%D8%B1-%D9%88-%D8%A2%DA%AF%D8%A7%D9%87%D9%8A

 37. به گزارش رجانیوز؛ 12 مردادماه محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور دستورالعمل مهمی به همه قوای مجریه، مقننه و قضائیه، نیروهای مسلح، وزارتخانه ها و موسسات دولتی و نهادهای انقلابی صادر کرده است.
  چرا نوبخت این همه دیر دستورالعمل مهمی به همه قوای مجریه، مقننه و قضائیه، نیروهای مسلح، وزارتخانه ها و موسسات دولتی و نهادهای انقلابی صادر کرده است؟بر اساس این نامه که عنوان آن «صرفه جویی در مصادف بودجه سال 1395 کل کشور» است، تصریح شده است که با توجه به الزام دولت به پرداخت های اجتناب ناپذیر از جمله حقوق و مزایای قانونی شاغلین و بازنشستگان ….ضرورت صرفه جویی احساس می شود. نوبخت در ادامه این نامه به همه دستگاههای فوق یادآور شده است که “امکان تخصیص برای سایر اعتبارات هزینه ای، بیش از 50 درصد مقدور نبوده و دستگاهها موظفند نهایت صرفه جویی را به ععمل اورند”
  http://www.rajanews.com/news/252603/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%85%D9%84-%D9%86%D9%88%D8%A8%D8%AE%D8%AA-%D9%88-%DA%A9%D9%88%DA%86%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%B3%D9%81%D8%B1%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87-%D8%B9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D9%87%D9%85-%D8%A2%D8%A8-%D8%B1%D9%81%D8%AA%D8%9B-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%A8%D9%87
  با توجه به اینکه عمده مطالبات مربوط است به معلمان بازنشسته بی لیاقتی وعدم کفایت…اقای فانی باعث شده که اقای نوبخت این همه بی تفاوت باشد و دیر اقدام کند.
  نماینده ولی فقیه در آمریکای لاتین: بدترین ربا را در جامعه رواج دادیم که بسیاری از گرفتاری‌های جامعه از ربا منشأ می‌گیرد.http://reba.ir/%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%af%d9%87-%d9%88%d9%84%db%8c-%d9%81%d9%82%db%8c%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7%db%8c-%d9%84%d8%a7%d8%aa%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%af%d8%aa%d8%b1/
  حقوق های نجومی و کارانه های آنچنانی و تبعیض و بی عدالتی پس اندازهای بعضی ها را افزایش می دهد لذا تمایل دارند که با رونق بانکها و سودهای 15 درصدی که دریافت می کنند همچنان بر پس اندازهایشان افزوده شود.چنین است که ظلم مضاعف و مضاعف و مضاعف و مضاعف ….می شود.(معنی لغوی ربا هم اضافه شدن است)پرداخت به موقع مطالبات نیز در تضاد با رونق کارت های اعتباری و رونق بانکها قرار می گیرد. مخصوصاً بازنشسته ها که برای پاداش پایان خدمت برنامه ریزی داشته اند(ازدواج و اشتغال و جهیزیه فرزندانشان)مجبور می شوند وام با سود زیاد بگیرند،تاخیر در پرداخت پاداش بازنشسته ها در رونق بانکها خیلی موثر است.
  وام و کارت اعتباری می تواند مشکللات را کم کند مشروط به اینکه مثل اکثریت کشور های دنیا با سود کم باشد(قرض الحسنه باشد)
  شرط اول در پیشرفت واصلاح امور صداقت و دلسوزی و خدا ترسی است. چرا ما از خدا نمی ترسیم و نسبت به بهره بانکی و استثمار(ربا) که به شدت از سوی خدای متعال حرام است و نهی شده بی تفاوت هستیم؟
  ام الفساد(ربا)یعنی سود بدون کار و زحمت و ریسک و بدون پرداخت مالیات اگر ریشه کن شود همه امور درست می شود و کشور چنان پیشرفت می کند که نیازی به خام فروشی نخواهد بود حتی کشورمان قادر خواهد بود بدون هیچ مشکلی واردکننده مواد خام مثل نفت باشد. ما کشوری ثروتمند داریم با این همه ذخایر و ثروت خیلی سریع می توانیم پیشرفت کنیم.

 38. با سلام سر ما این جوری کلاه میرود که یک نفر اختیار چاپ وتولید پول را دارد به دیگران وام میدهد یعنی بدهکار خودش میکنه بعد خودش قبل از همه با پولهای چاپ شده خودش میرود هی خرید میکنه قیمتها رو میبره بالا چون پول هرچقدر زیاد باشه قیمتها میرود بالا بدهکار هم بجای 8ساعت کار 18ساعت باید کار کنه تا اصل وسود پول گرفته شده رو برگرداند

 39. اخیرا در اراک اعضای جنبش غرفه ای را در یک نمایشگاه فرهنگی داشتند که متاسفانه دیدم متصدیان غرفه مذکور حداقل سواد و دانش را در خصوص موضوع حرکت جنبش نداشتند و با بیسوادی خود به ضد تبلیغی برای جنبش تبدیل شده بودند خواهشا در اموری که به نحوی به معرفی جنبش برمی گردد از افرادی بی سواد و کم تجربه و متعصب محض استفاده نکنید زیرا این امر باعث شکست جنبش خواهد شد

 40. ضمن عرض تشکر و خسته نباشید به خاطر زحمات و روشنگری هایتان اجرکم عندالله
  لطفا عکس حسن سبحانی را اصلاح بفرمایید این عکسی که قرار داده اید عکس حمید رضا فولادگر نماینه مردم اصفهان در مجلس است باتشکر

 41. حدود 10سال پیش یک روحانی خوش فکر در یکی از روستا های استان فارس صندوق قرض الحسنه ای ایجاد کرد و بدون سود وام می داد . چند سالی گذشت و نتایج خوبی گرفت و تا حدی که مردم پول های خودشونو از بانک های دولتی می گرفتند و در صندوق این روحانی می زاشتن .خیلی تو استان سر و صدا کرد بانک ها علیه ایشون دست به شکایت زدند بانک مرکزی حسابهای این اقا رو بست و خودشم دستگیر کردند و معلم نشد کجا رفت.

 42. باسلام وعرض خسته نباشیدبرادران عزیزوقتی سازمان اقتصاداسلامی که همه صندوق های قرض الحسنه راتحت پوشش دارددچارآسیب رباشده است چه امیدی به روندبانکداری اسلامی است؟بیشترصندوق های قرض الحسنه سرتاسرکشوربه تبعیت ازماده مصوب شده سازمان اقتصاداسلامی وبه بهانه تامین بخشهای مصرفی صندوق اقدام به سپرده گذاری های بلندمدت وکوتاه مدت دربانکهانموده وباظاهری آراسته به رباآلوده شده اندوبنده به خاطرمسئولیت درصندوق قرض الحسنه لارستان فارس وممانعت ازاین گونه کارهای ربوی درتاریخ 94/10/15پس از13سال سابقه کاری اخراج شده ام واعضای هیئت مدیره مرامتهم به سرپیچی ازقوانین جمهوری اسلامی کرده اندزیرا که براین عقیده اندکه درکشورسیستم همه بانک هابه این شکل هست حال بااین معذل چه می شودکرداین خودمصداق هرچه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگند دنمک علی هدایت

 43. سلام
  قرار شده کلیپ های ربا و اندیشکده شاخص ، در بعضی مساجد سیرجان ، پخش بشه.
  کاشکی کلیپ های داخل آپارات ، کیفیت خوبی داشتن. ولی ازینکه موشن گرافی های اندیشکده شاخص رو با کیفیت بالا گذاشتید، ممنونم

 44. من کاری به بقیه شماها ندارم که ازدواج کردید و راحت دارید میگید وام نگیرید.
  زندگیتون به یه ثباتی رسیده .
  اون دکتر عباسی(که از اصلی ترین الگوهای زندگی من هست) ، به ثباتی توی زندگی رسیده ، و حالا پولشو توی بانک نمیذاره.

  من چکار کنم که توی 25 سالگی، با دست خالی باید زندگی رو شروع کنم .
  کاشکی توفیق عمل کردن به توصیه شما رو داشتم و میتونستم وام نگیرم. تاحالا که موفق شدم، ولی بازم دعا کنید لااقل کاری پیدا کنم تا بتونم ازدواج کنم و امیدی داشته باشم به وام نگرفتن….
  خدا جواب این معاندان را بدهد….
  من از آهی که بر سر اینها کشیدم نمیگذرم….

 45. گرفتن این وام ها حرامه
  آهای اونایی که پولاتونو گذاشتید توی بانک و باهاش کار نمیکنید و به جاش چارتای دیگرو بدبخت مییکنید
  شما پولتون حرومه

  1. سلام دوست عزیز
   اینکه بانک شدیدا آلوده به رباست شکی نیست، اما این نکته رو هم باید در نظر داشت که تا الگوی مناسبی جایگزین نشه و کارکرد اون مورد سنجش قرار نگیره نمیشه به سادگی بانک رو کنار زد، این امر موجب بی ثباتی اقتصاد کشور و هرج و مرج و آشوب میشه.
   این نکته رو باید در نظر داشت که در حال حاضر بیش از 98 درصد از مراودات پولی بین مردم و در کل جامعه از طریق شبکه شتاب و بانکها انجام میشه، حالا در نظر داشته باشید که شما کارت بانکی نداشته باشید و حسابی و اصلا پولی توی بانک نداشته باشید، بنظرتون کارهای اداری و خرید های اینترنتی و ثبتنام کنکورتون رو برای دانشگاهتون رو چجوری انجام میدید؟

   زندگی بدون شبکه ی شتاب در حال حاضر ناممکن هست، لذا باید پیشنهادی ارائه داد که سیستمی مجهز به شبکه شتاب، اما با کارکرد کاملا مستقل از بانک ها شکل بگیره. این سیستم میتونه یه جورایی مثل credit card باشه که قبل از اینکه شما پولی به جایی پرداخت کنید، امکان خرید و کارکرد در شبکه ی شتاب رو داشته باشید و در پایان دوره هایی این اعتبار رو تسویه کنید(نمیدونم خیلی مشکل بنظر میاد)
   به هر حال ناگزیر از داشتن حساب بانکی، ولو حساب قرض الحسنه و داشتن کارت با رمز دوم هستیم ؛)
   منم تا الان غیر از یه وام قرض الحسنه با سود 4 درصد برا کمک هزینه حج دانشجویی وام دیگه ای نگرفتم، و واقعا سخته، بیکاری و بی پولی هم خیلی به آدم فشار میاره
   التماس دعای خیر از همه ی دوستان در این روزها و شبهای مقدس قدر دارم.

   پیشنهاد میکنم به مدیر عزیز سایت که فرومی با تاپیک های کاربردی تشکیل بشه و نظرات قرار بگیره، اینطوری توی یه فکر جمعی امکان تولید استراتژی برای ادامه حیات در این کره خاکی و در این لجن زار دنیا و مافیها بیشتر خواهد بود
   التماس دعای شهادت

 46. تا این بانک ها هستن مشکلات مردم همچنان پابرجاست بانک ها به صنعت ایران هم اسیب رسوندن میتونم بگم اگه نبودن چرخه تولید خیلی بهتر میشد

 47. خب در حال حاضر به این خاطر تقریبا هر پولی شبهه داره! و تقریبا بی برکت، شاید بی برکت برای بی ارزش شدن پول و بخاطر این خلق پول! در نهایت صندوق های خانوادگی بهترند و یک شعبه از موسسه رسالت در مشهد هست، قاسم آباد، که با مسجد امام باقر علیه السلام ادغام شدند و این طرح را اجرا کرده اند که وام هایی با 2 درصد کارمزد میگیرند که خب اونم به کمک خدا قراره حذف بشه. ان شاءالله ازتمامی جهات دیگه هم شرعی شرعه بشه

 48. واقعا که تمام زندگی ازخونه و ماشین سرهمین وامهای پربهره رفت
  خدامارو ببخشه

 49. با سلام و تشکر از دلسوزان واقعی به احکام الله
  بدون مقدمه – چندروز قبل از عید 95 در مسجد میدان فلسطین به یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در نمازحضور داشت مواجه شدم و از وی خواستم ” در صدد اصلاح نظام کثیف وخبیث و بانکی برآیند، ویا نام بانکداری اسلامی بدون ربا را حذف کنند! چون یک مشروب فروشی هم اگر نامش مسجد شد دیگر حرام است امور خلاف شرع انجام گیرد و… پس یا اصلاح ویا حذف نام اسلامی از شناسنامه بانکداری کنید … این بحث ید طولانی داشت خواست توجیه هات ابلیسی کند رنگ ولعاب شرع مقدس را به بانکداری بمالد!!! که مأیوس شد وسرانجام بی صبرانه حرف آخر ررا زد : من پولم را در بانک گذاشتم و سودش را میگیرم و کیف میکنم !!! آه …شهداء… جواب قرآن کریم را به حضرتش دادم = سوره ی زمر آیه ی 8:…بگوفعلاً کیف کن ولذت ببر از این کفر وطغیان [زود گذرت ولی بدان که سر از آتش خواهی در اورد] واز یاران آتش خواهی شد. ([فلذا بی تردید بسیار ی از غریقان درلجنزارمادیات«ابلهان دنیا دوست» تصوّرمیکننددنیا ی فانی زود گذرازآخرت همیشه جاویدان ترجیح دارد!!!]) …. حال این نمایندگان مجلس اسلامی! ( تعمدا در جلسه حاضر نشدند!) میدانند که از برکت قرآن/ خو.ن شهدا/و نعلین امام / و رهنمودهای مقام رهبری وعلماء اعلام به جایگاهی نفوذ کردند… پس
  چگونه “عناد، ستیزه با حق = تصویب ( احکام الله ) گام برداشتند ود ر جلسه حاضر نشدند؟!!!
  چگونه در جلسات حاشیه ای و حداقل غیر اسلامی اگر در اروپاهم باشند خودرا سه سوته میرسانند ؟!!!
  چگونه در جلسات حاشیه ای انتخاباتی ستیز با حق ستیز با عدالت /و…. از بستر بیماری هم خودرا میرسانند؟!!!
  چگونه تند ترین وشدید ترین آیات وروایات جنگ با خدا بد تر …بد تر …..بد تر …. از 70زنا با محارم/ مادر خود در کعبه ! بی اعتنایند؟!!!
  چگونه خودکشیها / خود سوزیها / جلوی مترو انداتنها /از روی پل پائین انداختنها /سیانور خوردنها/ از آپارتمان پائین انداختنها / سکته ها/ رنجها مشقتها / برای فردیکه بر اثر فشار ربا خوران وغاصبین بانکی به افراد تحمیل گردیده پاسخگو هستند؟!!!
  چگونه یوم التغابن/ یوم الحسره /یوم الندامه / یوم القیامه /و… را در دادگاه ذات اقدس ربوبیت توجیه ابلیسی میکنند؟!!! میتوانند؟!!! و… مثنوی 780من کاغذ شود
  نمایندگان بی اعتنا و تعمدا غیبت کن در جلسات مرتبط با احکام الله اگر خدای ناکرده ربا خور هم هستید خالق حر ابن ریاحی را برای شما الگو قرارداد ولا غیر الساعه توبه کنید و فردا دیر است امروز اصلاح کنید تا حسرت یوم الحسره را نخورید انشا ء الله *** ارا ئه کلیه را هکارهای با نکداری اسلامی بدون ربا صلواتی در خدمت قانونگذاران و وزارت اقتصاد وبانک مرکزی … هستم دلسوزان ظهور ( منتظران) دلسوزان واقعی احکام الله و خون شهداء و …. بسم الله.
  شمارا به روح رسول الله (ص) به داد اسلام برسید بد بینیها به اسلام،علماء،بزرگان دین، شهداء انقلاب و… عملکرد ضد قرآنی رباخوران رسمی است  /بد حجابیها/ ظلمها /داعش ووهابی پروریها/تقویت منافقین /سد وموانع ظهور فرزند زهرا(س) ظلمها/ بی برکتیها/ فسادها/قسی القلبیها/دروغها/ غارتگریها/ چپاولها / حکم به ناحق /زمین خواریها / نفوذهای خطرناک /و…. نشئت گرفته از شکمهای فیزیکی پرشده از لقمه های حرام ربویست ولا غیر ، صبر خدا تموم میشه و مشابه سونامی ژاپن /سیل پاکستان/…. احتمالا زلزله ای وحشتناک که تهران فرو میره در زمین را منتظر باشید و خدا سرنوشت را عوض نمیکند مگر توبه واقعی کنید وبیدرنگ در صدد اصلاح واقعی نظام(لجنزار) ربوی وبدترکه بانکها با سوء استفاده ابزاری ظالمانه و خانمانسوز و ضد 280بقره و انیاء وائمه (ع) یعنی غصب مایملک بدهکاران اختر سوخته که به قیمت مفت ( فدک گیری مدرن) برآئید  تا خدا سرنوشت (بلا) ناخواسته /ناگهانی … را عوض کند انشاءالله .
  فرصت بر نمیگردد و حسرت یوم التغابن همانطورکه امام خامنه ای ( مدظله العالی) فرمودند : مانند سرب گداخته انسان را میسوزاند …. افسوس که در آن سرا قادر نیست برگردد!!! واصلاح کند ،…. هر گونه پرسش 09192256702( تماسهای حضرتتان با خطوط یکطرفه! وبی صبرانه نباشد)

 50. من اعتکاف امسال ، موشن گرافی هارو بردم و سعی کردم پخششون کنم. چون اعتکاف دانش آموزی بود، فقط طمع و برکت و یکی دیگه رو پخش کردم.
  چون فرصت نبود، گفتیم که هرکی که دوست داره بیاد بقیه ش رو بگیره. خدارو شکر چندین نفر فلش آوردن و ما علاوه بر موشن گرافی ها، مطالب دیگه ای در حوزه ربا ریختیم براشون.
  این موشن گرافی ها خیلی خوب هستن. کارآمدی اسلام رو برای آدم روشن میکنه. لطفا ازین انیمیشن ها ، باز هم بزارید.
  فقط سعی کنید کمی آسون تر باشن. بعضی هاشون یه کم سخت هستن.
  تشکر از شما و اندیشکده شاخص

 51. سلام
  وقت بخیر
  ببخشید چرا موشن گرافی “نذر، پایانی بر بن بست ها” رو نمیذارید؟

  1. علیکم السلام
   دیروز آپلود شد
   توی مرکز دانلود جنبش می‌تونید دریافتش کنید با کیفیت بالا

 52. استفتا زیر در ادامه نظر قبلی :

  سؤال: سپرده گذاری کوتاه مدت یا بلند مدت در بانک وسودی که به آن تعلق میگیرد چه حکمی دارد؟ وهمچنین سپرده قرض الحسنه و احیانا برنده شدن جوایز در نظر گرفته شده توسط بانک چه حکمی دارد؟
  پاسخ:
  هوالعلیم
  سپرده های بانکی و نیز قرض الحسنه اگر به قصد ترتّب بهره انجام پذیرد حرام می باشد و اگر صرفا به جهت حفظ اموال باشد و میزانی که از بابت ربح پرداخت می شود در حدّ میزان تنرّل ارزش پولی باشد ایرادی ندارد.و نیز جوائزی که به قرض الحسنه تعلق می گیرد اگر در نیت قرض الحسنه دخالت داشته باشد اشکال دارد.

 53. سلام
  سوالی داشتم:مرجع تقلید من گفته اگر نرخ وجه پرداختی یا دریافتی بانک پایین تر از نرخ تورم باشد این وجه شامل سود نمیشود بلکه “تنزّل ارزش پول” گفته میشود و ایرادی نداره.
  مثلا وقتی تورم بالای بیست درصد هست و بانک مبلغی کمتر از بیست درصد به شخص پرداخت میکند ,این وجه شامل سود نمیشود و بابت افت ارزش پولی داده میشود.
  میخواستم بدونم این استدلال صحیح هست یا نه؟

 54. متاسفانه عمده ی رسانه و قدرت در خدمت و نفوذ کسانی است که با انقلاب اسلامی ایران منقلب نشدند. ماندند تا به قول امام راحل جمهوری ما اسلامی نباشد. باید چندین انقلاب اسلامی دیگر به موازات همدیگر و درون این انقلاب اسلامی اتفاق بیوفتد که مهمترین آنها انقلاب اکونومی یا همان اقتصادی است. باید توده مردم آگاه شوند. و توده مردم تنها با صفحات مجازی و شبکه های مجازی نمیتوانند آگاه شوند. مانند دوران طاغوت که انقلابیون دز زیر زمین خانه و مسجد مشغول ترویج و اشاعه فکرو حرکت انقلابی بودند .و در آن زمان نیز رسانه ای مانند رادیو و تلویزیون تحت تسلط رژیم طاغوت بود. اکنون نیز مهمترین عضو اطلاع رسانی در خدمت سیستم لیبرال جمهوری اسلامی است.
  باید برای بیداری مردم در مردم بود. باید برای انقلاب حرکت انقلابی کرد. از مسئولین این مملکت یعنی وزرا و کابینه دولت انتظاری نمیشود داشت. همانطور که قبلا هم چنین انتظاری دور از دسترس بود.
  پس برای حذف ربا و سیستم ربوی بانک و بورس و بیمه باید از داخل مردم برخاست. وگرنه تمام این زحمات به شعار تبدیل میشود

 55. کی از اقدامات خوب دولت آقای احمدی نژاد تشکل بانک قرض الحسنه مهر بود که در اساسنامه آن گرفتن سود و پرداخت سود منع شده فقط فعالیت قرض الحسنه باید داشته باشد این اقدام بسیار خوبی بود که باید حمایت شود و گسترش یابد.

  در حال حاضر اوضاع اقتصادی به نفع دو گروه می باشد: 1- ثروتمندانی که از بانک ها سودهای زیاد می گیرند و مالیات پرداخت نمی کنند.

  2- کسانی که با استفاده از رانت و ارز ارزان در کار واردات هستند.سود بانکی زیاد و ارز ارزان و واردات کالای خارجی با اقتصاد مقاومتی در تناقض است و به شدت به تولید و صادرات ضربه می زند و باعث وابستگی کشور می شود.

  سالهاست که از محل بیت المال یعنی پول نفت(جیب ملت مستضعف) سرپوش گذاشته می شود بر فساد قانونمند بانکی و اختلاف طبقاتی دائماً بیشتر می شود این اختلاف درآمدها ضد وحدت و یکپارچگی و کار و فعالیت و زحمت کشی و پیشرفت کشور می باشد،ضد عدالت است،نظام بانکی و اقتصادی حاکم بر کشور راحت طلبی و تنبلی را تشویق می کند و باعث وابستگی و عقب ماندگی کشور می شود.کاهش قیمت نفت و تحریم ها بهترین فرصت را بوجود آورده که با کاهش سود سپرده های بانکی و حمایت از تولید و صادرات به بازار کسب و کار و تولید و صنعت رونق دهیم و ملت و کشور عزیزمان ایران را از شر وابستگی و عقب ماندگی و زورگویی مستکبران نجات دهیم.آیا کاهش سود و حمایت از صادرات سخت تر است یا سال ها مذاکره و نهایتا وابستگی به نفت و خام فروشی و وابستگی به بیگانگان و هزاران خسارت مادی و معنوی دیگر.

  http://ar-rafiee.mihanblog.com/post/985

 56. بسم الله الرحمن الرحیم

  با صلوات بر محمد و آل محمد و با احترام،
  احساس میشه که اختلالاتی در وب سایت شما بوجود آمده منجمله کدهایی که دوستان برای استفاده در وب لاگهاشون استفاده میکنن یا بعضا بعضی از تصاویر که در جاهای خود قرار نداره و خطای 404 رو میده. لطف کنید در اسرع وقت نسبت به بازبینی کل وب سایت محترمتون اقدام عاجل به عمل یاورید .شخصا احساس میکنم بوی دست درازی بیاد.

  و من الله توفیق

  1. این مواردی که می‌فرمایید بدیهی است، زیرا با تغییر ساختار پایگاه اکثر بخش‌ها تغییر، تقسیم یا ادغام شده‌اند و کدهای تبلیغاتی نیز از دسترس خارج شده تا ان‌شاالله نسل جدیدی جایگزین آن‌ها شویم. در راستای پویایی و پویش جنبش این هزینه‌ها لازم به‌نظر می‌رسید.

 57. سلام
  خداوند خیر کثیر عنایت کند.
  راستش خیلی وقت بود میخواستم منم یه سهمی تو یاری این جنبش داشته باشم، با کلی کشمکش بالاخره چندتا از بروشوها رو از سایتتون پرینت گرفتم و پخش کردم، اولش یه عده منو نهی میکردن میگفتن کاغذ اسراف میکنی! هر وقت پخش کردی افتاده زیر دست و پا،
  ماه محرم یه جلسه کوچیک داشتیم خونمون، دلو زدم به دریا و بروشورها رو پخش کردم، امروز استاد قرآنم زنگ زده میگه بروشور رو از کجا اوردی؟ مطالبش خیلی عالی بود، بردم تو محلمون خیلی ها استقبال کردن، خیلی ها همسراشون تو بانک کار میکردن و بروشور رو با دقت میخوندن،…
  خیلی خوشحال شدم ، خدا خیر کثیر عنایت کنه به شما که بانی خیر شدید و مردم رو از این فساد بزرگ آگاه کردید، دعاتون میکنم، درپناه حق
  یاعلی

 58. بسم اللَّه الرحمن الرحیم
  با سلام و احترام
  چرا در حالیکه رکود بر کشور حاکم است ومطالبات ملت مستضعف پرداخت نمی شود عده ای ثروتمند روز شمار سودهای زیادی می گیرند؟؟؟!!!! هیچکس به فکر مردم مستضعف و مطالبات مردم نیست؟مسئولین و ثروتمندان که در رفا و راحتی بسر می برند و هیچ مشکلی ندارند سودها را می گیرند و به فکر رکود حاکم بر کشور و مطالبات ملت مستضعف نیستند؟! کشور ما کشور ثروتمندی است ما نیاز به بیگانگان و خارجی ها و فروش نفت نداریم خدا را شکر کنید که مثل خیلی از کشورها نیازی به خرید نفت نداریم به لحاظ علمی و صنعتی نیز بحمدالله به برکت انقلاب اسلامی و نیروهای انقلابی وضعیت خوبی داریم باور کنید می توانیم خیلی سریع پیشرفت کنیم سود بانکی را کم کنید خواهید دید که در کسب و کار و تولید رونق ایجاد می شود و رکود ریشه کن خواهد شد نظام استثماری قانونمندی که ایجاد کرده اید اصلاح کنید!! سود بانکی اگر ریشه کن شود یا حداقل تک رقمی شود بسیاری از مشکلات حل می شود.اشتباه دولت آقای احمدی نژاد این بود که سود تسهیلات را کم کرد ولی سود سپرده ها را کم نکرد باید سود سپرده ها کم شود.سود بانکی در کشور ما بسیار ظالمانه است به کار و علم اگر بها دهیم و سهم نیرو کار و علم را افزایش دهیم مشکلات و وابستگی و درماندگی و خواری و ذلت ریشه کن می شود، در حال حاضر به کار،علم و عدالت هیچ توجهی نمی شود عدالت یعنی درآمد یک پزشک باید حداکثر 3برابر درآمد یک معلم باشد،عدالت یعنی اینکه سهم نیرو کار و دانش را برابر با سهم سرمایه دار در نظر داشته باشیم، چرا باید سهم سرمایه دار 20درصد باشد و روزشمار پرداخت شود؟! ولی مطالبات کارگران و تولیدگران و معلمان بازنشسته ماه ها پرداخت نشود؟؟؟!!! اگر انصاف و عدالت داشته باشیم خیر و برکت زیاد میشود و خشک سالی ها و آلودگی های هوا و درمانگی و وابستگی و خواری و ذلت و امید به بیگانگان و … ریشه کن می شود امیدمان باید به سرمایه های داخلی و معنوی خودمان باید باشد.زندباد اسلام،زندباد قران ، زنده باد ایران.والسلام**الله اکبر خامنه ای رهبر

  سالهاست که از محل بیت المال یعنی پول نفت(جیب ملت مستضعف) سرپوش گذاشته می شود بر فساد قانونمند بانکی و اختلاف طبقاتی دائماً بیشتر می شود این اختلاف درآمدها ضد وحدت و یکپارچگی و کار و فعالیت و زحمت کشی و پیشرفت کشور می باشد.ضد عدالت است.

  ضمنا نخستین بیانیه سیاسى امام خمینى (ره) نوشته شده در سال 1323 حتما بخوانید .(بخوایند و بکار بندید)
  http://ar-rafiee.mihanblog.com/post/977
  http://ar-rafiee.mihanblog.com/

  سوال:
  چرا نمایندگان مجلس و مراجع عظام در این شرایط حساس که درآمدهای نفتی دیگر وجود ندارد و تنها راه نجات کشور از رکود و وابستگی به نفت و بیگانگان ،ریشه کن کردن بهره بانکی یا حداقل کاهش سود سپرده ها می باشد چرا در شرایط باز هم همه سکوت کرده اند ؟چرا نمایندگان مجلس و مراجع هیچ کاری انجام نمی دهند؟بدهی های دولت مرتب بیشتر می شود و هیچ کس به فکر مطالبات مردم نیست .چرا در شرایط سخت عده ای روزشمار سود می گیرند؟

 59. با سلام
  من 5 سالی هست که وام رو از زندگیم حذف کردم و در بدترین شرایط زندگی هم نه وام گرفتم نه تمایلی به دریافتش دارم با اینکه بارها وامهایی با شرایط خوب بهم پیشنهاد شد . من چندان آدم متشرعی نیستم ولی خداییش از وقتی فهمیدم ربا جنگ با خداست و لقمه حروم رو وارد زندگی میکنه از وام گرفتن بانکها خودداری کردم و به بقیه هم همین توصیه رو دارم همیشه . تغییر خاصی هم از لحاظ مالی تو زندگیم پیش نیومده ولی از لحاظ معنوی الان خودم راضی ترم . سعی میکنم نیاز ها رو بر اساس پول جیبم تامین کنم .
  گرچه عموم جامعه وام رو پیشرفت دهنده زندگی میدونن ولی من این اعتقاد رو ندارم .
  خدا رو شکر که با یاد آوری های دکتر عباسی من خیلی از نقاط خلا زندگیم رو شناسایی کردم و سعی میکنم ترمیمشون کنم . یکیش لقمه ای هست که به زن و بچه ام میدم . امیدوارم که بقیه مردم هم آگاه بشن و اسیر وام های بانکی نشن .

 60. باسلام
  با اینکه خودم در یک بانک خصوصی کار می کنم ولی بعد از آگاه شدن نسبت به خیلی مسائل که من خودم از نزدیک می بینم تصمیم گرفتم انشالله اگه کار مناسبی برآم پیدا بشه از این سیستم خارج بشم. از خدا می خوام کمکم کنه. از همه شما عزیزان هم می خوام دعا کنید برام تا از این جبهه دشمنی با خدا و رواج پول پرستی خارج بشم.

 61. تا ظهور ما ایستاده ایم
  تا جهل را به علم
  عقل را وادار به تفکر
  و اقتصاد را اسلامی کنیم
  اقای دکتر عباسی راجع به بحث که دکتر احمدی نژاد را متهم به اقتصاد لیبرال کردید با شما بشدت مخالفم زیرا دکتر فراخوان عمومی برای طح هدفمندی گذاشتند سپس با 200 اقتصاد دان جلسه گذاشتند سپس در رسانه ملی فرمودند هر کس مدل طرح هدفمندی بهتر دارد انجام خواهیم داد اما کسی پاسخی نداد لذا در ان بستر بهترین راهکار همان بود اگر دوستان کمک میکردند بهتر هم میشد لطفا اگه مانع وقتتان نبود جواب دهید

 62. با توجه به وام هایی که داده میشود
  و باز پرداخت آن ها با بهره های سنگین است
  وسنت قرض الحسنه جاری نیست
  بی بدیل باید گفت که دشمنی را از داخل با خدا و خود شروع کرده ایم
  و کار را به خود نهاده ایم

  ای کاش…

 63. میخواهم تجربه ام رادر میان بگذارم ونقش بعضی قضات فاسد درتوسعه ورشد ربارادرمیان بگذارم موردی که رباخواری معروف با50 سلبقه ثبت شده در مرکز آمار قوه قضاییه را گزارش کنم ومتاسفانه عدم برخورد قوه قضاییه چراقاضی از شاکی رباخوار سوال نمیکندچرادرطول 3سال 50 پرونده طرح دعوی مطالبه چک داری کسی که نه تاجر است نه کاسب است نه ماموروصول چک شرکت است پس این همه چک وسابقه بابت چیست اصلا بعضی از قضات فاسدماموروصول مطالبات ربوی رباخورانند نه قاضی قوه قضاییه اگرقضات فاسدبه رباخوارکمک نکنندتااین حدرباورباخواررشد نمیکرد

  1. یکی از آشنایان ما به همراه تعدادی از همکاران سابقش که همه شامل تعدیل نیروی یک شرکت بزرگ خصوصی در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی شده بودند و در زمان خروج هم میلیون ها تومان طلب عقب افتاده از شرکت مذکور بابت حقوق ماهانه ، داشتند پس از چند سال دوندگی و گرفتن وکبل و انجام روند قضایی بالاخره حسابی از حسابهای ارزی شرکت رو توقیف کردند که به حقوق هاشون برسند.
   قاضی رای را صادر کرد و همه چیز درست رو به راه بود. پول در حساب قوه مثلا خاک می خورد در حالی که در واقع این چند ماه تاخیر تا صدور چک برای شاکیان قوه خیلی شیک زمانی است که از مردم تلف میکنند که این حجم پول شاکیان در حساب قوه به سود های خود برسد.
   قوه ربا خوار بگیم بهتره! تا قضات ربا خوار…
   خانه از پای بست ویران است ….

   1. در مثال شما هم باز شخص خاصی عامل بوده. وقتی به چیزی ایراد می‌گیریم حدود و مرزهایش را هم مشخص کنیم. والا به وادی تهمت خواهیم افتاد

 64. سلام

  ما خوابیم

  خوابیم که بانک صادرات در یک تبلیغ طولانی در تلویزیون بعد از تاختن اسب ها در شهر هایی ساخته شده به سبک آمریکایی و پوشش زنان و مردان به سبک اسلام آمریکایی (ترکیه ای) نهایتا به آرم دوران پهلوی بانک مذکور می رسد و بعد به آرم جدید تر … و هیچ صدایی از هیچ کس در نمیاد …

  خوابیم …

 65. پاسخ ها :
  1. بله کسانی هستند در جامعه که نمی خواهند ربا حذف شود. به خصوص افرادی که از راه نامشروع کسب روزی می کنند مخالف تغییرات اساسی در سیستم بانکی هستند.
  2.بله توضیحات آقای دکتر حسن عباسی را در مورد ربا زیاد شنیده ام و برای من کاملا روشن شده است که دانشگاهها عامل مهمی در ترویج ربا هستند. در واقع مهمترین و تاثیرگذارترین فرد در روشن کردن ذهن مردم در خصوص ربا در سیستم اقتصاد کشور ، ایشان بودند که خیییییلیییییییی از ایشان سپاسگذارم.
  3.بله بیشترین ناراحتی ام این است که حالا که می دانم ربا در بانک و اساس اقتصاد کشور وجود دارد ، چگونه از راه حلال بتوانم برخی مشکلات اقتصادی خانواده ام را حل کنم . راه حل ها را نمی دانم و نگرانم که تبعات این حرام خواری در به هم ریختن امنیت جامعه بسیار موثر باشد و گرفتاری بزرگی ایجاد کند.
  4. خیر برکت نداشته است . تا زمانی که سخنان آقای دکتر حسن عباسی را نشنیده بودم تصور می کردم وام ها شرعی است . از دفتر مرجع هم سوال کرده بودم گفته بودند اشکال ندارد . اما حالا برایم روشن شده که نظرات دفتر مرجع هم درست نبوده .
  5.از آقای دکتر حسن عباسی صمیمانه تشکر و قدردانی می کنم که با صراحت و شجاعت بار دیگر نور و رحمت الهی را در فضای جامعه روشن و زنده نگه داشتن و موضوعی را مطرح کردند که خیلی مهم و تاثیرگذار بود.
  من از وقتی شنیدم که ربا در بانک و اقتصاد کشور وجود دارد در راستای روشن کردن افکار عمومی تلاش هایی را انجام دادم که به لطف خدای متعال ادامه دارد. امیدوارم خدای حکیم و عزیز یاری کند همه دلسوزان و متعهدین به انقلاب اسلامی بتوانند بهتر و بیشتر کار کنند. تا ربا از جامعه ریشه کن شود.
  من دوست دارم پول و هزینه ای هر چند وقت به حساب این سایت واریز کنم تا برای کارهایی که لازم می دانند در جهت ریشه کن کردن ربا خرج و هزینه نمایند. لطفا شماره حساب و بانک مورد نظر خود را اعلام کنید تا پول برایتان واریز کنم. لطفا به ایمیلم اطلاع دهید. تشکر.
  از همه زحمت کشان محترم هم که این سایت را راه اندازی کردند کمال تشکر و قدردانی را دارم خدا به شما اجر و عنایت فراوان عطا کند ان شاءالله .
  صادقانه به سوالات پاسخ دادم امیدوارم برایتان مفید باشد.

  1. از توجهتان متشکریم.
   نظر مراجع را نمی‌توان گفت اشتباه بوده دلایل خاصی دارد که شما را به مقاله رخصت- سنت آقای مبشری ارجاع می‌دهیم.
   در مورد لطفتان باید عرض کنیم ما در حال مبارزه با بانک و پول بدون پشتوانه هستیم و تلاش داریم از اینها مبرا بمانیم. مبلغی تا کنون از هیچ کس دریافت نکرده ایم و همه کمک ها را لطف خدا میدانیم اگر در زمینه خاصی توانایی همکاری دارید از بخش تماس با ما اعلام کنید تا از توانمندیتان استفاده کنیم.
   با احترام

 66. بنده خیلی وقته که با هیچ بانکی کار نمی کنم، برای پس انداز هم بهشون مراجعه نمی کنم چه رسد به وام!!
  امیدوارم زودتر خودشون رو اصلاح کنند اینجا جمهوری اسلامیه نه جمهوری لیبرال.

 67. سلام.قبلا چيزهايى در مورد بانکدارى غىر اسلامى کشور اسلامى مون شنيده بودم و ديروز بعد برنامه راز وبسايت شما رو پيدا کردم.
  اتفاقا هفته ى پيش براى پدرم اخطار اومده از بانک که وام مهرى که چهار سال پيش گرفتين بهتون تعلق نمى گرفته و مهلت حدود سه هفته اى دادن که يا مى آييد و 35 ميليون بجاى وام 20 ميليونى پس مى دين و يا اينکه قسط بندى مى کنيم پنج ساله 70 ميليون پرداخت مى کنيد.
  خب اين عين ربا و نزوله. دقيقا جنگ با خداست.
  بعد پدر ما چه مى تونه بکنه اگه پس نده که بانک ازش شکايت مى کنه و روى سودش هم سود مى کشه.
  با اينکه ربا دهنده و گيرنده هر دو در آتش هستن، اما چاره اى نداريم بايد سودشونو بديم چون بانک مسکن بطور قانونى داره سودشو ميگىره و قانون مي گه که ما اگه سودشو نديم مجرميم!
  بنظرتون چه راهى براى ما وجود داره؟
  چه بايد بکنيم؟
  التماس دعا

  1. علیکم السلام
   همینطور که میفرمایید هست، از مرجع تقلیدتان بپرسید تا حلال ترین راه را به شما معرفی کند.

 68. سلام
  به لطف خدا سایت بسیار قوی و پر محتوایی دارید.
  خواهشا اطلاع رسانی تان را بیشتر کنید تا مردم بیشتری از وجود سایتتان آگاه بشوند.
  آرزوی توفیق روز افزون را برای شما دارم.
  خدانگهدار

 69. تنها راه نجات جهان مدل اقتصادی اسلام است(حذف ربا)اگر بانکها بابت خدماتشان فقط کارمزد حساب شده و نظارت شده بگیرند مشکلات اقتصادی حل می شود دولتها و مردم نیز ثروتمند خواهند شده خدمات دولتها و فعالیت های اقتصادی سالمِ مردم توسعه خواهد یافت، هر کس سود می خواهد باید ریسکش را بپذیرد و خود مستقیماً و بدون واسطه وارد میدان شود. کسانیکه سرمایه اندک دارند و قادر به کار نسیتند وظیفه دولت هاست که از آنها حمایت کنند.اگر به قوانین اسلام عمل شود کسانی که نیاز به حمایت داشته باشند وجود نخواهند داشت. کسی نخواهد بود که مستحق صدقه باشد.اگر این اصل مهم را بپذیریم که هر کس سود می خواهد باید ریسک کند و مالیات بدهد همه چیز به شکل خودکار درست خواهد شد. والسلام علیکم و رحمه برکاته

 70. از ایجاد چنین سایتی بسیار قدر دانی می کنم ولی یک اشکال بسیار اساسی و آزار دهنده هم هست. تصور کنید شخصی بعد از تحقیقات و به یمن ایجاد چنین سایتهایی در می یابد که بانکها ربوی هستند. حال او دارای یک حساب بانکی سود سپرده هست. باید چه کند؟ راهکار عملی شما ننوشته اید. لطفا یک بخش راهکار عملی بنویسید. چون تمام تلاش این سایت اطلاع رسانی است ولی در مقام عمل من هیچگونه لینکی ندیدم. توصیه می کنم از چند مرجع تقلید این سوالات را بپرسید و به عنوان نمونه بر روی سایت قرار دهید. خدا خیرتون بده به حق امام عصر. به عنوان مثال به این سوال پاسخ دهید

  1. آیا درست است که حساب سود سپرده را در همان بانک بست و یک حساب قرض الحسنه باز کرد و یا به طور کامل ساختار بانک زیر سوال است و حتا داشتن حساب قرض الحسنه نیز در یک ساختار ربوی مانند بانک نکبت و تاریکی ش را برای صاحب حساب می آورد؟
  2. با سود سپرده هایی که تا به حال به حساب بانکی این شخص ریخته شده است و یا شخص به مصرف رسانده است چه باید کرد؟ آیا مالش حرام است؟ چگونه باید پاکسازی کند

  3. چنانچه وام را نمی تواند به یک باره پس بدهد چه خاکی باید به سرش بریزد؟ راهکار عملی چیست. مثلا فرض کنید با این وام خانه ای خریده است و حال فهمیده که وام بانکی ربوی بوده. راهکار مراجع و اسلام در این باره چیست؟

  4. چنانچه تصمیم بگیرد خانه قسطی بر اساس وام بانکی را بفروشد چنانچه سودی گیرش بیاید ضمن اینکه وام بانکی را بازگرداند حکم سود حاصله از فروش خانه چیست؟ آیا این هم مال ناپاک است؟

  1. از اظهار لطف شما سپاسگذاریم
   ایراد شما وارد است و ما از این بابت عذر خواهی می کنیم می بایست زودتر از اینها صفحه آشنایی با جنبش را تهیه می کردیم. ان شا الله به زودی این نقیصه مرتفع خواهد شد.
   و اما سوالات:
   1.دوست عزیزی در ذیل مطلب زکات آیت الله جواب جالبی دادند، ایشان فرمودند آیا هر چیز حلالی طیب هم هست؟ و اینطور تبیین کردند ه یک چیز میتواندحلال باشد اما طیب نه، یک جورهایی معنی تقوا نیزهمین است. از لحاظ مراجع تقریبا همه معاملات امروز بانکها “بر روی کاغذ” حلال است اما در عمل چه می کنند خدا می داند. اما اینجا برای کسانیست که میخواهند تقوا را رعایت کنند، تقوای مالی این است پول راکدتان را از بانک در اورید و به صندوق قرض الحسنه محلی انتقال دهید. هر چه بازار بانکها را کساد تر کنید زودتر میتوان ریشه شان را برکند.
   2. وقتی فهمیده اید و توبه کردید اصل ماجرا انجام شده، بازهم برای اطمینان بیشتر از دفتر مرجع تقلیدتان سوال کنید

   4.ما نمیتوانیم حکم فقهی دهیم باید از دفتر مرجع تقلیدتان بپرسید که در روز قیامت بتوانید در برابر خدا با آن احتجاج کنید. تقوا به این حکم میکند که فقط حلال طیب بخورید.
   یک حدیث هم هدیه به شما:
   مال شبهه ناک اثرش در فرزندان نمایان می شود.

 71. آیا ربط دادن کارمزد به مبلغ پول قرض داده شده نوعی ربا نیست؟
  اگر کارمزد به معنای مزد کار باشد فقط باید بابت کار انجام شده در فرایند وام دادن یک مزدی دریافت شود که این هیچ ربطی به مبلغ وام ندارد.
  بطور مثال یک بانک برای دادن یک وام یک میلیون تومانی و یک وام ده میلیون تومانی کارهای یکسان و مشابهی انجام میدهد. این کار شامل اخد ضمانت، دادن فرمها به متقاضی، گرفتن ضامن، امضای قرارداد، صدور دفترچه قسط و…
  این کارها کدامیک به مبلغ وام ربط دارد؟
  مگر اینکه مثلا برای وامهای از یک مبلغ به بالا نیاز به ضامن بیشتر باشد که باعث میشود مقداری کار بیشتر انجام شود.
  به طور کلی میشود مزد کارهای بانک بابت یک وام را حساب کرد.
  این مزد ربطی به مبلغ وام ندارد.
  با این وجود وقتی که در نظام جمهوری اسلامی ایران گفته میشود سود 4% بابت کارمزد است و ربا نیست این دقیقا از نظر فقهی و بانکداری اسلامی چطور توجیه. میشود؟
  خواشها دنبال توجیه کردن نباشید و جواب کلاه شرعی ندهید.
  اگر واقعا اسلام مخالف است بگویید از نظر اسلامی اشکال دارد.
  با توجه به تعریف و شرایط ربا اینطور فهمیده میشود که گرفتن یک مبلغ اضافه بصورت درصدی از اصل پول (حتی اگر 1% باشد) ربا حساب میشود. اگر این حرف اشتباه است ثابت کنید که اشباه است.
  در بانکداری اسلامی آیا باید کارمزد بصورت درصدی از اصل پول حساب شود یا بصورت مزدی برای کار انجام شده بدون توجه به مبلغ وام؟
  الان اینطور در جامعه مطرح میشود که سود تا 4% قرض الحسنه است و بالای 4% قرض الحسنه نیست. اگر این حرف اشتباه است لازم است که علما و مراجع در مقابل این مسئله موضع گیری صریح داشته باشند.
  حضرت علی (ع) : أخذ الله علی العلماء أن لا یقاروا علی کظه الظالم و لا سغب المظلوم ؛
  خداوند از علما پیمان گرفته که در برابر پرخورى ستمگران و گرسنگى ستمدیدگان سکوت نکنند. ( نهج البلاغه خطبه 3)

 72. سلام
  آقاجون ما نفهميديم كه از اين چيزايي كه ميگيد آيا مردم هم مقصرند؟مثلا اگر ما وام خوداشتغالي 15 ميليوني بگيريم و سودش 15 درصد باشه و بعد 5 سال 21 ميليون پس بدهيم آيا رباست؟آيا ما هم ربا خور شديم؟!يا اينكه پول در بانك گذاشتن به قصد وام درسته يا نه و…؟!پس چطور مردم و بانك ها اين كارها رو مي كنند؟

  1. مردم به خاطر طمع کاری و گرم کردن بازار بانکها مقصر اند.
   بدون وام و بانک هم میشود زندگی کرد نمونه آدمهای ساده زیست اطرافتان بسیار زیاد است.
   بانکها ربا را از جهل و طمع کاری مردم میخورند. به مواضع آیت الله مکارم شیرازی مراجعه کنید

 73. سلام ، من چون خودم در زمینه اقتصاد اطلاعاتی ندارم ،نمی تونم مطلبی بنویسم ……. ولی تصمیم گرفتم براتون تبلیغ کنم چون این کارو بهتر از هر کاری دیگه ای انجام میدم … میخواستم بپرسم میتونم مطالب رو پرینت بگیرم و به دیگران بدم …..
  و یه سوال دیگه ….می خوام راجع به اقتصاد فریدمنی و نئو کینزی کتاب بخونم ولی اشنایی با منابع ندارم اگه میشه کتاب بهم معرفی کنید …ممنون ….

  1. علیکم السلام
   از اینکه برای اقامه دین خدا دغدغه دارید از شما ممنونیم
   صد البته مطالب جنبش برای تکثیر و توزیع است، ما برای سهولت به شما چند بخش را معرفی می نماییم:
   1. اکانت آپارات جنبش حاوی کلیپ های کوتاهی برای بلوتوث است
   2. پوسترها و روزنامه دیواری های جنبش برای چاپ و نصب در مساجد و معابر است
   3. بروشور که به زودی مدل های دیگری از آن نیز ارائه خواهد شد برای توزیع در بین دانشجویان و اهالی مساجد است
   5. مطالب و مقالات و کتابهای جنبش برای بازتاب در وبلاگها مناسب است
   6. بخش بدهی های امریکا و لگوهای آن برای وبلاگها و وبسایتها مناسب است.

   در مورد اقتصاد های فروپاشیده ما به شما
   1. اقتصاد فردا نشر پژواک را معرفی می کنیم که کتاب بسیار عالی است برای کلیت اقتصاد
   2. و همچنین کتاب درآمدن پول نوشته نایل فرگوسن نشر پژواک که بر اساس آن فیلم مستند ترقی پول ساخته شد.
   3. کتاب نئو لیبرالیسم نشر اختران را نیز میتوانید در این باره مطالعه بفرمایید
   4. کتاب the return of depression economics نوشته پاول کروگمن نیز برای سوال شما پیشنهاد می گردد.

 74. سلام علیکم
  باید خدا را شکر کرد که یک جنبش ممانعت از جنگ با خدا راه افتاده است
  اصل این جنبش خوب است اما باید اخلاص را پیش گیریم تا بتوانیم تأثیر گذار باشیم.
  آنچه که آیت الله جوادی آملی، مرجع بزرگوار شیعیان درباره ربا میفرمایند مطلب کمی نیست
  باید تدبیری شود.
  فقط خواهشا بفرمایید شما هدف خاصی از تأسیس این جنبش دارید ؟ یا صرفا میخواید اطلاع رسانی کنید ؟
  ان شاء الله پیروز باشید

 75. سلام از اینکه می بینم یک کار اساسی دیگه در حال شکل گیریه خوشحالم و خداند متعال را شاکرم بنده هم خیلی بهره مند شدم از زحمات شما انشااله موفق باشید البته باید به فکر طرح هایی برای پیاده سازی احکام نورانی اسلام در سطح جامعه باشیم تا هر روز برکت بیشتر امور در زندگیمان را با تمام وجود در یابیم که البته این زحمات شما در این راستا میباشد و هر روز برکت بیشتری خواهد یافت انشااله. یاعلی

 76. با سلام درود به همه دوستان

  اخیرا در شماره 49 هفته نامه ی تجارت فردا دکتر پژویان ضمن بیان اینکه “اقتصاد یعنی من” گفته اند که اسلام اقتصاد ندارد و گله کرده اند که وزیر صنایع و معادن اعتبار علمی ایشان را زیر سوال برده اند. خواستم به ایشان توضیحاتی بدهم و برخی از مسائل را برای دوستان دیگر متذکر شوم به همین جهت این یادداشت یا نامه را نوشتم.سهیل سلیمی
  آقای پژویان اعتبار علمی وقتی زیر سوال میرود که کسی خود خالق و نظریه پرداز آن باشد،یعنی یک دکتر! در رشته ی خودش توان ارائه دکترین داشته باشد. شما و دیگر دوستانتان که در دانشگاه های اقتصاد اندیشه های دکتر “میلتون فیریدمن” و دیگر اساتید غربی را تدریس می کنید نباید نگران اعتبارتان باشید. مخالفان و موافقان شما با اندیشه های لیبرالیستی جناب پروفسور “میلتون فیریدمن” طرف هستند نه با شما و دوستان صاحب فضلتان. شما فقط نقل قول کننده هستید. شما صاحب اندیشه و تفکر نیستید دوست عزیز، شما به مثابه ی یک ضبط صوت اطلاعات اقتصادی را از کتب غربی ضبط و بی کم وکاست در کاسه ی جماعت کم سواد مدیریت اقتصادی میگذارید. فرموده بودید که اسلام اقتصاد ندارد، درست است زیرا هنوز اقتصاد دان مسلمانی پیدا نشده که بفهمد میشود به جای اقتصاد پول مبنای ربا محور ، اقتصاد برکت مبنای ضد ربا را در جامعه بسط داد. اما هستند کسانی که امروز از پایان نامه های خود با حذف نگاه پول مبنا دفاع می کنند و دوستان دکتر شما توان جدل علمی با این بزرگان را ندارند و جز فرو آوردن سر تعظیم کار دیگری نمی توانند انجام دهند. بهتر است شما هم بیش از این پشت نظریه های فرو ریخته ی غربی پنهان نشوید و بقول علما مدرکتان را بشورید و اعتراف کنید که ابر قدرت پوشالی که شما به آن ارادت ویژه دارید با 17تریلیون دلار بدهی عملا ورشکسته است، اعتراف کنید که “دیترویت” که قلب صنعت جمشید پژویانخودروسازی ایالات متحده و حتی جهان بشمار می رود چطور در منجلاب تئوریهای (نظریه های) اقتصادی بی خاصیت فرو رفت. اعتراف کنید که علم اقتصاد یعنی کشک! یعنی شما مطلع نیستید که دایناسورها به دلیل عدم توانایی در هماهنگی با شرایط جدید منقرض شدند؟
  امروز دنیا نیاز به یک اندیشه و یک دکترین نوین اقتصادی دارد. اسلام ابر پارادایم جهان پیش روست و تنها راه حل سعادت بشری. بهتر است شما هم بندهای استعمار علمی غرب را از خود بگسلید و به راه حق بازگردید که اقتصاد ربا محور یعنی جنگ با خدا و نه شما و نه هیچ انسان دیگری هنوز نتوانسته در این جنگ پیروز میدان باشد. برای شما و تمام بزرگان اقتصاد آرزوی فرصت توبه کردن و بازگشت به سبیل حق را دارم.

  من الله توفیق
  سهیل سلیمی

  1. از شما کارگردان عزیز و صاحب نام ممنونیم . ان‌شاالله یک فیلم از رباخوری توی مریخ بسازید.روی زمین که به شما مجوز نخواهند داد 😉

  2. سلام آقاي سليمي سر تعظيم كه فرود نياوردند دست به دامن فرافكني شدندوانانيت پيشه كردند از نقطه نظرات شما فيض بردم متشكرم

 77. سلام
  لطفا دلیل منطقی و اسلامی اینکه بورس و اوراق بها دار ربا یا قمار است را بگوید
  با تشکر.

  1. علیکم السلام
   از اینکه کاملا منطقی با اظهارات ما برخورد کرده و از ما دلیل میخواهید از شما ممنونیم.

   برای آشنا شدن با فضای فکری ما پیشنهاد می کنیم تا ابتدا با فضای کلی مخالفت و شورش ما علیه طمع آشنا شده و سپس به طور اخص فیلم شورش علیه طمع 2 را از اینجا دانلود و مشاهده کنید . احتمالا سوال شما برطرف خواهد شد

   1. آقا این فیلم شورش علیه طمع 2 دانلود نمیشه لطفا یه لینک بدون نقص و پرسرعت بدین باتشکر

  2. سلام
   من فارغ التحصیل رشته حسابداری از دانشگاه اصفهانم در پاسخ به شما یه دلیل قانع کننده دارم که حداقل خودم قبول دارم و از بورس کنار کشیدم
   سایتی هست به نام irvex.ir(تالار مجازی بورس ایران) که تمام افزایش و کاهش سهام در بورس به صورت زنده نمایش داده میشه و شما میتونید با یه سرمایه فرضی توی بورس کار کنید
   خب،همنطور که می دونید ارزش سهام تقریبا برابر است با ارزش روز یک شرکت تقسیم بر تعداد کل سهام اون شرکت مثلا اگه یه شرکت ارزش روز داراییهای منهای بدهی هاش بشه یه میلیون و تعداد 1000 سهم داشته باشه ارزش روز هر سهم تقریبا برابر 1000 میشه البته با یه اختلاف جزئی
   حالا با توجه به اینده شرکت و اوضاع اقتصادی و عرضه و تقاضا و یه سری علل دیگه توی بازار قیمت سهام بالا و پایین میشه مثلا پیش بینی میشه که شرکت توی سال جاری500 هزار تومن سود خالص داشته باشه که تقسیم به هزار سهم میشه 500 تومن پس در پایان سال ارزش سهام تقریبا میشه 1500
   حالا اگه سهام یه شرکت یه دفه توی یه روز چند برابر بشه بدون هیچ دلیلی(برای مثال بانک انصار که در روز عرضه 100 تومن بود بعد شد 98 تومن وبعد دو سه روز شد سیصد تومن ینی تو یه روز 3 برابر) و مردم هجوم ببرند واسه خرید و دوباره ارزون بشه این ینی هیچ دلیل اقتصادی وجود نداره که این همه پول و سرمایه یه هو جابجا بشه ینی درامد بدون کار من حتی نماد سراغ دارم تو یه روز 300 برابر شده و چند روز بعد دوباره برگشت زیر قیمت
   به هرحال من توی این بازار با این وضع سرمایه گزاری نکردم وسهام خارج از بورس خریدم که به نظرم صد در صد عین اسلامه

 78. سلام.از وبسایت عالی و خوبتون ممنونم.انشالله که خدا خیرتون بده.شخص بنده تا بتونم تحت هر شرایطی مطالب رو به اطرافیانم انتقال میدم

 79. الله اکبـــــــر
  الله اکبـــــــــــر
  الله اکبــــــــــــــــر

  خسته نباشید
  با تشکر از مدیریت وبسایت سلاح من ، قلم من
  من هم در وبلاگ خودم بدهی مالی آمریکا را قرار دادم.

 80. با سلام

  تا زمانی که آروغ شیاطین غربی برای

  اقتصاددانان این مملکت حکم وحی منزل را

  دارد و خدا و قرآن و احکام حیاتبخش

  اسلام در این جامعه غریب است انتظار

  هیچ معجزه ای نیست امروز صدر تا ذیل

  افراد این کشور آلوده ی به بانک و اقتصاد

  ربوی هستند توصیه ی امام جامعه زمین

  مانده و کسی برای رفع ربا از اقتصاد این

  جامعه اقدام عملی نمی کند نه حوزه

  کاری می کند نه دانشگاه , دیدگاه های

  حکیمانه و راه حل های قرآنی استاد فرزانه

  حکیم دردآشنا دکتر حسن عباسی هم

  که خواب گران دنیاپرستان مدعی عرصه

  اقتصاد را آشفته می کند , پس دیگر چه

  جای گله و شکوه و شکایت .

  لذا اعتقاد دارم جامعه ای که به سوی خدا

  تیر پرتاب می کند باید منتظر تیر غیب خدا

  باشد .

  خدا بر همه ما رحمت آورد انشاء ا…

 81. سلام
  با تشکر از سایت بسیار خوبتون.من یه مقاله بر اساس صحبت های دکتر عباسی نوشتم. اگه خواستید واستون بفرستم

 82. با سلام
  ممنون از اینکه سایت ما را در زمره ی فعالان سبک زندگی بر شمردید. سایت هم شما را در فهرست حامیان خود درج کرد

  فکر میکنم سایتهایی که مروج حجاب و عفاف باشند هم میتوانند در فهرست سبک زندگی قرار بگیرند. البته الان موردی در نظرم نیست ولی موردی پیدا کردم اطلاع میدم

 83. وَمَا آتَيْتُم مِّن رِّبًا لِّيَرْبُوَ فِي أَمْوَالِ النَّاسِ فَلَا يَرْبُو عِندَ اللَّهِ وَمَا آتَيْتُم مِّن زَكَاةٍ تُرِيدُونَ وَجْهَ اللَّهِ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُضْعِفُونَ ﴿39﴾
  و آنچه [به قصد] ربا مى‏دهيد تا در اموال مردم سود و افزايش بردارد نزد خدا فزونى نمى‏گيرد و[لى] آنچه را از زكات در حالى كه خشنودى خدا را خواستاريد داديد پس آنان همان فزونى‏يافتگانند [و مضاعف مى‏شود] (39- سوره مبارکه روم)
  ((صدق الله العلی العظیم))

 84. با عرض سلام
  بنده اخیرا کدی برای وبلاگ ها و وبسایت ها طراحی کرده ام.

  با عنوان بدهی های آمریکا

  http://www.montazer12.ir/%DA%A9%D8%AF-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF%D9%87-%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%87%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7/

  با توجه به این که جنبش شما نیز مرتبط با این مطلب می باشد ، در صورت تمایل کد یا لینک ما رو در وبسایت خودتون قرار دهید تا دیگران نیز از این کد استفاده کرده و بیشتر از آثار اقتصاد ربوی آگاه گردند…

  با تشکرمدیریت وبسایت سلاح من ، قلم من

 85. یا الله
  باسلام
  بنده یکی از خدمتگذاران در سایت قبیله منتظر و منتظر پاتوق هستم
  علاقه مندم قسمتی را در سایت برای مبارزه با ربا ایجاد کنم
  چطور بروز را از شما دریافت کنم
  لطفا یاریم دهید
  باتشکر
  ربا،جنگ با خدا را تدریس ترویج و استفاده نکنیم

  1. سلام علیکم
   می توانید از طریق RSS ما و کد های موجود مطالب ما را بطور خودکار در وبسایتتان داشته باشید.
   یا میتوانید بطور عادی مطالب جالب را منتقل کنید
   ——————–
   پیشنهاد ما انتقال و بازتاب کتاب های ربا و سری جلسات شورش علیه طمع است

 86. در جامعه ی ما افرادی هستند که برای منافع چند روزه ی دنیای پست و فانی، دست به رباخواری می زنند. آنها انقدر به این کار کثیف که جنگ با خدا به حساب می آید عادت کرده اند که حاضرند دست به هر کاری بزنند تا جلوی شورش علیه ربا را بگیرند. اما فکر نکنم چند صباحی بیشتر به عمر رباخواریشان باقی مانده باشد. به امید خدا در این راه ثابت قدم می مانیم و ریشه ی رباخواران بی دین را می زنیم.
  با تشکر از تلاش های مخلصانه تان. خدا قوت

 87. کسانی که از اقتصاد لیبرالی یا خودشان یا اطرافیانشان منافع دارند ، قادر به اجرای اقتصاد اسلامی و حذف لیبرالیسم ( و به طور جزئی ربا در معاملات ) نیستند ، لذا کاری نمیشود کرد جز دعا برای فرج حضرت و خود سازی واقعی ، بگونه ای که در رشته ی تخصصی خود پیشرفت کنیم و اسلام را حداقل در رشته ی تخصصی مان به رخ همگان بکشیم با گفتار و کردارمان

 88. واقعا فضاحت بزرگتر از این نمیشه وهیچ کس اصلا عین خیالش نیست.نه از مراجع «به استثناء حضرت آقا»بخاری بلند میشه نه از مسئولین کسی هم راه حلی نداره.واقعا باید چکار کرد؟

  1. 100در100 ربا است اصلا تاحالا فکر کرده اید که 1- اگر مردم وام نگیرند چه اتفاقی می افتد ؟ 2 – چرا تعداد بانک ها وموسسات مالی این قدر زیاد شده ؟ 3- ما در تاریخ عالم پول پرست و منحرف کم نداشته ایم ؟ 4- اگر امامان ما سر از خاک بردارند کدام سیستم فعلی را کاملا قبول دارند ؟
   5- هیچوقت اشتباه نکنید اسلام شخص نیست و اشخاص نیز اسلام نیستند اسلام قانونی است که زندگی رابرای مردم راحت تر می کند نه سخت تر . وسخنان بیشتر که مجال صحبت نیست التماس دعا

  2. یک سوال دارم هم وطن.میشه به من بفرمایید اقا در این زمینه چه تلاشهای عملی کرده اند؟فقط یکی دو تا رو نام ببرید کافیست .با تشکر

   1. اشتباه شما این است که از یک جایگاه مدیریتی کار عملی می‌خواهید، ایشان در دیدار با حوزویان نکاتی را مطرح کرده اند که بخشی از این نکات را خبرگزاری ها منتشر کرده اند همچنین در دیدار با خبرگان رهبری سیاست کلی را به ایشان ابلاغ کردند
    ضمنا این ادبیات شما قصدی به جز تهاجم به جایگاه ولایت را در ذهن متبادر نمی‌کند، به حمد الله در شرایط بی ثبات کنونی منطقه لیبرال ترین آدمها هم فهمیدند اگر سپاه و ولی فقیه در کشور ما نبود وضع این کشور به کجا می‌کشید.
    اسم شما، انسان را به یاد گروه های منحطی که از آنها با نام عمامه های انگلیسی یادمیشود می‌اندازد. حنای شما برای امت مسلمان ایران بی رنگ است.

 89. سلام
  ما تا به حال از وام های با سود و بهره زیاد استفاده نکرده ایم و وام های با بهره ی چهار درصد گرفته ایم و برکتش را هم در زندگی مشاهده کرده ایم، اما شاهد بوده ایم کسانی را که وام های با بهره ی بالا می گیرند ولی در زندگی شان برکتی دیده نمی شود.
  ربا یعنی بدست آوردن سود از راه نامشروع و اولین گزاره برای مقابله با آن می تواند قناعت باشد. قناعت در زندگی روبروی حرص و طمع است و کسی که در زندگی قناعت نکند همیشه ناراضی است و از داشته هایش هم لذت نمی برد.
  جنبش ممانعت از جنگ با خدا، می تواند این مسیر را تسهیل بخشد و سبک زندگی را رقم بزند که مردم از داشته هایشان لذت برده و آبادانی آخرت را در کنار دنیای آباد به همراه آبادانی دل رقم بزنند.
  انشاءالله والسلام

 90. ازاینکه بالاخره یک عده عملا اقدام کردن واقعا خوشحالم
  ما پس اندازی که داشتیم از بانک خارج کردیم اما نمیدونیم باهاش چیکار کنیم،ایکاش راه حلی هم برای این مسئله قرار میدادید

  1. سلام علیکم
   میتونید پولتون رو در صندوق قرض الحسنه مسجد محل قرار بدید. البته راهکار های بلند مدت برای تصحیح اقتصاد تقریبا آماده است که به مرور در آینده از طرف اساتید بزرگ و صاحب نام بر روی سایت قرار خواهد گرفت

   1. این راه برای بخش پس انداز خوبه و ما جوونا که چندان درگیر سیستم بانک و وام نیستیم، ولی ببخشید چطوری خانواده و اطرافیان رو قانع کنیم که پولشون رو از سیستم بانکی خارج کنن؟ برای سایر خدمات بانکی چه فکری کردید؟ بجای دریافت پول از عابربانک که راه سریع و راحتی هم هست چه کار میشه کرد؟
    راه حل ساده ایه ولی باید کاربرد هم داشته باشه دیگه؟!

   2. کدام راه؟
    کارهای فرهنگی و کارهایی که با “عادات مردم” مربوط است کارهایی بلند مدت محسوب میشود لذا ما انتظار نداریم در کوتاه مدت همه سازوکارهای بانک ولو عابر بانکها حذف بشوند. درخواست ما حذف دیرکرد و سودهایی خاص از معاملاتی خاص به عنوان گام اول است.
    اما برای خانواده ها نیز انتظار داریم در گام اول مطالب شورش علیه طمع را دیده و به این باور برسند که باید از طمع دست شست، و به انفاق و صدقه و برکت و خمس و زکات و دیگر گزاره های الهی بار دیگر ایمان آورد. « یا ایها الذین آمَنوا آمِنوا»

  2. سلام علیکم
   جلسات شورش علیه طمع بهمراه توضیحات آن بر روی سایت قرار گرفته است

   1. چرا؟
    سری شورش علیه طمع را ببینید.
    طمع مال خوب نیست ….
    —————————–
    به استناد آیه “يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِنَّ كَثِيرًا مِّنَ الأَحْبَارِ وَالرُّهْبَانِ لَيَأْكُلُونَ أَمْوَالَ النَّاسِ بِالْبَاطِلِ وَيَصُدُّونَ عَن سَبِيلِ اللّهِ وَالَّذِينَ يَكْنِزُونَ الذَّهَبَ وَالْفِضَّةَ وَلاَ يُنفِقُونَهَا فِي سَبِيلِ اللّهِ فَبَشِّرْهُم بِعَذَابٍ أَلِيمٍ” (توبه/34) انباشته کردن طلا گناه کبیره است مگر اینکه در راه خدا انفاق شود.

 91. طی مصاحبه ای که از رئیس بانک مرکزی گرفته شد محمد علی بهمنی به ربوی بودن ساختار فعلی اقتصاد ایران اعتراف کرد و همچنین گفت که تا آنجا که بتوانیم در صدد اصلاح ساختار فعلی آن خواهیم بود.

  این در حالیست که هنوز دو بیانیه خجالت آور در دفاع از ساختار ربوی فعلی نظام اقتصادی کشور هنوز بر روی پایگاه اطلاع رسانی دولت و پایگاه اینترنتی بانک مرکزی موجود است.

  بیانیه اول که خطاب به آیت الله العظمی مکارم شیرازی است و در پی سخنان ایشان در یکی از کلاس های خارج فقه بیان شده بود منتشر شده است .در این بیانیه با اشاره به بیاناتی از آیت الله مکارم شیرازی که در آن کارمزد بالاتر از 4 درصد ودریافت جریمه دیرکرد را ربا و حرام اعلام کرده بودند گفت ما شورای فقهی داریم و تمام این مسائل کارشناسی شده است!!!

  و بیانیه دوم خطاب به دکتر حسن عباسی است که در آن از ایشان خواسته شده تا در یک برنامه زنده تلوزیونی با شورای فقهی بانک مرکزی مناظره کنند تا معلوم شود که اقتصادی که بانک مرکزی دنبال می کند لیبرالیستی و ربوی هست یا نیست.
  دکتر عباسی با خنده دار دانستن این اظهارات و اینکه ابایی از مناظره ندارد گفت : (زشت است که من با کت وشلوار مقابل تعدادی روحانی بنشینم و فکت علمی بیاورم که این اقتصاد لیبرالیستی است و تعدادی روحانی از دل دین ساختار غلط اقتصاد غربی را توجیه کنند،می دانم که نتیجه این کار مقابل چشم مردم چیست؟! )
  بنده هم به عنوان شاگرد کوچک دکتر عباسی با گله از تمامی کسانی که ادعای دین و حتی ادعای روشنفکری دینی دارند اعلام می کنم که اگر فردا روزی حضرت صاحب الزمان (عج) ظهور کند و بپرسد که چه کسی این بت را در ذهن و قلب مردم شکست با کمال پررویی خواهیم گفت که کار دکتر عباسی و ما به عنوان شاگردان او که بخش کوچکی از کار را در دست داشتیم بوده و هیچ کس در این کار با ما همراهی نکرده و همه در سکوتی آشکار و عجیب و حیرت آور و بهت انگیز ما را در این راه تنها گذاشتند.

  1. ممنون از کپی بدون منبع از وبلاگ ما آقای زرگری فکر نکنم نوشتن یک متن ضد ربا اینقدر سخت باشه که شما کپی رو ترجیح بدید مطالب نو و جدید بنویسید و نت رو پر کنید از متون نو ، با استدلالات جدید! نه کپی در کپی

  2. سلام
   مناظره تلويزيوني را نه ولي در يك محفل دانشگاهي با حضور افرادي از بيت علمايي كه نظر ايشان را قبول دارند و با حضور يك سري اقتصاددان ؟اينگونه بهتر است از اينكه اينطور بخواهيم در دل مردم شبهه پراكني و آشفتگي صورت گيرد
   منتظر جواب هستم

   1. تعجب من از شما هم حزب اللهی عزیز این است که چرا موضع مخالف با کلیت داستان گرفته اید، بسیاری از مردم عادی غیر حزب اللهی نیز که این حرفها را میشنوند بلافاصله تایید می کنند زیرا با تمام پوست و گوشتشان بد بودن این سازوکار را حس کرده اند.!!!!

    ضمنا آیت الله جوادی شبهه افکنی میکند که میگوید 80% کل اقتصاد(توجه کنید گفتند اقتصاد نه بانک یعنی شامل بورس، بیمه، اوراق بهادار و دیگرنهاد های اقتصادی نیز می شود) ربا است، گفتند 80 درصد مردم مرده اند، آیت الله صافی شبهه افکنی میکنند که گفتند هنوز در بانکهای کشور ربا وجود دارد؟ آیت الله مظاهری شبهه افکنی می کنند که گفتند مضاربه ای در کار نیست ؟

    به غیر از آیت الله ها پرفسورتمام های دانشگاه های آمریکا هم تصدیق میکنند که اقتصاد غرب ربا دارد (نایل فرگوسن ، جوزف استیگلیتز)

    شبهه ای در کار نیست حتی آقای شیبانی هم این را می داند (رییس کل اسبق بانک مرکزی-رجوع کنید به فیلم آپارات) همه مراجع فریادشان بلند است، تنها یک سری اقتصاد دان خودباخته اند که میگویند همین خوب است.

    کار از مناظرات علمی گذشته و اینگونه محافل علمی همیشه در جریان بوده ، کار به جنگ کشیده آنهم نه با ما با الله مقتدر متعال. آقای مهدوی شما کمی دیر وارد این موضوع شدید، قطعا قبل از این ماجراها مراحل گفتگوی آرام ،تنش و تشنج و… رد شده، جای خودتان را مشخص کنید البیعت لله او حرب من الله

  3. سلام آقا من در تاریخ 18 اردیبهشت 93 در جلسه دکتر عباسی وقتی به ربوی بودن بانک ها پی بردم حساب های سپرده کوتاه مدتم را به پس انداز قرض الحسنه بدون سود تغییر دادم میخواستم بدونم حساب پس انداز قرض الحسنه که مشکلی ندارد ؟
   و میخواستم بدونم وام گرفتن از بانکی با کارمزد 4درصد هم رباست ؟
   یه سوال دیگه که در استفتات آقا در قسمت ربا نوشته نظر مقام معظّم رهبری درباره سود بانکی طبق استفتایی که شده این است: اگر کسی پولی را که در بانک به عنوان سپرده بلند مدت یا کوتاه مدت میگذارد به عنوان قرض باشد و هدفش گرفتن سود و زیاده باشد ربا و حرام است ولی اگر پولرا به عنوان ودیعه به بانک می سپارد و بانک را وکیل میکند به وسیله ی یکی از عقود اسلامی با آن کار کند مثل مضاربه یاشرکت و سهمی از سودش را به صاحب پول بدهد اشکالی ندارد.

   لطفا به همه سوالاتم دقیق پاسخ بدهید واقعا منتظر جوابم خدا اجرتون بده

   1. علیکم السلام
    باید توجه داشت که حکم شرعی با مبحث علمی تفاوت دارد، لذا شما میبینید که در درس خارج فقها نیز گاهی مبحثی متفاوت از رساله خود آن بزرگوار مطرح و اثبات میگردد.
    اگر به طور شرعی بخواهیم نگاه کنیم خیر ایرادی ندارد. اما السابقون السابقون اولائک المقربون! اگر می‌خواهید وام بگیرید سعی کنید در پایین تر حد ممکن بگیرید و برای کارهای غیر ضرور نگیرید.
    مشکل بانکها اینجاست که شما نمی‌بینید که هنگام افتتاح حساب با شما در مورد عقد و اصول آن بحثی پیش بکشند و اصولا هیچگاه این عقود اسلامی را در عمل اجرا نمی‌کنند.

   2. بانك اجرا نمي كند يا وام گيرنده؟؟؟ بانك مثلا تسهيلاتي در قالب فروش اقساطي خريد كالا داده است . و از وام گيرنده در خواست فاكتور خريد كالا مي كند . اين وام گيرنده است كه فاكتور صوري ارائه مي كند و پول وام را در جاي ديگر خرج مي كند. حال چه كسي مقصر است؟؟ ضمنا حكم شرعي براي مقلدين حجت است. مگر يقين داشته باشد كه خلاف آن عمل مي شود

   3. بحث عدم اجرای وام‌گیرنده در یک سطح خرد است. اگر کمی بیشتر در مطالب پایگاه خصوصا مستندهای ارائه شده بررسی و مطالعه کنید متوجه خواهید شد چرا بانک مقصر است.