با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.

چرا آمریکا این مقدار بدهی دارد؟

بدهی کشوری (ملی) ایالات متحده

(این عدد) بدهی دولتی معوقه­‌ی کشوری (آمریکا) است که نشان­‌دهنده­‌ی ارزش اسمی یا اصل مبلغ بدهیِ اوراق بهادار قابل معامله و غیر قابل معامله می­‌باشد که هم‌­اکنون منتشرشده و در دست مردم موجود است.

 • با توجه به این تعریف، این عدد صرفاً نشان‌­دهنده­‌ی بدهی بخش مالی دولت ایالات متحده محسوب می­‌شود که ناشی از کسر بودجه و به تبع آن برای جبران کسری، ارائه و فروش اوراق بهادار مختلف از طریق بازار مالی و ابزارهای وابسته به آن می­‌باشد. بدهی­‌ای که نظام سرمایه‌­گذاریِ بازار آزاد یا Free Market با توجه به ابزارها و روش­های پیچیده­‌ی دانش مالی (Finance) آن را ایجاد کرده و متولی آن بازارهای سرمایه و پول هستند که تحت عنوان Money Market و Capital Market شناخته می­شوند.

اما بدهی اصلی و کلی آمریکا که همه­‌ی ابعاد و جوانب این کشور را پوشش می‌­دهد و محاسبه می­‌کند، عدد دیگری است که تحت عنوان U.S Total Debt مطرح شده است.

بدهی کلی ایالات متحده

(این عدد) بدهی کلی ایالات متحده شامل خانه­‌وار، تجارت، بازرگانی و مشاغل، دولت مرکزی، دولت­های محلی، موسسات مالی و دولت فدرالی می­شود.

 •  بنابراین این رقم می­تواند نشان­‌دهنده­‌ی تمام بدهی جامعه ایالات متحده از بدهی­‌های دولتی گرفته تا بدهی مشاغل خصوصی و خانواده­‌ها و… که تشکیل­‌دهنده­‌ی کل نظام تمدنی این جامعه محسوب می­‌شوند باشد.

از کجا بفهمیم این عدد صحیح است؟

این آمار را وزارت خزانه‌داری آمریکا به طور رسمی منتشر می‌کند.

نحوه محاسبه آن چگونه بوده است؟

در همین وبسایت در مورد بدهی ملی نوشته است:

این عدد بدهی دولتی معوقه‌ی آمریکا  است که نشان‌دهنده‌ی ارزش اسمی  یا اصل مبلغ بدهیِ اوراق بهادار قابل معامله و غیر قابل معامله می‌باشد که هم‌اکنون منتشرشده و در دست مردم موجود است. (منبع: خزانه داری  ایالات متحده‌ی امریکا)

این سایت متعلق به کیست؟

این وابسته به هیچ کدام از نهاد‌های دولتی یا سیاسی آمریکا نیست.
اما آمارها از بهترین منابعی که گردانندگان سایت بدانها دسترسی دارند تهیه می‌شوند.
و با قرار دادن موس بر روی هر رقم منبعی که این رقم از آن استخراج شده است نمایش داده می شود.

چرا آمریکا میزان بدهی‌های خود را به طور آشکار اعلام می‌کند؟

 دلیلش ساده است. او خود را ارباب جهانیان می‌داند. واحد پول او مبنای معاملات در دنیای امروز است. به همین دلیل به طور آشکار می‌گوید اگر من زمین بخورم شما خواهید مرد! پس مراقب باشید تا من زمین نخورم.

چرا این‌همه بدهی؟

امام خامنه ای مرداد ماه 1391 در جمع کارگزاران نظام در می فرمایند:

یک واقعیت دیگر این است که رژیم‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی درگیر بحران‌اند؛ همین چند دولت غربی، خودشان و اطرافیانشان دچار بحران‌اند. با این بحران اقتصادی‌ای که در اروپا وجود دارد، اتحاد اروپا جداً در تهدید است، یورو جداً مورد تهدید است. آمریکا هم به نحو دیگری؛ کسری بودجهٔ فراوان، قرض فراوان، فشار مردم، حرکت ضد وال‌استریت، حرکت – به قول خودشان – نود و نُه درصدی. این‌ها حوادث مهمی است. البته وضع اروپا از آمریکا بدتر است؛ چند دولتشان سقوط کردند. الان در چندین کشور اروپایی بی‌ثباتی وجود دارد.

مشکلات آن‌ها با مشکلات ما فرق هم می‌کند. مشکلات اقتصادی و بحران اقتصادی اروپا با مشکلات اقتصادی‌ای که ما احیاناً دچارش می‌شویم، متفاوت است. مشکلات ما مثل مشکلات یک گروه کوهنورد است که دارد در راهی حرکت می‌کند. راه سختی است و البته مشکلاتی دارد؛ گاهی آب می‌خواهند، گاهی غذا می‌خواهند، گاهی مشکلات دارند، گاهی به یک مانعی برخورد می‌کنند؛ اما دارند طرف بالا می‌روند. مشکلات ما از این قبیل است. مشکلات اروپایی‌ها مثل اتوبوسی است که زیر بهمن گیر کرده. سال‌ها خود آن‌ها بدون اینکه بدانند، مقدمات این مشکل را فراهم کردند. این فاصله‌های طبقاتی، این غلبهٔ سازوکار ربا در مسائل مادی، این تقویت زورمندان مادی، این نفوذپذیری از صهیونیست‌های پول‌پرست و مال‌پرست، آن‌ها را دچار مشکلاتی کرده؛ این بهمنی است که روی سرشان افتاده. بنابراین مشکلات آن‌ها با مشکلات ما خیلی متفاوت است. این هم یک واقعیت است.

بلی این یک واقعیت است که ربا این بلا را بر سر آن‌ها آورده است. در تمام این مدت که برای جنگ باخدا خود را تجهیز می‌کرده‌اند فقیر تر شده‌اند. و اکنون این فقر را به سراسر جهان تسری می‌دهند.

این، آن اتوپیای دوستان ما در دپارتمان های اقتصادی دانشگاه‌های کشور است. اتوپیایی که به شما وام می‌دهد. اما بازپرداخت آن بدهی‌ها به عمر شما کفاف نمی‌دهد و این فرزندان شما هستند که می‌بایست این بدهی‌ها را پرداخت کنند. آیا ربا غیر از این است؟

منبع:

ساعت بدهی های آمریکا

 • راستی اگر این مقدار بدهی را با اسکناس یک‌صد دلاری روی هم بچینیم چه خواهد شد؟

ببینید


بدهی دولتی / Public Debt: اوراق بهاداری که توسط دولت و برای جبران کسری درآمدهای مالیاتی منتشر می­‌شود. (فرهنگ مالی و سرمایه­‌گذاری-ص ۴۵۷)

ارزش اسمی بدهی / Face Amount=Face Value=Par Value: مبلغی که ناشر اوراق بهادار (مثلاً دولت یا شرکت سهامی.مترجم) می­‌پذیرد در موعد سررسید، به سرمایه­‌گذار یا خریدار این اوراق پرداخت نماید. (فرهنگ مالی و سرمایه­‌گذاری-ص ۴۱۸)

اصل مبلغ بدهی / Principal Amount: مبلغ اسمی بدهی یا اصل مبلغی که قرض گرفته یا وام داده شده (فرهنگ مالی و سرمایه­‌گذاری-ص ۴۴۸).

اوراق بهادار قابل معامله / Marketable Securities: اوراق بهاداری که به علت تقاضای فراوانی که بر روی آن­ها وجود دارد به آسانی و به سرعت قابل تبدیل به وجه نقد هستند. (فرهنگ مالی و سرمایه­‌گذاری-ص ۳۵۴) یعنی امکان معامله­‌ی بیش از یک بار بر روی آن­ها وجود دارد./مترجم

اوراق بهادار غیر قابل معامله / Nonmarketable Securities: اوراق بهاداری که به آسانی قابل خرید و فروش نیستند (فرهنگ مالی و سرمایه‌­گذاری-ص ۳۹۱). یعنی امکان معامله بیش از یک بار بر روی آن­ها وجود ندارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 1. اگر توجه بفرمایید تمام قدرتهای اقتصادی و صنعتی جهان هم دارای بدهی هستند! یکی از عواملی که بدهی ایجاد می کنه فروش اوراق قرضه به دیگران است، مثلا آمریکا به چینی ها یا تایوانی ها ویا غیره اوراق قرضه می فروشد. به زبان ساده تر آنها با یک نرخ سود مشخص پولشان را سرمایه گذاری می کنند. آمریکا و دیگر کشورهایی که پول قرض می کنند این پول را سرمایه گذاری می کنند و اینطور میشود که اقتصادشون پویا تر و خیلی کارآمد تر از ما میشه!
  من به شدت طرفدار اقتصاد اسلامی هستم ولی این بدهی که شما توی بوق کردید انقدرها هم بد نیست!
  الان تمام کارخانجات و شرکتهای بورسی ما در تراز مالیشون بدهی دارند! این یعنی فاجعه؟ نخیر! این بدهی از دریافت وام و قرض، برای سرمایه گذاری در بخش های جدید کارخانه جهت تولید استفاده شده و با سود حاصل از تولید و فروش این قرض تسویه می شود. بنابرین بدهی به خودیه خود بد نیست، بلکه مدیریت این جریان سرمایه اهمیت داره!

  البته اگر جریان نقدینگی با این مدیریت مسئولین فعلی وارد کشور شود بعید هست که بدرستی در جای مناسب مدیریت شود

  1. احتمالا شما زیاد مبانی اقتصاد غربی را خوانده‌اید. چه کسی گفته در اسلام قرض خوب است که بدهی خوب‌تر باشد!
   احتمالا شما اقتصاد اسلامی درون ذهنتان را قبول دارید نه الگوی معیشتی که اسلام ارائه می‌دهد!

 2. پاسخی کوتاه به نظر بهنام ندارین در باره ربا

  اگه میشه در مورد GDP میزان بدهی نسبت به جی دی پی توضیح بدین ممنونم

 3. در بحث ربا اتفاقا تو ایران بیشتر شاهد ربا هستیم نه غرب. وام هایی که در غرب میدن کمتر از دو درصد سالیانه است که حتی از قرض الحسنه ایران هم بهتره چون تو ایران 4 درصد رو میگن قرض الحسنه!!!

  اما در مورد بدهی خارجی آمریکا در واقع به دلیل چاپ بی پشتوانه دلار هست یعنی چون دیگه کل طلای موجود دنیا هم داشته باشه کمتر از دلارهایی هست که موجوده لذا بجای قرار دادن طلا به عنوان پشتوانه دلار خودش رو بصئرت صوری بدهکار می کنه!! به عبارتی تصور کنین شما یه پرینتر داشته باشین که دلار چاپ کنین و بجای پیشتونه طلا تو دفترچه پشتوانه لازم رو بصورت بدهی یادداشت کنین!!! علت ابرقدرتی آمریکا در حال حاضر همینه؛ چین به عنوان بالاترین حجم تجاری با آمریکا این واقعیت رو میدونه ولی کاری نمیشه کرد چین تولید میکنه به آمریکا میفروشه و آمریکا دلار پرینت میکنه و به چین میده و مردم چین این دلار بی پشتوانه رو با ارزش میدونن و تجارت میکنن به همین راحتی. دلیل اصلی مشکلات فعلی آمریکا و اروپا نه به خاطر ربا که بخاطر نامشروع بودن این پول است که بخش اعظم آن با چپاول تاریخی کشورهای دیگر بصورت حرام کسب شده و بخش دیگرش از طریق استثمار رنگین پوستان. و این مال حرام تاریخی است و وفا نمیکنه. پس در تحلیل هاتون دقت کنین. مشکل ربا نیست که این مشکل در ایران اتفاقا مشکل اصلی هست که باید ریشه کن بشه و دوای درد هم مبارزه با تورم است.

  1. ا سلام.
   این بخش حرف شما « یه پرینتر داشته باشین که دلار چاپ کنین» یعنی امریکا داره مفت بدهی بالا میاره و کسی هم نیست که اعتراضی کنه.
   خب عجب جامعه جهانی … ایی.
   این رو قبلا رئیس جمهور فرانسه چارلز دگال تو دوره ریاست جمهوری نیکسون گفت که امریکا داره مفت بدهی بالا میاره. میدونید چکار کرد، نگرفت بگه چاره نداریم بلکه تا قبل از اینکه نیکسون دلار رو از طلا جدا بکنه 50 درصد از ذخایر طلای امریکا رو کشید تو فرانسه (البته کشور های دیگه ای هم این کار رو کردند).
   (شاید بپرسید چطوری؟ خب معلومه دلار داد طلا گرفت تا اینکه نیکسون بدبخت دید داره کشورش به فنا میره، پس دلار رو از طلا جدا کرد و عملا نظام مالی برتن وودز از هم پاشید.)
   کسی می گفت من تعجبم این هست که چرا بعد از این کار نیکسون مردم بیرون نریختن و دارش نزدن

 4. کل بدهی در سال 1392 = 16.43 تریلیون دلار بدهی
  4.87 تریلیون دلار آن به دارایی های میان دولتی، یعنی بخش امنیت اجتماعی و خدمات پزشکی بعلاوه 11.56 تریلیون دلار از این بدهی نیز به بدهی عمومی اختصاص دارد، پولی که دولت فدرال برای تامین بودجه خود از کشورهای خارجی قرض می گیرد.
  بدهی های خارجی:
  1- هنگ کنگ : میزان بدهی آمریکا 142.9 میلیارد دلار.
  2- بلژیک: میزان بدهی آمریکا 143.5 میلیارد دلار.
  3- لوکزامبورگ: میزان بدهی آمریکا 144.7 میلیارد دلار.
  4- روسیه: میزان بدهی آمریکا 162.9 میلیارد دلار.
  5- سوئیس: میزان بدهی آمریکا 192.7 میلیارد دلار.
  6- تایوان: میزان بدهی آمریکا 196.6 میلیارد دلار.
  7- برزیل: میزان بدهی آمریکا 253.4 میلیارد دلار.
  8- ژاپن: میزان بدهی آمریکا 1.12 تریلیارد دلار.
  9- چین: میزان بدهی آمریکا 1.26 تریلیارد دلار.

  1. بله چون کانتر را آن‌ها سر سال میلادی به روز می‌کنند ولی متاسفانه ما از کانتر قدیمی بهره می‌گیریم.

  1. حجم عظیمی از این بدهی به کشور خاص و یا مکان مشخصی نیست بلکه خلق پول و کاهش ارزش پول باعث شده تا این بدهی ایجاد شود. توضیحات مفصل تر در بخش نظرات و بخش توضیح تخصصی همین موضوع داده شده است.

   1. سلام میزان اطلاعات وتحقیقات آقای خادم باعث مباهات وشایسته تقدیراست انصافا استفاده بردم

  2. آقای نایل فرگوسن در مستند ترقی پول خود قسمت اول اشاره کردن که بدهی های امریکا اغلب به کشور چین است

 5. انشاالله این سایت تلنگری برای برخی افراد و مسئولان باشد

 6. سلام ممنون از زحماتتون اصل سایت انگلیسی رو هم دیدم . حضرت آقا فرمودند ما از تیم مذاکره کننده مان حمایت می کنیم ماموریتی دارند . چشم ما هم عمل خواهیم کرد ولی خوب است آقای ظریف و تیم مذاکره کننده هم این تصاویر را ببینند . این است قدرت پوشالی آمریکا . ببر کاغذی .

 7. با عرض سلام و خسته نباشید
  اگر نظام بانکی ما ربوی هست، پس چرا در سخنرانی امام خامنه ای، اشاره شده نوع حرکت فرق میکند و رو به جلو است؟ چرا تا به حال از نظام بانکداری به صورت جدی انتقادی نشده؟ اگر شده در کدام سخنرانی بوده؟
  خیلی ممنونم.

  1. علیکم السلام
   اگر در سایت امام خامنه‌ای این کلمه و کلمات مشابه را جستجو کنید فیش‌های زیادی را روبه‌روی خود خواهید دید اما به عنوان مثال می‌توان از مبحث نظام سازی ایشان در 17 شهریور 1390 اشاره کرد که در آنجا تنها یک مثال می‌زنند که نشان از اهمیت آن دارد و آن بانکداری ربوی است. یعنی در مبحث ساخت نظام اسلامی می‌بایست اول از این مشکل عبور کرد همچنین ذیل مبحث سبک زندگی در سوالات ایشان در حوزه معیشت سوال : «چه کنیم ریشه‌ی ربا در جامعه قطع شود؟» وجود دارد.
   نوع برخورد با این مشکل با مشکلات دیگر بسیار متفاوت است. چون عمق نفوذ این زهر یا سرطان در بدنه جامعه با هیچ معضل دیگری قابل مقایسه نیست.

 8. من نمیدانم چجوری امریکا بدهکارترینه ودر عین حال پیشرفته ترین ومرفه ترین وموفقترین کشور دنیاست؟؟

  1. :))
   کافیست ببینید چرا شهر دیترویت تعطیل شد، ناسا تعطیل شد، حکومت های فدرال تعطیل شد ….
   خوردن ربا در ابتدا پول زیادی برای شما می آورد اما این زیادی پول به معنای زیادی رفاه نیست، نتیجه اش را دارید می بینید، ملتی موفق است که بیشتر رضایت خدای متعال را کسب کند، اساس تعریف موفقیت و پیشرفت در دیدگاهتان اشتباه است، آنگاه نتیجه گیری شما از این اساس اشتباه اشتباه است.

  2. با دزدي از كشورهاي جهان سوم زورگويي و قلدري تا حالا توانسته سرپا بماند

  3. چون کشورهایی مثل ایران چین ژاپن و… زیرمجموعه هایش هستند.متاسفانه

  4. سلام ميشه يه منبع براي صحت حرفتون معرفي كنين كه آمريكا پيشرفته ترين ،مرفه ترين و موفق ترين هست ؟؟تا اونجا كه ما داريم مطالعه ميكنيم آمريكا در بعضي جاها موفق (اون هم بخاطر سياست هاي استعمارگرانه و قدرت طلبانه) و در خيلي از جاها و سياست ها شكست خوردس

  5. اقتصاد امریکا مانند حبابی است که روزی خواهد ترکید

  1. علیکم السلام
   کانترهای ما از سایت اصلی فراخوان می شود

   اما نکته ای که ما آن را حذف کردیم ارتباط با تاریخ کامپیوتر بیننده است

   احتمالا چون تاریخ کامپیوتر شما عقب است در سایت اصلی اعداد کمتری را نمایش میدهد

   اما در سایت ترجمه چون این ارتباط قطع شده عدد واقعی نمایش داده می شود