با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.

توابین ربا

بسم الله الرحمن الرحیم

خیلی از ما واقعیت امر را با پوست و گوشت درک نمی‌کنیم. واقعیت این امر تنها پس از مرگ مشخص خواهد شد. هرچند خیل عظیمی از احادیث در جلو چشم‌مان باشد. تنها آنها که قلب‌شان مهرنخورده و عاقبت‌شان به جهنم ختم نشده می‌توانند این حرف‌ها را بشنوند و از این کار دست بکشند…

اینجا محلی است برای آن‌ها که از خواب بیدار شده و از تجهیز برای جنگ باخدا دست کشیده‌اند. اینجا محلی است برای توابین ربا:

این نوشته‌ها را مخاطبین‌مان ارسال کرده‌اند، اگر شما نیز کسی را می‌شناسید که توبه کرده سرگذشت او را برای ما بفرستید:

1

سلام خدا عرض تقصیر آوردم ولی می‌دونم که تقصیرم عذر نداره. منو پروراندی، فهم دادی، درک دادی، شعور دادی، هر روز چیزهای جدید به من نشون دادی تا رشید و آزاده‌ام کنی. حرف‌های پر از کمال و معرفت‌ات را بی‌آلایش، صریح، بی ریا به من رسوندی  ولی من غفلت کردم، هیچ عذرتقصیر ندارم خدایا من را ببخش که با گرفتن ربائی که اسمش را گذاشتم وام خودم را از موهبت و لطف‌ات محروم کردم. خدایا ببخش من را که از لحاظ مالی ظهور امام زمان را 9 میلیون تومان و از لحاظ زمانی 5 سال عقب انداختم. خدایا من رو ببخش که به طمع داشتن مواهب دنیا، بودن تو را در کنارم فراموش کردم. خدایا به جز تو کسی را ندارم و به جز لطف و بخشش‌ات تمنائی ندارم.

اسم نزد جنبش محفوظ است


2

یکی از اقوام ما که نخواست اسمش را این جا ببرم (از این بخش سایت مطلع بود) تعریف می کرد: چند ماه پیش در زمستان 91 بود، که از اقوال به گوشم رسید قرار است در بهار، نزدیک انتخابات قیمت طلا بالا برود. گفتم تا دیر نشده بروم و یک گردن بند بخرم. بهمن ماه بود، حقوق چهار-پنج ماهم رو دادم و یک گردن بند خریدم. اما هرچقدر از عید می گذشت نه تنها طلا گران تر نمی شد که ارزان‌تر هم می‌شد یعنی فکر می‌کنم حتی نزدیک انتخابات، فارغ از اینکه چه حزب و گروهی قرار است رای بیاورد قیمت طلا پایین‌تر از بهمن ماه بود. من ضرر کرده بودم، تلاش شبانه روزیم رو توی محل کارم حداقل برای دو ماه به ظاهردود کرده بودم. دائم عبارت دکتر حسن عباسی در گوشم زمزمه می‌شد: “شورش علیه طمع” گردنبند رو گردنم آویزان کردم و برای چند ماه در نیاوردم چون هر بار که می‌دیدمش و به خودم می گفتم طمع کردی… این را ببین تا شورش علیه طمع رو هم یاد بگیری.

ارسال از طریق کامنت اسم و آدرس فرستنده نزد جنبش محفوظ است


3

بسم الله الرحمن الرحیم
ما گروهی از ایثارگران بانک صادرات با مدیر ارزشیمان که عضوهیات مدیره و قائم‌مقام هیات مدیره کل کشور نیز می‌باشد و افتخار برادر شهید و رزمنده بودن هم دارند، جلوی تیزرهای تبلیغاتی را در رسانه‌ها گرفته‌ایم البته زیرفشار هم هستیم و فقط بسنده کرده‌اند به بعضی از وقت‌ها یک خط و آرم بانک نشان داده می‌شود و از آن نمایش‌های مسخره‌ای که مردم را مسخ می‌کرد دیگر خبری نیست و بانک‌های بزرگ و درحد ما نیز همین خط را دنبال کرده‌اند انشاءالله روزی برسد که تبلیغات دینی و پرداخت وام‌هایی با 1درصد مزدخدمات به مردم ولایت‌مدارمان دل عزیز زهرا را شاد نمائیم

والسلام علی من التبع الهدی محسن حبیبی


4

بسم الله الرحمن الرحیم
مدتی است که با یک بنده خدایی آشنا شده‌ایم که ایشون هم در گرداب وام گرفتار شده‌اند. این خانم در کودکی زیر عمل چشم ،بینایی خودشون رو از دست دادن و جراح هم از کشور فرار کرد. معالجه چشم نیز هزینه‌ی زیادی میخواهد ،حدود ۶۰ میلیون ایشون با مردی واقعا خوب که نابینایی همسرش برایش مهم نبود ازدواج کرد و حالا صاحب یک دختر کوچک هستند. همسر این خانم کارگری ساده بودند. سه سال پیش موقع ازدواج ،برای پول پیش خانه این خانواده دست به دامن بانک شد و وامی ۲۰ میلیونی گرفت با سود ۲۵% .اما پس از مدتی از پس باز پرداخت آن برنیامد و به اصل پول دیرکرد خورد و همینطور گذشت و دیرکرد روی دیرکرد آمد.تا جایی که دیگر توانایی بازپرداخت آن را نداشتند.به ناچار با کمک خَیِرین و پس گیری پول پیش خانه توانستند قسمتی از پول بانک را بازگرداند اما صاحب خانه پولش را میخواست و باقی پول بانک هنوز مانده است.به دلیل شرایط بد زندگی آنها به مسئولین مراجعه کردند و تا شهریور دیرکرد آن را مسکوت کردند اما اگر از شهریور بگذرد و نتوانند یاقی مانده ِ پول بانک را پرداخت کنند دوباره دیرکرد روی آن میاید.مرد خانواده هم که کارگر رنگ کاری بود به دلیل تاثیر مواد شیمیایی چشمش دچار مشکل شد به همین دلیل اکنون موقتا روی ماشین برادر زنش کار میکند تا بتواند اجاره خانه سنگینش اش را بپردازد با توجه به اینکه قسمت عمده پول پیش خانه را گرفته است. وی از صبح تا شب روی ماشین کار میکند ولی حتی نمیتواند کرایه خانه اش را کامل بپردازد.وقتی از این خانم میپرسیم آیا دوباره هوس وام گرفتن از بانک میکنی.میگوید،هرگز دیگر طرف وام نمیروم.

والسلام ارسال از طریق کامنت- اعضای جنبش


5

سلام بر انسانهای خداترس……حتما بخوانید…..حتما بخوانید…..حتما بخوانید بنا به خواسته رییس سایت مطلبم را در کامل در این بخش بیان میکنم اینجانب جوانی ۲۴ ساله ، مستاجر ، دارای فرزندی ۱ ساله، به لطف خدا زنگیمان را با حج دانشجویی با همسرم مشرف شده ایم و شروع کردیم. داستان از این قرار است که از زمانی که خانم من باردار شد ، بنده را ترس از اینده کودکم فرا گرفت ، از این رو جدای از درامدم ، مبلغ پولی داشتم و این پول را در بانک گذاشتم تا جایی که بیست میلیون سود به اصل پول اضاف شده بود ،در این مدت رابطه من و همسرم تند شد، پانزده میلیونم را در معامله ای بالا کشیدند، در یکی از خوابهایم خودم را در برزخ دیدم و صدای گریه ی کودکی را ازارم میداد که مطمئنا صدای کودکم بود، اما تکاندهنده ترین وضعیت خوابی بود که با مادر خود در خانه خدا در وضعیت بد دیدم، التماس میکنم التماس میکنم التماس میکنم به خدایی که خانه اش را طواف کردم اگر ربا میدهید یا میگیرید یا به این دو فکر میکنید دیگر این مسیر را ادامه ندهید، اما باز هم به لطف خدا در زمان تحویل سود به خود امدم و از استفاده پول گذشتم و ان را برای ازادی زندنیان خرج کردم، خداوند مهربان من رو نجات داد . بدانید که گناه ربا از هفتاد بار رزنا با محارم در خانه خدا بدتر است چون من خواب این حدیث را دیدم.

ارسال از طریق کامنت- اعضای جنبش


6

این‌جانب  ۱۲ سال در صندوق قرض‌الحسنه لارستان مشغول خدمت‌رسانی هستم چندی است که هیئت‌مدیره صندوق از حقیر به‌عنوان مسئول شعبه به نیت دریافت سود ملزم به سپرده‌گذاری کوتاه‌مدت در بانک نموده ولی طبق استفتاء ۱۹۳۳ امام خامنه‌ای بدین کارتن نداده و به جنگ باخدا نرفته‌ام و خیلی راحت بنده را اخراج نموده‌اند و مشابه اینکه تابع مقررات جمهوری اسلامی ایران نیستم متهم کرده‌اند.
لازم به ذکراست که به ایشان راهکار شرعی هم داده‌ام که برای تأمین بخش‌های مصرفی کارمزد را از ۳ درصد به ۴ درصد برسانیم یا اینکه سقف وام را بالاتر ببریم که این همان برکتی است که از سوی خدا به قرض دهندگان به خدا اهداء می‌گردد.
اما جواب ایشان این است که یا من امام زمانم و یا نائب حضرت که این دلیل بر فقر امام‌شناسی یا انسان‌شناسی و یا داشتن زبان طعن هست، جالب‌تر اینجاست که ایشان و شورای اداره کار و خیلی از کارمندان مذهبی معتقدند که چون مرا به‌عین امر حکم می‌کنند دیگر تکلیفی بر من واجب نخواهد شد و در اجرای امر باید اطاعت پذیر باشم که این آسیب هم کمتر از آفت ربا نیست زیرا که همه ‌کاره‌ای ناپسند انجام می‌پذیرند و چه ظلم‌ها و جنایاتی کهن‌سال اسلام و مذهب پا پرچمی مانند زیرا که شمرملعون هم مجری بود که واقعه کربلا را رقم زد بلکه همه قاتلین ائمه مجری امامان معصوم می‌شدند و هنوز که هنوز است حق امامت ادا نگشته است و به گفته امام علی (ع) صاحب این امر همان طردشده آواره یگانه و تنهاست خدا کند ما نیز با تحرک و پویایی حق داشتن امام را با یاری رسانی به نائب برحقش امام خامنه‌ای از دست ندهیم منظور اینجاست که اگر صندوق‌های قرض‌الحسنه با تراز قرار دادن کمک به مردم به دام رباگرفتارآیندهیچ امیدی به روند بانکداری اسلامی نخواهیم داشت امیداست بتوانیم با روشنگری‌های خداپسندانه شما از بخش‌های پایینی به درآییم و با محوریت بخش فوق عقلانی (انسانی) که همان راه شهداست به دام علائم غیر حتمی آخرالزمان که همان علنی شدن رب است گرفتار نشویم و با بصیرتی بیش‌ازپیش حرام راازحلال بشناسیم و با برطرف نمودن موانع ظهور در عملا آمادگی خود را با اخلاص تمام به امام عصر (عج) اعلام داریم، باشد که قدمی درجهت تعجیل فرج برداشته باشیم ان‌شاءالله. یا زهرا (س)

ارسال از طریق ایمیل


لطفا نظرات غیرمرتبط با این موضوع را در دفتــــــــر نظرات درج کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 1. سلام
  بنده هم پارسال با وام مسکن خواستم خانه بخرم،سر این موضوع با سه نفر بحث و مشورت کردم گفتن بگیر و خونه رو بخر به نفعته،..فرداش گفتم بهتره استخاره کنم ببینم خدا چی میگه،استخاره کردم درست یه ایه اومد که خدا سه بار نفی کرده بود،من خودم متعجب شدم اخر ایه اونی که تو ذهنمه این بود که مرا بپرستید که راه درست اینه…..اقا ما هم بیخیال شدیم و نرفتم بگیرم….
  البته بانک ادعا میکنه که عقود اسلامی رو اجرا میکنه ولی عملا بانک کارش چیز دیگس و اون دادن وام ربوی و کسب سود پوله…..عقود اسلامی باید در بنگاه های تجاری و اسلامی اونم واقعی بسته بشه ماهیت بانک با تجارت و اثار حقوقی تجارت همخوانی نداره چون خرید و فروش تجاری دنگ و فنگ زیاد چه در ریسک و ضرر و استهلاک داره که بانک اصلا گرد این چیزا نمی چرخه بانک وام میده سود میخواد والسلام….
  از طرفی وام بانکی باعث افزایش و خلق نقدینگی میشه یعنی غارت مردم و دزدی از جیب مردم و ریختن اون به جیب وام گیرنده،چون سهم نقدینگی رو برای وام گیرنده بالا میبرن در حالی سهم بقیه چیزی اضافه نمیشه نتیجتا سهم اون افرادی که وام نگرفتن از نقدینگی در حال افزایش هر سال کوچکتر میشه،این یعنی دزدی از سهم بقیه و ریختن اون به جیب وام گیرنده و دودش میره تو چشم مردم کف جامعه که باید تاوان تورمشو بدن…..مالک وام نه بانکه نه وام گیرنده بلکه اون سهم بقیه مردمه که یواشکی میدن به صاحب وام و اون قدرت خریدش الکی بالا میره و میره خونه رو میخره و تورم وامشو میذاره برای اونایی که وام نگرفتن و بیچاره میشن….

 2. سلام و عرض ادب
  چی باید گفت آخه
  چیزی که عیانه چه حاجت به بیانه.
  ما حدود ۱۰سال پیش ۵ت وام گرفتیم،وضعمون خوب بود ولی موقع دادن اقساطش تا اون آخر آخری مشکل داشتیم.
  حدود۱۲ت برگردوندیم به بانک
  واقعاً نفهمیدیم چطور حساب کردن!!!!!
  از زمان ورود اون پول ربوی به زندگیمون میشه گفت کن فیکون شدیم خدا میدونه.
  هی…….

 3. با سلام مهدی هستم ۳ ساله پاکم ..از زمانی که ماهیت بانک کنونی و این خلق پول که چه بر سره ملت آورده و فهمیدم تصمیم به خداحافظی از بانک گرفتم ولی یه وام ۱۰ میلیونی مسکن داشتم که شده بود ۱۵ میلیون البته چند سالی وام میدادم که ۶ میلیون مونده بود از وقتی که نیت پرداخت یک جا کردم در همون ماه ۶ میلیون جور شد به صورت عجیب و خدارو شکر از وقت درآمدم شاید ۷ .۸ برابر شده و کارهای بزرگی کردم بدونه وام و هر موقع گیر میکردم جور میشد .شاید خدا به همه این قدر حال نده ولی انشالله دور بر این سیستم با این وضع که جامعه رو رو به سقوط میکشونه نرید …

 4. باسلام
  یک فرد مذهبی و انقلابی هستم، چند وقتی است که میخوام ازدواج کنم اما موفق نمیشم، با خودم فکر کردم و دیدم احتمالا پول‌هایی که توی زندگیم جاری است، شبهه دارد یا حرام است و به خاطر همین است که خدا نمیخواد زندگی مشترک را آلوده به حرام یا شبهه کنم.
  چند مدت است دارم از خودم سوال میکنم که دقیقا مرتکب حرام شده ام یا غیره برای همین دست به دامن مشورت شدم تا اینکه این سایت رو پیدا کردم
  به پدرم ۶۰ میلیون وام دادند (پدرم بازنشسته است و به خاطر بازنشستگی‌ش این مبلغ رو دادند). این پول را در بانک انصار توی قرص الحسنه قرار دادیم و بعد از چند ماه ۲۰ میلیون گرفتیم. ضامن دریافت قرضمان هم همان پول اولیه بود و برای اینکه قسط ان را پرداخت کنیم ۸۰ میلیون را در سوددهی گذاشتیم و هرماه قسط از سود گرفته میشد. چند ماه گذشت و دلم راضی نبود به این اقدام، برای همین ۳۰ میلیون را به کارگاهی دادم که هرماه مبلغی را سود میدهد. حالا میخوام بدونم مال‌مان به حرام آلوده شده است یا نه. اگر بله چطور تطهیر کنم؟ کل پول را بدم صدقه؟ یا اینکه نذری کنم؟ یا اینکه پول را از بانک درآورده و در جاهای دیگر قرار دهیم؟
  لطفا کمکم کنید

  1. با سلام و عرض ادب

   سودهایی که بانک به سپرده‌گذاران پرداخت می‌کند همگی از عدم خلق می‌شود و بنا به فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی این خلق پول اکل مال به باطل و کلاهبرداری است، شما برای جبران باید به مرجع تقلید خودتان مراجعه کنید و با توضیح مسئله فتوای مرجع تقلیدتان را جویا شوید

   با تشکر

 5. سلام من24 سالمه پدرم 4 تا کارخونه داره همیشه پولاشو تو حساب قرض الحسنه میزاره میگه هم وام هم سودش حرومه(البته ایشون مرجع نیست که فتوا بده ولی ما قبولش داریم:)).به من هم این توصیه رو کرده.خودش یک کشاورز ساده بوده که با برکت تولید به اینجا رسیده.جالب اینجاست تو هر بانکی وارد میشم رییساش جلوم خم و راست میشن میگن بیا برات یک حساب با سود 25 یا بالاتر باز کنیم پولای فلان کارخونه رو بریز تو اون حساب.یا به حرفای بابات گوش نده اینا قدیمیند.و… در کل میخواستم بگم این بانکی ها خود شیطونند و خیلی هم مایلند آدمو ربا خور بار بیارند.
  یک خاطره دیگه هم بگم یکی از دوستان نزدیک 1 میلیارد پولشو گذاشته تو بانک اول سال که رفتیم خونش دیدم عین مرده متحرک شده.قدیما پر از جنب و جوش بود زمین و زمان رو به هم میدوخت اما الان فقط به سود بانکیش دلش خوشه بیخیال و ماشین و دور دور و … خدا به داد زنش برسه
  یک خاطره دیگه هم از پدرم بگم وقتی یکی از بانک ها که آخر اسفند همشون با لوح تقدیر و گل و شیرینی میان دستبوسی:) خیلی اصرار کرد یک حساب سود ده براش باز کنه گفت قبول من پولای در جریان این کارخونه رو اینجا وارد میکنم ولی سودش رو باید وام قرض الحسنه به جوونا بدید . ولی بانکییه قبول نکرد :))
  تو شهرمون به هر کی میگیم این پولا ربا هست نباید سود از بانک بگیری فکر میکنن ما دیوانه ایم میگن داداش تو این مملکت تولید همش ضرره اقتصادمون غیر قابل پیش بینیه و کلی توجیهات دیگه که سود پولاشونو راحت بخورند.خلاصه به کار خودمون شک کردیم.ما که از تولید با تموم سختی هاش ضرر نکردیم به بقیه هم مثل داداشای خودم توصیه میکنیم گول این حرفا که پول رو بزار تو بانک راحت باش رو نخورند بالاخره سر دولت و بانک کلاه نمیره. به سمت تولید با فکر و محاسبه هر چند با سرمایه خیلی کم بروند سختی داره اما برکتش زیادش میکنه.
  از ما گفتن بود.

  1. سلام
   برادر ماشاالله وضعتون خوبه الحمدالله.. دست مارم بگیرید..
   اگه در توان دارید چند میلیون به ما قرض الحسنه بدید یک کاری که مد نظر داریم رو راه بندازیم.. مکار صنعتی هست. اگر هم کسی هست که در حد 30 میلیون قرض بده تا بعد بهش برگردونیم معرفی کنید.

  2. الان پدر شما اعتقاد دارند سود بانک حرام هست بعد به بانک گفتند که سودش را وام غرض الحسنه بدن به جوان ها؟!!!!
   حرام حرام هست دیگه هر کاری بخوای بکنی. پدر شما خودش حرام نمی خوره این سود را می خواست بده به جوان ها. پدر شما نیتش خیر بود اما هیچ جوری نمی شه با سود بانک ها کنار آمد.

 6. موسسات مالی کشور ما می توانند اسلامی عمل کنند. این عمل شدنی است
  موسسات مالی و اعتباری می توانند تقریبا تمام خدمات بانک ها را ارائه کنند
  پس اگر مسلمان مومن ضد ربایی یک موسسه مالی و اعتباری باز کند و طبق عقود اسلامی عمل کند، یک جایگزین ایده آل برای بانک به مردم ارائه کرده.
  هرچه زودتر این کار را بکنید که خیلی تاثیر گذار است.

  1. در خلق پول چه کنیم؟ ما این سایت را زدیم که بگوییم ربا خلق پول است و دلار بدون پشتوانه‌ای که پشتوانه پول ماست!

   1. پشتوانه پول ما دلار نیست.هیچ پولی در هیچ جای جهان پشتوانه ای ندارد و بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. تا وقتی که مبادلات ما براساس پول بدون پشتوانه باشد،این مشکلات هم هست ولی به گمانم موسسات مالی می توانند معاملات را با طلا تعیین کنند تا این مشکل هم حل شود. حتی اگر مجبور باشند از ریال ایران استفاده کنند باز بهتر از استفاده از دلار یا معاملات ربوی است.
    ضمنا تا جایی که من خبر دارم هیچ مرجع تقلیدی استفاده از ریال ایران را حرام نکرده.ولی این قرارداد های ربوی بانک ها حرام است.چرا با حلال خدا خودمان را از حرام خدا دور نکنیم؟؟؟

   2. ای کاش قبل از نوشتن به سندهای موجود بانک مرکزی سری می‌زدید؛ پشتوانه پول ایران سه چیز است، دلار،‌طلا و ارواق بهادار.
    در بخش دوم نظر شما باید گفت که این حجم از طلا در خزانه وجود ندارد!

 7. سلام مساله بانک وام و ربا در کشور ما قصه پر دردی ست از یک جهت عده ای بانک رو مبرا از همه آلودگی ها میدونن و نام پر طمطراق بانک اسلامی رو بر اش انتخاب میکنن قانون بانکداری اسلامی رو در رکن اساسی نظام اسلامی مجلس تصویب می کنن و به بانک ها ابلاغ می کنن و وظیفه نظارت بر اجرای اسلامی رو بر عهده مردمی میگذارند که از سر نیاز به سوی بانک روانه شدن که متن قرداد مابین خود و بانک رو بررسی کنین تا گرفتار ربا نشین ! در بازار مکاره روزگار قربانیان مردمی هستن که برای حل مشکلات زندگی کار ازدواج مسکن هزینه تحصیل و در مان و هزار گرفتاری دیگر قدم در راهی میگذارند که روح شون رو به تباهی میکشونه ! چه میشه گفت چیکار میشه کرد چه کسی رو میشه مقصر دونست !
  آیا جایگزینی برای مردم گرفتار هست ؟ درست کردن اوضاع سخته ولی غیرممکن نیست!
  باید سختی کشید جهاد کرد آبرو گذاشت مگه دکتر عباسی و بروبچه های همین سایت که فحش و تهدید شنیدن ! مبارزه با شیطان و کفر هیچ گاه راحت نبوده !
  وقت اون شده که خودمون به داد همدیگه برسیم ! مثلا احیای صندوق های قرض الحسنه خانوادگی یک راه خوبه و در کنارش آگاه سازی مردم از فاضلاب بانکه !
  اما داستان خودم دوسال پیش تو استخدامی یکی از بانک ها قبول شدم در حالی که با بحثی که بین من و مصاحبه کننده سر بانک اسلامی در گرفت فکر شم نمی‌کردم که پذیرفته بشم اما با تحقیقی که کردم رسیدم به حرف دوستی که از وضعیت بانکشون گفته بودن محیطی که قانون یعنی پول به قول استاد عباسی پول خداست شما در سیستم بانکی به عنوان یک عضو جز کارمند در ساعت کاری بنده بانک خواهی شد بانک شما رو به عنوان ابزار انسانی آلوده میکند با انواع وام خودرو مسکن وسایل زندگی طلا مسافرت و خیلی مزایایی دیگه حالا شما دیگه مدیون سیستم هستی و آلوده شدی پس راهی جز دفاع از سیستم نداری چون حالا خدای تو در بانک یعنی پول وارد زندگی تو شده پس دیگه فکر اعتراض هم به ذهنت خطور نمیکنه؟ و اگه مثل دوستمون گاهی از اعتقاداتت دفاع کنی تکفیر میشی چون جذب شدی بعد شما در جامعه هستی که کارمند بانک شدن از دید مردم اون جامعه یعنی در مدت کوتاه به همه چیز رسیدن درست همون چیزی که سیستم بانک میخواد اتفاق افتاده خریدن مردم به ازای پول!! من با علم به همه اینها از استخدام تو بانک انصراف دادم حجم زیادی از اعتراضات از طرف خانواده و اقوام به سمتم سرازیر شد گاهی حتی مجبور بودم از جهت مسخره نشدن سکوت کنم و دلیل انصراف رو بازگو نکنم همزمان چند تا از دوستام جذب بانک شدن و بعد چند سال با توجه به اینکه هنوز نتونستم شغل ثابتی رو داشته باشم وقتی منو میبینن سرزنش میکنن ولی من از انتخابی که کردم پشیمون نیستم شاید اگه رفته بودم الان همه چی داشتم ولی به چه قیمتی به قیمت پشت پا زدن به همه اعتقادات و ارزش هام !
  ببخشید وقتتون رو گرفتم شرایطم یه کم سخت شده خب وضعیت جامعه رو از نظر اشتغال همه میدونین به دعا همه تون محتاجم دعا کنین برای مردمی که از سر اضطرار آلودگی روحی پیدا کردن و همه مون برای درست شدن این وضع بد تلاش کنیم

  1. علیکم‌السلام
   ان‌شاالله اجرتون رو از دستان رسول‌الله بگیرید در همین دنیا

 8. با سلام
  به آيات ذيل توجه كنيد.خالي از لطف نيست.
  وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا

 9. سلام خدمت خادم عزيز
  ببخشيد ميدونم اين پيام رو اينجا نبايد بگذارم اما ميخواسم همه دوستان ببينن،
  ميخواستم يه پيشنهادي خدمتتون بدم
  اينكه يك صندق قرض الحسنه اي تشكيل بديم زير نظر سايت تا
  بتونيم به افراد بي بضاعت و واقعا كساني كه نياز شديد مالي دارن يا تازه دامادعروسا كمك كنيم
  كه تا حد امكان سراغ وام هاي شبه داربانكا نرن
  و سرمايه صندق هم همه دوستان جمع بشوند هركي به اندازه توانش پولي رو اهدا كنه به صندق حتي ماهانه روزانه سالانه ميتونن دوستان موجودي صندق رو افزايش بدن تا صندق بتونه به ادم هاي بيشتري كمك كنه تا لذت قرض الحسنه را هم بچشن تا خداوند راضي بشود و همه خير ببرن،
  ميتوانيم يك حساب به صورت شما كارت يا از بخشي از سايت يه قسمت براي صندق باز كرد
  اگر بشود از شماره هاي سه رقمي كه معروفن مثه ٧٣٣ يا ٧٨٠يه بخشي تو ليست انها ايجاد كنيم كه دوستان خيلي راحت تر بتوانند با موبايل با گرفتن اين كدها كمكاشون رو پرداخت كنن
  بازم از مدير سايت و همه دوستان تشكر و عذر خواهي مينمايم
  ارادتمند همه

  1. علیکم السلام
   طرح یک صندوق قرض الحسنه کاملا متفاوت را نوشته‌ایم و در حال تصحیح و اجرای آزمایشی است. ان‌شاالله در سال آتی جزئیات طرح را بر روی پایگاه خواهیم گذاشت.

 10. سلام . من 75 میلیون پول نزول بدهکارم زندگیم نابود شده همه چیز داشتم ولی الان نابود شدم صفره صفرم با 75 میلیون بدهی نزول
  تروخدا طرف پول نزول نروید که دودمانتون به باد میده
  من الان توبه کردم ولی نمیدونم این پول کثیفو چجوری تسویه کنم و زندگیم به آرامش برگرده و تا آخر عمرم حتی اسم این پولو نیارم

 11. تو گردابش دارم غرق میشم.یعنی شدم.راهی هم واسه توبه نیست چون هیچ جوری نمیتونم از توش دربیام.

  1. بعضی وقت‌ها گناهان مثل دومینو می‌مونه. شروع که کردی وسطش نمیتونی بگی بسه. ولی ناامید هم نشو برادر یا خواهر عزیز. اگر واقعا بخوای خدا یکیو میذاره سر راهت تا مشکلتو حل کنه. اگه نذاشت بدون تو واقعا اثبات نکردی که میخوای فقط فکر می‌کنی که میخوای!

 12. شبکه اجتماعی بانکداری و پرداخت بنکی دو (http://www.banki2.ir) میزبان متخصصین بانکی و پرداخت کشور است. می توانید با حضور در این شبکه علاوه بر معرفی سایت خود از تضارب آرا با دیگر متخصصین در مورد ربا، بانکداری اسلامی و عقود اسلامی بهره مند شوید.

  1. شرمنده ما در زمین بانک بازی نمی‌کنیم! بانکی‌ها باید در شبکه اجتماعی ربا عضو شده و پاسخ دهند. 🙂

 13. سلام
  میخوام بدونم که وام مسکن بانک مسکن که به صورت سپرده گذاری یک تا چندساله است و پس از اون دوبرابر سپرده بهمون وام میده و سند رو در رهن خودش نگه میداره تا تسویه کامل قسطها تموم شه که یعنی شریک من توی خرید خونه بوده. آیا این ربوی هست؟ بنظر خودم که هست. ولی چرا مراجع نوشتن اشکارلی نداره. درحالی که استاد عباسی صراحتا اشکال وارد می کنه. من پدر یک نوزاد ۱ماهه هستم و اصلا نمیخوام لقمه شبهه ناک ربوی بخوره. تا حالا فقط یک بار وام بهره ۱۷٪ گرفتم واسه ماشین که اونم ۷سال پیش بود و فکرم اینطور اصلاح نشده بود. لطفا واضح راهنماییم کنید. واضح لطفا.

  1. علیکم السلام
   سوال شما نیاز به توضیح مشروح دارد. ضمنا در بخش توابین پرسیده‌اید که قرارمان بود نظرات غیر مرتبط درج نشود.
   به زودی بخش پرسش و پاسخ افتتاح می‌شود.

 14. سلام علیکم
  ضمن تشکر از هدف و سایت دقیق و الهی تون
  و با تشکر و سپاس از همه ی سربازانی که در این زمینه (از بین بردن ربا) فعالیت می کنند
  بالأخص جناب آقای دکتر عباسی
  بنده هم حدود هفت ساله که متأهل هستم و با توجه به مشکلات مالی و مدتی بی کاری و … الحمدلله دنبال وام ربادار نبوده ام و خدا را شکر که درگیر این مقوله نشدم. ابتدای تشکیل زندگی ناچارا وام ازدواج گرفتم(4%) و بعد از آن هم فقط وام قرض الحسنه خانوادگی(طبق قرعه کشی، کاملا بدون سود)؛ الحمدلله
  از محضرتون دو تا سؤال داشتم:
  1. وام ازدواجم مشکل داشته؟ (با توجه به اینکه 4% بوده)
  2. وام 4% از صندوق قرض الحسنه پرستاری امام جواد(ع) – با نام جدید سخاوت – که با سپرده گذاری انجام میشه، ربا محسوب میشه یا نه؟
  ممنون میشم جواب بدید
  با تشکر

  1. علیکم السلام
   وام 4 درصد که این روزها نایاب است و بنا به فتوی مراجع حلال! اما بعد شرعی مسئله را فقط باید از دفتر مرجع تقلیدخودتان بپرسید!

 15. سلام
  ما امسال تازه عقد کردمیم و تمام تلاشمونو کردیم جهادی عمل کنیم. کل خرید من یه چادر و یه روسری و یه حلقه نقره بود و همسرم هم به همین سادگی خرید کردن. لطفا راهنمایی کنید که آیا وام ازدواج هم جزء وام های شبهه دار هست یا نه؟

  1. علیکم السلام
   بنا به نظر آیت‌الله مکارم وام‌های 4 درصد به پایین مشکلی ندارند.

 16. با عرض سلام خدمت خادمین اسلام
  امیدوارم که دست رنج شما مهر تایید بانوی دو عالم حضرت زهرا سلام الله علیها را به همراه داشته باشد و حتما خواهد داشت.
  و امیدوارم که خودمان و مسلمانان دیگر کشور ها به این معرفت و آگاهی برسند و تشخیص دهند که کدام راه درست کدام یک غلط است.
  در پایان نیز تقدیر و تشکر دارم از تلاش های گروه شما ، تقدیر و تشکر دارم از استاد عباسی که راهنمایی فرمودند به سایت شما و تقدیر و تشکر دارم از کسانی که همیشه تصمیم های درست و به موقعیشان نه تنها در زندگی خود بلکه در زندگی دیگران نیز تاثیر گذار است.
  به امید ظهور هر چه زودتر حضرت موعود صلوات

 17. باسلام.من یک جوان 32 ساله مجرد هستم با یک برادر دانشجو و پدر و مادر از کار افتاده.حدود 4 ساله که سعی دارم شرایط ازدواج رو برای خودم به وجود بیارم.روزی 11 ساعت کار می کنم اما از سال 91 که حدود 2.5 ملیون پول پس انداز کرده بودم تا الان با وجود تمام قناعت ها و کار زیاد نتونستم 1 ریال روی پس اندازم بگذارم که هیچ بلکه می دونم همین پس اندازم هم دیکه ارزش سابق رو نداره.از ترس ربا حتی پولم رو توی حساب های سرمایه گذاری بانکها هم نذاشتم.می دونم که با این شرایط جامه هیجوقت خونه دار نمیشم و هیچوقت نمی تونم با فرد ایده الم ازدواج کنم مگر معجزه ای رخ بده…
  فقط می خوام بگم جوونایی مثل من کم نیستن که تنها کاری که از دستشون بر می آد صبر و دعای فرجه.مگر آقا خودش به دادمون برسه….
  الحمد لله…
  الهم عجل لولیک الفرج!!

 18. سلام
  چه سایت قشنگی…
  خدا خیرتون بده…
  من فکر نمیکردم بانک اینقدر بده ولی صحبت های دکتر عباسی روی من خیلی تاثیر گذاشت و قید وام رو زدم.
  قبل اون فقط وام ازدواج گرفتم که دیگه گفتم نه.
  و وام خرید خوردو رو بیخیال شدم.
  ان شاءالله خدا خیرتون بده

 19. درودبرشمادرقران خواندم ربارابادادوستداشتباه نگیریدمابه بازارمیرویم پول میدهیم جنس میستانیم پس پول درمقابل پول یاجنس درمقابل جنس اگرسودداشته باشد رباست واگرسودنداشته باشدیقرض بالله است ازانروزباتوکل برخداهیچ وامی حتی با یکصدم درصد سودهم نگرفته ام

 20. سلام ! من كارمند بانك هستم. سمت من در بانكم بازرس است. يك انتقاد دارم و آن اينكه شما بعضا خيلي نادرست جواب ميدين! اينكه بگوييم بانك بد است و اخ است و جيز است و … كه جواب نشد . جايگزين هم كه ندارين!!! . در اينكه ربا حرام است شكي نيست. اما براي رفتار بانكها در نظام ما عقود اسلامي در نظر گرفته شده است. عقود اسلامي و شرعي در پرداخت وامها از سوي بانك و وام گيرنده اگر رعايت بشود اشكالي شرعي ندارد! مثلا وام مضاربه 50 درصد هم باشه اشكال نداره . چون بانك سرمايه رو تامين ميكند و وام گيرنده با فعاليت اقتصادي اش سود آوري ميكند. و هر دو به تناسب قرارداد و توافقشان از سود اين تجارت استفاده مي كنند.پيامبر عزيزمان حضرت محمد ص هم قبل از بعثت شان اينگونه رفتار مي كردند. سرمايه تجارت شان را از حضرت خديجه مي گرفتد و خود به تجارت مي پرداختند و در سود تجارت هر دو شريك مي شدند. اما مشكل در اجراي صحيح اين رويه هاست. متاسفانه اين ديدگاه در بين خيلي از مديران بانكي كشور وجود ندارد و علت آن عدم آموزش صحيح و كافي عقود شرعي به كارمندان بانكها و همچنين عدم نظارت قوي بر اجراي آن باعث شده كه ديدگاه مديران شكل ربوي به خود بگيرد. من بسياري از روئساي شعب و مديران را مي شناسم كه انسانهاي متديني هستند اما در اين زمينه اطلاعات كافي ندارند. به نظرم اگر اين اتفاق بيافتد و آموزش كافي و نظارت قوي از سوي مراجع ذيصلاح انجام شود خيلي از رويه ها اصلاح مي شود. اين بايد اولين اقدام در جنبش جنگ با خدا باشد.
  با تشكر

  1. علیکم السلام و رحمه الله
   از اینکه با روی باز با این موضوع برخورد می کنید خرسندیم. اگر جایی نقصی در پاسخگویی بوده چشم‌پوشی کنید که هر پاسخی را فراخور همان بحث داده‌ایم. مبحث ما در ربای بانکها سود 40 درصد یا 0 درصد نیست. دیرکرد را هم جزو ربای خرد در بانک می‌دانیم. مبحث ما در ربای کلان کارکرد پول است و بحث بر سر ارزش متغیر پول است. پیشنهاد می‌کنیم شما حتما پرونده ویژه رازهای پنهان پول را با دقت مطالعه کرده و کتب آیت الله حائری شیرازی در کتابخانه جنبش را نیز مطالعه کنید. با مطالعه این کتاب بخشی از دیدگاه ما نسبت به ربا در بانکها برایتان آشکار می‌گردد. در بخش طرح جایگزین نیز معتقد به لا اله الا الله هستیم یعنی ابتدا نفی همه اله های متفرقه و سپس معرفی الله واحد. دکترین بیع در افق 1414 و مباحث عمیق ساختارسازی حکومت در حوزه و دانشگاه تدوین شده که نیازمند این است که ابتدا مردم آن را بخواهند سپس ارائه گردد!


   ضمنا خواهشمندیم نظم را رعایت فرموده و نظرات غیرمرتبط را در بخش دفتر نظرات درج کنید


  2. شما تجارت پیامبر و حضرت خدیجه و شراکتشون رو در سود و زیان مطرح کردید به عنوان دلیل.شراکت در سود و زیان!!!!
   آیا اگر وام گیرنده در تجارت ضرر کرد آیا بانکهای ما مشارکت در اون رو هم می پذیرند؟!!
   جدای از این آیا می توانید فقط 1 مورد تجارت مبتنی بر شرع نام ببرید با این مقدار سود دهی؟؟؟

 21. با سلام
  گروه ما در حال ساختن مستندی با موضوع رباست.
  از کسانی که وام گرفته اند و یا درگیر ربا شده اند و حاضر به مصاحبه هستند در خواست میکنم با ما تماس بگیرند.
  ۰۹۳۵۳۴۳۲۴۹۸ عرفان خدابنده

  1. سلام آقا عرفان!
   خدا قوت
   گروه تون وابسته به کجاست و شما این مستند رو برای کجا می سازین و با چه انگیزه ای؟

   1. سلام.گروه ما درحال حاضر مستقل هست ولی چون احتمالا دچار مشکل مالی بشیم برای پشتیبانی دنبال یک حامی مالی هستیم.البته همچین مستندی بازگشت مالی چندانی نداره و در اصل هدف ما اگاه کردن دوستانمون هست.حتی یک نفر.

 22. جالب اینکه هیچوقت از بانک خوشم نمیامده حتی اولین حقوقی که در عمرم گرفتم دوست داشتم به صورت فلزات گرانبها سرمایه گذاری کنم تا بانک، دوستان خواهشا سکوت نکنید و موضع تون نسبت به بانک رو در جامعه اعلام و بیان کنید.

  1. من همه ی پس اندازم به صورت طلاست. الان هم خانه دارم هم ماشین هم کارگاه شخصی. الحمدلله
   .
   پول نگه ندارید که بیچاره میشوید.

 23. بسم الله الرحمن الرحیم
  هوالحکیم
  با سلام ،مدتی است که با یک بنده خدایی آشنا شده ایم که ایشون هم در گرداب وام گرفتار شده اند.این خانم در کودکی زیر عمل چشم ،بینایی خودشون رو از دست دادن و جراح هم از کشور فرار کرد. معالجه چشم نیز هزینه ی زیادی میخواهد ،حدود 60 میلیون ایشون با مردی واقعا خوب که نابینایی همسرش برایش مهم نبود ازدواج کرد و حالا صاحب یک دختر کوچک هستند. همسر این خانم کارگری ساده بودند .سه سال پیش موقع ازدواج ،برای پول پیش خانه این خانواده دست به دامن بانک شد و وامی 20 میلیونی گرفت با سود 25% .اما پس از مدتی از پس باز پرداخت آن برنیامد و به اصل پول دیرکرد خورد و همینطور گذشت و دیرکرد روی دیرکرد آمد.تا جایی که دیگر توانایی بازپرداخت آن را نداشتند.به ناچار با کمک خَیِرین و پس گیری پول پیش خانه توانستند قسمتی از پول بانک را بازگرداند اما صاحب خانه پولش را میخواست و باقی پول بانک هنوز مانده است.به دلیل شرایط بد زندگی آنها به مسئولین مراجعه کردند و تا شهریور دیرکرد آن را مسکوت کردند اما اگر از شهریور بگذرد و نتوانند یاقی مانده ِ پول بانک را پرداخت کنند دوباره دیرکرد روی آن میاید.مرد خانواده هم که کارگر رنگ کاری بود به دلیل تاثیر مواد شیمیایی چشمش دچار مشکل شد به همین دلیل اکنون موقتا روی ماشین برادر زنش کار میکند تا بتواند اجاره خانه سنگینش اش را بپردازد با توجه به اینکه قسمت عمده پول پیش خانه را گرفته است. وی از صبح تا شب روی ماشین کار میکند ولی حتی نمیتواند کرایه خانه اش را کامل بپردازد.وقتی از این خانم میپرسیم آیا دوباره هوس وام گرفتن از بانک میکنی.میگوید،هرگز دیگر طرف وام نمیروم.
  والسلام

  1. علیکم السلام
   داستان دردناکی که اشک را در چشمان همه ما حلقه می‌کند، ان‌شاالله که بقیه مردم از آن درس عبرتی بگیرند.

  2. به نظرم همه ما در این دوران که ربا جامعه رو فراگرفته و مسئولین هم برای نیازهای مردم کاری نمیکنن، باید هرکدوم که میتونیم یه قسمت از درآمدی که داریم همونطور که برای انفاق به نیازمند، بخشی از اون رو قائل میشیم، بخشی رو هم قرار بدیم برای کمک به دیگران و دادن قرض الحسنه.
   اگر همه در حدی که میتونن اینکار رو انجام بدن علاوه بر اینکه بعدا میشه کمکهای بزرگتری انجام داد میتونیم به بی نیاز شدن دیگران از بانکها کمک کنیم. انصافا وقتی من این قضیه رو خوندم به ذهنم رسید اگر چند نفر پیدا میشدن که این پول پیش رو قرض بدن و دیگه به دنبال افت پول و سود و … نباشن و واقعا با خدا معامله کنند، علاوه بر اینکه قرض الحسنه دادن با توجه به اوضاع فعلی فردی رو از ربا نجات دادن.

 24. از بانك كه بگذريم يكي جلوي اين شركتها را با جوايز آنچناني و وقت و هزينه اي كه صدا وسيما براي آنها مي گذارد ، بگيرد.

  1. این نتیجه لقمه حرام است طمع یکی از ریشه های ربا است. قل « قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُم بِوَاحِدَةٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَىٰ وَفُرَادَىٰ » باید همه امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهیم.

 25. آقا من حدود یک سالی هست که اصلا سراغ بانک نرفتم و کلا بانک رو shifet+delete کردم. البته به ظاهر کارهای مالی آدم کند پیش میره ولی واقعا برکت داره. برکت به معنی واقعی کلمه
  اما خودم به شخصه برای ازدواج، پایه شکستن سنتهای غلط هستم اما کسی رو پیدا نمیکنم که اون هم برای شکستن این سنتها پایه باشه. لطفا اگر میتونید راهنمایی کنید چون فکر کنم اینطوری باشه باید فقط در عامل تجرید سیر کنیم

  1. چرا نیست آقای علیرضا ?
   از بودن که هست.
   شما مشخصات کامل خودت رو بگو تا ما بهت معرفی کنیم.
   چه اشکالی داره؟
   این ایمیل ما رو از خادم خواهش می کنم در اختیار شما بذاره اگه کمکی از دستمون بربیاد، هستیم در خدمتتون

   1. اتفاقا خیلی خوبه. اگر ایمیل رو جناب خدام لطف کنن. مشخصات رو ارسال میکنم

 26. سلام
  من هم مدتیه توبه کردم از وام گرفتن حتی با سود ۴ درصد.
  من هم مثل بقیه با خودم میگفتم وقتی وام نگیریم چگونه میشه ماشین و خونه خرید؟! اما وقتی به قرآن توجه کنیم میبینیم خدا گفته ربا و سودشو از بین میبره و ربا جنگ با خداست. پس فرض بر اینکه صاحب خونه شدی اما این را در مقابل عدم ایمان به حرف خدا بدست آورده ای و سودی هم نخواهد داشت.
  حتی اگه آدم گشنگی بکشه بهتر از اینه که ربا بگیره. این رو هم بگم که وقتی از ربا چشم می پوشیم خدا به زندگی آدم برکت میده و من اینو میبینم.

  1. علیکم السلام
   ممنون و متشکر از سمت خدا و رسول و خودمان
   لباس التقوی ذالک الخیر

 27. من تازه ازدواج کردم همش با 4.5 ملیونی که توی نیمه اوقاتم در سربازی کار کردم واقعآ انقدر این پول برکت داشت که حنوز باورم نمی شه با همون پول همه مخارج رو دادم ولی برای خرید لوازم خونه می خوام وام ازدواج بگیرم نمی دونم مشکل داره یا نه ولی یا باید از دوستام قرض کنم یا از بانک وام ازدواج بگیرم دوستان راهنمایی کنن

  1. با عرض تبریک و درود بابت قناعتتان
   این حدیث پیامبر را به خاطر داشته باشید:
   روزگارى بمردم رسد که یکى نماند مگر آنکه ربا خورد و اگر نخورد غبار آن بوى رسد. (نهج الفصاحه)

  2. سلام ناصر عزیز تنها راهی که هست قنا عت است و بس، باید به فکر شکستن رسم ها باشی همانطور که ابراهیم بتها را شکست،
   بنده هم مثل شما با این مشکل مواجه بودم، از خدا کمک بخواه و به جای ایستادن جلوی فرمان خدا به خاطر مردم، جلوی مردم به خاطر خدا به ایست، لوازم خونه مهمش یخچاله که با 700 ميشه خرید

   1. سلام تشکر از لطف شما
    یخچال گاز لباسشویی خریدم نامزد کردم

 28. سلام
  کرایه خونه،کرایه تاکسی،خریدای خونه… دیگه رمقی نمیذاره،!!آدم رو توی تنگنا میذاره که هرطور شده پولی سر هم کنه یه نصفه خونه بخره تا دیگه مجبور نباشه کرایه بده،آدم با خودش میگه وام میگیرم اقساطش باشه جای کرایه خونه ،توجیه و فشار اطرافیان که جای خودش،آدم حاضر میشه جهنم بره ولی از خانواده زنش سرزنش نشه،نصیحتای پدرا هم که امروزه حال و هوای قدیم رو نداره،
  به نظر من هرکی میخواد وام نگیره باید بره روستا زندگی کنه مثل من،بنده دو ساله از ازدواجم میگذره و هیچ نوع وامی نگرفته ام حتی وام ازدواج،توی روستا کمتر آدم مجبوره بره سوپری،
  دوستانی که دوست دارن جهاد کنند،زابل داره از شیعه خالی میشه،روستاهای زابل خونه خالی به اندازه کافی دارند،فقط نیروی مجاهد با فکر میخواد بره اشتغال بیافرینه یاعلی

  1. علیکم السلام
   از اینکه افکار خود را درمیان گذاشتید تا چکش‌کاری شده و تصحیح شود خوشحالیم. این قدم اول برای این‌است که افکار انسان او را به جهنم نبرد.
   متاسفانه دیدگاهتان بسیار واضح و آشکار به نفی عذاب الهی می‌پردازد، از نگاه چشمان بسته شما جهنم آسان‌تر است از ملامت ملامت کنندگان. با این نوع نگرش نیازی نیست که ما در مورد سازوکار و پیچیدگی‌های اقتصاد با شما گفتگو کنیم، نیاز شما این است که یکبار دیگر اسلام را در بعد عملی زندگی بشناسید، همان سیره معصوم یا به اصطلاح امروزی سبک زندگی. شما فراموش کردید که خدا صریحا در قرآن فرمود « لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي كَبَدٍ ﴿٤﴾» فراموش کردید که یاران امام زمان «لا یَخافونَ لَومَةَ لائِم-از سرزنش سرزنش کنندگان ترسی ندارند» و فراموش کردید که زندگی عادی زندگی حلال و پاک است و نه زندگی مرفهانه شبهه ناک. و ما نیز فراموش نکردیم که قوم موسی به موسی علیه السلام گفتند تو و خدایت بروید و بجنگید ما اینجا هستیم. کربلایی بودن یعنی از جان گذشتن، شما از حرف مردم نگذشتید، مال و آبرو که هیچ . یا لیتنا کنا معک عمل می‌خواهد.
   دوست داریم محبین اهل البیت را رستگار ببینیم
   با احترام

 29. باسلام
  شما فرمودید:
  این استفتاء قبلا شده که اگر ندانیم کدام قسمت از پول حلال و کدام حرام است. تصرف در آن مشکلی ندارد اما اگر مطمئنید که فقط با حرام این کالا تهیه شده نمیتوانید از آن مصرف کنید(اینجا هم همان بحث مقدار تقوی خودتان مطرح است)
  لذا به نظر می رسد شما بنا به حکم استفتاء «وظیفه‌ای ندارید» بهتر است با مسامحت بیشتری در خانه رفتار کنید و سعی در روشنگری کلامی داشته باشید.

  لطفا بازتر توضح بدبدبرای بنده
  1- اخر معلوم نشد ایا بنده باید برای هر موقع غذا خوردن سوال کنم یا جستجو کردم به جایی نرسیدم یا باید جستجو کنم(زیرا جستجو میکنم ناراحت میشن و …. اگر نکنم میترسم مال حرام بخورم) چه کنم ؟ این رو واضح نگفتید؟
  2- منظور از مساحمت به چه صورته؟ و وظیفه ای ندارم چی؟
  3-و اگر ندانسته مال حرام بخورم چگونه است؟
  4-ایا باید جستجو کنم برای هر موردی یا بنا بر برائت بگذارم که حلاله؟
  تشکر

  1. علیکم السلام
   مسائل حلال و حرام را باید از دفتر مرجع بپرسید و حرف ما حجت مستحکم برای روز قیامت شما نیست
   اما آنگونه که از نظرات مراجع برداشت کردیم نیازی به تجسس نیست و بنا بر حسن ظن و حلال بودن است.
   تاثیر مال حرام با گناه عامدانه حرام خوردن دو مقوله جدا است.

   1. با تشکر
    امیدوارم آقا امام زمان به ما کمک کنند ک مال حرام ب زندگیمون نیاد و خدا فرج عزیز دل زهرا را هر چ زودتر برساند تا دل غمگین مومنین شاد گردد

 30. باسلام
  رفتن ب خانه کسانی ک میدانیم وام مشکل دار گرفتند پس چگونه است یا از غذاشون خوردن ؟ یا کسایی ک میدانیم سود میگیرن؟

  1. استفتاء مراجع بر این حکم است که ایرادی ندارد.
   ———–
   لطفا در دفتر نظرات ،کامنت بگذارید و سوالات خود را با فرم تماس با ما مطرح کنید

 31. با سلام
  چندی پیش استفتایه زیر را به دفتر حضرت آقا دادم و جوب بنده را در پایین داده اند/ لطفا مطالعه کنید و ب بنده جواب معلوم بدهید طبق جوابیه آقا / یعنی روشن تر بهم توضیح بدید / تشکر

  سوال مذکور:
  بنده در خانواده ای زندگی میکنم که مادر بنده وامی بصورت فاکتور سوری کالا بانک به ایشان داده و خود ایشان میگوید بانک داده, واین برای خرید هایی که قبلا داشتیم حساب میشود، ولی در صورتیست که مشکل دارد این کار/ .
  و برخی موارد مواد مصرفی و کالا از سود این پول که در سپرده میباشد شاید خریده شود و بنده ندانم یا مثلا لباس یا کالایی مربوط به سال های قبل باشد و بنده یقیین ندارم از پول های مشکل دار است یا خیر.
  زیرا که بنده نمیخواهم مال حرام بخورم و مصرف بکنم و بمشکل اساسی بر خورده ام
  البته بیشتر خرید خانه از حقوق پدرم تهیه میشود و لی گاهی اوقات خرید شاید از آن پول باشد و خودم چندین بار مشاهده کرده ام و آن کالا یا مواد غذایی را مصرف نکرده ام/
  بنده دانشجوی ارشد در دانشگاه آزاد میباشم و برای تحصیل بنده وامی ۱۴درصد از بانک ملی گرفته شده که طبق گفته ی پدرم وام برای کالا و و تعمییرات و سار موارد نوشته شده بود و بنده هم قبول کردم ( حال بفرمایید که این پول که صرف دانشگاه بنده شده با اشکال و رباست) و این که ۲ ترم را مادر بنده از سپرده اش داده که مورد دار است همانطور که در بالا گفتم
  لطفا راهنمای کنید که آیا میشود این پول که صرف دانشگاهم شده از این طروق قابل اصلاح و پاک کردن است ؟
  زیرا که بنده قسط ترک تحصیل بصورت موقت دارم تا تکلیف پول ها مشخص گردد و حتی ترک خانه، به بهانه کاری
  حتی دیگر به غذای خانه اعتماد ندارم ((آنهایی که یقیین دارم نمیخورم و کالا باشد مصرف نمیکنم)) و نمیدانم هنگام غذا از کدام پول تهیه شده یا لباسهایم بعضی رو که یقین ندارم الان نمیپوشم چون مربوط به سال های قبل است و یقیین ندارم و حتی ماشینمان و کالاها و اساسیه ی مصرفیم و مشکلی اساسی شده برایم و حتی به کامپیوتری که خریده ام هم شک دارم زیرا که از مادرم پول گرفته بودم و خریدم و (۲۰۰ هزار تومان و قسط هایش را نمیدانم از این پول بوده یا خیر) و حتی به کوچکترین اساسیه ا م مثل عینکم
  البته من مادرم را دوست دارم و خوبیش را میخواهم و سر جنگ با ایشان را ندارم
  البته پدر بنده مومن و متعهد و با تمامی این موارد موافق و پول حرام را نمیپسندد و ۳۰ سال کار حلال کرده ولی چه کنم که مادرم قبول نمیکند و پول هایش قاطی حلال هایمان میشود.
  البته خود بنده هم نمیخواهم افراطی باشم و خدای نکرده از دین خارج شوم
  لطفا راهنمایی بفرمایید که باید چه کار کنم که خیر و خشنودی خداوند متعال و امام زمان (عج) در آن است ووابروی خانواده ام و دینشان حفظ شود/ التماس دعا

  حال این جوب برای بنده آمده در پایین
  منظور از وظیفه ای ندارید یعنی چی؟ یعنی استفاده بر من حلاله ؟! و ایرادی نداره؟ (من نمیخوام حرام بخورم)خدایا…..

  پول‌هايى كه بانك‌ها مى‌پردازند غالباً وام (قرض) نيست، بلكه تحت عنوان يكى از عقود اسلامى از قبيل جعاله، مشاركت، مضاربه و امثال آن مى‌باشد. بنابراين، گيرنده پول فقط طبق همان قراردادى كه منعقد كرده حق تصرّف دارد وگرنه تصرّف غاصبانه و موجب ضمان است.
  و نسبت به موارد مذکور در سؤال وظيفه‌اى نداريد.

  1. علیکم السلام
   ببینید ما برای دیگر دوستان هم توضیح داده‌ایم. پاسخ استفتائات برای عوام مردم است. یعنی آسان ترین حکم ممکن که با اسلام تعارض نداشته باشد. مثلا شما ببینید خود مراجع بزرگوار حکم توضیح المسائلشان یک چیز است اما وقت عمل بسیار بسیار سخت تر برخودشان می گیرند و به اصطلاح تقوی بیشتری را رعایت می کنند. چون اگر بخواهیم حکم سفت و سخت بدهیم که تقریبا هیچ کس تاب مسلمان بودن ندارد جز علی علیه السلام! پس حکم برای همه مردم داده می شود و هر کس بنا به توان خودش تقوی بشتری را رعایت می کند.

   در مورد وام های بانکی مراجع فعلا بنا را بر این می گذارند که بانکها این عقود شرعی را رعایت می کنند(اگر بنا بر رعایت نکردن باشد که کلا موضوع عوض می شود!) و پس از گذاشتن این بنا شما یک عقدی خوانده اید و بدان مستلزم اید. مثلا شما از من یک پولی گرفته اید و من شرط کرده ام فقط برای فلان کار خرج کنی. خوب شما مجبورید و اگر در کار دیگری خرج کنید تقریبا تفاوتی با دزدی و مال حرام ندارد.

   این استفتاء قبلا شده که اگر ندانیم کدام قسمت از پول حلال و کدام حرام است. تصرف در آن مشکلی ندارد اما اگر مطمئنید که فقط با حرام این کالا تهیه شده نمیتوانید از آن مصرف کنید(اینجا هم همان بحث مقدار تقوی خودتان مطرح است)
   لذا به نظر می رسد شما بنا به حکم استفتاء «وظیفه‌ای ندارید» بهتر است با مسامحت بیشتری در خانه رفتار کنید و سعی در روشنگری کلامی داشته باشید.
   امیدواریم خدا همه ما را هدایت کند.
   با احترام
   خادم

 32. سلام
  خدا رو همیشه شکر میکنم که بنده حقیر رو با حکیم بزرگوار استاد عباسی آشنا کرد
  من که هرچی دارم از استاد دارم
  چند تا سوال داشتم
  من پدری دارم که 78 سالشه و منبع درآمدش اجاره دادن مغازه و پولی هست که تو بانک گذاشته و سود میگیره
  بهش چند بار گفتم که رباست ولی…
  دیگه کراهت دارم چیزی تو خونه بخورم/چیکار کنم؟؟؟
  دوم اینکه یکی از دوستانم تو بانک قرض الحسنه مهر ایران کار میکنه و میگفت بانک ما فقط از طریق گردش پول مردم کار میکنه،البته اینم گفت که هرسال 50 میلیون به کارمندهای خودش وام بدون بهره میده!!
  تا دیروز میخواستم وام 4% بگیرم تا ماشین بگیرم باهاش،ولی امروز با خوندن این صفحه تصمیم گرفتم وام رو بگیرم و باهاش تو هیآتمون صندوق راه بندازیم.
  به نظر شما وام رو بگیرم یا نه؟؟
  راستی من میخوام والسابقون باشماا

  1. علیکم السلام
   از لحاظ شرعی حکم در کتب رساله های مراجع به حلال بودن سود بانک ها است. ضمنا اهمیت احترام به والدین به حدی زیاد است که در مسائل خاص نباید وهن والدین شود. اما برای راه اندازی صندوق قرض الحسنه کافیست با دوستان هیئتی جمع شوید و آستین ها را بالا بزنید آنگاه خواهید دید که دست خدا زودتر به کار افتاده و صندوقتان شکل خواهد گرفت. برای شروع یک صندوق پاک پول پاک استفاده کنید

 33. سلام

  انصافا حال میکنم وقتی میبینم هنوز امیدی هست.

  آخه یکی از دوستان من که دانشگاه تهران درس میخونه ، بهم میگفت : “به نظرم همه سیاه شدن و از مرز خاکستری شدن هم رد شدن. دیگه امیدی نیست به این مردم. فقط موندن یه غده خاص محدود که حاضرن جونشون رو بدن و میترسم که باز کربلایی پیش بیاد. نه به استادها و افکارشون امیدی هست ونه به دانشجوها و مردمی که تو خیابون راه میرن”

  البته اینا حرفهای دوستم بود که منم با بخشیش موافقم.
  اما وقتی این کامنت ها رو میخونم ، میبینم که هنوز هم امیدی هست.

  به نظر من ما باید با دوستهامون حرف بزنیم و منفعل نباشیم.آخه خیلی از ماها از مسخره شدن میترسیم.منم اینجوری بودم و از مسخره شدن میترسیدم .اما کم کم دارم روی این عیبم کار میکنم و با در جمع دوستان با شوخی و خنده در مورد موضوع ربا صحبت میکنم.به قول یکی از دوستان ما هرچی عقبتر بشینیم ، اونها جلونر میان. چطور اونها مثلا هر عکسی رو دلشون میخواد رو تیشرت شون میزنن و هیچ کس جرات حرف زدن نداره که مسخره میشه. اما افرادی که اعتقادات درست تری دارن ، به خاطر اینکه خودشون رو تنها میبینن و دنبال ذسته و گروهن ، خجالت میکشن در مورد اعتقادات درستشون حرف بزنن.

  من با گوش کردن سخنرانی های آقای عباسی ، به یکی از دوستانم که به تازگی برای مخارج عمل باید حساب یک چک را پر میکرد ، قرض حسنه دادم. بعد از صحبت کردن باهاش متوجه شدم به علت اجبار ، قصد داره بره و پولی رو به صورت ربا از شخصی بگیره.من بهش گفتم حاضرم چند سکه ای رو که توی خونه برای روز مبادا ذخبره کردم رو بهش قرض بدم. اون هم بسیار خوشحال شد و این واقعه باعث شد که او بیشتر به حرفهام فکر کنه و بعد یه مدت بهم گفت که دیگه قصد نداره وام بگیره و حتی گفت که بعد از این تصمیم خوابی عجیب دیده که براش بشارت دهنده بوده.

  من هم از همین الان که 24 سالمه ، با خدا معامله کردم و بهش گفتم که من تا حالا وامی نگرفتم.قصد دارم وام ازدواج رو هم نگیرم. خودت کمکم کن که محتاج نشم.

  شاید با خوندن این حرفها فکر کنید که یه بچه حزب اللهی با یه من ریش نشسته و داره اینهارو مینویسه و من با اینکه خودم رو خاک پای بچه حزب اللهی ها میدونم ، اما باید بگم که بنده یک شخص مو سیخ سیخی هستم که از وقتی فهمیدم که آراستن خود برای دیگران هم جنگ با خدا هستش ، تصمیم به ترک این عادت گرفتم.تو رو خدا با ما مو سیخی ها با مهربونی رفتار کنید. من خودم با لبخند یه برادر حزب اللهی اعتقاداتم عوض شده.

  الان هم منتظرم تا رهبرم لب تر کنه تا جونم رو بدم.

  برام دعا کنید ، براتون دعا میکنم

 34. سلام
  با تشکر از مدیران سایت
  من سال 88 ازدواج کردم و تا سال 91 غیر از وام ازدواج تمام وام های من قرض الحسنه بودند. مبالغ پایین بودند اما راهگشا
  تا سال 91 که به خاطر پرداخت بدهی اجبارا دنبال وام های سود دار گشتم که چند مورد پیدا کردم. به خاطر اشکالات موجود تعلل کردم تا اینکه متوجه شدم آقای نقویان – پسر عموی نقویان معروف – صندوق قرض الحسنه شخصی داره که حدود 20 سال هست که راه اندازی شده و وام قرض الحسنه میده. به راحتی هرچه تمام تر وامم جور شد – البته حدود 6 ماه سختی هایی کشیدم که هم خنده داره هم گریه آور که خدا رو شکر توی این گرداب نیفتادم.
  این رو گفتم و ازتون میخواهم به خاطر خدا مقابل سختی ها مقاومت کنید.
  الیس الله بکاف عبده (زمر 36) – آیا خوا برای بنده اش کافی نیست

  1. علیکم السلام
   با تشکر از نیت پاک شما
   ان شا الله الگویی باشید برای اطرافیانتان

 35. سلام

  آقا ما اینقدر وام گرفتیم که نگو هم ازدواج هم مسکن مهر اونم 2 تا که وامش برای خودرو بود البته فروشنده بابت فاکتور یه پولی گرفت ، وام لوازم خانگی
  و وام مشاغل خانگی و… که جای خودش هم استفاده نکردم و و برای کار دیگه استفاده کردم که اونم ضرر کردم،و همه این وام ها 20% و 24% با جریمه های زیاد
  فکر کنم الان حداقل جایگاه من جهنم باشه ، الان دارم میگم پشیمونم و توبه میکنم ولی توبه ای که از ته دل نیست چه فایده؟؟!!
  خدایا توبه

 36. سلام
  ببخشید من مقلد رهبر انقلاب هستم
  من و همسرم یک بار سر ازدواج وام گرفتیم از بانک که سه میلیون برای هرکدوممون بود و دفاتر مراجعمون اجازه دادن.
  الان هم من پولم تو بانکی هست که ماهی23 درصد سود میاد روش. همین. مقلد رهبر انقلاب هستم و خب ایشون اجازه دادن.
  به نظرتون کار من شبهه ناکه؟ مگه بانک با پول ما کار نمیکنه؟ ما که به بانک قرض ندادیم که بشه ربا.
  پول من اونقد زیاد نیست ماهی 23 درصدشم خیلی بشه میشه 30 هزار تومن…
  اگه شبهه ناکه دربیارم پولمو
  پس چرا میگن عیب نداره…
  ما میخوایم بعدا فرزند تربیت کنیم نمیخوایم با پول شبهه ناک باشه.
  به نظرتون چیکار کنم؟

  1. علیکم السلام
   حکم شرعی را درست متوجه شدید، اما مبحث این پایگاه برای کسانیست که می‌خواهند تقوی بیشتری را رعایت کنند.
   در مورد ربوی بودن بانک می‌توانید در دسته مواضع صحبت‌های مختلفی از مراجع بزرگی مانند آیت الله جوادی،نوری همدانی،مکارم‌شیرازی و … را مشاهده کنید. اما همین بزرگواران در بخش استفتائاتشان حکم بر حرام بودن نمی‌دهند. توضیح این مسئله کمی پیچیده است . اما اگر واقعا مایلید سختی بیشتری را تحمل کنید و لقمه حلال‌تری را به فرزندتان بدهید. در بانک به جز پول‌های جاری پولی را برای سود و ذخیره‌سازی ، انباشت نکنید بلکه پول‌های اضافی را به صندوق قرض الحسنه محل بدهید و یا در صندوق‌های فامیلی قرار دهید.

 37. بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام علیکم
  خیلی عالیه که یه همچنین صفحه ای دارید، شخصا لذت بردم. مشتی هست پولادین در دهان شیطان.
  یه زمانی من بچه بودم و پلی استیشن 3 میخواستم و گرون بود، به خاطرش باعث شدم پدرم بره وام بگیره که باهاش برام پلی استیشنه رو بخره. جز لذاتی زودگذر از بازی کردن، چیزی برام نداشت. به خاطر خود دستگاه و بازیاش دردسر میکشیدم و لطف با برکتی شامل حالم نمیشد در کل. البته اون موقع چون حزب اللهی نبودم نمیفهمیدم، الان که به پشت سر نگاه میکنم میبینم هیچ ارزشش رو نداشت.

  همینجا در همین مکان عمومی اعلام توبه میکنم به درگاه خداوند.
  یا حمیدُ بحق محمد، یا عالیُ بحق علی، یا فاطرُ بحق فاطمه، یا محسنُ بحق الحسن، یا قدیم الاحسانُ بحق الحسین، اغفرلی و لکل مسلمین و المومنین.
  خدا جونم یه کاری کن هیچ کسی چه فهمیده و چه نفهمیده نره سراغ ربا.
  خدایا بیع رو زودتر اجرا کن تو رو به حق امیرالمومنین ( ع )

  ریا نکردما، به جان خودم! فکر و حسمو فقط خواستم نشر بدم.
  اللهم عجل لولیک الفرج

  1. علیکم السلام
   از این که به کار خود آگاه شدید خرسندیم، در صورت تمایل نام و نام خانوادگی خود را برای ما ارسال کنید تا تقدیر نامه‌ای خدمتتان تقدیم گردد

 38. امید واریم نهصت مبارزه با ربا و جنگ با خدا درآشفته بازار مالی و اقتصادی این سرزمین که می رود تا همه چیزمان را با طمع و حرص به ورطه نابودی بکشد با قرار گرفتن در مسیر درست و خدا پسند کوره امیدی دردلهای مضطرب ما ایجاد نماید به امید آن روز یارب یارب یارب.

 39. البته بنده نظر آیت الله جوادی رو محترم و بر دیده میگزارم و شاید منظور اشان همان کسانی که بصورت شخصی پول قرض یکنند و سود میدهند باشد / ضمنا طبق حرف شما تمامی کارمندان بانک ه ا هم مشکل دارن پس / پس صلحه رحم نکنیم با اقوام بانکیمان و اصلا اسلام رو زیر سوال ببریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ضمنا باید قبل این کار با مراجع و دفتر حضرت آقا هماهنگ میکردید.
  بخدا اگر بگویند مال مان مشکل دارد همه را آتش میزنم!

  1. حسن نیت یعنی اینکه احتمال را بر این بگذارید که ما این کارها را انجام داده‌ایم.
   افراط کاری نکنید، مردم عادی که از عمق فاجعه با خبر نیستند گناهی بر آنها به آن شکلی که شما می‌پندارید مترتب نیست و نیاز هم نیست پولهایتان را آتش بزنید، لطفا مطالب، احادیث و موضع گیری مراجع را صریح تر مطالعه بفرمایید. و با مردم با احسان و محبت رفتار کنید و این مواضع مراجع را نیز به آنها منتقل کنید.

   1. احادیث و موضع گیری مراجع را صریح تر مطالعه بفرماییدبا سلام / از کجا مطالعه کنم؟؟؟؟
    الان که بنده برای دانشگاه هم وام گرفتم چه کنم اونم 14 درصد؟؟!! ولش کنم دانشگاه رو که حدو دا 5 ملییون خرج کرده ام!!! واقعا گم راهم؟؟؟
    حتی دیگر به غذای خانه خودمان هم اعتماد ندارم؟؟؟!!! و میخوام بمیرم
    الن بگید چیکار کنم!!!!!!!!!!! شما که مرض رو میگسد / درمان هم بگید لطفا

   2. علیکم السلام
    از بخش مواضع در همین پایگاه موجود است. از بخش آموزه‌های اسلامی نیز میتوانید احادیث و روایات را بیابید

    خیر ، حکم مراجع بر حلال بودن وام‌های فعلی است، لذا بر شما این وام‌ها حلال شرعی است. اینکه مراجع چرا این فتوا را دادند و چرا فتوای دیگری ندادند مبحث دیگری است.
    راه درمان آگاهی است. لطفا مطالب پایگاه را خوب مطالعه بفرمایید تا بر آنچه ما ارائه می دهیم بتوانید مسلط بشوید.

 40. با سلام
  شما حرکتی نو دارید
  پس با این همه تفاسیر چرا امام خامنه ای حرفی نمیزنند و چرا مراجع عظام بیانیه نمیدهند اگر مشکل را میدانند ؟
  چرا به مردم صراحتا نمیگویند؟
  چرا ؟
  چرا؟
  نمیدانم حرف شما درست است یا ……. یعنی شما 80 درصد مردم را نا مسلمان می خوانید؟ یعنی چی ؟
  سند های معتبر بیاورید؟
  شما سخنی از حضرت آقا گذاشتید که چیزی راجع به ربای بانک ها نگفته اند و کلی سخن گفته اند !!!!

  1. علیکم السلام
   پاسخ به این مورد را چندین بار جسته و گریخته داده‌ایم. ان شا الله بخشی با عنوان پرسش‌های متداول ایجاد شود که آنجا به طور مفصل پاسخ دهیم. اما اجمالا اینکه این سرطان اقتصادی آنقدر رسوخ کرده که نمیتوان به یکباره آن را بیرون کشید.

   80 درصد حرف ما نیست، آیت الله جوادی صراحتا گفتند و منابع تمامی مواضع شدید مراجع نیز در بخش خود و در کتاب مواضع نشر جنبش موجود است. لطفا مراجعه بفرمایید
   حرف آقا ناظر به بخش علمی است لذا برای مهمترین عنوان فقه حکومتی حل مشکل بانکها را طلب کردند، اهالی علم خود بهتر متوجه شدند که امام خامنه‌ای از آنها چه طلب کردند.

   برای اسناد نیز آخر هر نوشته منبع آن موجود است. لطفا با دقت بیشتری مطالعه بفرمایید.

 41. آقا ما هم توبه میکنیم از خدا نه بابت ربا همین طوری از خدا بابت گناهام عذر میخوام .

 42. خدایا
  از این که زمزمه ی حق رو آرام آرام در گوش دلم زمزمه کردی و چشم قلبم رو برای دیدن راهت گشودی، سپاس…
  خدایا
  هیچ گاه ما را از جنود جبهه باطل قرار مده و یاری مان کن در جبهه حق، رو در روی دشمنانت،همان هایی که به جنگ با تو آمده اند بایستیم…
  الهی آمین…

 43. با سلام
  من پارسال ازدواج کردم و وام ازدواج گرفتم، نمی دونم ربا هست یا نه ( سودش 4 درصده) خعععلی ناراحتم…..
  در ضمن یک سال هستش که با پدرم هم قسم شدیم که وام نگیریم.

  1. علیکم السلام
   این وامها ربای شرعی نیست
   این مباحث موجود نیز هنوز در حکم شرعی نیستند، برای السابقون السابقون هستند. هرکس تمایل به تقوی بیشتر دارد مخاطب ماست.

 44. سلام. از اینکه به مسئله ربا پرداختید بسیار ممنون . اما تجربیات دیگری هم هست . اینها را توجیه بفرمائید .
  بنده از ابتدای شروع کارم به لطف خدا ” خمس” مالم را داده ام و هر سال نیز پیش امام جماعت مسجدمان اموال را محاسبه و خمس را میپردازم . چند بار شد که به خاطر دادن مبلغ خمس سال ، وام قرض الحسنه یا بالای 4% گرفتم که البته این را با روحانی محل که خود از حضرت آقا اجازه دریافت و تصرف در خمس را دارند سوال کردم و فرموند اشکالی ندارد . در حال حاضر هم به لطف خدا و برکت قرآن و با توجه به اینکه یک کارمند هستم ، اما وضعیت مالی مطلوبی دارم ، خانه ای 110 متری و ماشین در شان خودم . از بانک مسکن و اداره هم بارها وام گرفتم و خودرو و خانه خریدم . حال این وامها زندگی بنده را از بین نبرده !!
  خودم عامل پیشرفت مالیم را دو چیز می دانم : 1- پرداخت حق الهی ” خمس” 2 – برکت کار قرآنی در خارج وقت اداری

  1. علیکم السلام
   خودتان فرموده‌اید سبک زندگیتان را، چه چیز را توجیه کنیم؟ قطعا خداوند به این نوع زندگی شما برکت می‌دهد. ان شا الله ماجور باشید

 45. به نام خدا
  با سلام
  خبری به بنده رسید مبنی بر اینکه گروه سایبری ربا صفحه ای به نام توابین دارند که هر کس وام بالای 4 درصد گرفته و پشیمان است به این صفحه مراجعه میکند و اظهار ندامت میکند!
  چند تا سوال دارم که امید دارم پاسخ مستند و مناسبی بگیرم:
  1. ربا، رباست! به هر مقدار که باشد. این را که قبول دارید؟
  2. این را هم که تعیین مقدار ثابت سود وام بانکی دال بر رباست قبول دارید؟
  3. آیا قبول دارید شراب حرام است چه یک قطره و چه یک پیاله؟
  4. اینکه گفته اید سود وام بانکی زیر 4 درصد اشکالی ندارد ولی بالاتر از آن حرام است، به چه معناست؟ سندیت این حکم را از کجا آورده اید؟
  5. اینکه مرجع محترم عالیقدری فتوای حلال بودن وام بانکی با سود زیر 4 درصد داده اند، دال بر صحت موضوع است؟
  6. آیا کارمزد بانکی نباید مقدار ثابتی داشته باشد و با تغییر مقدار وام تغییر نکند؟
  مثلا شما 20 میلیون وام با بهره 4 درصد میگیرید و من 5 میلیون با بهره 4 درصد میگیرم؛ آیا این تفاوت مقدار بهره دال بر ربایی بودند روند وام دهی نیست؟
  عده ای میگویند هزینه های بانکها و نقل و انتقال پول هم باید تامین شود، خوب مخالفتی نداریم ولی چرا به صورت درصد تعیین میشود؟ آیا نباید مقدار ثابتی اعلام شود و هر سال با تغییر تورم تغییر کند؟!
  7. سوال دیگر اینکه منِ نوعی، با وام بانکی 18 تا 20 درصد از بانک مسکن خانه تهیه میکنم، آیا چون بالای 4 درصد است پس حرام است؟
  در حالی که منزل مسکونی من در رهن بانک است و سنداً هم به نام بانک است که بانک آن را فعلا با یک قیمت ثابت خریده و به مرور زمان طی چند سال با یک قسط ثابت به نرخ بالاتر به من میفروشد؛ و پس از اینکه که قسط های بانکی کامل پرداخت شد به نام انتقال می یابد؛ حالا شما بفرمایید کجای این کار ربوی است؟
  8. اگر معیار 4 درصد است پس بانکداری غربی حلال ترین شکل بانکداری است چون وامهای بانکی کشورهای غربی به علت اقتصاد قوی ای که دارند حول مقدار 4 تا 6 درصد است!
  9. آیا میدانید بهره وام بانکی ای که جمهوری اسلامی ایران از بانکهای خارجی میگیرد چقدر است؟
  10. آیا اتکای دولت ج.ا ایران به وامهای بانکی خارجی، برای ساخت کارخانه ها و سدها و تولید کالا حرام است؟ آیا این شیوه تولید کالا حرام نیست که بعد به درون شکمهایمان میرود؟

  یا حق

  1. علیکم السلام
   از اینکه دغدغه دارید خرسندیم، نامه شما دو بخش دارد یک بخش فقهی یک بخش اجرایی

   اینکه شما چند گزاره ساده را در کنار هم چیده اید و رسما همانطور که مراجع فتوا می دهند حکم صادر کردید از کمبود اطلاعات شما نسبت به سازوکار علمی است. ببینید یک فرد باید 40 سال تحصیل کند تا آنقدر بر همه جوانب چیره بشود که بتواند در مورد موضوعی فتوا بدهد. نباید به این آسانی در یک مورد حکم صادر کرد چون قطعا پارامتر های دیگری نیز وجود دارد که شما ندیده اید. برای همین حرف شما ناپخته و خام به نظر می رسد. ضمنا همانطور که شما از قوه عقل خود استفاده کردید و این گزاره های بدیهی را که همه میدانند را بررسی و نتیجه را بدست آوردید ، مرجع تقلیدی که کار هر روزش استفاده از عقلش برای بدست آورد حکم با استفاده از همین گزاره ها هست نیز اینمقدار عقلش می رسد و قطعا به نتیجه شما رسیده و از آن عبور کرده است. و نظر کامل تری را برای وضع موجود به عنوان بهترین نظر پذیرفته است.

   اما در بخش دوم. خیلی خوب است که شما اینمقدار دغدغه دارید، این تلاشتان را نگذارید کم شود یا به هدر برود، تا میتوانید خود و خانواده تان را از نان های شبهه ناک نیز پرهیز دهید و مردم را از این وضع آگاه کنید که اگر حرام نباشد شبهه ناک که هست. پس ما تقوی پیشه کنیم و عموم مردم استفاده کنند!
   به شما بشارت می دهیم که :
   «قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُم بِوَاحِدَةٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَىٰ وَفُرَادَىٰ ثُمَّ تَتَفَكَّرُوا»

 46. سلام.
  من هم یک تجربه شخصی در این قضیه دارم. یه مدت خیلی توی فکر وام گرفتن و خرید و فروش و دلال بازی از این حرفها بودم و کلی اطلاعات در این زمینه جمع آوری کردم مخصوصا که از وقتی سکه و ارز بالا رفت. اما خب صحبتهای دکتر عباسی و مبحث ربا باعث شد بی خیال این قضیه بشم و کلا اینطور مباحث رو بذارم کنار. اما جالب اینجاست که در عوضش خداوند ایده های خیلی بهتری برای کسب درآمد در ذهنم انداخته که هرکدوم واقعا کمکی هرچند کوچک به جامعه میکنه. واقعا توکل و ایمان به خداوند بهترین چیزهاست.

  1. علیکم السلام
   « و من اصدق من الله قیلا؟» چه کسی از خداوند راستگوتر است؟
   ای کاش ایده های جایگزین خود را نیز مطرح می کردید. می شود بدون گناه زندگی کرد…

   1. راستش بعد از این قضیه یکی از دوستان مذهبی بهم گفت که یکی دیگر از دوستانش در یکی از شرکتها نفت و پتروشیمی سرمایه گذاری مستقیم کرده. کار این شرکت هم به این صورت بود که قرارداد مضاربه می بست و به ازای هر یک میلیون تومان 45 هزار تومان سود میداد. رفیق دوست ما دو سال بود که در این شرکت سرمایه گذاری کرده بود. گویا این شرکت به جای استفاده از منابع بانکی به فکر استفاده مستقیم از منابع مردمی کرده بود. اسمش هم هست آرمان نفت پارسیان که هم در اصفهان و هم تهران شعبه داره. این هم سایتش: http://www.parsianoilgroup.com/
    یک روز هم با دوستم قرارگذاشتم که سری به این شرکت بزنیم.
    نکته ای که در مورد این شرکت بود قرارداد مضاربه ای بود که میبندن چون در قرارداد مینویسن سود علی الحساب که البته بنابر فتوای بعضی از مراجع قابل قبول و بعضی قابل قبول نیست. همچنین طبق قراردادی که مینویسن سرمایه گذار در سود و زیان شریکه اما اگر مشکلی پیش بیاد به نفع سرمایه گذار مصالحه می کنن. اگر اطلاعات بیشتر خواستید که می تونم راهنمایی بیشتری کنم.
    خودم به همراه دوستام تصمیم گرفتیم که به صورت آزمایشی سرمایه گذاری کنیم که حداقل سرمایه گذاری برای این شرکت 5 میلیون تومنه اونهم یکساله.
    امیدوارم این شرکته تو زرد از آب درنیاد البته تا اینجا انصافا هر ماه سود مشارکت رو پرداخت کرده و برای من هم برکت داشته مثل سود بانک نیست که اصلا برکت نداشته باشه، چون اگر واقعا بتونه به کارش درست ادامه بده میتونه الگوی موفقی در زمینه سرمایه گذاری باشه و حداقلش خیال آدم راحته که دارن با پولتون کار انجام میدن و مثل بانک نیست که که با پولی که میذارن خلق پول کنن و اون رو ربا بدن.

 47. من برای خرید خانه کلکسیونی از دفترچه قسط دارم. خدا به دادم برسد. البته اگر این وام ها نبود به هیچ وجه نمی توانسم خانه بخرم. چکار باید کرد؟؟؟؟؟

  1. همه با هم باید تلاش کنیم، یک بخشی را شما مقصر هستید یک بخشی را ما؛ هر کس به اصلاح بخش خودش بپردازد مشکل ان شا الله حل خواهد شد.

  2. همه ی ما در سیستمی قرار داریم که اکراه آمیز ما را به سمت ربا هدایت میکند.
   من هم در شرایط سخت شما بودم. از طرفی هر سال اجاره خانه بالا میرفت و از طرفی خرید مسکن هر روز دور از دسترس میشد. وام بانکی هم که جنگ با خداست.
   اما راهکارش را پیدا کردم. خرید طلا . خرید طلا . خرید طلا.
   همه پس اندازتان را طلا بخرید.
   ریال نگه ندارید که بیچاره تان میکند.

 48. سلام دوستان عزیز
  من دو تا تجربه قشنگ از این بحث دارم. ولی کمی طولانی یه . فکر نمی کنم برای کامنت مناسب باشه. میشه یه آدرس یا ایمیل دیگه ای بدین تا براتون بفرستم.
  به نظرم تاثیرگذار باشه

 49. سلام
  برادرم روی سند خانه وامی از بانک گرفت که ربا بود
  الان هم پول از بین رفته
  هم خانواده دچار مشکلات فراوان شده
  هم متاسفانه برادرم بی کار و معتاد شده…..
  ربا اتش در زندگی ها میزند
  باور کنید!

 50. سلام
  بنده خرداد ماه سال جاري ازدواج كردم و الحمدلله موفق شدم بدون گرفتن هيچ وام بهره‌داري جشن عروسي رو هم برگزار كنم. فقط همون وام ازدواج بود كه اون هم چون بهره 4 درصد داشت و طبق گفته آيت‌الله مكارم شيرازي ايرادي نداره گرفتم.
  تصميم دارم كه ان شا الله از ابتدا هرگز هيچ وامي وارد زندگيم نشه و هرگز خودم رو به اين گناه آلوده نكنم. بنده همه‌ي كارهاي ازدواجم رو با توكل به خدا و ايمان به روزي رسان بودنش انجام دادم و مطمئنم هر كسي كه به روزي رسان بودن خدا ايمان داشته باشه موفق ميشه مسائل مالي زندگيش رو بدون وام و قرض بگذرونه فقط كافيه كه كمي صبر داشته باشه كه پولش جمع بشه و بعد اقدام به انجام خريد و خرج بكنه.
  در ضمن شنيده بودم به كسايي كه تا حالا وام نگرفتن ديپلم افتخار ميديد. ما منتظريم 🙂

  1. البته دیپلم افتخار برای کسانیست که توبه کرده اند اما برای شما نیز صادر و ارسال شد.

 51. من این بخش سایت رو خیلی دوست دارم. اگر قسمت های دیگه رو وقت نکنم بخونم هر از گاهی به این بخش حتما سر می زنم. مفهوم واقعی *جنبش* رو این جا میشه درک کرد.
  خدا به توفیقاتتون هر لحظه اضافه کنه
  یاعلی

 52. با سلام من مقداری پول داشتم که میخواستم در بانک یا موسسات مالی بگذارم و چند روزی هم میگشتم ببینم کدومشون بیشتر سود میده ولی با گشت و گذار در اینترنت هرچه بیشتر مطلب و سخنرانی میدیدم بیشتر بیخیال بانک میشدم الانم که دیگه کلا دور بانک و اینارو خط کشیدم بالاخره شبهه داره دیگه عزیزان تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها…..

  1. خدا خیرتان دهد، بجای آن پولتان را در صندوف قرض الحسنه مسجد محل قرار دهید تا نیازمندان زیادی از آن بهره ببرند.

   1. سلام . لطفا پاسخ سوال منو بدید ؟
    چرا فکر می کنید سود ۲۲ درصدی بانک در کنار تورم ۳۵ درصدی کشور نوعی رباست ؟ در ضمن این مملک ولی فقیه هم داره ظاهرا !

   2. علیکم السلام
    چشم
    مشکل همین چرخه معیوب است. چرا باید تورم باشد که سود باشدو چرا باید سود بدهیم که نتیجه اش تورم باشد. چرا یادمان رفته برکت را نه آدم اسمیت می شناخت و نه کینز، زکات و خمس و انفاق را نه استیگلیتز می شناسد و نه نئو کینزی ها. هیچ کس در آن سوی آبها اینها را تبدیل به علم اقتصاد نکرده که ما آن را ترجمه کنیم و در دانشگاهایمان تدریس، خوب می بینید که اعتراض ما به کل این چرخه معیوب است. در چرخه دوار این چرخ گیر نیافتید. بیرون بیایید تا ببینید این چرخ شکسته دارد به سمت پرتگاه می رود، میشود هم تورم نداشت و هم سود سرشار دنیوی و اخروی بدست آورد. برکت یعنی هر دانه بشود هفتصد دانه یک جورهایی اینکه بانکی ماهانه 700 درصد سود بدهد و تورمی هم نباشد!
    در مورد مبحث امام خامنه ای نیز ایشان خود امر به تصحیح این موضوع نموده اند و آن را بر گرده دانشگاهیان و حوزویان گذاشته اند . این وظیفه ای که به گردن ما گذاشته اند را زمین نمی گذاریم ولو مثل آن سرباز امام حسین انقدر تیر بخوریم تا امامان سالم نمازش را به پایان برساند.

   3. سلام، ممنون به خاطر مطالب روشنگر و آگاهی بخش در سایتتون، خدا خیرتان دهد.
    بانک قرض الحسنه مهر ایران که فقط برای قرض الحسنه درست شده چطوره؟ مردم پولشونو که فعلا احتیاج ندارن میذارن و اون بانک به افراد نیازمند مثل خود اشتغالی و وام ازدواج با کارمزد 4 درصد که اونم دارن تلاش میکنن به صفر درصد برسونن میده. شاید اگر اون بانک ها ربای سازمان یافته است، این بانک قرض الحسنه سازمان یافته باشه.

   4. علیکم السلام
    در بین بانکهایی که رباهای کلان میخورند بدیهی است مردم به سمت ربای کمتر سوق داده شوند اما اگر مباحث اسلامی در قرض الحسنه مطرح و تبیین شود میبینید که این موسسات نیز هیچ شباهتی با قرض الحسنه اسلام ندارند. در هر حال در زمان گذار اکل میته محسوب می گردند

   5. خب صندوق مسجد هم وام 4 درصد میده دیگه یا اینکه یه کارمزدی ازمون میگیره.

 53. چرا وام گرفتن رو نوعي ربا مي دونيد؟وام خوداشتغالي رباست؟چه بايد كرد؟آدم خير و خوب مي شناسيد كه به ما حداقل 10 ميليون بدهد تا كاري راه بيندازيم؟

  1. کسی وام گرفتن را ربا نمی داند.
   لطفا برای آگاهی بیشتر به
   نظرات مراجع- دسته مواضع
   احادیث آخر الزمان در مورد ربا- بخش احادیث
   و کلیپهای استاد حسن عباسی مراجعه کنید تا با وضعیت بیشتر آشنا شوید
   مراجع میگویند ربا هنوز در بانکها وجود دارد. ما از خودمان نگفتیم!

 54. سلام. من برای حج عمره ثبت نام کردم … بعد توی این حسابی که باز کردم هر ماه سود میاد … واقعا ازون موقعی که از این سودا استفاده کردم مطمئن شدم که سودایی که بانکا میدن رباس.

  1. علیکم السلام
   به موضع امام خامنه‌ای در مورد سود بر حساب حج عمره مراجعه کنید ایشان نیز ایراد وارد کرده‌اند.(در بخش مواضع یا در کتاب مواضع نشر جنبش)

 55. چند وقت پیش اومدم یه ماشینی قسطی بخرم ولی سخن دکتر یادم اومد و قیدش رو زدم …

 56. یه زمانی پیشنهاد یه معامله مرابحه مرکب به من شد.اون زمون هنوز نمیدونستم ربا چیه.فقط دوس داشتم پولمو زیاد کنم.رفتم یه مقدار از پولی که داشتمو درگیرش کردم.بعد از انجام معامله با کلی خوشحالی به یکی از دوستام در موردش توضیح دادم.دوستم گفت این معامله ربویه و حرام.منم رفتم با کلی بدبختی معامله رو کنسل کردم کلی هم ضرر ابطال دادم.ولی خداروشکر خدا بهم توجه کرد و با پولش یه زمین نقلی خریدم و تو یه مدت کوتاه منفعت خوبی داشت.

 57. آرزوی ما برای این عزیز توفیقات روز افزون و سربازی حضرت مهدی عج است.

  حضرت علی علیه السلام حدیثی با این مضمون دارند که از مدیر سایت خواهش می کنم به آدرس این دوستمون میل کنه:
  حضرت میفرمایند: گناهی که من را به خواندن دو رکعت نماز توبه (بازگشت به خدا و توجه به او) پس از انجامش برساند، نزد من با ارزش است.

  1. در صدد هستیم تقدیر نامه الکترونیکی تهیه و به این دست از دوستان هدیه بدهیم
   ان شا الله به این حدیث نیز مزین خواهد بود
   ———————————-
   تقدیر نامه تهیه شده و به دوستان تقدیم شد.

   1. سلام بر انسانهای خداترس……حتما بخوانید…..حتما بخوانید…..حتما بخوانید
    بنا به خواسته رییس سایت مطلبم را در کامل در این بخش بیان میکنم
    اینجانب جوانی 24 ساله ، مستاجر ، دارای فرزندی 1 ساله، به لطف خدا زنگیمان را با حج دانشجویی با همسرم مشرف شده ایم و شروع کردیم. داستان از این قرار است که از زمانی که خانم من باردار شد ، بنده را ترس از اینده کودکم فرا گرفت ، از این رو جدای از درامدم ، مبلغ پولی داشتم و این پول را در بانک گذاشتم تا جایی که بیست میلیون سود به اصل پول اضاف شده بود ،در این مدت رابطه من و همسرم تند شد، پانزده میلیونم را در معامله ای بالا کشیدند، در یکی از خوابهایم خودم را در برزخ دیدم و صدای گریه ی کودکی را ازارم میداد که مطمئنا صدای کودکم بود، اما تکاندهنده ترین وضعیت خوابی بود که با مادر خود در خانه خدا در وضعیت بد دیدم، التماس میکنم التماس میکنم التماس میکنم به خدایی که خانه اش را طواف کردم اگر ربا میدهید یا میگیرید یا به این دو فکر میکنید دیگر این مسیر را ادامه ندهید، اما باز هم به لطف خدا در زمان تحویل سود به خود امدم و از استفاده پول گذشتم و ان را برای ازادی زندنیان خرج کردم، خداوند مهربان من رو نجات داد .
    بدانید که گناه ربا از هفتاد بار رزنا با محارم در خانه خدا بدتر است چون من خواب این حدیث را دیدم.

   2. علیکم السلام بر شما و همه انسان‌های آزاده. ای کاش ایمیل واقعی خود را برای ما درج می‌کردید تا با شما در ارتباط باشیم و لوح یادبودی را خدمتتان تقدیم کنیم.
    از اینکه لطف کردید و مطلب را برای ما فرستادید متشکریم. ان‌شاالله خدا به زندگیتان برکت دهد.

  2. نزد عفوت قلت تقصير ما تقصير ماست عفو بي اندازه مي خواهد گناه بي حساب

  3. متن حدیث را دقیق بنویسید، گناه با ارزش نیست، توبه با ارزش است و گناه نکردن با ارزش تر از توبه.