با توجه به تغییر قالب سایت و تغییراتی در بخش های گوناگون، مشکلاتی در بخش های گوناگون بوجود آمده که در حال رفع این مشکلات و بازسازی بخش های آسیب دیده هستیم. از شکیبایی شما متشکریم.

چرا آمریکا این مقدار بدهی دارد؟

بدهی کشوری (ملی) ایالات متحده

(این عدد) بدهی دولتی معوقه­‌ی کشوری (آمریکا) است که نشان­‌دهنده­‌ی ارزش اسمی یا اصل مبلغ بدهیِ اوراق بهادار قابل معامله و غیر قابل معامله می­‌باشد که هم‌­اکنون منتشرشده و در دست مردم موجود است.

  • با توجه به این تعریف، این عدد صرفاً نشان‌­دهنده­‌ی بدهی بخش مالی دولت ایالات متحده محسوب می­‌شود که ناشی از کسر بودجه و به تبع آن برای جبران کسری، ارائه و فروش اوراق بهادار مختلف از طریق بازار مالی و ابزارهای وابسته به آن می­‌باشد. بدهی­‌ای که نظام سرمایه‌­گذاریِ بازار آزاد یا Free Market با توجه به ابزارها و روش­های پیچیده­‌ی دانش مالی (Finance) آن را ایجاد کرده و متولی آن بازارهای سرمایه و پول هستند که تحت عنوان Money Market و Capital Market شناخته می­شوند.

اما بدهی اصلی و کلی آمریکا که همه­‌ی ابعاد و جوانب این کشور را پوشش می‌­دهد و محاسبه می­‌کند، عدد دیگری است که تحت عنوان U.S Total Debt مطرح شده است.

بدهی کلی ایالات متحده

(این عدد) بدهی کلی ایالات متحده شامل خانه­‌وار، تجارت، بازرگانی و مشاغل، دولت مرکزی، دولت­های محلی، موسسات مالی و دولت فدرالی می­شود.

  •  بنابراین این رقم می­تواند نشان­‌دهنده­‌ی تمام بدهی جامعه ایالات متحده از بدهی­‌های دولتی گرفته تا بدهی مشاغل خصوصی و خانواده­‌ها و… که تشکیل­‌دهنده­‌ی کل نظام تمدنی این جامعه محسوب می­‌شوند باشد.

از کجا بفهمیم این عدد صحیح است؟

این آمار را وزارت خزانه‌داری آمریکا به طور رسمی منتشر می‌کند.

نحوه محاسبه آن چگونه بوده است؟

در همین وبسایت در مورد بدهی ملی نوشته است:

این عدد بدهی دولتی معوقه‌ی آمریکا  است که نشان‌دهنده‌ی ارزش اسمی  یا اصل مبلغ بدهیِ اوراق بهادار قابل معامله و غیر قابل معامله می‌باشد که هم‌اکنون منتشرشده و در دست مردم موجود است. (منبع: خزانه داری  ایالات متحده‌ی امریکا)

این سایت متعلق به کیست؟

این وابسته به هیچ کدام از نهاد‌های دولتی یا سیاسی آمریکا نیست.
اما آمارها از بهترین منابعی که گردانندگان سایت بدانها دسترسی دارند تهیه می‌شوند.
و با قرار دادن موس بر روی هر رقم منبعی که این رقم از آن استخراج شده است نمایش داده می شود.

چرا آمریکا میزان بدهی‌های خود را به طور آشکار اعلام می‌کند؟

 دلیلش ساده است. او خود را ارباب جهانیان می‌داند. واحد پول او مبنای معاملات در دنیای امروز است. به همین دلیل به طور آشکار می‌گوید اگر من زمین بخورم شما خواهید مرد! پس مراقب باشید تا من زمین نخورم.

چرا این‌همه بدهی؟

امام خامنه ای مرداد ماه ۱۳۹۱ در جمع کارگزاران نظام در می فرمایند:

یک واقعیت دیگر این است که رژیم‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی درگیر بحران‌اند؛ همین چند دولت غربی، خودشان و اطرافیانشان دچار بحران‌اند. با این بحران اقتصادی‌ای که در اروپا وجود دارد، اتحاد اروپا جداً در تهدید است، یورو جداً مورد تهدید است. آمریکا هم به نحو دیگری؛ کسری بودجهٔ فراوان، قرض فراوان، فشار مردم، حرکت ضد وال‌استریت، حرکت – به قول خودشان – نود و نُه درصدی. این‌ها حوادث مهمی است. البته وضع اروپا از آمریکا بدتر است؛ چند دولتشان سقوط کردند. الان در چندین کشور اروپایی بی‌ثباتی وجود دارد.

مشکلات آن‌ها با مشکلات ما فرق هم می‌کند. مشکلات اقتصادی و بحران اقتصادی اروپا با مشکلات اقتصادی‌ای که ما احیاناً دچارش می‌شویم، متفاوت است. مشکلات ما مثل مشکلات یک گروه کوهنورد است که دارد در راهی حرکت می‌کند. راه سختی است و البته مشکلاتی دارد؛ گاهی آب می‌خواهند، گاهی غذا می‌خواهند، گاهی مشکلات دارند، گاهی به یک مانعی برخورد می‌کنند؛ اما دارند طرف بالا می‌روند. مشکلات ما از این قبیل است. مشکلات اروپایی‌ها مثل اتوبوسی است که زیر بهمن گیر کرده. سال‌ها خود آن‌ها بدون اینکه بدانند، مقدمات این مشکل را فراهم کردند. این فاصله‌های طبقاتی، این غلبهٔ سازوکار ربا در مسائل مادی، این تقویت زورمندان مادی، این نفوذپذیری از صهیونیست‌های پول‌پرست و مال‌پرست، آن‌ها را دچار مشکلاتی کرده؛ این بهمنی است که روی سرشان افتاده. بنابراین مشکلات آن‌ها با مشکلات ما خیلی متفاوت است. این هم یک واقعیت است.

بلی این یک واقعیت است که ربا این بلا را بر سر آن‌ها آورده است. در تمام این مدت که برای جنگ باخدا خود را تجهیز می‌کرده‌اند فقیر تر شده‌اند. و اکنون این فقر را به سراسر جهان تسری می‌دهند.

این، آن اتوپیای دوستان ما در دپارتمان های اقتصادی دانشگاه‌های کشور است. اتوپیایی که به شما وام می‌دهد. اما بازپرداخت آن بدهی‌ها به عمر شما کفاف نمی‌دهد و این فرزندان شما هستند که می‌بایست این بدهی‌ها را پرداخت کنند. آیا ربا غیر از این است؟

منبع:

ساعت بدهی های آمریکا

  • راستی اگر این مقدار بدهی را با اسکناس یک‌صد دلاری روی هم بچینیم چه خواهد شد؟

ببینید


بدهی دولتی / Public Debt: اوراق بهاداری که توسط دولت و برای جبران کسری درآمدهای مالیاتی منتشر می­‌شود. (فرهنگ مالی و سرمایه­‌گذاری-ص ۴۵۷)

ارزش اسمی بدهی / Face Amount=Face Value=Par Value: مبلغی که ناشر اوراق بهادار (مثلاً دولت یا شرکت سهامی.مترجم) می­‌پذیرد در موعد سررسید، به سرمایه­‌گذار یا خریدار این اوراق پرداخت نماید. (فرهنگ مالی و سرمایه­‌گذاری-ص ۴۱۸)

اصل مبلغ بدهی / Principal Amount: مبلغ اسمی بدهی یا اصل مبلغی که قرض گرفته یا وام داده شده (فرهنگ مالی و سرمایه­‌گذاری-ص ۴۴۸).

اوراق بهادار قابل معامله / Marketable Securities: اوراق بهاداری که به علت تقاضای فراوانی که بر روی آن­ها وجود دارد به آسانی و به سرعت قابل تبدیل به وجه نقد هستند. (فرهنگ مالی و سرمایه­‌گذاری-ص ۳۵۴) یعنی امکان معامله­‌ی بیش از یک بار بر روی آن­ها وجود دارد./مترجم

اوراق بهادار غیر قابل معامله / Nonmarketable Securities: اوراق بهاداری که به آسانی قابل خرید و فروش نیستند (فرهنگ مالی و سرمایه‌­گذاری-ص ۳۹۱). یعنی امکان معامله بیش از یک بار بر روی آن­ها وجود ندارد.